|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Посета на гинеколог-упат за МАНУ - help
5.12.2012 13:05:51   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Јас не можам да сфатам, кога си правела ПАП, а кога те пратил докторот во МАНУ?
Инаку, во МАНУ се прави типизација на примерокот, односно да се открие дали има ХПВ и кој тип е. На папот имало клеточни промени за кои докторот се посомневал дека се предизвикани од ХПВ вирус. Затоа и те пратил во МАНУ, да се види дали имаш ХПВ и ако имаш, кој тип е. Папот не покажува дали имаш ХПВ, само покажува дали има промени на клетките на грлото на матката и од кој степен се. Нема зошто да се плашиш, не помислувај одма на најстрашното! Психата е страшна работа, може да направи белја и таму кај што ја нема.
Ако имаш ХПВ, ќе треба да работиш на засилување на имунитетот и редовно да ја следиш состојбата. Ајде, главата горе!

Eeeee toa da vidis....I jas go prasav zosto ne mi se javil odma? Mi vika - pa ne e strasno.. ama jas sum kriva,mi napravi test,mi dade vaginaleti i mi rece posle mesec dena da odam ,moze mislele deka ke dojdam i ne mi se javile.
A od sto se faka toa HPV?
Da ripam odma da vikam po mm ili moze da e od bilo sto drugo?
Mene doktorot mi vika deka moze da e od "cistotata" na GAK

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Посета на гинеколог-упат за МАНУ - help
5.12.2012 13:24:40   
Calypso
А бе не би ме изненадило да си ја добила на ГАК, голема е веројатноста. Ама кај нас одма на сите им лета умот на неверство, пошто се пренесува најчесто преку сексуален однос. Ама, ГАК и се е можно, од таму ти е.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Посета на гинеколог-упат за МАНУ - help
5.12.2012 13:26:27   
Cipi Ripi
Миана, немој да се секираш. Другарка ми летово ја пратија во Ману исто како и ти, др и рече дека има промени на клетки на грлото на матката, ги почека резултатите 3 недели, коси искуба за тоа време, и резултатите од Ману излегоа уредни, немаше ништо.
Од друга страна да ти кажам дека јас бремена закачив уреаплазма во болница, така што да знаеш дека болниците ни се најголемата опасност од зарази и бактерии, се произлегува од нив.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Посета на гинеколог-упат за МАНУ - help
5.12.2012 15:30:10   
miana
Epa zatoa ni po RAZNo ne se poragam veke na GAK ..
Ako saka mm treto dete ke mora da zaraboti za remedika user posted image
Aj prefrlete gi site postovi koi begaat od temata...Ne znaev kae da ja zapocnam diskusijava bidejki doktorot mi rece deka nemam HPV ,me prati na MANU a tamu pak na potvrdata na koja plakav pisuvase HPV... I zatoa se zaprepastiv..Ajde koj ke ceka tri nedeli za rezultati .

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Посета на гинеколог-упат за МАНУ - help
11.1.2013 22:45:26   
stefi@
ZDRAVO NA SITE. BI SAKALA DA MI PREPORACATE DOBAR GINEKOLOG, BIDEJKI BEV KAJ MATICNATA VO OKTOMVRI MI ZEDE BRIS I DURI PO 2 MESECI MI GI DADOA REZULTATITE, KADE IMASHE JAKA INFEKCIJA I TRIHOMONAS I BAKTERII I KANDIDA ( ISTOTO MI SE POJAVI VO BREMENOSTA ZEDOV TERAPIJA TOGAS I POTOA BESE VO RED) ZA ZAL SEGA POSLE 2GODINI OTIDOV NA LEKAR I PAK ISTOTO. MNOGU SE ISPANICIV. SEGA CEKAM DA MI ZAVRSHI MENSTRUACIJATAI VEDNAS ODAM NA GINEKOLOG.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Посета на гинеколог-упат за МАНУ - help
7.2.2013 9:41:12   
Mihaela 2010
Jas konecno denes idam na ginekolog Pap da pravam...me fakja strav so ogled a toa sto si imav HPV visoko rizicen baska i toa sto oddamna nemam praveno...So gospod napred ke vidime so ke bide

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Посета на гинеколог
7.2.2013 9:47:27   
miana
Sum zaboravila da pisam deka rezultatot od MANU bese ureden - nemase nisto...
Posledniot pat koga bev otidov zosto imav nekoe pecenje i pravev urino kulutra i taa bese uredna i doktorot mi rece deka imam strasna nastinka.
I da vi kazam deka pecenjeto i posle 5 dena stavanje polyginax,pecenjeto ne pretsna.Na svoja raka zedov kantarion na vloska i eve se opraviv.Sega uste 6 dena treba da stavam polyginax i tolku....
Sega zdravje odenje na ginekolog posle 6 meseci

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Посета на гинеколог
7.2.2013 10:10:50   
@Mila@
bravo Minake ti se zavrshi rabota sega ushte jas da se nakanam da go vidam Stamboliev ...odamna ne sme se videle.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Посета на гинеколог
7.2.2013 11:11:34   
Natuska85
Јас утре конечно закажав, после година и пол. Уште некако ми тече некоја прозирна течност од гради кога ќе се стиснам после година дена од прекин на доење и морам да отидам страв ме фаќа.Се надевам се ќе биде во ред.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Посета на гинеколог
7.2.2013 11:35:18   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

bravo Minake ti se zavrshi rabota sega ushte jas da se nakanam da go vidam Stamboliev ...odamna ne sme se videle.

Jas se javiv ponedelnicki i nemase termin.Otidov na nezakazano ( taka mi rece on po mob )i imase 15 zeni pred mene..Znaci i tie sto ima zakazano poludea od cekanje...Pa sega ti vidi...

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Посета на гинеколог
7.2.2013 13:40:43   
@Mila@
Ke najde termin za mene ...epten sme drugari :) Samo da se nakanam na depilacija da odam trudna mi e depilatorkata pa devojce zemala i sega ne mi se menja..ama toa e e mora.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Посета на гинеколог
11.2.2013 9:37:13   
Mihaela 2010
bev i ja zavrsiv taa rabota konecno...matka jajnici se e vo red,mozam da ragjam vtorouser posted image ,e sega rezultati od papot po tri nedeli,pa ke vidime sto ke bide

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Посета на гинеколог
17.7.2013 14:53:06   
miana
Денес си бев на гинеколог..После депилацијата неможев да се опоравам и си појдов кај докторот да ме види..Ништо страшни ми даде некој вагиналети - неможам да му прочитам на рецептов - ми рече дека биле скапички ама не ме интересира искрено,важно ми е да се оправам. Во секој случај убаво е редовно да се оди на гинеколог

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Посета на гинеколог
17.7.2013 14:58:08   
AnnaMolly RR
Луѓе јас скоро 3 години немам отидено на гинеколог ... Ауу, за ќотек сум, знам, ама никако да најдам време.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Посета на гинеколог
17.7.2013 15:01:38   
Mihaela 2010
ja si bev pocetok na godinava i PAPot mi e super,osven kandida nema nisto drugo,fala mu na gospod...inaku i jas ne bev otidena povekje godini a si bev so HPV visoko rizicen ama ete sega za sega e dobro,i od sega si rekov sekoja godina OBAVEZNO...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Посета на гинеколог
11.11.2013 14:35:05   
miana
Жени,може ли некоја од вас да ми објасни што е финтава со закажување на микробиологија? Една моја другарка се јавила кај гинекологот да закаже,сестрата ја прашала за каков прегед си - таа рекла - комплет,брисеви и сл. а сестрава и рекла - јави се прво на микробиологија да закажеш,па јави се тука јас да ти закажам.. Не свакам каков е редот? На микро треба да и закажат,па треба да оди кај докторот да и земе примероци па на закажаното ги носи на микро или...? Не ми е јасно баш... Другарками ми се јави бидејки одиме кај ист доктор,па да ме праша да не сум упатена,ама јас како гром од ведро небо,си немам поима, па ако имате искуство дај пишете да си знаеме user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Посета на гинеколог
8.4.2014 14:08:49   
aleksandraz
Ja citam temava i panika me faka.Pred edna nedela bev na redoven pregled eho ,vaginalen pregled papa test se uredno sega cekam rezlutati od papa testot.sestrata mi rece koga ja prasav za kolku vreme ke bidat gotovi taa odgovori za 5-6 nedeli.A jas bev vo stilot user posted image user posted image user posted image user posted image .Imali nekoj vakvo iskustvo sestro zlatna dva meseca da cekas rezlutati pa psiha ke me utepa.Za ovaa nedela se iznacitav se i sesto za HPV za cinovi i trista drugi bolesti.Duri zedov kapsuli za pojacuvanje na imunitet.Denes se javiv vo labaratorijata kade se isprateni primerocite i od tamu mi rekoa deka vcera stasala pratkata i deka duri utre ke gi boele i kaj i da e za eden mesec ke bile gotovi.sestrata sto mi se javi bese ljubezna kao demek ako mi e itno da gi prasala doktorkite ako moze mojot primerok da go pustat odma da go ispituvaat.Ma daj....Ne mi se veruva.Minatata godina bese za tri nedeli gotov.Ma ima psiha da me otepa mesec dva user posted image .

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Посета на гинеколог
8.4.2014 14:18:15   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: aleksandraz

.....Pred edna nedela bev na redoven pregled...... sega cekam rezlutati od papa testot. sestrata mi rece koga ja prasav za kolku vreme ke bidat gotovi taa odgovori za 5-6 nedeli........Denes se javiv vo labaratorijata..... i od tamu mi rekoa deka ...... kaj i da e za eden mesec ke bile gotovi......


Воопшто да не се секираш, тоа не е долг период за ПАП тест, подобро е убаво да го испитаат примерокот што ти го земале отколку да пропуштат одредени работи што се значајни за вакви тестови. Доколку редовно одиш на контрола, речиси и да нема шанси да имаш нешто толку сериозно во крајна фаза што не може да се тестира, обично за да се развие ЦИН или ХПВ треба барем 6 месеци, а ако одиш 1 годишно а уреден е тестот претходен, сосем во ред е терминот кога си била и чекањето на резултатите. Не паничи ако немаш симптоми и без потреба, позз


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот aleksandraz)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Посета на гинеколог
9.4.2014 1:04:53   
Defne90 RR
И јас редовно си одам на гинеколог.До сега имам одено двапати после породувањето со второто синче, првиот пат се комплет ме испрегледа гинекологот,матка јајници,пап тест направив и за среќе се беше во ред,освен кандида,но ми рече не било ништо страшно,но не ми даде ниту вагиналети ниту апчиња затоа што се уште дојам.Сега сум на план овие денови повторно да одам,затоа што еве помина веќе една година од последниот пап тест,барем еднаш годишно треба да се прави.После породувањето со првото синче ич не бев одговорна за тие работи ама ете сега после второто породување,редовно си ги обавувам сите прегледи.Па да ми биде мирна душичката.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Посета на гинеколог
9.4.2014 2:41:50   
bucko mal
Otsekogash sum odela na ginekolog.Pred tri godin pap-testot mi pokaza niskorizicen cin,potoa odesov primerok vo MANU i nisto ne pokaza,neznam kaj icezna.
Ostanav bremena,pravev pap test pa uste eden posle porajgaj i nisto nema pokazano.
Sega mi stigna pokana treba da pravam pap,se nadevam se ke bide vo red.
Tuka pap-testot se pravi sekoi shest meseci i e besplaten,maticnata me brka i nema beganje.user posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Посета на гинеколог
11.4.2014 14:36:13   
aleksandraz
Ufff....Mislam deka ke sisnam ovoa iscekuvanje me ubiva iskreno ne sakam nikoj da zamaram doma oti se mi vikat deka se opsednuvam so nepotrebni raboti i deka se ke bide vo red (istoto bese i koga bev na mamografija i izleze deka se vo pravo)ali sto da pravam posilno e od mene ne znam so treba da prevzemam za malku od malku da se smiram mislam deka mozoko mi rabote 300 na saat i razni scenarija mi minat niz glavata,duri vo eden moment go utepav mazot mi so glupavi prasanja na koj i samata go znam odgovorot.Uste dobri cetiri nedeli...user posted image user posted image .Uffffffff....Iljada scenarija mi minat niz glavata Mozebi seto ova izgleda preterano, klise.se tesam deka ako ima nesto doktorot uste na pregledot ke mi e kazal i na momenti se smejam na samata sebe.Znaci vaka dodeka go pisuvav ova mi stasa poraka deka stasal papa testot i deka nema nikakov HPV nikakov Cin samo pokazalo na kandida so i ja imam ne mozam da veruvam kolku mi olesna.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Редовна посета на гинеколог
25.11.2014 22:20:53   
Ki4iko
Дефинитивно мојот најредовен преглед.на секои 6 месеци ,пап тест ,и ако има потреба од микробиолошки испитувања, мислам дека 1 годишно е добро да се посетува,а за поплашливите како мене и 2 пати годишно user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Редовна посета на гинеколог
25.11.2014 23:37:06   
scared RR
uf kisnal po ginekolozive :( inaku za redovnite kontroli, pap test ednas do dva pati godisno a brisevi dva pati ako sum lecela nesto i poveke

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Редовна посета на гинеколог
26.11.2014 10:23:32   
Ki4iko
Сега и мене ми се смачи со ова гинеколозиве,секој месец, па испитувања итн итн, нема кртај.дефинитивно ќе се одморам после породување пред да посетам гинеколог наредно user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Редовна посета на гинеколог
27.11.2014 11:33:47   
AneLav RR
Додека бев девојка не одев на гинеколог речиси воопшто.А и немав никакви проблеми. Прв пат одтидов кога имав 25 год. Тогаш ми доцнеше менструацијата заради еден стрес што го преживеав и морав да појдам. После тоа пред да останам трудна уште 2 пати дали сум била од кои вториот беше летото пред да останам трудна за да си знам каква ми е состојбата во планирање на семејтво. Откако останав трудна со близнаците контролите ги правав се најуредно како што требаше. Кога се породив после тоа цела година немав отидено брука(а немав ни време). ПОсле таа година еве редовно си правам пап и комплетен гинеколошки преглед со ехо на гради и се. Повеќе немам намера да прескокнувам. Во секој случај што и да е ако се открие на време има спас за секого.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?