|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Редовна посета на гинеколог
26.10.2011 15:40:07   
Maca25
Денес закажав преглед...чекам да добијам па и сите потребни испитувања за полицистични јајници да ги направа. Инаку немам добиено до август (не см бремена). Чекам баш да видам што ќе ми каже гинекологот! Секогаш помислувам на најлошо!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Редовна посета на гинеколог
26.10.2011 16:16:17   
vida
Otidov na ginekolog tocno 6 meseci otkako go rodiv sin mi.Voopsto ne sum redovna za ovie raboti.Koga se porodiv mi bese kazano da napravam krvna slika,da proveram seker i pritisok i seuste nemam nisto od toa napraveno,a eve maliot napravi polni 7 meseci.A na ginekolog inace pominav super nemase nisto,papot bese isto dobar e doktorot mi kaza da vnimava mm mnooogu da ne ostanam trudna.Ako plukne ke se fati user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Редовна посета на гинеколог
26.10.2011 19:31:29   
mama26
posledna poseta bese koga se porodiv  se bese ok i od togas ne sum stapnala na gk..[ pred 5 god ]nemam potreba nisto butur ne mi e ...ako ima promena sekako deka ke odam toa se oseka bilo sto da e

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Редовна посета на гинеколог
21.11.2011 22:14:38   
taci83
zdravo ima edno prasanje me interesira dali so pap test moze da se otkrie miom

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Редовна посета на гинеколог
21.11.2011 22:29:43   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

posledna poseta bese koga se porodiv  se bese ok i od togas ne sum stapnala na gk..[ pred 5 god ]nemam potreba nisto butur ne mi e ...ako ima promena sekako deka ke odam toa se oseka bilo sto da e

mama26 ne moze se da se oseti osven ako mesecnoto ne ti e vo red  jas imav cista i toa koj znae kolku vreme mi e bila koga otidov prv pat na ginekolog mi ja otkrija t.e koga se omaziv a pred toa nemam stapnato kaj ginekolog i koa me pregledaa mi kazaa i deka e mnogu odamna  a otidov slucajno bidejki sakav da ostanam bremena i da napravam prethodno celosen pregled i otogas navamu bidejki ne mozev da ostanam bremena odev sekoj mesec a eve sega se porodiv i bebceto e dvaipol meseci i prethodnata nedela bev na ginekolog i planiram da si odam na sekoj 2  3   meseca na kontrola

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Редовна посета на гинеколог
22.11.2011 11:19:31   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: taci83

zdravo ima edno prasanje me interesira dali so pap test moze da se otkrie miom

Ne. Samo so eho pregled.

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Редовна посета на гинеколог
22.11.2011 18:09:42   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

posledna poseta bese koga se porodiv  se bese ok i od togas ne sum stapnala na gk..[ pred 5 god ]nemam potreba nisto butur ne mi e ...ako ima promena sekako deka ke odam toa se oseka bilo sto da e

mama26 ne moze se da se oseti osven ako mesecnoto ne ti e vo red  jas imav cista i toa koj znae kolku vreme mi e bila koga otidov prv pat na ginekolog mi ja otkrija t.e koga se omaziv a pred toa nemam stapnato kaj ginekolog i koa me pregledaa mi kazaa i deka e mnogu odamna  a otidov slucajno bidejki sakav da ostanam bremena i da napravam prethodno celosen pregled i otogas navamu bidejki ne mozev da ostanam bremena odev sekoj mesec a eve sega se porodiv i bebceto e dvaipol meseci i prethodnata nedela bev na ginekolog i planiram da si odam na sekoj 2  3   meseca na kontrola

fala mamicka 77 user posted image znam deka po toa moze da se oseti..i mi doagase i toa na pomisla ama i mm ne mi bese tuka pa zatoa i varirase ne bese na den tocna kako koga bevme zaedno .eve sega se sredi mm e tukauser posted image pozdravuser posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Редовна посета на гинеколог
27.8.2012 23:04:30   
Natuska85
Женски абе важи тоа уште за еден бесплатен пап преглед кај матичниот годишно?Мислам дека постоеше такво нешто или сум во заблудаuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Редовна посета на гинеколог
27.8.2012 23:12:51   
kapina
da postoe takvo nesto besplaten paptestsamo zavisi koja godina si rodena oti toa vaze za zenite rodeni od 1978 do 1987 godina 

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Редовна посета на гинеколог
27.8.2012 23:22:54   
Natuska85
Ме фаќа ако е такаuser posted image ,ама не ми е јасно оти баш за таа старосна група на жени важи?Нешто како најризична група или...

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 27.8.2012 23:32:56 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Редовна посета на гинеколог
27.8.2012 23:31:22   
Bile
Jas spagan vo taa starosna granica i mene mi pristigna doma pokana za ginekolog. Jas isto taka otkako se porodiv so vtoroto dete ne sum stapnala tamu se do mesec maj koga mi zadocni i toa 20 dena. Togas otkrivme deka imam cista goooolema ama za sreka toa se sredi, i pokanata za ginekolog si dojde taman na vreme. Si napraviv bezpalten PAP test...za sreka se bese ok i nareden pap mi rekoa posle edna godina ili pregled po potreba.

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Редовна посета на гинеколог
28.8.2012 11:16:48   
kapina
ne sekoja godina ke e taka od taa dpo taa generacija ke imat pravo na besplaten pap test

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Редовна посета на гинеколог
30.9.2012 20:34:37   
Ring
e ic ne odam redovno na ginekologuser posted image user posted image ... 6 meseci kako se porodiv i nemam otideno na kontrola
si vikav ajde ne denes, narednata nedela, pa odmori , a ete i esen dojde

ama si vetiv ....vo oktomvri odam

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Редовна посета на гинеколог
30.9.2012 23:20:42   
Malecka23
jas bev za sramota za idenjeto na ginekolog otkako stanav sexualno aktivna znaci na 19god pa se do lani znaci 3god se kanev da otidam za prv pat.Lani letoto koga prv pat mi kasnese 14 dena i mislev deka sum bremena otidov go skrsiv ledot.e sea od togas pa navaka ja sum inventar i vo bremenost a i posle eve 40 i nekoj den jas tocno na 1mesec bev na oficijalna kontrola sea za eden mesec pak i po se sto vidov luge mn mi e strav posle poragaj infekcii krvarenja i sl.i zatoa redovnost obavezno

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Редовна посета на гинеколог
16.11.2012 15:08:05   
Luci
Одите ли редовно на гинеколог? Јас не сум била скоро 1 годинаuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Редовна посета на гинеколог
16.11.2012 15:14:00   
miana
Jas si vetiv sega da mi pomine menzisot i odam..Koga se porodiv bev ednas posle 40 dena ( pred 9 meseci ) ,me bolese epizootomijata i trebase da odam posle toa na pregled,ama zabusiv - mi pomina i ne mi bese gajle vise user posted image Sega imam bolki vo stomakot,pravev ispituvanja i nemam nisto a bolkite se prisutni takada si resiv deka ke odam..e sega dali navistina ke otidam - ke vidime user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Редовна посета на гинеколог
16.11.2012 15:16:09   
vezilka RR
Одам..и сум многу ригорозна по тоа прашање. Сите ги гњавам со тоа. Може евентуално да закаснам еден месец, на пример ако сум требала да одам на 6, јас да отидам на 7 месеци (како во моментов, на пример, ама закажано ми е за почеток на декември). Ние жените често знаеме да се запоставуваме во смислана здравјето, а сметам дека репродуктивното здравје е многу важно за една жена и затоа сум толку ригорозна по тоа прашање.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Редовна посета на гинеколог
16.11.2012 15:29:27   
Pepelaska *
И ја не одев откако се породив само еднаш бев да ми проверат конци и после тоа отидов по 2 години.Докторката ке ме убиеше , лом ме направи.А и во право си беше.
Наредната недела ке правам пап тест.
Планирам и во иднина да си одам на секои 6 месеци.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Редовна посета на гинеколог
16.11.2012 15:52:13   
meU87
Пред бременоста и после бременоста бев повеќе од редовна. Но, сега после пораѓајот, ете треба да одам (колку што знам, после 40дена, иако сум царски), а јас немам храброст, се плашам... ем царски се породив, ем имам многу голем страв, незнам како ќе биде работава.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Редовна посета на гинеколог
17.11.2012 11:20:19   
sandriana RR
Опсесивно-комплузивна по тоа прашањеuser posted image .
Шала на страна, редовна сум. Со денешницава (стресови, нездрава околина), должни сме пред себе да се испочитуваме редовно на таа тема.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Редовна посета на гинеколог
17.11.2012 11:26:30   
Bogdancanka
одам.не само заради тоа што имаме проблем со стерилитет туку и заради самата себе одам редовно на прегледи.

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   Посета на гинеколог-упат за МАНУ - help
5.12.2012 11:01:39   
miana
Девојки денес бев кај докторот.
Пап тестот што го правев во Февруари минатата година покажан некои клеточни промени....
Докторот многу ме исплаши. Ми зема примерок и ме прати во МАНУ
Ми рече дека ХПВ нема на тестот но дека има некои клеточно промени и тоа може да е резултат на нешто закачено од (читај) ГАК
Отидов во МАНУ го оставив примерокот ,ми рекоа резултати за три недели а на потврдата која сто ја оставив ми напишаа HPV ( и бројчето од примерокот)
Што ли значи ова? Неможам да престанам да плачам и да се секирам. Дали докторто не сакаше да ме исплаши па ми рече дека не е страшно - НЕЗНАМ!!! Ке полудам !!!! user posted image user posted image user posted image
Ви се случило ли некогаш до сега да ве упатат во МАНУ и од која причина ?

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Посета на гинеколог-упат за МАНУ - help
5.12.2012 11:07:39   
Ikana
Miana, pocekaj ne se plashi. Vo MANU mozat sekogo da pratat, toa e najcesto poradi pobrzo i poazurno ispituvanje na primerocite. Ne brzaj, ne placi, pocekaj ja dijagnozata. Ako doktorot ti rekol deka ne e strashno togas najverojatno ne e.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Посета на гинеколог-упат за МАНУ - help
5.12.2012 11:29:32   
Calypso
Јас не можам да сфатам, кога си правела ПАП, а кога те пратил докторот во МАНУ?
Инаку, во МАНУ се прави типизација на примерокот, односно да се открие дали има ХПВ и кој тип е. На папот имало клеточни промени за кои докторот се посомневал дека се предизвикани од ХПВ вирус. Затоа и те пратил во МАНУ, да се види дали имаш ХПВ и ако имаш, кој тип е. Папот не покажува дали имаш ХПВ, само покажува дали има промени на клетките на грлото на матката и од кој степен се. Нема зошто да се плашиш, не помислувај одма на најстрашното! Психата е страшна работа, може да направи белја и таму кај што ја нема.
Ако имаш ХПВ, ќе треба да работиш на засилување на имунитетот и редовно да ја следиш состојбата. Ајде, главата горе!

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Посета на гинеколог-упат за МАНУ - help
5.12.2012 12:09:28   
elenak
Otkako se porodiv a toa e pred 11 ipol meseci sum bila 2 pati,mislam deka sum redovna.Minatiot ponedelnik bev I sega go cekam d-r da mi se javi za rezultatot od PAP testot.Pred da ostanam bremena zabusavav ama sega nekako poseriozno si ja sfativ rabotata,posle se sto citam I slusam strav me fakja. Miana ne se plasi,oodobro da bidete sigurni,i da ima i da nema podobro e koga ke znaes.Ajde pozitivno i daj Boze da e se vo red.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?