|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Зајдување
6.2.2010 22:10:50   
mother 29
после 5 мин како ништо да не билo, а до наредниот ден..па тоа е веке заборавена приказна!а зашто,да не имате некој проблем?!поконкретно,pls.

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Зајдување
15.1.2011 10:27:52   
antonie
a dali nekoj znae da bae nekoj od zajduvanje?

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Зајдување
15.1.2011 14:11:30   
lukas
isto na bracedami dvete deca i zajduvaa mnogu ednoto ednas duri skroz mu se izgubi na doktor mu velea deka toa e samo od inaat, otide segde na baenje ama dgabe a nekoi pak doktori velat deka toa do 3 tata godina go snemvalo,i den denes uste e isplasena a mu se podrazvika da ne mu zajdi...jas vakva situacija dosega sum nemala ama niz sto se pomina bracedami nekolku pati mu ima zajdeno cupeto pred mene ke se onesvestev,ja slaka ja duva,ja drzi za jazik,za da se vrati strasni raboti navistina.

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Зајдување
15.1.2011 14:12:29   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: antonie

a dali nekoj znae da bae nekoj od zajduvanje?


nezz od kade si no vo bt ima nekolku sto jas gi znam!!pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Зајдување
15.1.2011 23:24:44   
Nadezna
So vnukata go imavme toj poblem,koga ke zajdese site priumiravme... ne samo sto zajduvase ami i se onesvestuvase ama posle 2-ta godina se smiri,ne zajduvase poveke.

Sto pravevte , kako se spravuvate so toa?
kako mu duvate vo usta?

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Зајдување
16.1.2011 0:25:10   
antonie
a dali tie vo bitola im pomognale na nekoj sto gi poznavas?

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Зајдување
16.1.2011 8:31:42   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

So vnukata go imavme toj poblem,koga ke zajdese site priumiravme... ne samo sto zajduvase ami i se onesvestuvase ama posle 2-ta godina se smiri,ne zajduvase poveke.

Sto pravevte , kako se spravuvate so toa?
kako mu duvate vo usta?



Му се дува во „фацата“ на бебето, внук ми многу често зајдуваше како бебе и така му правевме


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Зајдување
16.1.2011 13:13:47   
danced
со зајдувањето ми се чини дека животот ми се скрати за неколку години user posted image . со првото дете го имавме тој проблем. секое заплакување за мене беше кошмар, 3 пати не имаше така сериозно исплашено, целото помодре и беше без воздух. се имавме пробано и дување и подудирање по образи ама ништо не помагаше. ни имаа кажано дека тоа после 3-та година само по себе изчезнува. и така беше после 3 година повеќе не зајдуваше. а и јас како мала сум зајдувала. многу се плашам да не го имам овој проблем и кај второво дете.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Зајдување
16.1.2011 17:39:06   
Felly RR
И кај нас често се случуваше кога Матеа беше помала, да почне да плаче, и да врисне силно и потоа како да заборава воздух да си земе, па ја потчукнувавме по грбчето. Ама пред некој ден кога одеше низ собата, и се потспрепна на тепихот, и падна, не дека падна многу лошо, ама може се исплаши, и кога врисна еднаш силно, и снема воздух, се онесвести и почна да ги превртува очите, а јас се стаписав, срцето ми застана. Не знаев што да правам, ја завртев со главчето надолу и ја чукав по грбчето, и додека и слушнав повторно глас немав душа во мене. Дали во таква ситуација треба да се свртува така со главата надолу (овде прочитав некои мајки дека така правеле) или подобро е да му се дувне на детето в лице или в уста. Не дај Боже да се случи повторно, ама подобро да знам што треба да направам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Зајдување
17.1.2011 0:22:26   
Maca25
Кај нас зајдувањето е секојдневно. Нина кога плаче редовно помодрува и зајдува, па мора едно благо шамарче да и удрам за да престане. Немам душа кога почнува да плаче, а и многу ме нервира. Значи голема плачка е, плаче ако татко и дојде да ја земе од креветче кога ќе се разбуди и за 2 секунди почнува да заоѓа. После ми треба пола саат да ја смирам. Еве прееска си играа со мм и нешто се скараа, почна да се треска од земја и да мава по мм, он ја плесна малце по газето и кога викна... оф... за 2 сек. зајде од плачење и помодре. Се затрча накај мене и едвај почна да дише нормално. Јас гледам што побрзо да ја смирам, затоа што ако ја оставам па почнува да липта и да се тресе па едвај ја смирувам.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Зајдување
17.1.2011 10:43:28   
Felly RR
Ама Маца, јас како што пишав, мене ми се онесвести, а не да липта и да плачи, да се треси.
Во таква ситуација, што да правам? а инаку ако вришти, ако плачи, ќе ја смирам.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Зајдување
17.3.2011 10:15:45   
stojanoskad
pogolemiot sin mi e bukvalno oggledan po kniga.Kako prvo dete i normalno bez nikakvo iskustvo ke napisam namerno "spas' od sekojdnevieto so bebe barav vo knigata za deca od Dr. Spoku.(eden od najpoznatite pedijatri).i veruvajte mi knigata togas mnogu mi pomogna.
Zajduvanjeto toj go opisuva kako karakteristika na deca sto se pomalku razgaleni,ili deca sto na nekoj nacin postojano bile drzeni vo race.Veli i deka gletkata e navistina strasna za oko no i potpolno bezopasna ako vo momentot dodeka se slucuva (zborot koj go upotrebil tuka) e teatarot,roditelot se obide da ne pridade nekoe znacenje ili vnimanie.
Jas  iskreno ne znam kako e toa.Go nemav toj problem i so dvata sina.
Veruvam i deka ne moze da vi bide bas seedno.
Celta mi bese samo da napisam deka i zajduvanjeto e bezopasno i minlivo.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Зајдување
17.3.2011 10:24:00   
skorpijana
mozebi ne veruvate vo babini devetini ne veruvav i jas dodeka pogolemiot sin ne pocna da zajduva bese 8-9 meseci toa stanuvase se pocesto i pocesto togas edna prijatelka mi kaza da najdam furna koja samo sto se otvara i od prviot ispecen leb da mi dadam tripati po nekoa ronka
ne mozev da najdam pa tatko mi morase da napravi furna kaj niv vo kukata da ispeceme leb za da mu dademe tripati mu dadov i tolku od zajduvanjeto pozdarv

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Зајдување
17.3.2011 15:57:34   
strelec 1982
doktorite vikaat deka toa ne e strasna pojava i bolest zajduvanjeto no za majkite e ogromen strest,panika.Pedijatar imam prasano mi veli deka bidejki mnogu place i iznervirano mu snemuva vozduh ne moze da si zeme i zatoa nastanuva stopiranje na placot i ne reagira dodeka povtorno ne si dojde pri sebe.od postari zeni imam slusano deka koga ke dojde do zajduvanje da ne se kreva panika ponasajse sto ponormalo iako ne se moze vo toj moment i po ime nikako da ne mu vikas na deteto bidejki povejke ke se zajde.Samo kreni go vo vednas stom osetis i ne mu vikaj po ime inaku smiruvaj go.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Зајдување
17.3.2011 17:48:56   
etiopija
i david mi zajduvase nekade do 8-9 meseci za sreka veke ne. Lele prviot pat koga zajde koga pomidre se izgubi, zivotot mi se skrati. posle toa sekoe placenje negovo ni bese kosmar ama za sreka pomina , sega koga ke padne ako izreagira nekoj place a ako ne go primetuvame kako nisto da ne bilo. a inace slusnav od stari deka deteto sto zajduva ke bide mnogu zdravo. kako i da e sepak e minliva pojava pozz mamicki

_____________________________

Eve deset_______ pravila za uspesen den: Odi i napravi nekoe dobro delo. Povtorigo toa uste devet pati.

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Зајдување
18.3.2011 15:28:26   
Anabanana
ИЗВОРНА ПОРАКА: stojanoskad

pogolemiot sin mi e bukvalno oggledan po kniga.Kako prvo dete i normalno bez nikakvo iskustvo ke napisam namerno "spas' od sekojdnevieto so bebe barav vo knigata za deca od Dr. Spoku.(eden od najpoznatite pedijatri).i veruvajte mi knigata togas mnogu mi pomogna.
Zajduvanjeto toj go opisuva kako karakteristika na deca sto se pomalku razgaleni,ili deca sto na nekoj nacin postojano bile drzeni vo race.Veli i deka gletkata e navistina strasna za oko no i potpolno bezopasna ako vo momentot dodeka se slucuva (zborot koj go upotrebil tuka) e teatarot,roditelot se obide da ne pridade nekoe znacenje ili vnimanie.
Jas  iskreno ne znam kako e toa.Go nemav toj problem i so dvata sina.
Veruvam i deka ne moze da vi bide bas seedno.
Celta mi bese samo da napisam deka i zajduvanjeto e bezopasno i minlivo.




Мислам дека докторот бил во право. Син ми правеше така како помал. Беше разгален, прво бебе во фамилија, по цело време во раце, добиваше се што сака. Кога почнавме да не му даваме се што ќе посака знаеше да ги прави тие театри. Е сега тука не зборам за зајдување до снемување воздух и онесвестување ( затоа и ги кажав театри) зошто многу убаво знаеше уште од мал со кого може мајтап да си игра а со кој не. И намерно ке почнеше да заоѓа ако не му дадеме нешто што сака, ние ќе почневме да паничиме нормално и он ќе си престанеше одма коа ќе си ја добиење играчката на пример. По некое време го приметивме дека намерно го прави тоа, почнавме со замена ( неможе тоа, земи го ова, не смееш таму, појди онаму) и се одвикна. Сега веќе е голем, разбира веќе и дека не може бесконечно да си игра со нас.

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Зајдување
16.7.2011 12:40:34   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: eli8

vo posledno vreme teodor na nekolku pati mi zaoga koga place toa trae nekolku sekundi, ne zema vozduh,kazete mi gi vasite iskustva kako vie reagirate vo takvite situacii,za pobrzo da se sozeme,jas mu duvam vo lice i go krevam visoko,dali postapuvam kako sto treba zosto mi e mnogu strav koga place taka.......


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Зајдување
16.7.2011 14:14:48   
Viktori
Celta mi bese samo da napisam deka i zajduvanjeto e bezopasno i minlivo.

и невозможно е да не земе воздух. user posted image Мислам, дали за 5 или за 10 секунди воздух мора да земе. Бебињата не се самоубиваат. Знам дека страшно изгледа поготово ако е бебето побело, па коа ќе се зацрвени или помодри изгледа страшно, ама поминува. user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Зајдување
16.7.2011 22:15:55   
Calypso
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Знам дека страшно изгледа поготово ако е бебето побело, па коа ќе се зацрвени или помодри изгледа страшно, ама поминува. user posted image


Ептен е страшно, мене срцево ми запира кога малиов ќе почне силно да плаче. Досега неколку пати ми има зајдено од плачење, а има само 4 месеци... голем лутко е, на мене се метнал user posted image и јас многу сум зајдувала како мала. Последно ми зајде кога примаше вакцини со полни три месеци, полио, ХиБ, Ди-те-пер - кога го боцнаа во рачето скроз зајде па со вода го повративме. И сега уплав имам од наредното вакцинирање, истите пак треба да ги прими.


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Зајдување
16.8.2011 18:08:47   
Felly RR
Матеа ова го прави кога ќе се удри, и мислам од што ја боли, или пак повеќе од што се исплашила.....не знам. Ама не го прави од разгаленост, од што не добила нешто што сака. Еве погоре кога имам пишано, беше кога во одењето се спрепна и падна, тогаш беше најстрашно, зошто мислам изгуби свест, буквално ми падна в раце, како што ја држев.
И сега пак се случи истото, еднаш си го пофати прстето на една количка-играчка, а другиот пат ножето го потфати во точаче. И цела помодрува, нема воздух, ги превртува очите...и мора неколку пати да и дувам в лице...навистина е страшно


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Зајдување
16.8.2011 18:14:41   
kikicka
Felly probaj da plesnesh so race ako dojde do toa ne daj boze......kaj mene koga zajduva taka podolgo ke plesnam i odma se svestuva i zima vazduh a duvanjeto ne i pomaga.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Зајдување
16.8.2011 18:19:35   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anabanana

ИЗВОРНА ПОРАКА: stojanoskad

pogolemiot sin mi e bukvalno oggledan po kniga.Kako prvo dete i normalno bez nikakvo iskustvo ke napisam namerno "spas' od sekojdnevieto so bebe barav vo knigata za deca od Dr. Spoku.(eden od najpoznatite pedijatri).i veruvajte mi knigata togas mnogu mi pomogna.
Zajduvanjeto toj go opisuva kako karakteristika na deca sto se pomalku razgaleni,ili deca sto na nekoj nacin postojano bile drzeni vo race.Veli i deka gletkata e navistina strasna za oko no i potpolno bezopasna ako vo momentot dodeka se slucuva (zborot koj go upotrebil tuka) e teatarot,roditelot se obide da ne pridade nekoe znacenje ili vnimanie.
Jas  iskreno ne znam kako e toa.Go nemav toj problem i so dvata sina.
Veruvam i deka ne moze da vi bide bas seedno.
Celta mi bese samo da napisam deka i zajduvanjeto e bezopasno i minlivo.




Мислам дека докторот бил во право. Син ми правеше така како помал. Беше разгален, прво бебе во фамилија, по цело време во раце, добиваше се што сака. Кога почнавме да не му даваме се што ќе посака знаеше да ги прави тие театри. Е сега тука не зборам за зајдување до снемување воздух и онесвестување ( затоа и ги кажав театри) зошто многу убаво знаеше уште од мал со кого може мајтап да си игра а со кој не. И намерно ке почнеше да заоѓа ако не му дадеме нешто што сака, ние ќе почневме да паничиме нормално и он ќе си престанеше одма коа ќе си ја добиење играчката на пример. По некое време го приметивме дека намерно го прави тоа, почнавме со замена ( неможе тоа, земи го ова, не смееш таму, појди онаму) и се одвикна. Сега веќе е голем, разбира веќе и дека не може бесконечно да си игра со нас.


napisam deka i zajduvanjeto e bezopasno i minlivo




MM se panici ako zajde vo negovi race a jas veke ne panicam otrpnav samo gledam na brz nacin da i go odzemam vnimanieto so nesto dr i da prestane ,koga beshe eden mesec toooolkuuu mng zajde sto mislam se onesvesti skroz kako kukla da drzev jass neznaev kaj teram cela nedela od stav ne ni spiev gledav dali dishi bukvalno ali pomina toasenaviknav cat pat da zaogja koga ke se udri

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Зајдување
16.8.2011 23:44:11   
vida
I sin mi zajduvase prvite 3 meseci vo denot 3-4 pati.Pedijatarot mi rece koga ke zajde samo da go podignam i da go ostavam sam da zeme vozduh ako mnogu sme se vrtele okolu nego koga zajduva koga ke porasnel ke koristel so toa da dobie sto saka.Jas ne mozev da go gledam taka samo da ne mozeme da zeme vozduh a jas da stojam pokraj nego pa koga ke zajdese samo ke mu duvnev vo lice i se smiruvase.E sega ima 5 meseci i zajduva samo koga prima vakcina.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Зајдување
29.12.2011 1:00:32   
*mika*
Mamicki, jas neznaev na koja tema da pisam, pa ovaa mi bese nekako najbliska, ako imala nekoja slicen problem ke ve molam da mi pisete. Malata mi ima 20 dena, i cesto se slucuva da nemoze da zeme vozduh, se maci, se bori za zdiv. Prv pat uste vo bolnica primetiv, pa doma za vreme na cicanje. Mislev deka mnogu golemi goltki golta pa se zasrknuva, ama eve deenes nekolku pati i se sluci duri i vo spienje. Pa se budi vo plac. I toa dodeka lezese vo relaksator, neznam dali ima vrska ama glavceto i e tamu podnavednato (malku kako da se poklonuva) pa dali taa polozba na vratceto ima vrska so gubenjeto zdiv?? Deka i koga ja dojam isto glavceto i e na napred, pa neznam dali e toa pricinata. Eve sega spie vo krevetce, do nea sum celo vreme bas sum uplasena od sto moze da i euser posted image
Inaku toa gusenje trae i po nekolku sekundi, stvarno me plasi user posted image dali e normalna pojava kaj site bebinja ili treba nesto da prevzemam???

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Зајдување
29.12.2011 10:00:25   
anedespo
Mene mi se slucuvalo samo pri doenje ako se zasrkne od mlekoto. Inaku ne e loso da se konsultiras so pedijatar.

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?