|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Зајдување
19.9.2009 11:52:16   
mother 29
dali se zajduva vaseto dete koga place?Marko eve ke polni uste mesec -2 god. i uste se zajduva,koga mnogu ke se naluti....jas na pocetokot koga bese bebe koga vaka pravese od pamet se vadev,sto stresovi imam doziveanouser posted image ama  so vreme naviknavme na negovoto placenje..dobro sto ne golta jazik.posto ima i takvi slucai?!

a kaj vas?

< Поракaта ја уредил Elena -- 19.9.2009 12:06:14 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: zajduvanje
19.9.2009 11:58:21   
BEBICA
Kaj mene Monika samo dav pati do sega me ima taka izvadeno od panet abe krvta mi se smrzna.toa bese koga prv i vtor pat primase vakcinja toa bea pekolni dva saata, edvaj ja smiriv i posle samo se strecase dodeka ne se smiri ubavo.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: zajduvanje
19.9.2009 12:03:33   
mother 29
imam citano po dr.forumi deka koga ke se zajde mu duvnuvale vo usta?!od kade toa neznam.jas taka nikogas ne sum mu duvala.samo go krevam i toj po nekoe vreme ke si zeme vozduh..ama do togas mislam gotovo ke umram...lelell strasno,koj si go ima, me razbira, inaku na nikoj da ne mu se sluci

sega pak e golem i ne e do tolku, ama koga bese bebe lelell ......cinev vecnost dodeka si zeme vozduh uff

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 3
   Зајдување
19.9.2009 12:05:24   
niki
Jas nemozam da se setam da se zajduvala, onaka da izgubi vozduh, da promeni boja od placenje i ne mi e jasno zosto nekoi go pravat toa. Mojata e placka, sekogas bila i sega e,  a za 4 meseci ke bide 3 godini, koga place znae da bide dolgo, jako i nepodnoslivo, ama ne i taka za da se plasam nesto da ne i bide od placenjeto. Poveke tera inat ama znae deka cim ke pocne so placenje ke bide izignorirana i ostavena da se isplace pa tek posle ke i se obratam, pa mozebi za toa i placenjeto nikogas ne preminuvalo vo zajduvanje.
Jas da sum na tvoe mesto koga ke pocne taka da pravi strogo bi mu rekla da disi i da prestane so placenje i bi se svrtela na druga strana za da ne mu pridavam mnogu znacenje na ona sto go pravi pa ke vidi i ke prestane.

< Поракaта ја уредил Elena -- 19.9.2009 12:12:16 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   Зајдување
19.9.2009 12:07:39   
profesorica
И на Дамјан му се случило 2-3 пати а јас сум миле паника и додека земе воздух леллее....страшно е!
А инаку брат ми кога беше мал така 1-2 зајде ептен долго и мајка ми го сврте со главата надоле и зема воздух инаку се сцрве цело во лицето.....леле страшно.

< Поракaта ја уредил Elena -- 19.9.2009 12:11:45 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   Зајдување
19.9.2009 12:11:19   
Еца
Јас потполно те разбирам мотхер, бидејќи прв пат кога се зајде помодре, а јас си помислив умре и паднав во несвест.Од тој ден мојот живот се промени, секое нејзино плачење најчесто беше со зајдување а јас потоа бев како швркната, се тресев, срцето ми чукаше побрзо, мислев дека се гушам, многу стресови и токму од тоа зајдување. Мислам дека ќе потрае и уште некое време и само од себе ќе се изгуби, како расте работите ќе се менуваат.но јас до скоро кога таа ќе заплачеше(иако веќе не се зајдуваше) јас се тресев и дури и мм ми проговори дека треба да се приберамuser posted image кој не го осетилне знае како е, но подобро и да не знае. Јас ја земав во раце и ја протресував, така ми имаше кажано др.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Зајдување
19.9.2009 12:14:59   
Bile
ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena

Јас потполно те разбирам мотхер, бидејќи прв пат кога се зајде помодре, а јас си помислив умре и паднав во несвест.Од тој ден мојот живот се промени, секое нејзино плачење најчесто беше со зајдување а јас потоа бев како швркната, се тресев, срцето ми чукаше побрзо, мислев дека се гушам, многу стресови и токму од тоа зајдување. Мислам дека ќе потрае и уште некое време и само од себе ќе се изгуби, како расте работите ќе се менуваат.но јас до скоро кога таа ќе заплачеше(иако веќе не се зајдуваше) јас се тресев и дури и мм ми проговори дека треба да се приберамuser posted image кој не го осетилне знае како е, но подобро и да не знае. Јас ја земав во раце и ја протресував, така ми имаше кажано др.


Elena da ne se povtoruvam istoto da go pisuvam
ke dodadam posle 3 mesec koga  poveke toa ne mi se povtori kaj Gorana
srasna gletka zivotot mi go skrati................

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Зајдување
19.9.2009 12:19:11   
mother 29
jas so vreme sviknav ,porano koga ke pocnese da place,posto znaev sto sleduva ,se gubev,ama sega go ostavam mrtva ladna ...........
nekoj da gleda otstrana ke si rece lleleel vidi ja ovaa ,kako reagira kako da ne i e gajle...
koga mu se pritresuvam poveke zema zalet i ke zbesnuva 2 saati,a vaka go ostavam i poskoro prestanuva...ama toj razbira sega. za bebce druga e rabotata ne moze taka da se ostavi?1

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Зајдување
19.9.2009 12:24:49   
Еца
Да кога порпорасна др. ми рече да ја игнорирам зошто сама ќе си земе здив, бидејќи така сакала да го привлече нашето внимание, и така Мартина престана да се зајдува, откако не реагиравме иако јас се губев тотално во тие моментиuser posted image user posted image user posted image





_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Зајдување
19.9.2009 12:25:01   
profesorica
Мотхер 29 потполно се сложувам, друго е кога си имал такво искуство па знаеш што е зајдување, бидејќи има мајки што не го искусиле тоа  а и точно е тоа дека за бебе не можеш да го оставиш така а како се се поголеми децата разбираат и со тек на време повеќе не зајдуваат.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Зајдување
19.9.2009 12:27:43   
niki
Taka treba mother, razbira i ke nauci, gledaat oni kaj sme slabi i manipuliraat, sto vikaat starite so fakultet se ragaat denesnive deca.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Зајдување
19.9.2009 12:32:16   
mother 29
heheh kako sto mi vika doktorkata:placat, ama so ednoto oko gledat kako reagirame?! heh..ima vistina nema sto tuka.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Зајдување
19.9.2009 12:36:23   
niki
Pa bebeto ke si go smiris pred da pocne da se zajduva od placenje, ne se zajduvaat oni na prv vrisok. Ako go ostavas da place normalno e deka ke se zajde, ako mu prijdes i vidis sto go maci i mu gi zadovoluvas potrebite sto gi ima nema da place i nema da se zajduva.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Зајдување
19.9.2009 12:43:59   
mother 29
taka zboris oti ne ti se ima sluceno...nema sopiracka tamu..se sum probala,najmal bil problemot da se zadovolat potrebite...na prvo se gubi...kolku pati bez glas ,go drzi drug, a jas od pozadi go gledam ...zajden...ne e bas taka kako sto velis...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Зајдување
19.9.2009 12:50:21   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Pa bebeto ke si go smiris pred da pocne da se zajduva od placenje, ne se zajduvaat oni na prv vrisok. Ako go ostavas da place normalno e deka ke se zajde, ako mu prijdes i vidis sto go maci i mu gi zadovoluvas potrebite sto gi ima nema da place i nema da se zajduva.


Ники мила не си имала вакво искуство, јас никогаш не сум ја оставила Мартина да плаче па потоа да се зајде.Во моментот кога почнува да плаче таа веке се зајдува, затоа викаат прашај страдалец, не гаталец.user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Зајдување
19.9.2009 18:07:37   
nadica
се сложувам со елена уште на почетокот се зајдува немаш време да реагираш или да сториш нешто повеќе и нас ни се има случено 2-3 пати да се зајде и јас сум донекаде присебна но ммсе потресува и паничи повеќе па незнам по кој да гледам user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Зајдување
15.10.2009 10:33:00   
big_mama817
одвреме на време знае да зајде кога многу плаче ама не често

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот nadica)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Зајдување
26.10.2009 21:11:00   
ananikol
So vnukata go imavme toj poblem,koga ke zajdese site priumiravme... ne samo sto zajduvase ami i se onesvestuvase ama posle 2-ta godina se smiri,ne zajduvase poveke.
Taka da se nadevam i posakuvam za site sto go imate istiot problem deka sto pobrgu se ke si dojdi vo red.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Зајдување
26.10.2009 22:55:23   
STRUMFETA
Istovo i nam ni se slucuvase mnogu cesto ,posto imase  jaki grcevi.No tuka  mesto za panika nema,go podigam i zavrtuvam na dolu so lice nakaj zemja  i poleka se smiruva.Mora brgu da se reagira i pritoa bebeto da ne ja seti tvojata voznemirenost i panika.Jas ne panicam,go podigam,go zavrtuvam so liceto nadolu i poleka se smiruva.A toa za duvanjeto vo usta,neznam,koga bevme na vakcina povtorno mu se sluci istoto,i majkata do mene bas ispanici i veli duvni mu brzo.Jas samo go podignav svrtev naopaku i zede vozdux.A inaku i toj pomodruva,toa e normalno koga nemoze da zeme vozdux

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Зајдување
1.2.2010 18:34:54   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natali061

Дали и вие како и ние сте едни од оние на кои му заоѓаат децата или снемуваат воздух (губат глас) од плачење?Како се справувате со тоа?

ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Еве баш сега напишав во моменти на капење дека така ми правеше кога не сакаше да се бања, поточно кога му ставав вода на главичката. Фала богу го надминавме тоа. Инаку се сеќавам брат ми се зајдуваше како мал, целиот помодруваше и си го поголтнуваше јазикот. Многу страшни беа тие моменти


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Se sekavam jas isto deka brat mi se zaogase i bea mnogu strasni momenti pa nekade do 1-2 oddelenie. I na lekar go nosese majka mi znam deka i imaa receno doktorite deka se isplasil od nesto i deka so tek na vreme ke mu pomine. I koga ke zajde netreba da se poliva so voda kako sto pravat nekoi treba da se isprskaat nekolku kapki po liceto


(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Зајдување
1.2.2010 18:43:25   
BILE.F
Јас сум зајдувала до кај седум-осум години, се сеќавам дека прстите на мајка ми и беа модри од што ми го држела јазикот, да не си го голтнам.
А познаван многу мали бебчиња што зајдуваат.(душички мали, срцето ти се корне).
Се надевам дека нема да поминува низ истото  моето бебче!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Зајдување
1.2.2010 19:03:40   
BILJANA_G
Ne, do sega takvo nesto ne sum videla da ne dade Gospod,a koga bi se slucilo takvo nesto mnogu bi se uplasila mnogu sum panicar od malku ga se udare i cela sum stresena.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Зајдување
3.2.2010 8:28:20   
mother 29
nie veke oddamna go nadminavme ova....kako bebe i tolku!inaku sega placeme koga ke se navredeme hehe mnogu sme uvredlivi,ne dava da mu se skaram!epten custvitelenuser posted image


(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Зајдување
4.2.2010 18:50:15   
Natali061
Моето детенце до пред некој ден кога ќе се случуваше да зајде,со дување во устата му поминуваше но се случи да зајде скоро до паѓање во бессознание.И денес сеуште се тресам,се случи пред некој ден,на спиење ноќе после 02h заплака само еднаш силно и се изгуби,јас не спиев седев пред компјутер,одма го кренав,го чукав му дував,го прскав со вода но ништо не помагаше,отрчав кај таткому (бидејќи спиеме ние со бебето одделно втопло),цела потресена и расплакана,рипна и тој го зеде го шлака по лицето,бебето помодре и одеднаш почна силно да плачи,не се смируваше едно 10-тина минути а ми се скрати животот за 10 годuser posted image потоа беше цел потресен како и ние,не можеше градта да ја фати од што немаше сила,но по кратко време почна да цица и заспа,скоро цела ноќ го набљудував и до денес исто,на никој не му посакувам да му се случи ова оти мислам дека нема полошо,ако продолжи да се повторува мислам дека ќе се мрднамuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Зајдување
5.2.2010 22:08:13   
Natali061
Како ви се однесуваа децата следниот ден после зајдувањето?

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?