|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.8.2012 10:41:32   
janamic
Zdravo mamicki...mojot bebush ima dva meseca i uste nema grcevi t.e se grci pred da si prdneuser posted image sto mislam deka e normalno...uste od pocetok i davam prevriena vodicka so nekolku kapki limon i kim i dali od toa nema neznam no sega za sega sme dobri user posted image sepak za sekoj slucaj si imame edno sisence coleif da bideme spremniuser posted image user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 826
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.8.2012 11:37:01   
Felly RR
За лимонот не знам, а кимот е добар. ЈАс исто давав чај од ким. Сепак добро е штом немате.
P.S. Добредојде на Рингераја!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот janamic)
Непосредна врска до пораките: 827
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.8.2012 12:09:43   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

Mamicki, nie go potrosivme celoto sisence Colief i po mirni sme ama daleku od super. Pak posle cicanje ko natempirano , ke zaspie i po 10-15 min se budi so kenkanje grcenje i plackanje. Na insistiranje na drugarka mi zemav Infakol i ke Vi kazam kako ke bide. Mirna nok na site :)

MMbucko i nas ni se pri kraj Coliefot ali i nie sme razocarani user posted image nemame bas nekoe podobruvanje.Infakolot gi falat dosta ali po sostav se isti kako i Espomisanot (Simetikon) koi isto gi probavme i ne bea efikasni barem kaj nas.Ajde se nadevam ke ima podobruvanje ako ima izraduvaj da gi zememe i nie :) oti jas sum na rabot so nervite radi ovie grcevi.Maliov ne spie pa duri i nadvor sto obozavase prethodno, nervozen e non stop,po cel den i nok e buden ne znam stvarno do koga vaka ke se trga.user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 828
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.8.2012 20:20:00   
mmbucko
Devojki, jas cel den ja blagoslovuvam drugarka mi. Gospod zdravje da i dade i nejze i na site nejzini bliski sto me natera da go zemam Infakolot. Pocnav da go davam od sinoka i bebco si bese skoro isto ko so Colief. Nokeska normalno kenkanje no pak na sekoe cicanje jas pak od kapkite. E denes ko nekoj da mi go smeni deteto. Mirno, ke se nacica ako mu se spie spie, ako ne mu se spie si gledka mirno do sledno cicanje. A be meraci. Baska nema odmolzuvanje i zeznato davanje. E sea odkoga ke mu se dadat kapkite, oti se gusti, bebco malku se ligavi i tesko mu e da ja fati cickata ama ne e strasno. Mu go brisam ubavo usticeto i gradata i se e OK. Si prtka bez gajle, si kaka bez gajle a be vikam milina. E sega za nataka ke vidime.

Malku off topik Eli07 spremaj kuferi, ke odime li za Ohrid????

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 829
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.8.2012 0:18:55   
taska
eve momentalno maki macime so grcevi lele nisto ne ni pomaga se probavme :( sega se klatime na kolena za da zaspie :( nema spienje po celi noci ... user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 830
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.8.2012 0:29:54   
mmbucko
E bash mi e zal Taska, toj kalaj go jadev jas so lredhodnive bebljoci, mada togas nemase nikakvi kapki samo pernice od trici na stomace. Zatoa sega sum tolku srekna so bebusot. Eden mozebi ke ti zvuci glupav predlog, ama aj postaa sum pa mozam da si dozvolam. Ako mozes da se obides da bides smirena i trpeliva, decata ne e normalno kolku go cuvstvuvaat sekoe nase emotivno nespokojstvo i go prevzemaat. Znam deka voopsto ne e lesno, osobeno ako so noki e taka i si nenaspana. Neznam sto da ti kazam. Ke pomine toa e sigurno, ama treba da se izdrzi. Vi posakuvam mirna i spokojna nok

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 831
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.8.2012 11:33:26   
eli07
Malku off topik Eli07 spremaj kuferi, ke odime li za Ohrid????


Ufff ako mi go smirat Infakolot detevo od grcevi cekaj me doagam i jas user posted image user posted image Idam u apteka da gi zemam :)

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 832
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.8.2012 11:40:07   
kikicka
Абе женски јас пак ке тупам со сирупот ама чим не би помогнале ниедни капки пробајте го стварно е ефикасен на билна база е. Colic B na erbavitaaa.па кажете после

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 833
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.8.2012 12:06:09   
eli07
А сто мислите за кенгур или слинг марама?? Доста помагале за грчеви...Наводно самото движење им помага на бабушите да го исфлрлат вишокот воздух од стомачињата.Ке му го обесам на маж ми и така нек се ѓетаат user posted image Јас планирам да купам нешто такво.Па ај и тоа да пробаме нели

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 834
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.8.2012 12:08:10   
eli07
Kikicka a toj sirup e Colic Baby ili ovoj e drug?Go ima li vo Zegin i kolku kosta ?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 835
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.8.2012 12:17:31   
*Elena*
Colic B go ima vo Zegin, ne sum sigurna ama pred nekolku meseci mislam deka jas go zemav okolu 400 den...i nas samo toa ni pomogna, od prv pat koga mu dadov, detevo se ubi od prdenje i smrdenje user posted image i mu olesna kutroto, a den pred toa se kornese od placenje.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 836
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.8.2012 12:34:58   
Annet
devojcinja vo Zegin go ima 460 mislam deka e,jas kikicka si ja poslusav i ne lutav po raznorazni kapki,strarno e efikasen,kupete go za 10 dena ke zaboravite sto se grcevi,od srce vi go preporacuvam;-)) surupce euser posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 837
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.8.2012 23:34:40   
kikicka
Истиот е колик б му е новото пакување инаку беше колик бејби сега го скратиле само Бuser posted image јас само од зегин го земав само таму имаше,дури и запек имаше мојата покрај грчевите и истовремено ги користев и колик и ласс Б.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 838
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.8.2012 1:05:57   
taska
nie go pieme coli b ama pak si imame grcevi , go pieme od 2 avgust , ajde moze posle nekoj period ce pominat ,kako sto citam vikate za okolu 10 dena ...no moram da priznam ne se tolku intenzivni kako napocetok ... no vecerva se uspavme so tato kaj nego na stomak , go zatopli si zaspa i eve go sega spie do mene :)) se nadevam deka ce spieme vecer barem malku :))) begam da spiejam dur spie hahahuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 839
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.8.2012 10:30:17   
eli07
Eve i nie od sabajlevo pocnavme da go pieme sirupceto Colic B ali so doziranjevo nesto mi e maka.Vo upatstvoto pisuva deka se dava 1-2 pati na den za deca do 1 godina po 5 ml.Jas mu ja dadov ovaa kolicina so spric posle jadenje ali umrev dodeka mu dadov posto e dosta kolicinski.Kazete mi vie kako im davate na vasite bebusi dali moze da se mesa so mlekce ili nesto drugo i kolku pato dnevno smee da se dade?? A i dali koga ke go potrosime moze i druga doza ?? user posted image Tnx

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 840
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.8.2012 11:40:39   
taska
ели јас му давам во мал лазице после секое цицанје ,таму писува да се намацка цуцла и да се дава за деца под 1 месец и ја така поцнав на ептен мало лазице , но сега це му зголемам бидејци вика 10мл дневно после секое цицанје . бојан го обозава сирупот благ му е и лизе устаuser posted image user posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 841
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.8.2012 12:34:37   
*Elena*
Mozes da mu go dades izmesano so malku vodicka ili cajce vo sisence so cucla, ako prifaka, normalno user posted image Jas taka mu go davav, ama moeto bese nauceno, od 1va nedela si piese redovno caj od komoraca vo sise, iako cicase...
Inaku pisuva vo upatstvoto kolku pati dnevno moze da se dade, 1-2 na den po 5 ml...taka nesto pisuvase, a jas ponekogas mu davav samo po ednas na den pred spienje, togas najmnogu go macese stomaceto, posle 22:30h obicno go fakaa grceviteuser posted image ...ajde so vreme se ke projde, ko da ne ni bilo user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Eve i nie od sabajlevo pocnavme da go pieme sirupceto Colic B ali so doziranjevo nesto mi e maka.Vo upatstvoto pisuva deka se dava 1-2 pati na den za deca do 1 godina po 5 ml.Jas mu ja dadov ovaa kolicina so spric posle jadenje ali umrev dodeka mu dadov posto e dosta kolicinski.Kazete mi vie kako im davate na vasite bebusi dali moze da se mesa so mlekce ili nesto drugo i kolku pato dnevno smee da se dade?? A i dali koga ke go potrosime moze i druga doza ?? user posted image Tnx



< Поракaта ја уредил *Elena* -- 12.8.2012 12:38:46 >

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 842
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.8.2012 12:51:39   
Annet
jas po ednas i davav po edno lazice 5ml,ustvari so sric mal poleka kako da si cica i si go piese.ajde so sreka imajte trpenie se ke pomine;-)))kerka mi ja faakaa okolu 20h i sekogas i davav vo 19h za da ne ja boli mnogu,i poleka poleka i gi snema,mozebi sekoe detence ne e isto,moeto za 10 dena gi resi;-)))

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 843
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.8.2012 13:47:52   
malenaa
mamicki...zdravo, jas sum nova na ovaa tema...moeto bebce e staro nepuna nedela dena a veke dva dena ne sme spieni od tie grcevi go fakaat navecre t.e.nasabajale nakaj 3, 4 saat...i kupiv cajce za grecevi ama ko demek ne cajce mi rekoa da ne sum davala zemav kapki "ESPUMISAN L" (mi gi preporaca prijatelka a i na mm vo Zegin mu kazale ko demeke deka se dobri) vo upatstvoto pisuva deka se davaat pred ili poslem sekoe doenje a od apteka na mm mu kazale ednas na den, a jas mu dadov dvapati vcera ali grcevi pak si ima, (sea strav mi e da ne sum ja utnala dozata ama nekoj neskani efekti sprema upatstvoto nema) no kako i da e grcevite se seuste tuka, kazete mi neznam sto da pravam zal mi e za bebusko tolku mal a se vitka celo vreme nemoze ni da se iskaka...dali nekoj gi koristel kapkive i dali se efikasni...i kolku vreme traat ovie grcevi, neli e malku rano so go fatile uste na 5 dena....mamicki sovet?????

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 844
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.8.2012 14:28:03   
AnnaMolly RR
Малена, јас ги користев Еспумисан Л и мноооогу ми помогнаа. Само не очекувај грчевите сосема да ги снема, но драстично ќе се намалат и пократко ќе траат.

Моето бебе беше на адаптирано млеко, па јас во секое шише млеко му ставав по 25 капки. Значи шест пати во рок од 24 часа пиеше млеко, па шест пати му давав и од капките.

Ако цица, дај му ги во лажичка пред цицање. Несакани ефекти нема, тоа е симетикон, ги пука меурчињата што се создаваат во желудничето на бебето и ги олеснува грчевите. Моја препорака е да му даваш на бебето барем шест пати во рок од 24 часа.

Е, сега, бебињата што се на цицање цицаат некогаш и на саат-два, па ти гледај некако распореди му ги на три до четири часа капките. Пиши ни како ќе му делуваат, дали помогнале.

А за рано, не е рано. Филип од вториот ден во болница го фатија и да не те плашам, ама му траеја скоро до 6 месеци. Ова е ретко, најчесто до третиот месец сосема се повлекуваат.

И да си знаеш, за грчевите нема лек, може само со некој препарат да се ублажат, но вооружај се со трпение и ќе летнат следните неколку месеци.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 12.8.2012 14:29:57 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот malenaa)
Непосредна врска до пораките: 845
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.8.2012 14:31:38   
kikicka
Значи давај ми по2.5мл сабајле и навечер пред спиење јас потрошив 3шишенца од сирупот така да несакано дејство немаше.не и го мешав со ништо чисто го давав

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 846
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.8.2012 16:02:45   
kikicka
Види што пишува на самото шишенце не на декларацијата зошто различно пишува ,декларациите и честопати ги утнуваат. Јас се водев според дозирањето на шишето,мојата имаше грчеви 2месеци се додека не го најдов сирупов раат видов дури чудно ми беше зошто е толку мирна дека навикната да плачи,секогаш почниваше да шлачи од 16ч па се ди 4 наутро,.офф терор беше тоа фала богу помина.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 847
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.8.2012 17:27:05   
malenaa
fala vi mamicki na odgovorot, se nadevam brzo ke pomine....zosto neznam sto e den a sto nok...zdravje samo neka mi bide bebus ok....
pozdravce

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 848
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.8.2012 22:02:26   
Just baby
Jas na bebenceto mu davav colief4-5 dena i grcevite i se smirija. no mnoooogu placese za da se pokaka. po preporaka na doktor prestanav da i g davam. sega vnimavam da izedam bar 1-2 praski vo tekot na denot i super sme. si prtka i si kaka. malku stenka dodeka se pokaka no ne place i ne se nervira. povremeno i davam espumisan ako zabelezam deka i e potesko ili ako ne sum jadela praska. da cuknam vo drvo super sme, se nadevam deka poveke nema da gi ima grcevite

(Одговор на членот malenaa)
Непосредна врска до пораките: 849
   RE: Грчеви кај бебето- колики
16.8.2012 13:21:21   
cleo
Zdravo mamicki user posted image Eve ne nas seuste se borime so prokletite grcevi. Probavme i Espumisan i Colief, imase samo maaalo podobruvanje. Sega po preporaka na Dr. Marina ke probame i kombinacija od dvete pa da vidime kako ke odi. I dadov i cajce Bekutan, dobrata strana e sto vednas posle cajceto se pokaka i si zaspa mirno, nemase placki user posted image . Moze li nekoj da mi kaze dali cajceto Hipp ima isto dejstvo i sostav kako cajceto Bekutan i koe od niv dvete e poefikasno spored vaset_o iskustvo?? user posted image Za da znam sto da kupam. Pozdrav do site mamicki i bebenca mili user posted image

< Поракaта ја уредил cleo -- 16.8.2012 13:33:00 >

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 850
Страница:   <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?