|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Промените што ги носи бракот!
22.4.2012 10:14:22   
annabela

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Lalence

Stapuvanjeto vo brak znachi prepolovuvanje na sopstvenite prava i udvostruchivanje na obvrskite i odgovornostite. Za lugeto bez moralna odgovornost ova e golem teret!

Многу цинична и неточна е дефиницијава user posted image
Ако на бракот гледате само како на челично ѓуле околу нозете, или пак ако така се чувствувате во бракот, тогаш ниту не стапувајте во брак, или излезете од него.
Бракот е една сериозна општествена заедница. Значи во брак не се влегува само поради тоа што ви се чини дека без некого не можете да живеете! Секако, љубовта е неопходна подлога, но темелот не е цела куќа!
Ниту од едно свое право не сум се откажала поради бракот, ниту пак би го сторила тоа! Тоа е најлошиот можен компромис што една жена може да го направи! Не сакам и не преземам ниту повеќе обврски и одговорност од идеалната половина што ми следува! Немам амбиции да глумам Атлас, за ништо на светот!
Во брак сум не поради тоа што морам, туку затоа што сакам да бидам, тоа е мој избор. Сеуште ми е животот поубав, попријатен и полесен покрај мм, но ако престане да биде така- секунда не би размислувала.
Бракот носи обврски, но и задоволства. Обврска се децата, но и бескрајно задоволство. Обврска е и брачниот завет, но големо е задоволството од редовен, сигурен секс неоптоварен со грижа на совеста. Обврска е домот, но незаменливо е задоволството на семејната топлина и сигурност.
Значи, ако не сте подготвени да трампите дел од мирниот сон, од личната слобода да одите и да правите што сакате, каде сакате и кога сакате за топла прегратка, мила детска насмевка и чувство на топлина и сигурност, ниту не влегувајте во брак, оти не ви е време.


Bravo mnogu ubavo kazano POTPIS

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Промените што ги носи бракот!
22.4.2012 13:39:52   
Lalence
Definicijata ne ja izmisliv jas,samo ja procitav i sakav da ja spodelam so vas a vie odma me secnavte....leleeee.Sega ke mi bide strav da pisam na nekoja druga tema user posted image

(Одговор на членот annabela)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Промените што ги носи бракот!
22.4.2012 14:34:59   
Tanjat7880
Taman rabota Lalence necie subjektivno mislenje da te presece!
Zivotot e trkalo,se vrti, nosi promeni, koga dobri koga loshi a nekogash znaat da bidat i katastrofalni a nie treba da znaeme i umeeme vo se da se prilagodime i opstaneme i toa veruvale ili ne go mozeme..mnogu pati sum kazala i pak toa mi e vo glava NA BETEROT MU NEMA KRAJ ova e mojata definicija i teram napred.

(Одговор на членот Lalence)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Промените што ги носи бракот!
22.4.2012 15:16:20   
annabela

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lalence

Definicijata ne ja izmisliv jas,samo ja procitav i sakav da ja spodelam so vas a vie odma me secnavte....leleeee.Sega ke mi bide strav da pisam na nekoja druga tema user posted image


Taman rabota da se seckash taka brzo i za taka nishto user posted image user posted image Sekoj si ima svoja definicija......mojata mozebi nema da ti se dopaga tebe, tvojata nema da mi se dopaga mene, ama zatoa site sme razlicni i site si gi ziveeme svoite definicii. Mene mi se dopadna definicijata-mislenjeto na mamicki i zatoa staviv potpis...nesto kako like na FBuser posted image user posted image , utre mozebi ke mi se dopadne i nekoe tvoe razmisluvanje na nekoja druga tema i pak ke stavam like.........potpis de

(Одговор на членот Lalence)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Промените што ги носи бракот!
23.4.2012 10:23:04   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki


Toj e na rabota- jas na porodilno. Koga kje se vrati, ima fora da jade, da pie kafe i - prezema dolznost! Umoren bil? Nishto, i jas bev umorna, so noze kako krofni, so mev do zabi, me klistriraa, mi butaa katetar, me operiraa... izdrzav. Sega toj treba da si go odraboti svojot del od roditelstvoto. Ama sega e vaka, a so prvoto bebe... se optovaruvav i se pretovaruvav sama sebe, se dodeka ne dojdov vo situacija za malku da se skrsam, da se urnam kako kula od pesok. Plus, koj idiotizam, imav griza na sovest bidekji ne sum dovolno ubava za nego? Oti jas cela razvlecena, a toj- kako decko, hahahah, Boze dragi, kolku sum bila naivna! Sega imam griza na sovesta ako ne sum dovolno ubava i sredena ZA SEBE, za jas da se cuvstvuvam dobro vo svoja kozza, oti samo ottamu ne mozam da pobegnam user posted image


Браво мамички, ова убаво си го срочила, некако како дефиниција која треба сите да си ја научиме. Ете ти си дошла до неа од сопствено искуство, а другите можат да учат од твоето искуство. user posted image user posted image

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Промените што ги носи бракот!
23.4.2012 11:01:48   
Calypso
После година и 9 месеци во брак констатирам само едно - јас сум таа што се промени, станав поемотивна, поосетлива, понервозна и избувлива. А бев поинаква, си кулирав, уживав во секој ден до максимум, креативец, иницијатор, највесела личност во друштвото, најголем оптимист. Сега сум поинаква... најмногу заради тоа што секојдневието ми се сведува на грижата за малиот и домашните обврски. Знам дека најверојатно ќе се вратам на старо кога ќе почнам да работам (ако почнам), и кога ќе се ослободам од овој мојов страв од возење. Ама кога ќе биде тоа, немам поим.
Лошо кај мене е тоа што детето ми е целосно зависно од мене... еве на 13 месеци колку толку разбира - без проблем седи со мм, со бабите и дедовците, ама кога ќе дојде време за спиење - навечер, детето ме бара мене, никој, ама баш никој друг не може да го заспие. Заради тоа ми е тешко, не можеме со мм ни да излеземе некаде. Ете, саботата бевме на свадба кај драги луѓе, која ја очекував долго време и со мерак се спремав... за веднаш штом стигнавме таму, да се вратиме дома, оти малиот плачел премногу. И ми се скрши меракот, тотално се разочарав, па се почувствував како да сум потфрлила во воспитувањето, како да не ме бива за ништо. Не знам дали е моја вина или не, ама така се чувствував. И си велам дека не ни може поинаку да биде, кога со малиот сме сами по цел ден (последниов месец свеки повеќе се активира во неговото чување, па колку толку ми е полесно). Мажот ми релативно често патува, со недели знае да биде отсутен, и тогаш поретко излегуваме, но гости ни доаѓаат, најчесто моите блиски што ми се во Скопје, а кои знаат дека сум сама, па ќе дојдат и да не видат и да ми помогнат малку.
Мене ми пречи што никој, ама баш никој од друштвото на мм не доаѓа да не види мене и малиот кога мм не е тука, а штом се врати - сите се први за дружби, пијанки и теревенки. Додуша, сите се семејни луѓе, ама немаат осет за време, и знаат да заглават многу често кај нас дома. Лично мене не ми пречат дружбите, сакам гости, супер ми е кога ќе се собереме, ама не да остануваат до 5 саат сабајле. Сум му кажала на мм неколку пати за тоа заглавување, ми се лути. Можеби немам право, не знам, ама тие заглавувања се дел од ергенскиот живот, барем за мене. Не барам јас да остануваат со мене којзнае колку кога мм не е тука, или пак да ми доаѓаат секој ден - ама нели е убаво да се јавиш, да застанеш кога си на поминување?! Јас се јавував, ги барав, ама видов дека нема фидбек, кренав раце. Не ми е гајле дали ме сакаат или не, не ме тангира тоа.
Сепак, сето ова влијае на мене и моето расположение, а со тоа и на луѓето околу мене. Не го сакам тоа, се трудам колку што можам да не мислам на тоа, и да не се замарам со глупости. Мм често ми вели да одам на гости кај моите со малиот, на пример на недела две, ама мене не ми менува ништо. Точно е дека ќе имам повеќе помош, повеќе ќе можам да излегувам, ама тоа трае краток период, и после се по старо.
Се тешам дека не сум единствена, дека има многу како мене... читам и тука на темава, па ај и јас решив да се изјаснам, да ми олесни малкуuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Промените што ги носи бракот!
23.4.2012 11:38:17   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Lalence

Stapuvanjeto vo brak znachi prepolovuvanje na sopstvenite prava i udvostruchivanje na obvrskite i odgovornostite. Za lugeto bez moralna odgovornost ova e golem teret!

Многу цинична и неточна е дефиницијава user posted image
Ако на бракот гледате само како на челично ѓуле околу нозете, или пак ако така се чувствувате во бракот, тогаш ниту не стапувајте во брак, или излезете од него.
Бракот е една сериозна општествена заедница. Значи во брак не се влегува само поради тоа што ви се чини дека без некого не можете да живеете! Секако, љубовта е неопходна подлога, но темелот не е цела куќа!
Ниту од едно свое право не сум се откажала поради бракот, ниту пак би го сторила тоа! Тоа е најлошиот можен компромис што една жена може да го направи! Не сакам и не преземам ниту повеќе обврски и одговорност од идеалната половина што ми следува! Немам амбиции да глумам Атлас, за ништо на светот!
Во брак сум не поради тоа што морам, туку затоа што сакам да бидам, тоа е мој избор. Сеуште ми е животот поубав, попријатен и полесен покрај мм, но ако престане да биде така- секунда не би размислувала.
Бракот носи обврски, но и задоволства. Обврска се децата, но и бескрајно задоволство. Обврска е и брачниот завет, но големо е задоволството од редовен, сигурен секс неоптоварен со грижа на совеста. Обврска е домот, но незаменливо е задоволството на семејната топлина и сигурност.
Значи, ако не сте подготвени да трампите дел од мирниот сон, од личната слобода да одите и да правите што сакате, каде сакате и кога сакате за топла прегратка, мила детска насмевка и чувство на топлина и сигурност, ниту не влегувајте во брак, оти не ви е време.


Ako ja izostavam bolduvanava recenica mozam komotno dvata posta da gi potpisam.
I da pojasnam deka prepolovuvanja na pravata ne go tolkuvam kako zadolzitelno odrekuvanje od svoite prava tuku ednostavno nivno delenje pomegu sopruznicite za ostvaruvanje na nekoi povisoki celi. pr. zenata najcesto e taa koja zema boleduvanje ili se otkazuva od rabotnoto mesto koga ke odlucat da dobijat potomstvo, a mazot e toj sto togas poveke raboti nadvor od domot za da obezbedi egzistencija. Toa sekako moze i poinaku da se organizira i pak dvajcata sekoj po malku da se odrecat privremeno od nekoe svoe pravo.
Isto vazi i za udvostrucuvanje na odgovornostite i obvrskite koga ke dojde deteto. Iako mazot moze i ucestvuva vo toj del podednakvo vo odgleduvanjeto i vospituvanjeto na deteto/cata, ne moze da se negira deka obvrskite i odgovornosta se znacitelno zgolemeni pa i udvostruceni, sto pak ne gi cini nevozmozni nitu se zadolzitelno tovar ili bar ne bi trebalo da im bidat na sopruznicite.

Inaku generalno smetam deka na nas zenite brakot tesko ni paga zatoa sto toa zadolzitelno znaci menuvanje na mestoto na ziveenje, vo Mk toa najcesto znaci i ziveenje vo zaednica i uste ne prilagodeni na site tie faktori si oteznuvame sto najcesto vednas se odlucuvame i za prinova za dodatno si go zakomplicirame prilagoduvanjeto. Koga bi si davale malku poveke vreme site ovie raboti bi gi prezivuvale pobezbolno.



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот annabela)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Промените што ги носи бракот!
23.6.2012 1:19:55   
jagodica
Uffff ama sme se iskaraleuser posted image Pet godini sme vo brak ama sega ni dojde nekako kako kriza
Imame dve kerkicki 5 godini i 1 godinka na rabota ne odam doma sum so svekrva a mazot mi po 8 saati odi na rabota i od koga ke si dojdi po celo vreme e na kompjuter ama nikakvo vreme da najdi za decata i toa mene me izludi i pred tri dena se istusiv oti nemozev poveke
Mu kazav deka go razbiram deka e umoren od na rabota i deka mu e maka ama barem pola saat da gi zemi i da poigra da se odmoram
Ne znaci ako sum doma deka sum mnogu odmorena mu vikam kako mozi komjuterot da ti e povazen od decata ,jas znam deka ne e taka ama morav taka da se izrazam i toj na toa celo vreme vikase DOSTA .Se vadi so toa sto jas sum go zapostavuvala nego a neznaj deka po cela nok stanvam i deka treba da gi naranam da gi zaspijam da gi oblecam da gi prosetam pa sega i maloto e vo takov period sto samo lazi i segde mi bega .Eve denes samo sluzbeno zborame i nemam namera da popustam .Vcera od koga si dojde od rabota gi dodterav i zaminav na setaliste od 5 porucek do 10 vecerta i mu se javiv da dojdi da ne zemi so izgovor deka ako sakas ela i ti ama demek mi vika kaj treba da ve cekam
Ne mozam poke da izdrzam pa ne sum samohrana majka a za eden mesec ne ceka krstevka i sega kako dojde ova nikako da se dogovorime so i kako
Morav i ovde da se istusam
pozdrav i izvinete ako ve gnjavev

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Промените што ги носи бракот!
23.6.2012 8:36:13   
Ikana
Јагодица потполно те разбирам и да ти кажам само дека си во право! Не може целиот товар за воспитување и одгледување на децата да паѓа на 1 родител, не е природно тоа!

Еве мојов пример конкретно ќе ти го кажам, јас 3 недели сум сама со бебето дома....ако ти се верува, се мрднував првите 3 дена, ненаспана, уморна со нервите на работ....ама едвај некако се навикнав, фатив темпо и терам....но премногу е тешко....мене никој не ми помага, ни мајка ни свекрва, се разбира по мој избор е тоа, поради мешање кое не ми треба во моментов.....но мм кога ќе дојде, и кога беше тука и работеше, штом си дојде од работа, веднаш преземаше со бебето и јас можев да здивнам барем 2 саати....така што, не попуштај, не е природна ситуацијава, само мајката да ги гледа децата, а таткото да седи на компјутер и да е тотално незаинтересиран!!!

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Промените што ги носи бракот!
17.8.2012 15:24:57   
Malecka23
Бракот апсолутно и кај мене многу раб смени но не можам да кажам дека е лошо.На почетокот ми беше тешко да се прилагодам без разлика што сме делени со свеки во исти двор сме и многу се мешаше тераше некој нејзини политики па ајде додека до некаде да се оправи.Со мм сме на исто ниво може и повисоко во брак не нни се сменети чуствата односите разговорите за сите раб седнуваме и двајцата се дог што и како ке правиме-оваа навика ја имавме уште додека бевме и во врска, еве веќе скоро 3та год како дома реновираме дел по дел-нели ради финансии и тоа све сами без мајстори без никој ја сум седела со него до 5ч сабајле да глетуваме заедно да кречиме да стругаме и он еве сеа во бременост знае да исчисти кујна да направи јадење да пружи алишта што и да треба.Затоа сметам дека за нормално функционирање на бракот апсолутно е потребен разговор.Еве здравје кај и да е ќе се породам и дог сме со мм да он земе тогаш одмор и јас и он да го гледаме бебето без баби стринки тетки и тоа им е кажано и на моите и на неговите.Да мене ќе ми биде потешко кога он ќе почне да иде на раб зш ќе бидам сама ама така јас сакам и сметам дека е така исправно и апсолутно не се слагам дека од обврски немаш време за мм.АКо се сака се се може.ЈАс бремена он на раб и пат нон стоп + реновирање дома сами па пак имаме време да се изгушкаме и избациме да и да си кажеме дека се сакаме што многу повеќе ми вреди него било кое искачање во дискотека и сл.Не дека не се караме за ситници и не забушаваме и двајцата ама таквите моменти брзо се забораваат

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Промените што ги носи бракот!
17.8.2012 17:08:41   
Barbicki2
porano pred da ostanam bremena,citav deka najgolemite kavgi se okolu decata megu mazot i zenata,i vikav kako da ne,nema sansi. E sega gledam deka nie sekoj den se karame samo okolu decata,odnosno vo smisol ne mu vikaj,ti obleci go,ti sobleci go,ti odnesi go vo vc,znaci za mnoooogu sitni raboti okolu decata samo. Ja mislam deka malce barem da naogav kompromis so mm se ke bese super. A toj po cel den e na rabota,go razbiram od edna strana,ama pa i ja sum cel den so niv,i sto pobrzo da napravam.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Промените што ги носи бракот!
17.8.2012 18:30:34   
Malecka23
па добро но со добар разговор и поделба на обврските мислам би се средило сето тоа
ИЗВОРНА ПОРАКА: Barbicki2

porano pred da ostanam bremena,citav deka najgolemite kavgi se okolu decata megu mazot i zenata,i vikav kako da ne,nema sansi. E sega gledam deka nie sekoj den se karame samo okolu decata,odnosno vo smisol ne mu vikaj,ti obleci go,ti sobleci go,ti odnesi go vo vc,znaci za mnoooogu sitni raboti okolu decata samo. Ja mislam deka malce barem da naogav kompromis so mm se ke bese super. A toj po cel den e na rabota,go razbiram od edna strana,ama pa i ja sum cel den so niv,i sto pobrzo da napravam.


(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Промените што ги носи бракот!
17.8.2012 18:48:54   
Barbicki2
neznam...kako kaj kogo user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Промените што ги носи бракот!
17.8.2012 23:25:38   
Cipi Ripi
Totalno se soglasuvam. Nikogas ne sme se karale so mm, vsusnost nikogas ne sme se ni skarale, bevme 2 godini vo brak bez dete. Sega imame 3 mesecno bebe i sekojdnevno se primetuvam kako se karame za toa sto vika barbicki sobleci go, kreni go, saka vo race a on ke go legne, pa ke place, pa zosto da place.....drn drn. A obvrskite se maksimalno podeleni, maz i cisti i gotvi, bas se mi pomaga. Taka da malecka cekaj ne zbori pred vreme, iako dlaboko ti posakuvam ic da ne se karate nikogas.

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Промените што ги носи бракот!
18.8.2012 0:01:07   
Barbicki2
Da da cipi ripi,pa cekaj da porasne da vidis,ti prosetaj go,ti izvaj go nadvor,ti pazi go vo dvor itn... Ne da te plasam :) ama taka e,i sekade e taka,normalno e,toa se sitni sekojdnevni kavgi,inaku pa bi bilo dosadno neli?Pa nie za drugo i nisto ne se zakacuvame,se mislam okolu decata e, a jadna jas sakam uste edno,lelee e tek togas neznam kako bi bilo :)

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Промените што ги носи бракот!
18.8.2012 12:10:50   
Malecka23
U pravo ste i vie neli imate iskustvo.Se blizi i moeto vreme pa bas na delo ke vidime so i kako ke se desava iako iskreno se nadevam deka nema da bide taka ama neli edno e nadez drugo e realnostuser posted image u sekoj slucaj obavezno ke ve informiram

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Промените што ги носи бракот!
18.8.2012 12:47:30   
Barbicki2
user posted image

_____________________________

TOA STO GO IMAS DENES,SILNO PREGRNI GO,ZOSTO UTRE MOZE DA GO NEMAS!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Промените што ги носи бракот!
18.8.2012 16:26:04   
Cipi Ripi
user posted image

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Промените што ги носи бракот!
20.8.2012 1:19:38   
majka na eva
откако сум во брак животот ми се промени за 360' нешто во подобро,друго во полошо...како дојдеuser posted image пред бракот знаеме како е: излегување до никое време,шетање,кафе со другарките,па ти се допаѓа друг,па трет,дрн дрн,каде сакаш да отидеш слободен си,дома сите обврски на мајкатаuser posted image ,ти уживанцииииuser posted image ...ама сега ЛЕЛЕ МАЛЕuser posted image одмор ни 5 минути.готвење,чистење,миење садови,алишта...и се нешто си има за работа,па сега и user posted image обврска плус+,да го нахраниш,да го успиеш,преслечеш,па се по него...ама за арно нека еuser posted image .а за излегување да не споменувамuser posted image на нова и стара нова година,па денот на вљубените,8ми март,па на мојот и неговиот роденден и дури на годишнина од бракот да прославиме нелиuser posted image user posted image user posted image арно велат старите море шетај додека можеш!!!

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Промените што ги носи бракот!
20.8.2012 1:43:50   
lilicka
Точно 5 години сме во брак....4 години бевме без дете онака си имавме релакс брак...баш како што си сакав и јасuser posted image но.....од кога се роди ќерка ни се се смениии....со мм сме како снаа и свекрва како што не вика мајка миuser posted image
мм:по цели денови ме тормозии.....детето јадеше,колку јадеше...а спиеше денес-колку спиеше??
Дај јас ќе ја истуширам јас поубаво ја туширамuser posted image а ако недај боже се удри падне Л е тогаш незнаете што станува user posted image мислам му оди да ме натепа!!
Додека е на работа по 100 пати се јавува незнаете колкава му е сметката ми вика дај ми ја да слушнам ќерка ми која незнае да зборува има само 13 месеци..хаххаха!!
Незнам до кога ќе трае ова ама јас неможам веќе......има уште ден куп ситници кој се во врска со нашата ќерка ама се надевам ќе поминееuser posted image

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Промените што ги носи бракот!
13.9.2012 16:13:08   
mimi*
Се пронајдов во повеќето од постовите. 10 години во врска, брак од година ипол и дете од една година. Некој претходно напиша во врска да му затворев слушалка ќе долеташе, а сега... Иста ситуација. За тие 10 години врска сме се карале ама немало шанси да останеме скарани. Додека не сме се смиреле не сме оделе дома или не прекинувал тел разговор. Секако тој бил заслужен, јас лута избувлива а тој ме молел убедувал и ќе се смириме. Откако се веривме и останав бремена се смени 100%. Дури самиот кажува дека глумел додека сме биле во врска. Глумел за ставовите во животот за тоа што го сака и како се замислува понатаму. Кој бре луѓе може да глуми 10 години и зашто глуми. Отворено кажува дека несака неговиот живот да трпи, сака да шета да ужива. Во тие 10 год никаде не идел без мене, барем мене ми личело дека сака да иде. Со мене, по забави, журки, гости, кафиња, се се се, а сега ми вика што сакаш ти по цел ден да сум со тебе. Кој цел ден човеку пола ден си на работа и јас исто после обврски околу дома а тој дреме надвор. Не дека некаде далеку иде. Па уште е и незадоволен никаде не идел седел пред зграда. Јас му викам мене важно не си ми дома а тоа што ти мизерно го поминуваш времето дремејќи пред зграда не е моја кривица, оди некаде барем и сам да знаеш дека си бил и си се забавувал, играј фудбал со другарите седни на пиво,ама кога ќе си дојдеш дома да знам дека си 100% дома не само легнат пред тв. ... Во сите постови се најдов и во врска со моите чувства и со неговите третирања кон мене цел роман ми е малку да напишам се. Криво ми е и плачам тој ли што трчаше по мене сега прљави гаки да му перам а тој да ми с... како неможел да е со мене по цел ден. Ееее се чуствувам мизерно. И ќе каже некој не се менувале после брак, не да се менувааат уууффф.
Доста гњавам за сега, знам и дека е неразбирливо ама тоа од бурка на емоции од сите претходни постови во кои се пронајдов.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Промените што ги носи бракот!
13.9.2012 16:37:22   
Barbicki2
eee mimi site se mazive vo globala slicni,nemoj da mislis samo tvojot e takov i jas mojot ne go gledam po cel den na rabota e i posle izmoren,toa e,se naviknav.

(Одговор на членот mimi*)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Промените што ги носи бракот!
18.9.2012 10:38:05   
Yummy Mammy
Lele, se pronajdov i jas vo postov na mimi*.
Mi treba sovetodavna pomos od iskusni soprugi, a ne znam kako da bidam kratka i koncizna.

Znaci se sto sme razgovarale so mm pred brak rekov deka ke zapisam na list hartija i ke mu maftam so toa pred oci ako slucajno ne se pridrzuva do toa sto go rekol. Za moja nesreka, ne zapisav nisto od toa. user posted image

Pred brak jas bev mnogu dominantna i glasna, i privatno i profesionalno. Postignav mnogu, gradev kariera, patuvav, koga go zapoznav mm pocnavme seto toa zaedno da go pravime, se dogovorivme deka vo brak ke bideme ednakvi i ke si pomagame sekogas, nekogas on ke odi na vikend so drugarite, nekogas jas ke odam na vikend so drugarkite, za nikogas da ne se pocuvstvuvame deka ni fali bilo sto.
Posle 5 godini brak i 2 deca, ne samo sto jas ne sum mrdnala podaleku od Grcka i Bugarija za familijarnite odmori, tuku on barem 2-3 pati odi nekade na patuvanje so drugarite. Ova i ne bi mi precelo tolku mnogu ako ne bese prosledeno so postojano potcenuvanje od negova strana. (Barem jas taka si go cuvstvuvam). Stavovite definitivno ne gi promenil, tuku gi kriel pred brak, zatoa sto poteknuva od edna mnooogu patrijahalna familija, kade sto majka mu e prava domakinka (sekoja cest na zenata, ja sakam kako rodena majka) ama ona bre e cel zivot rob za mazot i za decata, po cel den nesto gotvi, sprema, na site im ugoduva... jas niti sum taka vospituvana, niti sakam sopstveniot zivot da si go zanemaram. Na mm ova i ne mu se cini taka loso, zatoa sto vika "pa sto i fali na majka mi? familijata i e najgolemo bogatstvo" E da, i mene familijata mi e na prvo mesto, ama sakam vo familijata i jas da sum jas, a ne da sum potrsko za site i koj kako e nervozen site po mene da vikaat. Znaci sinovite i vikaat na majkava: "aj aj ti kuti, idi tamu u kujna kaj sto ti e mestoto" user posted image  I jas koga bev na porodilno mm istoto mi go pravese. Voopsto ne razgovarase so mene za rabota zatoa sto "sto znam jas, po cel den se setam po frizeri i manikir" (a ne e tocno). Vo posledno vreme se pocesto i pocesto me potcenuva. I uste so siot pamet vo poslednive 2-3 godini se ubeduvame deka jas sum trebala da ne rabotam, da sum gi gledala decata doma (da ne spomnuvam deka doma imam 1 zena za decata i 1 za cistenje). Imam cuvstvo deka nego mu preci toa sto jas poveke ne mu kutam i si go vrakam poleka mojot glas, zagrozen e zatoa sto jas sum uspesna sama za sebe, a on raboti kaj tato vo firma, jas zavrsiv i fakultet kako prvenec na generacija i postipl. vo rekorden rok, a on se upisa na postdipl. pred 2 godini samo za da ne bide na ponisko nivo od mene, ama pustiot 3 ispita polozi i se otkaza....  

Ufff, dolga sum znam, dilemata ako mozam da skratam, mi e kako da mu objasnam deka familijata, decata, brakot - se toa mi e na prvo mesto, ne postoi rabota i kariera koi mi se pobitni od niv. No, toa ne znaci deka treba da se pretvoram vo senka i da trckam po niv. I jas si go sakam sopstveniot zivot nazad. Ako sakal nekoja takva domakinka trebal da si zeme devojce od selo domakince i super ke im bese, ama ne, on saka da se kiti so perjata na zena mu, a posle ne mu cini.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Промените што ги носи бракот!
18.9.2012 11:32:20   
Yummy Mammy
Iiiiiii, sega si go gledam postov kolkav mi e, prostete, znam deka nikoj nema da cita tolkav tekst, no nekade morav da se izpraznam, a ova ne e ni cetvrtina od toa kolku navredena se osekam denes, uste tolku raboti mi ostanaa nedokazani. user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Промените што ги носи бракот!
18.9.2012 11:40:40   
topce
извинете што можеби ќе изгледа малку дирекно меѓутоа не гледам ништо проблем во тоа некој да биде домаќинка и тоа нема ама апсолутно никаква врска со губењето на себе си. значи мажот не може да ве потцени ако вие самите тоа не си го направите. знам дека најголемите промени во бракот со деца ги сносиме ние како жени бидејќи и физички и психички навистина нам ни се случуваат ама после одредено време се враќаме во нормала и животот треба да се прилагоди. можеби мажите бараат нешто налик на нивните мајки или тоа што е нормално кај другите жени од околината чисто како изговор или како линија на помал отпор, така треба да биде па ајде и мојава треба да е таква. епа секогаш не е така и треба да се вратиме малку на почеток. еве конкретно за Yammy мислам дека треба малку сами да поминете некое време. незнам дали имате услови тоа да го изведете ,кој да ви ги чува децата, ама вие двајца сте заборавиле еден на друг. отидете некаде заедно на викенд или почесто излегувајте заедно за да може да се присети тм зошто е со тебе.и немој да го потценуваш затоа што бил кај тато или нема магистратура или ништо сам не постигнал, малку излегува дека тебе ти недостига твојата кариера и дека му љубомориш за тоа.незнам дали работиш меѓутоа јас со првото дете седев дома скоро 1 година и можам да кажам дека мене работата многу ми недостигаше ама жал ми беше на 8 месеци да ја пуштам во градинка. можеби излегува себично ама човек кој е научен на работа, на движење и нон стоп да е активен тешко поднесува еднолични денови и покрај тоа што детето за ништо на свет не би го менувала.јас на мм пред брак му имам кажано да внимава на што ме навикнува бидејќи после тоа нема пупу не важи, човек тешко се одвикнува посебно од убави нешта user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Најдобра има во...
profesorica



Апче (29%)

Палма (5%)

Шехерезада (16%)

Друго место(објасни) (8%)

Не пијам боза (42%)


Број на сите гласови: 38

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!