|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која болница се породивте?
24.3.2012 10:08:27   
sladjana ms
Apsolutno se slozuvam so Temjana.Jas se porodiv vo starata GAK i tocno uslovite ne bea bas najdobri megutoa tretmanot od strana na doktorite si bese super.Jas bidejki tamu pravev inseminacija istiot dr. mi ja sledese bremenosta i me porodi i toj se zalagase za mene kako da sum mu rodena sestra.Znaci da napomenam bez nikakva vrska,bez nikakvo mito i bez da platam eden denar za poragajot.Taka da ne e se crno na Gak kako sto se kazuva tuku naprotiv ima i pozitivni strani, a za privatnoto znaeme treba mnogu kes.Sekoj spored moznostite si ima pravo na svoj izbor,a jas si go kazav svoeto iskustvo.Pozz

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: Во која болница се породивте?
24.3.2012 12:13:49   
Cipi Ripi
Gledam se razvila debata tuka. user posted image Veke imam kazano na forumov deka i jas sum edna od tie sto bile nekolku pati na pregled vo novata GAK i stvarno za 150 denari bev mnogu ubavo istretirana, mi vrsea pregled od 1 cas, a na privatno koga bev gledaa sto poveke da platam a pomalku rabota so mene da si imaat. Pa trgnuvajki od taa pricina sakam i da se poragam tamu, no da bidam iskrena pocnuvame da barame vrski, ne za drugo tuku za sekoj slucaj (sto bi se reklo na naski)

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: Во која болница се породивте?
24.3.2012 12:20:47   
Cipi Ripi
Isto taka mislam deka se ti e srekja so site nasi bolnici. Jas vo 16 nedela bev hospitalizirana vo Cair poradi krvarenje, i od tamu imam pregolem strav sega, nikoj ne se grizese za mene, primav infuzija 5dena, lezev taka ostavena sama na sebe i na zenite sto lezea do mene, da ne bea tie ne znam kako ke pominev, no od druga strana tie tolku mnogu mi smetaa bidejki i tie vikaa posto bea pred poraganje a i na niv nikoj ne im obrnuvase vnimanie. Taa do mene sto lezese 4 dena vikase, posle 4 den ja napravija carski. Jas seuste ne mozam da go zaboravam toj sok, se iznagledav krvovi, vodenjaci kako prskaat, i zgora na se od mene se cekase da go pobacam bebeto.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: Во која болница се породивте?
24.3.2012 17:31:50   
Ikana
Мене ме породи Ливринова, одлична е! За случаи ко мојот е измислена. Велат има најдобро око за аномалии на плодот и воопшто за на ехо. И во право се. Ме породи со царски рез, во старата ГАК.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Се согласувам со Темјана. Јас приватно бев само на 4д во Систина и за моето искуство веќе пишував, воопшто не сум задоволна. Ги интересираше само дали ќе закажам уште еден преглед. Една недела по прегледот прокрварев, поради ниска постелка, која во Систина никој не ја забележа. После бев неколку пати во ГАК кај д-р Ливринова и за 150 денари добив супер услуга, бев третирана како човек, а не извор на пари, а апаратурата беше скрос нова. Мислам дека треба да пишуваме за нашите искуства, а не рекла казала муабети, затоа што создаваме непотребна паника кај оние, меѓу кои сум и јас, што чекаат да се породат.


(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: Во која болница се породивте?
24.3.2012 18:28:05   
miana
jas posle infekcijata sto ja zakaciv na GAK i edvaj ja izlecij i zaradi losata epizootomija ( so los konec od koja i denes imam posledici ) veke ne sakam da cujam za GAK..Mu rekov na mm ako saka da mu rodam treto dete neka mi sobere pari za na privatno...Za personalot i ne zboram mnogu zosto i nema veke personal na GAK..Tapa e ,nema koj dete da ti presoblece,..A od doktorite ima uste po nekoj dobar ostanat ama neznam do koga.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: Во која болница се породивте?
25.3.2012 14:23:03   
Viktori
Сите офтопици од темава ќе бидат избришани!
Темава еднаш беше заклучена, ќе се заклучи пак. Не е приватна вс државна.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: Во која болница се породивте?
27.3.2012 22:46:29   
Viktori
Лиличка, од темава избришав преку 20 мислења. Не иди офтопик, нема да бришам. Што не е јасно не знам.
Имате опција да отворите нова тема, отварајте. И овој офтопик ќе ти го избришам. Мислам сигурно знаеш дека е офтопик, ама нели пак ќе си се пожалиш.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: Во која болница се породивте?
28.3.2012 23:13:57   
eni
Dali nekoj sto se poragal vo privatnive kliniki, moze da mi dade informacija, Dali doktorot na poragaj si go biras sam, ili koj e toj den na smena? konkretno me interesira za Remedika i dr. Elena Petrova, posto kaj nea gi pravam site kontroli do sega, pa dali treba nesto da se doplati za taa da mi bide na poragaj?

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: Во која болница се породивте?
6.4.2012 10:15:49   
Junona
Некоја да сподели искуство со Др.Даниела Јованова од ГАК,некоја која имала закажано породување со неа?

_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот eni)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: Во која болница се породивте?
6.4.2012 21:44:29   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: eni

Dali nekoj sto se poragal vo privatnive kliniki, moze da mi dade informacija, Dali doktorot na poragaj si go biras sam, ili koj e toj den na smena? konkretno me interesira za Remedika i dr. Elena Petrova, posto kaj nea gi pravam site kontroli do sega, pa dali treba nesto da se doplati za taa da mi bide na poragaj?


Mozes be srce... site pregledi i ispituvanja ti se besplatni vo 9-ti mesec...ne treba nisto da doplakjas i normalno deka ona kje te poragja...ja taka si bev kaj Efremovski..vo 18h mu zavrshi smena, si otide doma ( a ja primena od 7h sabajle) i rece stom bidam spremna za poragjaj se vraka...ete ti go za 2 saati nazad...taka da..uzivaj

< Поракaта ја уредил Andriance -- 6.4.2012 21:47:35 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот eni)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: Во која болница се породивте?
16.4.2012 21:21:54   
Hunny
Ципи Рипи, ме праша за Гак на др. тема па да ти одговорам. Хигиената беше на завидно ниво, собата со два кревети и купатило кое нон стоп го чистеа. Е сега креветите ,барем мојот беше стар и крцкаше, но на др. жена креветот и беше нов. Во тие моменти тоа и не го забележуваш. Во однос на персоналот имаше секакви , но во принцип беа добри. Не знам дали со сите е така, но јас додека се пораѓав имаше многу персонал околу мене, од сестри, доктор, анестезиолог, а повторувам немав врски. Единствено што не ми се допадна е што никој не ми објасни околу доењето,па фатив мастит, но и тоа помина. Немаше доволно сестри ради празниците, инаку верувам дека и тоа го објаснуваат. Бубашваби не видов, се беше чисто. Само бебушите, барем моето седеше само во 1 облека, не го пресоблекоа и ми го дадоа цел ден и цела ноќ со мене, а јас без искуство, тоа плаче, гладно, млеко уште немав и можеш да замислиш како се чувствував. Неверојатно е колку жената станува посилна кога ќе стане мајка. Поздрав и со лесно. Не се оптеретувај што како ќе биде зашто тоа е само 1 момент и 1 совет :кога ќе те фатат болките труди се да не викаш зошто така ја губиш силата. Слушај што ти зборува д-рот и се ќе биде во ред.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2012 13:54:33   
Debora
Hunny, dozvoluvaat poseta?

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2012 14:32:43   
temjana
Ме интересира колкави се шансите да се добие епидурална доколку немаш врскиuser posted image зборувам за во гак или пак чаир. Зборував со неколку другарки сите со епидурална породени и ми рекоа дека на тој што ја измислил господ рацете да му ги позлатиuser posted image

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 813
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2012 14:35:22   
Mihaela 2010
jas kolku sto znam epiduralna sekoj moze da si pobara i mislam deka se plakja okolu 100 evra...moze i greska da sum

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2012 14:41:47   
Luci
Малце офтопик ама за во Чаир мислам никаквиuser posted image Имаш време, не се замарај уште сега со анестезии. Јас уште откако дознав дека сум бремена цело време само за тоа читав и бев решена дека со епидурална ќе раѓам ама кога дојде моментот заборавив на анестезии и на све user posted image Врската ме потсети и го консултираше д-рот дали да ми стави ама јас бев готова да родам веќе па затоа и д-р рече дека неа никаква потреба од тоа. И подобро што не ми ставија, зашто колку има позитивни критики толку има и негативни за анестезиите

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 815
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2012 16:21:17   
Junona
Aко немаш врски,нема епидурал,ни на ГАК

_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2012 16:28:58   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR

Ме интересира колкави се шансите да се добие епидурална доколку немаш врскиuser posted image зборувам за во гак или пак чаир. Зборував со неколку другарки сите со епидурална породени и ми рекоа дека на тој што ја измислил господ рацете да му ги позлатиuser posted image


Нема епидурална во ГАК без врски,ова од лично искуство(незнам дали смејли што се клешти или што плаче да ставам тука)user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2012 17:33:25   
Cipi Ripi
Fala za informaciite Hunny, se nadevam nabrzo ke se zapoznaeme, uste da se porodime jas i deborauser posted image
Kazi mi dali ti baraa li tetra peleni vo bolnica?

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 818
   RE: Во која болница се породивте?
17.4.2012 18:14:14   
Hunny
Дебора, посета им дозволија само на некои со јаки врски. Може само во ходник да ти подадат нешто, но мене искрено не ми беше пријатно да шетам така цела крвава. Храна од надвор не дозволуваат, само течности. Ципи Рипи не ти требаат ни тетра ни шведски. Само памперс и влажни марамици. Тие само 1 пелена ми земаа, после си го пресоблекував сама.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 819
   RE: Во која болница се породивте?
19.4.2012 14:33:04   
babyblue
jas se porodiv vo cair. najprvo planirav da se porodam vo sistina zosto tamu mi ja vodea bremenosta, no poragaj so carski rez cinese 116000 den. gi imavme parite no gi potrosivme na maticni kletki koi gi socuvavme vo cryo save. e sega Cair bese relativno cisto, vidov samo edna buba svaba i toa denta koga me pustija. sovet do site sto sakaat da se poragaat vo Cair, zemete si apartman, veruvajte, ne vi treba nikoj tie 3 dena. cini samo 1500 den od den i ne rizikuvate da vi se padne nekoja horor cimerka koja se dere na mobilen do 2 nautro i vi go budi bebeto a ne razbira makedonski koga i kazuvate da zakuti.

(Одговор на членот mamicka)
Непосредна врска до пораките: 820
   RE: Во која болница се породивте?
25.4.2012 22:36:03   
mmbucko
Со првото природно (пред 10 год) во ГАК. Хорор невиден, дома си го донесов детето со стафилодермија (бактериска инфекција на кожата) од бубашвабите и пелените кои смрдеа на ужегнат јекодерм, со последици од епизотомијата кои ми ги санираа дури со второто породување. Само да напоменам дека се порѓав демек со врски. Однос на персоналот очаен особено на др. која ме породуваше. Мислам Даниела се викаше. Второто го родив во стара Систина (пред 5 год). Ауууууу разлика. За време на породувањето наместо да ти се дерат зошто си ги искапала плочките од водењакот кој ти истекува, менуваа чаршафи да не претерам на секои 10 мин. Одлично водено породување. По породувањето хируршки ми ја корегираа нестручно зашиената епизотомија од првото породување од која имав страшни проблеми.
Сега го чекаме нашето 3 дете и некако уплав имам од клиника. Во меѓувреме многу работи се изменија и во Систина и навистина незнам каде да се породам. Оно најважно е со Божји благослов да се породи човек па и дома но сепак......

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 821
   RE: Во која болница се породивте?
26.4.2012 1:19:16   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: babyblue

jas se porodiv vo cair. najprvo planirav da se porodam vo sistina zosto tamu mi ja vodea bremenosta, no poragaj so carski rez cinese 116000 den. gi imavme parite no gi potrosivme na maticni kletki koi gi socuvavme vo cryo save. e sega Cair bese relativno cisto, vidov samo edna buba svaba i toa denta koga me pustija. sovet do site sto sakaat da se poragaat vo Cair, zemete si apartman, veruvajte, ne vi treba nikoj tie 3 dena. cini samo 1500 den od den i ne rizikuvate da vi se padne nekoja horor cimerka koja se dere na mobilen do 2 nautro i vi go budi bebeto a ne razbira makedonski koga i kazuvate da zakuti.


cisto kako info...sega cenite se poeftini isto kako remedika i lazar...

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 822
   RE: Во која болница се породивте?
26.4.2012 8:43:22   
Popce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Junona

Некоја да сподели искуство со Др.Даниела Јованова од ГАК,некоја која имала закажано породување со неа?

Jas nemav zakazano kaj nea (ne znam sto tocno toa znaci) no ona me porodi so vtoroto bebe (vo starata GAK).
Doktorrkata e ZAKON! Dozivotno ke i bidam blagodarna. Mojot vpecatok e deka mnogu e strucna i site ja pocituvaat. Ima avtoritet kaj personalot i znae kako da gi smiri pacientkite.
Isto i moja poznanicka ja ima porodeno i ona sega ceka vtoro i pak ke ja bara za porogjaj.

Znaci ja preporacuvam od se srce!!!

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 823
   RE: Во која болница се породивте?
26.4.2012 9:22:38   
topce
ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

Во меѓувреме многу работи се изменија и во Систина и навистина незнам каде да се породам. Оно најважно е со Божји благослов да се породи човек па и дома но сепак......

јас со првото се породив во Систина и во план ни беше и со второто исто таму да се породам па ако може да пишете што тоа се сменило освен цените. дали нешто друго е во прашање? благодарам

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 824
   RE: Во која болница се породивте?
26.4.2012 10:58:58   
Dimana
Pozdrav mamicki ,moze malku glupo moevo prasanje ama ke pisam koj moze neka me informira.
Kolku vreme odnapred zakazuvate koj dr da ve porodi i dali prethodno treba da ja sledi vasata bremenost ili nema potreba ,za epiduralna moze da se zakaze ili samo so vrski .?
Jas sum 27 nedela moze e rano da razmisluvam za poragaj ama da se informiram so vreme.
Pozdrav

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 825
Страница:   <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?