|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.6.2012 0:25:48   
Ikana
Исто пробај и со колиеф капки, со лактаза се, а таа ја раствара лактозата од млекото....ако не успеат погорните варијанти...мислам дека се околу 680 ден.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.6.2012 2:01:17   
сонце 3
Mojata user posted image имаше многу проблеми со стомачето. Уште во болница (2 ден после раѓање) таа се грчеше и плачеше. (Можеби поради исхраната во болница - грав, боранија) Иако викаа таму дека грцеви почнувале после две недели од раѓање, мојата уште веднаш се грчеше, дури втората вечер од што многу плачеше ми ја земаа да ја прегледаат и да ја дохранат бидејќи и гладна била, температура качи од викање. Веднаш штом дојдовме дома и дававме Espumisan капки, ама не приметив некоја разлика. Првите 2 недели (откако го искака мекониумот) не какаше воопшто, ама затоа мочкаше полно. Мирекоа дека ако е на мајчино млеко нормално било. Бев на педијатар кој рече дека не какала затоа што нема што да кака и дека слабо напредувала (400 гр за 2 недели) и ме советуваше за дохрана. Одкако наполни 40 дена па до сега (3 месеци е) секој ден си пие Becutan чајче, по 100мл на ден, и има понекогаш епизоди со плачење и грчење ама не се толку трајни (по 15 мин., не по 3 саати). Инаку, првите два месеци јас пиев чај за доилки од HIPP, а во него има ким, анасон и к.,,рача?? сите тие помагаат при грчеви. Исто така, ножињата да се креваат (во положба како да клечи).

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.6.2012 13:43:32   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: MacenceEna


ИЗВОРНА ПОРАКА: mazule

Zdr RR ne najdov tema za infekcija na oci kaj novorodence. Moeto since ima na ednoto oce i mu solzi, prima kapki i mast eve edna nedela, no nema efekt sega go brisam so caj od kamilica pa ke vidime. Neka pisi nekoj ako imal vakov problem. Pozdrav.

I nie go imavme toj problem , mislam deka kaj site bebinja se javuva , Jas i go cistev so caj od kamilica . Babicata vikase so crn caj ama mnogu jak mi e za ociinjata.
I i se iscisti po nekoe vreme od kamilica caj .



Еве женски тука тема за инфекција на очињата,ги преместив вашите постови и таму.

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 30.6.2012 13:44:14 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот MacenceEna)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.7.2012 9:16:05   
majka na eva
добро утро рингерајки,како сте?јас цела вечер око не сум склопила,Ева се будеше на секој пола час и плакаше,мислам дека имаше грчеви,бидејќи мешето и беше камен тврдо,а кога ја масирав престануваше да плака.ама нешто не ми е јасноuser posted image Таа на 10.08. ке полни 9месеци,што значи дека веќе не е бебеuser posted image ,па како е можно да има грчеви или нешто друго ја мачело?кој е информиран до колку месеци имаат грчеви бебињата?????

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.7.2012 10:08:11   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

добро утро рингерајки,како сте?јас цела вечер око не сум склопила,Ева се будеше на секој пола час и плакаше,мислам дека имаше грчеви,бидејќи мешето и беше камен тврдо,а кога ја масирав престануваше да плака.ама нешто не ми е јасноuser posted image Таа на 10.08. ке полни 9месеци,што значи дека веќе не е бебеuser posted image ,па како е можно да има грчеви или нешто друго ја мачело?кој е информиран до колку месеци имаат грчеви бебињата?????


Што се однесува до грчеви ја знам дека оние класичните траат максимум 6м...ова може да е од нешто што јадела?? да не и било тешко на стомачето од некоја храна?? не знам...грашак,,грав...зелка??

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.7.2012 10:08:54   
kikicka
Тоа е индивидуално,зависи сети се што јадела може и да е од некоја храна,ако не е какана,може има јадено некоја поцврста храна.
Исто како ние кога паземе што јадиме додека доиме,нели за да немаат грчеви така е и кога се дохрануват. Секогаш кога јаде нешто памти за да знаеш од што ке и е одредена реакција.

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

добро утро рингерајки,како сте?јас цела вечер око не сум склопила,Ева се будеше на секој пола час и плакаше,мислам дека имаше грчеви,бидејќи мешето и беше камен тврдо,а кога ја масирав престануваше да плака.ама нешто не ми е јасноuser posted image Таа на 10.08. ке полни 9месеци,што значи дека веќе не е бебеuser posted image ,па како е можно да има грчеви или нешто друго ја мачело?кој е информиран до колку месеци имаат грчеви бебињата?????



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.7.2012 10:32:51   
Ananija
Mamicki pomagajte veke edna nedela vriste koga treba da se iskaka po saat place, samo na doewe sme vnimavam na ishranata kaka po ednas dva pati prvitpat e poobilno i se maci imame dva polni eseci i edna nedela

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.7.2012 10:57:30   
kikicka
Ласс Б да си купеш сирупче на билна база. Ние бевме такви дури после почна да кака и на 2 дена.А како почнавме со сирупчево детето раат виде!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ananija

Mamicki pomagajte veke edna nedela vriste koga treba da se iskaka po saat place, samo na doewe sme vnimavam na ishranata kaka po ednas dva pati prvitpat e poobilno i se maci imame dva polni eseci i edna nedela



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.7.2012 15:08:04   
Ananija
мамички многу ми е тешко бебенцето ми беше супер мирничко срценце 2 месеци си цицаше мирно си спиеше грчеви само со кенкање и провикнување ги миневме, се одкако во неделата не и се испоремети сегости од 14 цасот па други во 21 до 12.3о го жнавеа овој оној и неможеше да заспие, (инаку си спиеше цел ден ке ја избанкам накај 8-9 ке си претка до кај 12 и си заспива срценце на мама си цицкаше и се будеше 7-8 докај 10 будна па пак си спие цел ден, таман го фативме овој ред)потоа следеше немирен ден понеделникот раздразнетост нервозна, цицање страв ме фака и сега кога ке се разбуди вреска и неможам да ја смирам да се нацица а средата ми беше хорор цел ден вриштење нешто грчеви зошто се и се изремети па и цицањето цицнуваше само водичка не ја доцицуваше градата-па затоа и почнаа грчевите..и сеуште сме така незнам кога ке се потсреди малку, инаку од тогаш детето ми плаче инаку почна да се буди во 3 пополнок врескање едвај да се нацица заспива кај 5-6 ...незнам кога ке се среди, инаку јас нервозна не ми се јаде се ми се врака млеко ми намалува се трудам само бар тецносто да пијам, простете постот не е баш за тука

ова нека послузи за останатите мамички со бебенца мали да не дозволуваат децата да им страдаат амо од тоа ај да е се налутат гостите сега да ми е ма кој сака нека е

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.7.2012 18:52:46   
eli07
Mamicki ajde ve molam za sovet...Maksim ima samo 10 dena i od prviot den od koga izlegovme od bolnica non stop po nekolku pati na den ima grcevi (ne znam dali se onie jakite grcevi posto patronaznata sestra mi rece deka e mnogu rano ali mnogu se stega,pocrvenuva duri i pomodruva od steganje i place po 10-15 min nekogas i poveke) Dali e normalna pojava ova pred sekoe kakanje ,dali gi imavte i vie so vasite bebusi ?user posted image i dali koristevte neso cajce ili dr. uste od pocetok??

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.7.2012 19:03:55   
mmbucko
Eli07 so predhodnite 2 imav dosta maka so grcevi i koristev cajce Becutan, najsuperski mi beshe i Nurs Havy kapki. Normalno pazev i na ishrana ama neveruvam deka toa imashe nekoj efekt. M'zov sega ke se zgrci, ke se zacrveni ama ne place. Posle ke se isprdka ili iskaka i blazen e posle. Ah da i celo vreme pijam caj za doilki od Hipp.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.7.2012 20:42:29   
Barbicki2
jas da vi kazam so im davav na moite i ic nemaja grcevi,caj od kim 10 zrna kim vo 100 ml voda i 1 lajce seker da vrie pet minuti i e plus mnogu vkusen,a i doilkata ako nema mleko treba kim da pie.

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.7.2012 22:48:40   
eli07
Jas iskreno mleko imam za izvoz user posted image i cajot za doilki go prekrativ zs ne mozam da se domolzamuser posted image .Zdravje planiram koga bebus ke prkne malku i ke cica poveke da go pijam togas.A cajce za grcevi kupiv na Humana i od denes startuvame pa se nadevam ke ima efekt ponataka koga ke pocnat pojakite grcevi planiram i nekoi od kapkive sto gi imate pisano da gi kupam :))user posted image ..Fala za sovet

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.7.2012 23:37:18   
ostoun
Nie probavme se, i bekutan caj, i espumisan kapki i nisto ne pomagase. Na kraj po preporaka na pedijatarot probavme so linex i toa najvekje mu pomogna.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.7.2012 0:23:48   
kikicka
Линекс???? Прв пат слушам за грчеви линекс!user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.7.2012 0:02:40   
ostoun
Da, linex, zatoa shto sodrzat bakterii ( koi se prirodna flora vo crevata), a vsusnost tie bakterii gi nema se ushte vo crevata, pa zatoa se javuvaat grcevite.

< Поракaта ја уредил ostoun -- 30.7.2012 0:03:52 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.7.2012 11:17:02   
kikicka
Да да само чудно ми беше дека првпат некој да каже дека даваатлинекс против грчеви кај бебе,обично линексот го даваат кога децата имаатпролив и повраќаат.Затоа прашувавнемислев ништо лошо.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: Грчеви кај бебето- колики
31.7.2012 11:07:15   
eli07
Jas stvarno ne znam sto ke pravam so moevo bebe user posted image Uste od prv den imame gcevi ali poslednive dva dena se uzasni pocnuvaat uste po sabajle okolu 5 i traat i traat cel den, a imame samo 2 nedeli.Mu davav cajce i se nadevav deka ke pomogne ali nisto ....Eve kupivme i kapki Espumisan pa ke pocnam i so niv iako bev protiv da mu davam tolku rano.Kazete mi doziranjeto kako ide.Vo upatsvoto pisuva 25 kapki ali kolku pati dnevno mozam da mu davam??user posted image ...Fala

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: Грчеви кај бебето- колики
31.7.2012 11:31:02   
kikicka
Ели јас мислам дека давав по 12 капки на секое доење т.е пред доење ама така ми кажа педијатарот. Кај нас не делуваа тие и ги прекинав после сепрефрлив на сирупчето за колики.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.8.2012 1:04:52   
taska
lele eve ne site so istite maki :( user posted image moevo bebe ima 24 dena i nie imame grcevi sirotko mnogu se maci , jas pijam caj od hipp za doilki , na nego mu davam cajce od hipp so komoraca, espumisan kapki so gi spomnavte , mu gi davam po potreba 1-2 pati na den po 25 kapki . ama nisto ne pomaga pak si se grci si kinka si place i se maci . pijam dosta tecnosti i si imam mleko fala bogu , nego aptekarkata mi prporaca nekoi novi kapki colik baby taka mi se cini deka se vikaa nakaj 700den se , samo neznam ako nekoj gi zimal dali ima efekt i dali mozam da mu gi davam tolku rano 24 dena imame ??? ve molam za odgovor i pozz

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.8.2012 7:30:27   
kikicka
Таска ако се капки незнам да ти кажам искуство со нив ,ама ако е сирупот колик бејби тогас ти го препораувам нас тоа не спаси,моето 2месеци се грчеше додека да најдам лек што одговара.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.8.2012 10:41:47   
mmbucko
Taska i moevo bebce ima grcevi i vcera vo remedika dr-kata mi gi preporaca tie kapki kako najblaga (najprirodna)a najefikasna varijanta. Rabotat na baza na enzim koj pomaga vo razgraduvanje na mlekoto i mu olesnuva na bebco. Ne sum gi kupila , planiram deneska. Inaku i jas prvo go piev cajot na Hipp a sega cajot od bilna apteka. Bebco moj ne place ama se vcrvenuva grci mavta so nodzinjata a be zal da te fati kolku se maci i toa posle sekoe cicanje. Taman ke zaspie i posle 5 min ete gi grcevite. Jas ke go probam sirupceto pa ke vi kazam.

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.8.2012 10:45:42   
Annet
JAS PO PREPORAKA NA KIKICKA GO ZEMAV TOA SURUPCE,VERUVAJTE E EFIKASNO,NA NAS NI POMOGNA ZA 10 DENA KAKO DRUGO DETET BESE;-) COLI BABY

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.8.2012 16:11:49   
taska
Jas denes bev ama praznik i zatvoreni aptekite :( nemam predstava vece ni koj den e :) ni praznik ni den ni noc ::) ama utre ce idam sabajle da kupam , jas samo prasuvam koga moze da pocne da se dava ? mmbucko kaj koja doktorka bevte u remedika , jas sum kaj marina ama ona nisto ne mi kaza , mi go dade samo cajot za doilki , jas na svoja raka po preporaka na bratucedka mi mu davav espumisan ... a i bojan celiot se grci i on ne place samo kinka taka i se vcrvenuva se napnuva i se gleda deka go boli i mnogu mi e zal :( Fala vi devojki za pomosta :* vi pracame golem pozdrav od mama biba i maliot bojan

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 799
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.8.2012 20:12:07   
cleo
Eve ne i nas da se prijavime so istiot problem user posted image Posle dva-tri dena otkako izlegovme od bolnica bebuska skoro po cel den se grci i vcrvenuva, place, vristi i se gleda deka mnogu ja boli kutrata user posted image Mene dusa mi se kine, ne mozam vekje da ja gledam, a znam deka ovie pusti grcevi gi imaat skoro site bebinja. I nas ne vodi Dr. Marina vo Remedika i ona ni preporaca kapki Colief, samo tie bile za ovaa vozrast (denes pravime 2 nedeli). Pocnavme da gi zemame po 4 kapki so sekoe cicanje, ima malo podobruvanje,no nisto znacajno. I davav malku i caj Bekutan, no nisto ne pomogna. I taka jas sekoj den si placam i taguvam zasto moeto bebuvce si ima maka user posted image Sega sakam da probame i so sirupcevo sto go predlagate, no prvo ke se konsultiram so doktorkata. Pozdrav do site

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 800
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?