|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  69 70 [71] 72 73   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
19.10.2013 18:25:50   
Мамичка85
Lelelel zenski me isplasivte sto li me ceka user posted image i mene doktorov mi rece da napravime vaginalen pregled na 28 oktomvri znaci da se podgotvam psihicki user posted image

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 1751
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
19.10.2013 18:42:42   
masa
А зошто мора по сто пати да се проверува дали (и веќе кога ќе почне пораѓајот колку) си отворена баш на тој начин.Кога мене ми рече докторот во првата бременост да не прегледа вагинално тоа го направи за да ја види плодовата вода и ме прегледа со таа "штипката" (како и да се вика) и тогаш без да брцне виде дека сум 3-4 прста отворена. За среќа после тоа само еден преглед "почувствував" и тоа ми е најболното искуство од пораѓајот (веднаш потоа ми пуштија епидурал) наредните прегледи не ги чувствував.Инаку имам една пријателка,со месеци се жалеше дека неможе да ги заборави прегледите колку е отворена,кутрата вика на 5 мин ме прегледуваа и тоа кој ќе стаса уште чистачката не ми брцна,а таа прворотка си трпи од кај да знаеш како треба!Јас би да се смени нешто тука што мора и така изнамачени женички уште толку да не трауматизираат!

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 1752
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
19.10.2013 23:14:03   
Martins mom
Јас и ден денес имам трауми од првиот пораѓај со тоа буричкање прсти долу и ќе ви кажам најискрено и на мм не му е дозволено гибање баш поради тоа што ептен лошо се чувствувам.И таман почнав да си ги лекувам “раните“,ете сум на праг на второ породување. Не знам дали е во ред,но се обидувам да се тешам дека вториот пат ќе биде полесно?!

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 1753
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
20.10.2013 1:55:09   
Melanija RR
Јас се чудам на муабетот мене никој не ме провери па луѓе за што е ехото ,според него се гледа до каде е и ако има сомнеж дека се отвара се проверува рачно не така на празно да се брчка ,леле глупости.
Среќа моја јас имав две ЦТГ се ок и си одев дома,друга приказна е што ме задржаа за царски.
Тоа што видов во болница 2-3 случаи во тек на раѓање кога викаа од болка сами си викаа леле многу боли проверете или ако ве видат дека се мачите тогаш проверуваа која до каде е.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 1754
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
20.10.2013 15:32:00   
Felly RR
Зошто е потребен вагиналниот преглед во бременоста, имате статија ТУКА.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1755
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.10.2013 2:29:19   
masa
Pregledite opisani vo statijata ne se onie za koi pogore diskutirame!
Jas imam uste edna neprospana nok.Imam bolki vo polovinata i slabi bolki vo stomakot i nemozam da najdam soodvetna pilozba za lezenje.Imam i knedli vo grloto,kako kiselini ili stoznam sto..nekolku pati odam vo WC po tri kapki i mi se smaci veke.Aj sega otkako si kazav valjda ke zaspijam!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1756
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.10.2013 22:29:30   
Lacrymosa
Isplaci se, kje ti bide polesno. Mene me boli se osven toa sto treba da me boli. Psihata mi e padnata. Ako bev 100% spremna sega s pomalku i pomalku se cuvstvuvam sposobna. Se povekje mislam deka carskiot mi e popametna opcija vo momentov. Krajniot termin dojde i projde. Cetvrtok sum na kontrola pa kje vidime sto kje bide. Se osekjam deka so sekoj den se povekje psihicki pagjam. Da nemozes corapi da obleces i pola saat da stanuvas od krevet e pogubno

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 1757
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.10.2013 12:28:17   
Felly RR
маса, да бидам искрена, не сум имала искуство со таков вагинален преглед во бременост, како што го опишувате. Статијата ја посочив зошто се зборува за палпација на вратот на матката, значи вклучува и брчкање со рака. Ама, не знам, може е различно. ВО секој случај статијата дава една информација плус за сите трудници во трето тромесечие.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 1758
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.10.2013 12:57:45   
Bethany
Веќе кога ми беше време околу терминот за породување, мојот матичен гинеколог ме прегледа така, да види дали и колку сум отворена и каква е состојбата со грлото на матката.

Е кога отидов во болница, а ми беше поминат термин, на секое ме приклучуваа на цтг-то и неколку пати ме имаа прегледано на тој начин, дури и ми става некое чудо внатре за да видат подобро дали плодовата вода не е заматена, бидејќи ко што кажав веќе ми беше поминат терминот. Се гледа на ехо исто така дали е водата заматена, ама овака мислам дека им е посигурно и подобро кога гледат. Такво чувство добив.
И плус оценуваат колку си отворена. Ич не е убаво чувството, ама сепак се велев подобро и тоа да издржам бидејќи знаев дека на тој начин се следи состојбата до каде сум и до каде е бебето.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1759
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
24.10.2013 17:36:24   
masa
Jas bev denes na kontrola.Bebeto e dobro,malku pogolemo (kako sto si e celo vreme),doktorot vika najmalku 3700 momentalno,a ima sansi da e i pogolemo.Glavata mu e spustena,namestena za raganje,postelkata e vtor stepen zrela,a plodovata voda namalena.Vednas rece deka ke cekame do termin,no me pregleda i vaginalno za da vidi kakvo e grloto na matkata zaradi namalenata plodova voda da ne treba da me porodat.Mi rece deka nema da me boli i ne me bolese,iako bese neprijatno.Mislam bese toj pregled od statijata.Rece deka malku e omeknatno grloto,no e visoko i skroz zatvoreno,sto znacelo deka ne e spremno za raganje i da inducirale sega nemalo da bide nisto.Na ctg bebeto e dobro,a matkata imase slabi kontakcii od kaj sto doagaat i bolkite sto gi imam periodov,no ne se za raganje.Vo vtornik pak ctg,a na 1vi uste edna kontrola i rece ke cekame do termin,poveke ne zosto bebeto e golemo,a i zaradi namalenata plodova voda.I si idam doma i na treto odenje vo wc gledam kafen iscedok,kako cokoladno mleko.Odma mu se javiv me prasa dali imam bolki i mi rece deka moze da e od pregledot,da stavam vloska i da ne ja menuvam do vecer i vecer da mu se javam.Sega neznam dali da odmaram ili da se spremam za vo bolnica

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1760
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
24.10.2013 18:53:54   
Bethany
маса, истото ми се случи и мене после вагиналниот преглед. Дури не темна, туку свежа крв имав. Се јавив кај него, тој ме прати во болницата, таму ми кажаа да е од вагиналниот преглед, собрав ствари и се вратив дома user posted image
После кратко време престана крварењето. И јас мислам дека ти е од прегледот, штом па и болки немаш, ама секако ќе следиш за понатаму.
Кај и да е, тука си веќе при крајот user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 1761
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
24.10.2013 19:20:16   
Lacrymosa
и јас денеска бев на контрола. цтг уредно- абер за излагање нема. вагиналниот не беше овој пат страшен пошто останавме на три прста а не на цела рака како минатиот пат и не буричкаше многу. затворено и тесно ко в сеф така да најверојатно ме чека царски. минатиот пат немав воопшто некаков исцедок а овој пат имав како кафеав како нешто така па малку се префркнав. му ѕвонев на докторот ама најверојатно човекот си легнал. мислам тоа не ни течеше туку само на гаќичките имав. се потсредив и после тоа ништо само како флекичка, најверојатно од прегледот што останало бидејќи не беше свежа крв, а можеби и од минатиот преглед да останала.утре пак на контрола па ќе видиме...
незнам некаде читав дека прашале некоја од певаљкиве како ќе се пораѓа и таа им рекла демек со царски, не за џабе го викале царски user posted image се тешам. Јас си му викав фино на бебево да си излага додека се прашува тоа кога сака, а штом не излезе тогаш сега ќе излага јас кога ќе речам

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1762
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
25.10.2013 11:05:42   
DuffytheDuck
Здраво мешиња user posted image Еве и јас да се пријавам, денес полни 37 недели, ќе почнеме полека да одбројуваме и чекаме. Сега сум и официјално на породилно боледување. Ноќното спиење станува се потешко, вртењето, станувањето, па и движењето. Мешето ми е ко балон надуен, имам и помали отоци на рацете и нозете. Наредната недела сум на контрола, а јас си велам доста му е на бебушко мислам дека е време да си излезе а јас да си се олеснам :) Со лесно на сите user posted image

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 1763
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
25.10.2013 21:54:34   
Gabriela V
Dragi zenski na 21.10.2013 god na svet dojde moeto najmilo since. Poroduvanjeto bese operativno. Ve pozdravuvam i vi posakuvam se najubavo!!!

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 1764
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
25.10.2013 22:14:45   
Felly RR
Честитки!!! user posted image Постот е префрлен во соодветната темаа за честитки!!! user posted image ТУКА

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Gabriela V)
Непосредна врска до пораките: 1765
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.10.2013 0:20:30   
tnade
Lacrymosa zosto so carski da te poroduvaat, jas vo prvata bremenost ja nadnosiv malata dve nedeli i so provokacija me porodija prirodno...osven ako toa ne e tvoj licen izbor, so lesno mamicki, ajde pravete mesto ima mnogu od nas sto se na pragot za da zacekorat kon treto poluvremeuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1766
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
27.10.2013 12:58:05   
masa
Jas nokeska sonuvav deka mi puknal vodenakot!Samo koga ke mi se ostvari sonov? user posted image

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 1767
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
28.10.2013 13:50:54   
elenak
Лакримоса ја нема нешто, да не реши бебулето да се сожали на кутра мајка?user posted image
Чекаме убави вести!user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 1768
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
28.10.2013 20:12:52   
masa
Дајбоже,нека повлече нога! Јас денес бев на последна депилација,се надевам ќе отидам средена на пораѓај,ваљда нема да има потреба да чекаме,па да отидам потерана user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 1769
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.10.2013 12:22:39   
Lacrymosa

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak RR

Лакримоса ја нема нешто, да не реши бебулето да се сожали на кутра мајка?user posted image
Чекаме убави вести!user posted image

бебулето немаше желба да се сожали над својата напатена мајка и мајката ја превзеде работата во свои раце. На 25.10 ја добив кифлата Јана. бидејќи Јана немаше абер за излагање, цтг-то не покажуваше ништо, не бев отворена ни малку, бајаги тесна и со стегната мускулатура како што се изрази докторот мораше да се оди понедалнички на царски. кога веќе мораше јас се решив да биде петочки да не се думам цел викенд пош после ќе ми беше страв. тоа испадна една од моите најпаметни одлуки.
Инаку знаете што е царското во царскиот рез?
Не е тоа дека нема болки за време на раѓањето туку ради тоа што После мораш царски да лежиш и да одмараш пош неможеш баш да се движиш. Инаку луѓе ако не морате немојте на царски.. подобро некој саат болка и после некој ден да скокаш него да немаш никаква болка а после да неможеш да станеш и да седнеш ко човек.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 1770
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.10.2013 12:35:26   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lacrymosa


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak RR

Лакримоса ја нема нешто, да не реши бебулето да се сожали на кутра мајка?user posted image
Чекаме убави вести!user posted image

бебулето немаше желба да се сожали над својата напатена мајка и мајката ја превзеде работата во свои раце. На 25.10 ја добив кифлата Јана. бидејќи Јана немаше абер за излагање, цтг-то не покажуваше ништо, не бев отворена ни малку, бајаги тесна и со стегната мускулатура како што се изрази докторот мораше да се оди понедалнички на царски. кога веќе мораше јас се решив да биде петочки да не се думам цел викенд пош после ќе ми беше страв. тоа испадна една од моите најпаметни одлуки.
Инаку знаете што е царското во царскиот рез?
Не е тоа дека нема болки за време на раѓањето туку ради тоа што После мораш царски да лежиш и да одмараш пош неможеш баш да се движиш. Инаку луѓе ако не морате немојте на царски.. подобро некој саат болка и после некој ден да скокаш него да немаш никаква болка а после да неможеш да станеш и да седнеш ко човек.

Лакримоса нека е здрава и жива Јана,голема убавица да растеuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 1771
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.10.2013 18:16:03   
Felly RR
Честитките за Јана се ТУКА.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1772
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.11.2013 11:33:30   
slonce1103
Мамички до каде сте? Јас еве 38+2, а лепотицата моја нема појма за излегувањеuser posted image . Во неделата ги извадов конците од серклажот, малку непријатно искуство и докторот ми рече дека сум два прсти отворена и сега чекам само да ме фатат болки или пукне водењакот и право на болницаuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1773
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.11.2013 13:00:05   
snowbool
Bravo Slonce11o3 bas mi e milo sto izguravte do tuka, zasto znam deka bese na patoloska kako jas .Jas imam uste ....user posted image sega sum 34 nedela , ajde so lesno neka ti e i se da pomine O.k...

(Одговор на членот slonce1103)
Непосредна врска до пораките: 1774
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.11.2013 14:52:57   
DuffytheDuck
Mamicki, jas samo da pisam deka vcera nautro se rodi naseto angelce. Dvajcata sme dobri, se rodi spontano bez nkakvi anestezii. Vi posakuvam brz i lesen porgjaj na site i da se olesnite za skoro. Inaku se rodi vo 39 nedela. Pozdrav

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 1775
Страница:   <<   < Претходна страница  69 70 [71] 72 73   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  69 70 [71] 72 73   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Vaginalen lubrikant
magnafarm

Dali bi koristele vaginalen lubrikant so cel da gi zgolemite sansite za zabremenuvanje?

Da (40%)

NE (60%)


Број на сите гласови: 81

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!