|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.8.2012 21:32:26   
eli07
Eve i nie si gi terame makite od sabajle navecer non stop si imame grceviuser posted image user posted image .Kupivme Espumisan i cajce Na Humana, cajot od bilna ali nisto posebno ne pomognaa.Mojov bebus ne samo sto ima grcevi nego se korne od placenje...user posted image Mislam deka ako prodolzat so vakov intenzitet ke se mrdnam.Ve citam deka ste zadovolni od COLIC BABY sirupceto pa planiram i toa da go zemam utre moze ke se opraime.Ajde mamicki koi imaat nekoe pozitivno iskustvo so nekoe lekce neka pisat...pleaseeee

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.8.2012 0:04:45   
taska
oooo drugarki moi mislevme deka bremenosta e teska user posted image ce pominat grcevite toa sekoe bebe mora da go pomine duri ne mu se sredi digestivniot sistem , a nie siroti mamicki ce si barame care na site strani toa ni e dolznost ... nie denes cel den kenkame i placeme oko ne sklopi cel den i majka mi iskoci i nnajde otvorena apteka i mu go kupi sirupceto coli-b od erba vita (kikicka dali e toa sirupceto?)mu mmacnav na cucla taka pishuva , mu dadov cajce hipp i u zovrienata voda dodadov 4 zrna kim i so taa voda go napraviv cajceto ...cicase i vecerva koga go izbanjav odma zaspa dusicka eve sega spie ... eli a koga mu davas cicka place li kaj mene maliot moj se smiruva (mada cica i posle povraca posto ne e gladen )













0

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.8.2012 18:46:40   
eli07
Da Taska i moevo se smiruva samo na cicka ali ne mozam tolku cesto da mu davam da cica....Vo normalni okolnosti cica negde na 2 casa i na pregled vcera pedijatarot ni kaza deka e masala 800 gr kacen za samo 2 nedeli sto e navistina dosta.E sega posto grcevi ima vo tekot na celiot den nemozam sekogas da go zalazuvam so cice.Moze off topic ali kazete mi kolku cesto cicaat vasite malecki?Moevo e dosta lakomko i ne znam dali da prodolzam da go dojam tolku cestouser posted image user posted image Doktorot mi vika da go stavam na "dieta" ali mene srce ne mi dava...

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.8.2012 19:01:21   
mmbucko
Devojki jas bev greshka. Kapkite sto mi gi preporaca drMarina od remedika se Colif. Vcera gi kupivme i nokeska spievme malku po raat. Denes isto mu davam i se gleda demek po smiren mi e i vrzuva po 3h spienje. Za ponataka neznam, ke vidime, sepak rano e mu gidavam samo 1 den. Samo da znaete kapkive se zeznati za davanje, prvo se izmolzuva ~15ml mleko vo koe se stavaat kapkite pa posle mu se dava mlekoto. Kostaat 670 den vo Zegin.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.8.2012 19:04:02   
mmbucko
Eli07 niedno od moive deca ne bilo lakomo tolku no znam poveke od drugarki sto taka brgu napreduvale. Na site pedijatrite im kazuvale da gi stavat na dieta i niedna ne gi fermala. Koga ke podporasnat za nekoj mesec i ke pocnat da patkaat i lazat seto toa se topi za cas. Bidi srekna sto ste lapaci :)))

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.8.2012 20:02:59   
eli07
Da ti kazam mmbucko i nema da go fermam pedijatarot...Kolku si saka tolku ke cica...samo navecer gledam nekoj podoj da skratam ne za drugo radi grcevite najmnogu go "jademe" sabajle posle 4 h. I te molam vidi si kapkive Colief dali ke ima efekt mi gi preporacaa i drugi pa sakam Espumisanot da gi zamenam so ovie. Pozdravce user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.8.2012 22:13:56   
mmbucko
Eli 07 na kutijata od kapkite pishuva deka se davaat 7 X 4 kpaki ili ako cica deteto pocesto se davaat pocesto po 2 kapki. E sea Ivan cica na 1,5-3h kako koga a nekogash i izmegu. Neli nie se macime da kacime na kilaza pa on A ja odma ne cickat taka da kapki denes mu dadov 4 pati po 4 i epten zasega e smenet. Ke se nacica i ke se komira zaspan ili sedi taka i si gledka. Retko go fakaat grcevi ama samo se grci so nodzinjata malku i ke se isprdka mnogu :). E sega da se razbereme nie pred kapkive nemavme nekoi grcevi da place mnogu, samo mnogu se grcese, kenkase duri ke se zacrveni od bolka i nemozese da vrze poveke od 30 min do 1h spienje. Ke go razbudea grcevi. Drugarka mi pak mi ispofali nekoi kapki Infacol, okolu 380 den se vo zegin. Jas ve citav za Coli Baby koi se okolu 900 den pa si rekov aj ke probam so ovie sto mi gi preporacaa bar 300 den kar ke bidam. I onaka se istresovme vo remedika +3 dena od planiranato i plus uste 2 dena dopolnitelno koi inaku se naplatuvaat po 6000 den.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.8.2012 0:14:58   
taska
oh dusicki :) isto sme i nie , eve denes e pomiren , posle sekoe cicanje mu davam po 3 kapki na lazicka od sirupceto , i varam 4 zrna kim u voda i posle mu rastvaram cajce hipp od komoraca i toa u megjuvreme pie koga ce pocne da ika , imavme denes pak grcevi ama poslabi od vcera , eve sega se banjamveme i cicavme 45 min i zaspavme konacno :))) a isto i kaj mene koga saka mu davam da cica nekogas na 1,5, pa na 2 pa na 3h koga kako i nie beme na kontrola u remedika za papoceto i ni se padna druga doktorka ja nemase marina i taaa ne iskara kako sme se zdebelile mnogu trebalo 25gr na den a nie za 5 dena 300gr i da bide na dieta da mu skratam , e kako ne , ne ja poslusav si cica isto , a i nie sme halaplivi sakame mnogu da cicame da spikame na cicka , posle povracame :) ama posle pak na kontrola koga si otidovme kaj marina taa vika nema veze dete cica kolku sto saka nema odredeno vreme ni kolicina ono samo si kazuva ... a eli i nie isto do kaj 4h nocceska ce spieme ama posle 4h do 8 sabajle maki macime so grcenje

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.8.2012 0:16:46   
taska
mmbucko nie cajceto colic b go kupivme 490den u kumanovo

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.8.2012 5:28:31   
crvce
SOVET .Jas pominav patesestvija so tie grcevi kaj moeto detence, prviot mesec bese mirno epten ,,lele koga pocnaa grcevite,,STRASNOOOO,, bese kako alarm vo isto vreme sekoja den,placenje ,zaoganje,ostanuvase bez zdiv,,,se mrdnavme site,,probav se,po cela den bev na kompjuter,,,barav,probav espumisan,caevi,surupi,,i procitav za INFAKOL,,,kaj nas pobarav no ne najdov i poracavme duri od Anglija i od Bugarija i vo isto vreme ni stignaa od dvete mesta a od Anglija mi stigna i edna voda ete ne se sekavam na imeto isto za grcevi i veruvajte pocnav da gi davam redovno i za nekolku dena isceznaaa zasekogas ,,a potoa vidov deka i kaj nas gi imalo,,pobarajte gi INFAKOL,,,

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.8.2012 10:36:45   
mmbucko
Taska ne e cajce, Colief kapki se vo malecko sisence ko kapki za nos. A da organizirame sredba u 4h. I nie spievme za merak i cicnavme kaj 12-1 i prodolzi da spie. Koa pocna da kenka se vrti zacrvenuva i poglednav na saat i so da vidam 4h. Toa bebcive site ko pod konec u 4h kenkaat :)))))

(Одговор на членот crvce)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.8.2012 12:52:04   
cleo
Eve i nie da se prijavime za sredbata vo 4h user posted image Kako svajcarski saat sme-budenje tocno vo 4 so placenje radi grcevite. Pa cicame i pak spieme. Eden predlog za Colief kapkite. Jas gi kapnuvam direktno na grada vo agolot na usteto koga ke fati ubavo na bradavicata. Inaku, mnogu mi e neprakticno toa so molzenje 15 ml mlekce pa vnatre da kapnuvamuser posted image A baska ona mi pluka od laziceto, ne go saka, taka da nisto ne pravam taka.

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.8.2012 12:56:26   
cleo

ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

I onaka se istresovme vo remedika +3 dena od planiranato i plus uste 2 dena dopolnitelno koi inaku se naplatuvaat po 6000 den.


mmbucko, zosto 3+2 dena doponitelno vo Remedika? I kako 6000 den. Nie bevme 1 den plus, ni go naplatija 3000 den. Kako se porodi ti? Sponatno ili carski i koj period? Nie bevme od 18/07 do 24/07. Mozebi sme se videle user posted image , a ne sme znaele. Se izvinuvam za postov, znam deka e offtopic, neznam kade da go pisam prasanjevo.

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 813
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.8.2012 13:43:27   
mmbucko
Cleo bebco prvo ni razvi mn jaka zoltica ama mn jaka, i mnogu gubese na kilaza so dohrana pa plus 2 dena ostanavme. Inaku se porodiv extra prirodno bez epizotomija duri. Znaci bev od 13-18.07. Ovie exra denovi da bea po 3000 den. E posle 2 dena bevme na kontrola i sostojbata so bilirubinot pak otisla jabana pa ne zadrzaa povtorno uste 2 dena koi ni gi naplatija 3000 za bebco i 30000 za mama sto go pridruzuva :((((((. Vazno sega ske ok . Izvinuvanje i od mene za off topikot.

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.8.2012 13:45:25   
mmbucko
Izvinjavajte za mene sum dodala uste edna nula vo cenata :)))

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 815
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.8.2012 14:26:08   
cleo
Znaci sepak sme se videle user posted image koga ve vratile nie seuste bevme tamu user posted image Aj ke ti pisam pp vo vrska so ova. Pozdrav

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.8.2012 20:37:03   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Eve i nie da se prijavime za sredbata vo 4h user posted image Kako svajcarski saat sme-budenje tocno vo 4 so placenje radi grcevite. Pa cicame i pak spieme. Eden predlog za Colief kapkite. Jas gi kapnuvam direktno na grada vo agolot na usteto koga ke fati ubavo na bradavicata. Inaku, mnogu mi e neprakticno toa so molzenje 15 ml mlekce pa vnatre da kapnuvamuser posted image A baska ona mi pluka od laziceto, ne go saka, taka da nisto ne pravam taka.

Eden predlog za Colief kapkite. Jas gi kapnuvam direktno na grada vo agolot na usteto koga ke fati ubavo na bradavicata. Inaku, mnogu mi e neprakticno toa so molzenje 15 ml mlekce pa vnatre da kapnuvamuser posted image A baska ona mi pluka od laziceto, ne go saka, taka da nisto ne pravam taka.

Cleo dali si ti zadovolna od Colief kapkite kolku vreme gi koristis, imaat li efekt.... ili kako i drugovo gjubre nema razlika??

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.8.2012 0:11:18   
cleo

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07


ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Eve i nie da se prijavime za sredbata vo 4h user posted image Kako svajcarski saat sme-budenje tocno vo 4 so placenje radi grcevite. Pa cicame i pak spieme. Eden predlog za Colief kapkite. Jas gi kapnuvam direktno na grada vo agolot na usteto koga ke fati ubavo na bradavicata. Inaku, mnogu mi e neprakticno toa so molzenje 15 ml mlekce pa vnatre da kapnuvamuser posted image A baska ona mi pluka od laziceto, ne go saka, taka da nisto ne pravam taka.

Eden predlog za Colief kapkite. Jas gi kapnuvam direktno na grada vo agolot na usteto koga ke fati ubavo na bradavicata. Inaku, mnogu mi e neprakticno toa so molzenje 15 ml mlekce pa vnatre da kapnuvamuser posted image A baska ona mi pluka od laziceto, ne go saka, taka da nisto ne pravam taka.

Cleo dali si ti zadovolna od Colief kapkite kolku vreme gi koristis, imaat li efekt.... ili kako i drugovo gjubre nema razlika??


Eli mozam da kazam deka tek deneska osetiv nekoja razlika vo smisla na podobruvanje na sostojbata. Pocnavme da gi koristime vo Ponedelnikot (ovaa nedela). Taka da ne se otkazuvaj, probaj nekolku dena, bi trebalo da ima podobruvanje. Nie denes kupivme i vtoro sisence zasto brzo se trosat. A pa vcera dojde patronaznata i ni gi predlozi Espumisan, pa ajde otide soprugot i tie gi zema. Ama pa mi se vidoa epten neprakticni za upotreba. 25 kapki posle doenje user posted image Prvo moeto bebuvce zaspiva ko top posle cicanje, a drugo - 25 kapki user posted image ke treba da gi kapnuvam vo lazice koe isto taka ne mi go prifakja. I taka gi batalivme, dzabe gi kupivme, ene gi stojat vo plakarce.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 818
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.8.2012 14:30:07   
eli07
Cleo jas gi koristev Espumisanot do denes ali ne vidovme air od niv gi davav pred podoj (a moze i posle podoj) 25 kapki. eve mm sea mi gi kupi Colief kapkite pa ke vidime kako ke odi..user posted image

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 819
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.8.2012 22:00:09   
Just baby
lele i nie so istite maki. od pred 2-3 dena pocna mnogu da place. doktorot ni rece da zememe colief i vcera pocnav da i gi davam. kaj nas problemot e stom pocne da cica i pocnuva da place i da gi stega nozete, cela se grci i nozinjata gi isprava i stega,koga ke i gi soberam nakaj meseto i pomaga. denes e pomirna megutoa mnogu malku cica. prethodno mn cicase i masala za eden mesec kacivme 1600 grama, no sega za edna nedela ima nepolni 200. neznam sto da pravime. neznam ni dali i se grcevi ili sto i e. bitno sekogas koga cica place. of ke puknam
dajte sovet ako imate za mojava maka

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 820
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.8.2012 13:29:36   
eli07
Just Baby mora da se grcevi....nie prethodno imvme grcevi ali sega i dodeka cicame gi imame...se grci se stega pa ke se smiri pa pak jovo na novo.Mene najmnogu iskreno mi pomaga cajceto na Humana miksot od anis,kamilica i komoraca.Mu davam 2-3 pati dnevno i ko za cudo stom go ispie odma kaka.Eve denes i vcera e podobar valjda i Coliefot deluvaat kolku tolku.Ke terame vaka pa ke vidimeuser posted image

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 821
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.8.2012 0:29:15   
taska
just baby proverete da ne e useto vospaleno , cim place samo koga cica ...edna moja drugarka toj problem go imase i se odbi od cicanje sega se molze i i dava od sisence se zaradi nekoja infekcija na uvo ...

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 822
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.8.2012 0:31:17   
taska
nie eden den bevme dobro , denes pak grcevi i placenje ,mojot se smiruva koga ce go stavam na cicka ...ama nemoze samo dase cica posle povraca :( majka mi go stava na stomak da spie i spiese 3 sati denes ko zapce :)

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 823
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.8.2012 11:07:45   
Just baby
vcera bevme super, cel den ne placese. dodusa jas na 2 casa vnimavav i pred da pocne da place i davav da cica. denes od sabalje pak ne mozese da se pokaka i placese i se macese. pa povtorno morase so toplomer da probame i malku se pokaka. posle toa pak koga cicase placese. neznam sto e ova eden den e super drug den pak isto. idnata nedela sme na kontrola. ke vidam kako ke bidi ovie denovi ako ne ke odime porano na kontrola. a noke nemame nikakvi problemi , toa me cudi. si spie i si stanuva na 4 casa, cica i pak spie. od 20 casot navecer do 6 nautro si spie.

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 824
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.8.2012 0:10:17   
mmbucko
Mamicki, nie go potrosivme celoto sisence Colief i po mirni sme ama daleku od super. Pak posle cicanje ko natempirano , ke zaspie i po 10-15 min se budi so kenkanje grcenje i plackanje. Na insistiranje na drugarka mi zemav Infakol i ke Vi kazam kako ke bide. Mirna nok na site :)

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 825
Страница:   <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?