|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  50 51 [52] 53 54   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
7.1.2013 23:58:34   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: sharlot

dragi rr me interesira sto im davavte za dorucekna vaite bebcinja koga bea na vozdrast od okolu 6-7 meseci,dajte nekoja idea:)


Шарлот, ако се вратиш неколку страни наназад ќе видиш дека сите кои тука го имаат пишувано менито на нивните дечиња, пишуваат и за возраста на дечињата...така ќе прочиташ повеќе различни менија, ќе добиеш повеќе идеи па ќе се прилагодиш на барањата и желбите на твоето.
јас на таа возраст давав ( а и сеуште давам) било кое овошје свежо, можеш и од компот или ако имаш замрзнато..ако сте пробале глутен обавезно лажичка две плазма..а веќе од 7 месеци ставав и житарици ( било какви, оризови пченкарни овес јачмен рж)

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 8.1.2013 0:03:00 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 1276
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
8.1.2013 8:33:29   
eli07
Lugje dajte sovet ve molam user posted image Od pred 2-3 medeli pocnavme so kasicki po malku.Eve veke gi jade ovosnite, zelencukovi poslabo ali i toa valjda ke bide.Mu davav po malku od sekoj vkus 2-3 dena po 4-5 lazicki.Za nedela dena ke polnime 6 meseci pa mislam deka e vreme da mu davam cel obrok (za zamena za mleko).E sega malku sum zbunka kako da mu voveduvam cel obrok postepeno li....i kolku doenja treba da ima vo tekot na denot? Do sega bevme samo na mleko 5 obroci vo denot i vo nokta cica po malku nekolku pati.Pedijatarot ni rece strikno i obavezno eden obrok ako davam cel da go zamenam za mleko, a gledam ovde drugi mamicki davaat obrok i posle 1 saat i mlekce.Posto sme si nie bucki i dosta napreduvavme prethodnive meseci pa mi e strav da ne preterame pak so hrana (oti moevo user posted image nema oset kolku jade user posted image user posted image Tenkju :)

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1277
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
8.1.2013 8:57:02   
Ring
Јас вака правев - кога ќе станеше и давав да цица , па после ќе заспиеше и после будење место цице кашичка ....па после 1,5-2 часа пак цице...мада некогаш после кашичка како да не е јадена пак си сака да цица ама тоа колку да и легне убаво кашичката user posted image
Значи место цицање дај му целата кашичка , со тек на време ќе почне помалку да цица и на поголеми интервали и ќе си фатите ред.
Убаво да си папате user posted image


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1278
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
8.1.2013 10:39:36   
Andriance
Eli07 еве што ја сум давала од прилика на таа возраст

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR

Nasheto meni denes:

7:30h doenje pa si prodolzi da nana
10h - domasha kasa od jabolko i krusa so dve lazicki plazma
12h - doenje pres set____anje u park user posted image
15:30h domashna kasha od kompir morkov i tikvica i se zaboravam da napisam deka stavam po edna lazicka nesolen puter
17:30h doenje
19:30h Good night mlecna kasa na HIPP od jabolko
21:15h cice za laku noc

ispi vo denot malku ceden sok od krusha so vit.C i malku sok jabolko-kajsija

6 meseci i edna nedela




ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR

Eve go nasheto deneshno meni:

8:30h doenje
10:30 domashna kasa od dunja so malku praska i edna lazicka plazma
13:30h doenje
15:30h domashna kasa od kompir so tikva i malku puterce
17h doenje ( si pobara user posted image )
19h HIPP kasa od zitarici so mesano ovoshne 100gr
21:30h doenje za dobra nokj

cel den piese: HIPP sok od praska i ananas okolu 100ml ( pola - pola so voda)
i 60 ml frutek sok od jabolko i morkov

7 meseci user posted image user posted image user posted image



< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 8.1.2013 10:47:14 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1279
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
8.1.2013 11:11:28   
eli07
Fala na brziot odgovor :) E na mene ostanuva uste da si resam edna dilema.Spienjeto preku den do sega ni bese na cice i isklucivo na cice (poinaku ne zaspiva user posted image ) a spie negde 3 pati po 1 cas.Ke moram da go naucam da zaspiva i bez cice oti taka ke ispadne 4 doenja (vklucuvajki go doenjeto za zaspivanje navecer) i 3 obroci vkupno 7 i plus doenje preku nok.Da ne e toa mnoguuser posted image user posted image Ama objasniv...... se nadevam me razbravte :)

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1280
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
8.1.2013 12:27:52   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Fala na brziot odgovor :) E na mene ostanuva uste da si resam edna dilema.Spienjeto preku den do sega ni bese na cice i isklucivo na cice (poinaku ne zaspiva user posted image ) a spie negde 3 pati po 1 cas.Ke moram da go naucam da zaspiva i bez cice oti taka ke ispadne 4 doenja (vklucuvajki go doenjeto za zaspivanje navecer) i 3 obroci vkupno 7 i plus doenje preku nok.Da ne e toa mnoguuser posted image user posted image Ama objasniv...... se nadevam me razbravte :)


Абе тоа за заспивањето преку ден не верувам дека и е цицање...повеќе е мазење и галење user posted image
поубаво би било преку ноќ да не цицате, или ако можеш да го сведеш на едно.

ако пак треба да тргнуваш на работа..тогаш и цицањето за заспивање треба да го решите user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1281
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
8.1.2013 12:28:25   
Ring
Зошто да не го заспиваш на цице ? Па кога ќе стане сабајле цице, 2-3 саата буден па пак цице да заспие, кога ќе стане кашичка , па пред следно спиење цице и така по ред ...е сега не знам кога се буди сабајле , да не е многу касно кашичката ако фати 11-12 а сакаш да замениш доручек со неа ?

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1282
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
8.1.2013 14:14:32   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Зошто да не го заспиваш на цице ? Па кога ќе стане сабајле цице, 2-3 саата буден па пак цице да заспие, кога ќе стане кашичка , па пред следно спиење цице и така по ред ...е сега не знам кога се буди сабајле , да не е многу касно кашичката ако фати 11-12 а сакаш да замениш доручек со неа ?

Da i jas takvi kombinacii pravev ama bajagi kasno ke mi se fati taka kasickata da mu ja dadam.user posted image stanuva negde 7-7.30 pa prva dremka mu e nakaj 10h.Spie najmnogu 1 saat i ke mu dojde nakaj 11 dorucekot.Najubavo koga ke stane nakaj 8.30/9.00 da mu dadam kasicka i onaka koga stanuva ne cica kojznae kolku pa posle cice nakaj 10 h :)

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 1283
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
8.1.2013 15:59:03   
Љубов
Nie imame 6 meseci i 9 denauser posted image i pred nekolku dena koga bevme na pedijatar bas ja prasav dali treba da ukinuvam mlecni obroci bidejki veke pocnavme so hrana. Doktorkata mi rece deka na ovaa vozrast na bebencata im treba 500ml mleko. Spored ova jas odluciv da ne ukinuvam mlecen obrok, a i bebeto si kazuva ako si saka da si cica:). Se uste mlekoto im e osnovna hrana, od drugoto kolku kasnalo kolku ne:))) eve denes od rucekot samo 4-5 lazicki, i fakticki ne sme ruckale:).

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1284
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
9.1.2013 0:00:09   
mmbucko
Eli ic ne se sekiraj, isti sme samo sto jas bidejki e 3 ne se sekiram. Znaci koga saka bebeto togash davam. Otprilika vaka e nasiot raspored: cicanje kaj 7, pa 10. Kaj 11-12 ovoshna kasha (denes imavme svezo jabolce so praska, doma izmiksani) kaj 14h cice, okolu 16h zelencuk (denes imavme tikvicka, morkovce, brokula i pcenka,) cice okolu 18 i 19h. Vo 21h (oti bevme na gosti pa zakasnivme) mlecna kasa na hipp so jabolko i se tuposa od
ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Зошто да не го заспиваш на цице ? Па кога ќе стане сабајле цице, 2-3 саата буден па пак цице да заспие, кога ќе стане кашичка , па пред следно спиење цице и така по ред ...е сега не знам кога се буди сабајле , да не е многу касно кашичката ако фати 11-12 а сакаш да замениш доручек со неа ?

Da i jas takvi kombinacii pravev ama bajagi kasno ke mi se fati taka kasickata da mu ja dadam.user posted image stanuva negde 7-7.30 pa prva dremka mu e nakaj 10h.Spie najmnogu 1 saat i ke mu dojde nakaj 11 dorucekot.Najubavo koga ke stane nakaj 8.30/9.00 da mu dadam kasicka i onaka koga stanuva ne cica kojznae kolku pa posle cice nakaj 10 h :)
cicanje posle nea. Evego sega dufta :)))). Ne se opteretuvaj kolku saka neka jade, i nie eve sme ~8,600 a sme nekolku dena pred vas. E sega nie imame i skoro celo kilo pomalku vo start od vas, taka da tuka nekade sme :)))). Uzivaj sto si lapka bebushot, cuvaj boze da e obratno. Pozdravce

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1285
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
9.1.2013 0:01:34   
mmbucko
Ah da i noke cica na sekoi 2-3h :D

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 1286
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
9.1.2013 10:32:19   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

Ah da i noke cica na sekoi 2-3h :D

Bivase li da se isti vo se nasiveuser posted image .Nego lesno ti e tebe si imas stazuser posted image user posted image , a jas kako luda za se i sesto se zmaram i koga treba i koga ne treba.Fala za sovetotuser posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 1287
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
9.1.2013 10:37:49   
eli07
Vo 21h (oti bevme na gosti pa zakasnivme) mlecna kasa na hipp so jabolko

E koga sme veke kaj mlecnite kasi.... jas da se pozamarm uste malku neliuser posted image dtetevo moe izlapa vcera kaj 19 h negde okolu 100 gr. mlecna na Hipp so jabolce i oriz i cicase kaj 21h i zaspa.E arna ama posle toa na sekoj saat , a sabajlevo i na pola saat se budese kako navien.Mozno li e da mu bilo nesto od kasickata t.e stomaceto posto bajagi se nacica pa da ne mu doslo mnogu :( Cela nok dezurav i se plasam denes pak da mu dadam oti ke skinam konci uste edna vakva nok ako imamuser posted image user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 1288
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
9.1.2013 12:31:21   
mmbucko
user posted image user posted image user posted image user posted image
Се умрев од смеа Ели, ако ти е за утеха и ние нокеска неспиевме те неспиевме и кенкаше и на секој саат цицаше. Се разбуди со првите зраци на сонцето спремен за играње user posted image user posted image user posted image user posted image . Јас сепак мислам дека не му е од јадењето туку го мачат забите. А колку јаде во грами ама ич не му водам сметка. Колку сака толку јаде, кога сака тогаш цица, распашана команда сме ама така ни чини user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1289
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
11.1.2013 13:11:45   
sharlot
vcera na meni imavme:

06:15 180 mleko
10:00 180 mleko
11:30 mlecna kasa so jabolko,krusa i banana
13:15 150 mleko
14:45 pola kasicka so pilesko mevce na HIPP mu japomesav so malku oriz isto od HIPP da mu bide potecna imaku ne jade
17:00 puding od vanilaa od nestle
20:00 zitarici
23:30 180 mleko

vo tekot na denot 100ml caj,okolu 50 voda

imame 6 meseci i 21 den

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1290
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
11.1.2013 23:41:25   
Bilence2
E denes bese vaka:
6.30 cicanje
9.30 cicanje
10.30 ovosna kasa hipp praska
12.00 cicanje
15.30 cicanje
17.00 domasna kasa od batat, morkov i tikvicka
18.30 cicanje
20.30 mlecna milupa kasa oriz, pcenka+ vareno jabolce
23.00 cicanje.
Nokva sigurno uste 2 pati ke bara cice po malku.
Imame 5 ipol meseci.


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 1291
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
13.1.2013 23:32:57   
Ring
-тарана со АБЦ крем сир и кисело млеко
-ориз, морков, цвекло и кромидче
-крушка
-Нестле 8 житарици со банана

2 пати цицаше и 20 мл сок (скарани сме со цуцли и клунчиња , така да и 20 мл е супер )

9 м и 3 недели

< Поракaта ја уредил Ring -- 13.1.2013 23:33:58 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 1292
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
21.1.2013 18:02:25   
sharlot
08:00 210 mleko
10:30 frutolino
13:00 210 mleko
15:30 telesko mevce so kompir,morkov i brokula
18:30 210 mleko
21:00 8 zitarici od Nestle

Vo tekot na denot 150 ml caj i okolu 50 voda

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 1293
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
21.1.2013 20:30:37   
Ring
-цицање
-кашичка од хељда и банана
-печена тиква
-грашок телешко , кромидче, морков и малку кисело млеко (само 5-6 лажички изручка)
-цицање
-сок 50 мл
-млеко со бисквити
-цицање

10 месеци

< Поракaта ја уредил Ring -- 21.1.2013 20:31:11 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 1294
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
21.1.2013 22:10:19   
Hunny

-цицање;
-домашна каша: праска, јаболко, овесни снегулки и малку мелена плазма;
-млечна каша на Хип;
- за ручек-леќа;
-цицање
вечера-млечна каша;
цицање

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 1295
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.1.2013 17:38:23   
raklav

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

-цицање
-кашичка од хељда и банана
-печена тиква
-грашок телешко , кромидче, морков и малку кисело млеко (само 5-6 лажички изручка)
-цицање
-сок 50 мл
-млеко со бисквити
-цицање

10 месеци

sakam da te prasam heljdata ha varis pa ja pasiras ili ? posto i jas kupiv ja varev eli mn.mi e sitna

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 1296
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.1.2013 17:41:31   
raklav
8:30 humana mleko 150ml
11:45 humana 150 ml
15:00 kasa so kompir,morkov i karfiol domasno pa pasirano
17:30 mleko 150 ml
19:30 ovesni snegulki so jabolka domasno
22:15 22:30 humana za dobra nok 180 ml
imame 7 meseci i dva dena user posted image

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 1297
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.1.2013 17:56:43   
Ring
Da, heljdata ja varam , ja ostavam da otstoi eden do dva casa, pa ja pasiram zaedno so ovosje

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 1298
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
23.1.2013 13:05:10   
sharlot
me interesira dali nekoj koristel bebi oriz so probiotski hranlivi vlakna na Hipp,i dali samo toa go davate kako mlecna kasa ili moze da se mesa so drug zelencuk

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1299
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
28.1.2013 15:33:13   
sharlot
vcera na meni:


(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1300
Страница:   <<   < Претходна страница  50 51 [52] 53 54   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  50 51 [52] 53 54   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?