|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  49 50 [51] 52 53   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
20.12.2012 0:27:25   
sharlot
moeto since ima tocno 6 meseci,pred nekoe vreme pocnavme so sokcinja kasicki,a sega veke i so zitarici e sega ot koga pocna da vkusuva drugo ne saka nesto mnogu da pie mleko pa namesto dosega sto piese po 900g sega pie okolu600,a negovotto "meni" od prilika izgleda vaka

10:30 pola ovosna kasa od hipp za 5 meseci so banana jabolka keks
12:30 mu pravam 180 ad mleko ,pa nekogas celo go pie nekogas 150-120 koga kako
15:00 zelencukova kasa na HIPP isto taka pola pocnacme da ja jademe od pred nekolku dena
16:30 mleko-ista doza
20:oo mleko
10:30 zitarici na nestle ,gi pravam so 150 mleko no ne gi jade site.

Vo tekot na denot moze da ispie okolu 50 ml sokce od jabolko i 50ml cajce i voda ,ne sekogas isto

Navecer ne se budi i ne pie mleko,si spie najcesto do kaj 10 casot .me interesira kakvo bilo vaseto meni na decin jata koga bile na ovaa vozdras,dali bi trebalo da mu smenam nesto

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 1251
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
20.12.2012 11:03:13   
elenak
Sharlot врати се назад низ страниците под секое мени пишува возраст, ќе си најдеш соодветна. Инаку нормално е да намалува со млекото, го заситуваат оброците што му ги даваш и така и треба да биде. Како ќе растете млеко се помалце ќе ви треба. А ако сепак мислиш дека е малку давај повеќе млечни производи, јогурт, к.млеко и така ќе надокнадите. 

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 1252
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
20.12.2012 15:26:20   
Hunny
Нормално што пие помалку млеко кога си му вовела и трет оброк, за што мислам дека ви е рано, освен ако од помала возраст сте почнале со дохрана. Житарките на Нестле не се за од 8 месеци или јас грешам?

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 1253
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
20.12.2012 15:27:28   
elenak
Ајде уште некој ден сме тука после се селимеuser posted image
Вчера:
08.00 - 100 мл млеко
10.00 - лебче со кајмак
- до ручекот кашкавал, мандарина, плазма, сок
14.00 - леќа со лук и томатело, лебче
17.00 - пола банана
18.30 - млеко со мелена плазма
20.30 - 200 мл млеко
многу течности
11 месеци и 24 дена


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 1254
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
20.12.2012 15:27:51   
Hunny
И заборавив, во 22:30 според мене е доцна за друг оброк освен млеко.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 1255
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
20.12.2012 15:34:11   
Hunny
Елена на претходната страна си пишала дека сте јаделе вишни, па ако може да ми кажеш од која возраст почнавте да јадете цреши и вишни? Јас еднаш и направив овошен јогурт со цреши (имам замрзнати) па една д-рка ме искара дека не се давале до 1 година. А имам смрзнато и цреши и вишни домашни од двор. Инаку имаме 8 месеци и 9 дена

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 1256
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
21.12.2012 12:41:15   
sharlot
draga Hunny nie pocnavme so dohrana od 4 mesec ,zatoa sto od 2 meseci sme na ad mleko i kako sto rece doktorkata deteto e golemo i mu treba poveke hrana.na poslednata kontrola koga bevme doktorkata ni predlozi da jademe ovosna kasa za dorucek,zelencukova za pucek i zitarici za vecera .e sega moram jas pokasno da mu davam da jade zatoa sto nautro mnogu kasno stanuva i mu se gubi redot.eve na pr,deneska stana vo 11:30 a vcera si zaspa vo 11.nekoi deva do ova vreme imaat veke i mleko pieno i eden obrok pa moze i uzina. ove zitaricive sto mu gi davam na nestle se pcenka i oriz ,i 8 zitarici i dvete se od 6 meseci.vie koga pocnavte so dohrana?

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 1257
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
21.12.2012 19:38:16   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Елена на претходната страна си пишала дека сте јаделе вишни, па ако може да ми кажеш од која возраст почнавте да јадете цреши и вишни? Јас еднаш и направив овошен јогурт со цреши (имам замрзнати) па една д-рка ме искара дека не се давале до 1 година. А имам смрзнато и цреши и вишни домашни од двор. Инаку имаме 8 месеци и 9 дена

Цреши и вишни јадеме од 6 месеци, од јуни кога и ги имаше свежи.А сега и давам замрзнати од маркет. Сите доктори различно кажуваат,јас затоа си ги слушам мајките рингерајки,они најубаво знаатuser posted image


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 1258
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
21.12.2012 23:26:03   
elenak
Вчера:
06.30 - 170 мл млеко
09.30 - јогурт со овесни снегулки
12.00 - чоко пудинг (банана,јаболко,какао,мед и вода)- бај Фиаоuser posted image
14.30 - полнета пиперка со ориз,телешко месо,кромид,морков и патлиџан + 1лаж.кисело млеко
17.00 - плазма + пола банана
19.00 - лебче со путер и парче кашкавал да го грицка
21.00 - 200 мл млеко
_______________________________

Денес:
07.00 - 170-80 мл млеко
09.30 - палента со к.млеко
12.00 - плазма + 1 мандарина
14.30 - телешко месо со компир,брокула,карфиол 
17.00 - боровинка и јаболко со јогурт Хипп (1/2 тегличка)
19.00 - лебче со павлака
21.00 - 200 мл млеко


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 1259
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
28.12.2012 13:20:46   
Marijan2012
Zdravo na site,

Edno prasanje vo odnos na voveduvanje vo ishrana na leb. Naseto since ima 9 meseci i planirame da pocneme da mu voveduvame leb vo ishranata. Prasanjeto e sega od iskustvo, kakov tip na leb treba (taze, vderasen, domasen...) i so sto moze da se mesa za da go jade, posto e suv neli i ne znam dali ke go golta. Istot vazi i za biskviti uste mu nemame dadeno uste.
Pozdrav

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 1260
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
28.12.2012 13:34:58   
zzaa
a jas prva da ti odgoovoram mojata e skoro 10 meseci bez nekoj den,jas i davam crn leb(dietalen)takov i nie jademe i davam korki ona sama si gricka a nekogas so kilelo mleko,isto i biskviti i davam taka da si gricka si zvaka ne se zadavuva a nekogas mleko i biskviti kako uzinka,mozes i domasen leb uste poubavoo jas mislam ako imas vreme da si mesis.mozes uste seka da pocens da mu davas ako do sega ne se e pokazalo da e alergicno na gluten.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Marijan2012)
Непосредна врска до пораките: 1261
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
28.12.2012 13:35:08   
Ikana
Маријан, јас прв пат дадов леб со јогурт/кисело млеко и жолчка, испасирано или изблендирано можете, но беше вчерашен лебот од оние селските, бел најобичен.

(Одговор на членот Marijan2012)
Непосредна врска до пораките: 1262
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
28.12.2012 15:43:03   
elenak
Јас мислам подобро е да не се дава тазе леб на user posted image , скоро секогаш и давам вчерашен. И најчесто со јогурт, кисело млеко, АБЦ, во ручекот ако нема компир или ориз, па така иако е вчерашен никогаш не сув. 

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 1263
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
28.12.2012 21:32:43   
Marina I
Eve go naseto denesno meni :

dorucek kiselo mleko so pola vareno kompirce okolu 120gr, poveke na kiselo mleko,posto uste ne sme vovele vo ishranata lebce
rucek varen oriz so spanak i telesko mevce so kapka maslinovo maslo 200gr
kako uzinka ni dojde pola kasicka kajsija na hipp
i vecera baby frst pap mlecna kasa na hipp so oriz okolu 100 gr

i uste 3,4 doenja vo tekot na denot ama i navecer uste se budime i 1 ili 2 pati cicame,

Vcera napolnivme 9 meseci user posted image

sakav da ve prasam mamicki od koga vovedovte lebce me interesira dali da pocnam so leb ili so kasicki sto sodrzat gluten, kako na primer ovie sto se na hipp mlecnite, posto do sega nemame vneseno so gluten pozzzz

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 1264
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
28.12.2012 21:37:30   
Ring
Spored mene mozes slobodno da davas gluten , a stom ke pocnes so gluten mozes da mu dades i lebce.
Jas obicno i davam integralen , a ako nemam davam i obicen bel leb.

(Одговор на членот Marina I)
Непосредна врска до пораките: 1265
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
28.12.2012 22:23:17   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marina I

Eve go naset_o denesno meni :

dorucek kiselo mleko so pola vareno kompirce okolu 120gr, poveke na kiselo mleko,posto uste ne sme vovele vo ishranata lebce
rucek varen oriz so spanak i telesko mevce so kapka maslinovo maslo 200gr
kako uzinka ni dojde pola kasicka kajsija na hipp
i vecera baby frst pap mlecna kasa na hipp so oriz okolu 100 gr

i uste 3,4 doenja vo tekot na denot ama i navecer uste se budime i 1 ili 2 pati cicame,

Vcera napolnivme 9 meseci user posted image

sakav da ve prasam mamicki od koga vovedovte lebce me interesira dali da pocnam so leb ili so kasicki sto sodrzat gluten, kako na primer ovie sto se na hipp mlecnite, posto do sega nemame vneseno so gluten pozzzz

Pa vie vekje meso jadete,zosto leb bi bilo problem?Davaj tamu neka jade dete, ne znam zosto tolku cekanje?


< Поракaта ја уредил elenak -- 28.12.2012 22:26:05 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Marina I)
Непосредна врска до пораките: 1266
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
4.1.2013 0:31:33   
sharlot
06:00 180 mleko,pa si prodolzi da nanka
10:30 mlecna kasa na HIPP so krusa i jabolka
13:30 180ml mleko
15.30 pola teglica na HIPP so telesko mevce so kompir i morkov izblendirano so HIPP bebe
oriz
18:00 HIPP banana i praska pola tegence
20:00 180ml mleko
10:00 Nestle zitarici so precnka i oriz

Vo tekota na celiot den 100ml HIPP caj i 50ml voda
konecno zaspa vo 23:30

6 meseci i 15 dena

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 1267
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
5.1.2013 15:55:39   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: sharlot

06:00 180 mleko,pa si prodolzi da nanka
10:30 mlecna kasa na HIPP so krusa i jabolka
13:30 180ml mleko
15.30 pola teglica na HIPP so telesko mevce so kompir i morkov izblendirano so HIPP bebe
oriz
18:00 HIPP banana i praska pola tegence
20:00 180ml mleko
10:00 Nestle zitarici so precnka i oriz

Vo tekota na celiot den 100ml HIPP caj i 50ml voda
konecno zaspa vo 23:30

6 meseci i 15 dena


Што би рекла јас сте имале "Тегла ден" user posted image ...
па вие веќе на 6 месеци имате ецли 3 оброци, плус месо житарици..

нели ти е доцна малку за вечера на бебе во 10? а да смениш со млекцето...обично млекце иде за добра ноќ?
исто така ја кмногу ретко речиси ич. во иста каша не ставам и месо и компир и ориз...
компирот обично го давам кога спремам чист зеленчук или риба..додека оризот со спанаќ блитва ..железото и протеините од месото повеќе се искористуваат кога не го мешаш со компир или ориз..

чисто за инфо user posted image


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 1268
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
6.1.2013 22:36:52   
Љубов
Zdravo na site mamicki:)
planiram da bidam aktivna na temava, kolku sto mi dozvoluva vremeto bidejki ziveeme vo stranstvo i sama sum so malata pa 24casa mi se malku:))). Kako i da e eve nie sto ruckavme deneska:
7h cicanje
9h HIPP jabolka banana 80ml
12:30 cicanje
15:00 morkovce so orivce izblendirano 80ml
18:30 cicanje
20:00 zitno orizova kasicka dobra nok (ne mi ja jade bas, prva ja vovedov edna Sunarek, ama planiram utre da i zemam nekoja druga da vidam dali ke papa)
Se banjavme vo 21h pa sega e uste budna i nejke da cica, uste malku da se izmori pa ke cica i ke nana. Mi se budi navecer za doenje eden pat i vtor pat okolu 7 si stanuvame.

Inaku uste voveduvam nova hrana, pa od zelencuk imam vovedeno kompir i morkov, pa otkako ke pomineme nekolku dena so bananka, denes prv pat i dadov, planiram da i dadam nesto novo od zelencuk bidejki vaka epten sum ogranicena za rucek. Isto i mevce uste i nemam dadeno pa ako ima nekoj sovet koga da i dadam pisete:).

Inaku eden sovet, citam im davate integralen oriz, lebce... e sega ne znam dali vo mk toa go preporacuvaat no ovde pedijatarkata mi rece crno lebce duri otkako ke napolni 3 godinki bidejki bilo tesko za digestivniot sistem na user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1269
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
6.1.2013 22:37:36   
Љубов
Zaboraviv, imame 6 meseci i 7denauser posted image

(Одговор на членот Љубов)
Непосредна врска до пораките: 1270
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
6.1.2013 22:39:48   
Љубов
Uste nesto da dodadam imame 6.7kg, toa ni e skoro duplo od rodilnata tezina i zatoa od pred nekoj den vovedov vecericka od kasicka.

(Одговор на членот Љубов)
Непосредна врска до пораките: 1271
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
6.1.2013 22:41:16   
Љубов
I da si prasam uste nestouser posted image od koga pocnavte da voveduvate zolcka od jajce:) Blagodaram:)

(Одговор на членот Љубов)
Непосредна врска до пораките: 1272
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
6.1.2013 22:48:11   
Ikana
Љубов здраво и добредојде на Рингераја. Ти посакувам пријатна дружба и корисни совети. ТУКА можеш да најдеш се што те интересира во поглед на воведување на храна кај бебето, а ТУКА конкретно за јајце и жолчка. Среќни празници!

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 6.1.2013 22:56:56 >

(Одговор на членот Љубов)
Непосредна врска до пораките: 1273
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
6.1.2013 22:51:16   
Љубов
Fala Ikana, Srekni praznici i na vas i se najubavo:). Pa ke se druzime na forumovuser posted image user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 1274
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
7.1.2013 23:46:09   
sharlot
dragi rr me interesira sto im davavte za dorucekna vaite bebcinja koga bea na vozdrast od okolu 6-7 meseci,dajte nekoja idea:)

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 1275
Страница:   <<   < Претходна страница  49 50 [51] 52 53   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  49 50 [51] 52 53   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?