|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2012 16:47:04   
Annet
ke si kupite coli baby na erba vita sirup mn ni pomogna nas,i na baby nova cucli za mleko caj ima anti kolic.....i masaza na meseto poleka kruzni dvizenja kako sto vrti saatot,za 2 nedeli nas ni prestaaa;-)))))))))

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 751
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2012 17:37:02   
anaana
nie gi imavme espumisan kapkite, ne ni pomognaa bas. sega gi kupiv od zegin infacol pa sto znam, ne osekjam nekoja promena..
imame nie anti colic cucli ama ne se na baby nova. moze ke probam i so dr. cucli i sisinja... :(

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 752
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2012 17:46:50   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

nie gi imavme espumisan kapkite, ne ni pomognaa bas. sega gi kupiv od zegin infacol pa sto znam, ne osekjam nekoja promena..
imame nie anti colic cucli ama ne se na baby nova. moze ke probam i so dr. cucli i sisinja... :(

Mozes da probas so onie na Chico super se nie od 1 den sme so takvo sise i cucla mislam deka stvarno pomaga kolku tolku neli

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 753
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.5.2012 8:50:49   
teona cvetkos
Zdravo na site majki.NAjnapred da vi kazam dka nie im kazavme cao na grcevite,dva dena pred da napravi tri meseci i prekinaa grcevite.Sega veke ima tri ipol meseci,i mozam da kazam deka sega veke e raat nema veke placki navecer.Gi izdrzavme nekako grcevite megutoa treba samo jaki zivci i samo napred.Idavav espumusan kapki i caj o nane i kim.drugo nisto.Zatoa gi preporacuvam na site sto i maat problemi so grcevite.Ama sega nesto ne saka da mi se iskaka veke sedum dena ne e kakana.Denes imame redovna kontrola pa ke ja prasam pedijatarot sto da pravam.Pomagajte i vie ako znaete nesto.Samo na majcino mleko e.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 754
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.5.2012 13:04:55   
dubi_du
Teona i moeto bebence ima tri i pol meseci i nie go imame istiot problem so kakanjeto.Imavme mnogu jaki grcevi koi veke se zad nas se nadevam ama seuste mu davam espumisan kapkicki nekako polesno si prtka so niv,ama nikako da se iskaka.Edna prijatelka mi rece da mu pomognam malce so toplomerce vo gazeto ama mene mi e strav stoznam...a i moze da se navikne taka pa da ne se kaka samostojno.I mene me maci ovoj problem???

(Одговор на членот teona cvetkos)
Непосредна врска до пораките: 755
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.5.2012 20:44:38   
Beluvce
Lucijana e 3 nedeli i kaka 5-6 pati na den, i sepak imame grcevi.veke 5-6 dena koristime sab simplex kapki i taka se potsmiruva i davam na sekoi 6-7 saati po 15 kapki

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 756
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.5.2012 21:15:47   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: teona cvetkos

Zdravo na site majki.NAjnapred da vi kazam dka nie im kazavme cao na grcevite,dva dena pred da napravi tri meseci i prekinaa grcevite.Sega veke ima tri ipol meseci,i mozam da kazam deka sega veke e raat nema veke placki navecer.Gi izdrzavme nekako grcevite megutoa treba samo jaki zivci i samo napred.Idavav espumusan kapki i caj o nane i kim.drugo nisto.Zatoa gi preporacuvam na site sto i maat problemi so grcevite.Ama sega nesto ne saka da mi se iskaka veke sedum dena ne e kakana.Denes imame redovna kontrola pa ke ja prasam pedijatarot sto da pravam.Pomagajte i vie ako znaete nesto.Samo na majcino mleko e.


ako e na majcino mlekce nemaj gajle...sama kje si se iskaka koga kje i dojde...

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот teona cvetkos)
Непосредна врска до пораките: 757
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.5.2012 22:04:12   
moni teo
теона моето user posted image на 24 ќе наполни 4 месеци и пред една недела имаше проблеми со какањето не беше какано 7 дена и сме само на мајчино млеко пробував со топломерче ама само гасови испушташе и после на своја рака му дадов чај бекутан од анасон не сакаше да го пие но на сила кога беше многу гладно и по 1 саат од чајчето се искака и тоа каката му беше како каша и многу обилна пробај со чајот не се плаши после ќе си продолжи да цица и ќе си кака секој ден user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 758
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.5.2012 8:39:56   
Junona

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beluvce

Lucijana e 3 nedeli i kaka 5-6 pati na den, i sepak imame grcevi.veke 5-6 dena koristime sab simplex kapki i taka se potsmiruva i davam na sekoi 6-7 saati po 15 kapki

sab-simlex се даваат после првиот месец.прочитај го убаво упатството

_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот Beluvce)
Непосредна врска до пораките: 759
   RE: Грчеви кај бебето- колики
13.5.2012 11:47:47   
julija.r
Nie gi kupivme Espumisan L kapikite i mnogu ni pomognaa za poduenoto mese.
Smiruvaat i grcevi pri kakanje no neznam dali pomagaat pri "popladnevni" grcevi.
Na prirodna baza se i se isfrlaat so kakata.
I da dopolnam... redovno mu pravam masaza na stomaceto so raka ili so malo topce i mu gi digam nozete nagore. Toa mu pomaga za da gi ispusti gasovite. So masazata se pomaga da se razvie debeloto cerevo i da nema problem so varenjeto na mlekceto.

< Поракaта ја уредил julija.r -- 13.5.2012 11:51:44 >

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 760
   RE: Грчеви кај бебето- колики
21.5.2012 2:13:40   
kg11072010
Поздрав до сите мајки.Јас би ве замолила ако некоја мајка има искуство со индиски(морски) орев. Како и која количина и колку пати се дава на ново реденчето.
Однапред Ви благодариме.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 761
   RE: Грчеви кај бебето- колики
21.5.2012 9:46:50   
Junona

ИЗВОРНА ПОРАКА: julija.r

Nie gi kupivme Espumisan L kapikite i mnogu ni pomognaa za poduenoto mese.

Na prirodna baza se i se isfrlaat so kakata.


Во Espumisnan Л главна состојка е симетикон ,чиста хемија,плус додатните помошни состојки.Што е природно ???

_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот julija.r)
Непосредна врска до пораките: 762
   RE: Грчеви кај бебето- колики
21.5.2012 14:19:03   
Milce2004
грчевите кај бебињата се нешто што мора секое бебе да го преброди а тоа е индивидуално.Ева има скоро 3 месеци и грчевите и се намалија , да не речам нема веќе..пу-пу машала user posted image . Земавме шурупче COLI B ама невидов никаква помош. единствено и се смируваше мешето од чајче бекутан....и сега сваќам дека за џабе сме ги тупале децата со глупости зошто ништо не помага ..ама тоа е..кога гледаш дека ти се мачи детето се ќе пробаш user posted image

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 763
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.6.2012 2:02:19   
Tanja Pesic
zdravo majki imam since eden meec i mislam deka pocnaa grcevite,cajot od anason sakam da pocnam da go pijam ama da mi kaze nekoj po kolku stavate oti ne e u filtreni kesicki pozz user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 764
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.6.2012 9:32:35   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja Pesic

zdravo majki imam since eden meec i mislam deka pocnaa grcevite,cajot od anason sakam da pocnam da go pijam ama da mi kaze nekoj po kolku stavate oti ne e u filtreni kesicki pozz user posted image

Ne znam za caj samo od anason, no mozam da ti kazam za meshavinata za doilki,sto se kupuva od bilna apteka-jas piev od toj: 4-5 lazici supeni od mesavinata se potopuva so 1 L voda prevriena,pa posle 10 min. se proceduva i se pie vo tek na 24h.

(Одговор на членот Tanja Pesic)
Непосредна врска до пораките: 765
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.6.2012 9:40:27   
Felly RR
Tanja, јас не сум пиела чај, ама на user posted image му давав. Има чај и од бекутан и од ХИп за од 0 месеци. А плус и во чајчето што и го правев, во зовриената вода ставав неколку зрнца ким, да постои неколку минути, па го процедував и го мешав со чајот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Tanja Pesic)
Непосредна врска до пораките: 766
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.6.2012 9:53:28   
MacenceEna
nie imame 2 meseca i 17 dena i retko koga imase bella grcevi , vo prvite nedeli retko mnogu retko i posle mesec edna nedela imase voznemirenost dali od grcevi dali od drugo nesto kojznae user posted image user posted image
I davav Sab Simplex koga gledav deka ja maci meseto ama kolku ni pomognaa user posted image
Probav i so cajce nejkese da go pie
Taka da ne i davav ni cajce ni kapki tuku ke poplace ke se umori i ke si zaspie drugo ne pomaga
A cukne 18 h pocnuvase so placenje do kaj 20h
Tezok ni bese toj period ona place jas placam ( majka sta ces ) ama se trpi se user posted image user posted image
Samo istrajnost

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 767
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.6.2012 10:54:01   
Ananija
Dragi ringerajki, ni imeme tocno eden mesec moevo neznam dali da mu davam nesto cajce za grcevi, sto znam prvo mi e kenka 10-15 20 min najmnogu ama toa i e bez placenje se vrtka se tegne ke si prdne pak ke sobira nozinja ke se tegne ke si prdne i sesmiruva, sto znam dali da i davam nesto na doenje sme?

(Одговор на членот MacenceEna)
Непосредна врска до пораките: 768
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.6.2012 11:43:19   
MacenceEna
probaj so noginjata kako tocace pravete i polesno ke mu bide na meseto ako ima gasovi . Jas so moeto uste si pravime taka i polesno si prtka ako ja boli meseto
A vo vrska so caevi za grcevi stoznam na moeto nekolku pati i pravev nejkese da go pie user posted image

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 769
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.6.2012 12:20:06   
mamita83
jas na mojot bebus mu davav kapki colief, i toa ne kako sto pisuva na upatstvoto 7 pati na den, tuku samo koga ke pocnese da place zaradi grcevite okolu 18-19h i za pola saat potpolno ja smiruvaa, a za nedela dena odkako gi koristevme veke nemavme grcevi. i piev od pocetokot od cajot za doilki od bilna apteka po 2l na den - namesto voda

(Одговор на членот MacenceEna)
Непосредна врска до пораките: 770
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.6.2012 15:41:20   
AnnaMolly RR
Женски, доколку бебето само кенка и ги витка ноџињата, па си испушта гасови, не се секирајте. Не мора веднаш по препарати против грчеви да се посегнува. Штом бебето само си кенка одвреме-навреме, еве како Ананија што пишала по 10-15-20 минути најмногу, сметајте се за среќни и уживајте!

Кога едно бебе има колики (грчеви), верувајте дека нема да кенка 20 минути, туку ќе плаче и ќе вреска колку што го држи гласот, и тоа во времетраење од 1 до 3 часа без престан, најмалку трипати неделно! Ова од искуство ви го кажувам. Е, тогаш треба да се даде нешто против грчевите.

А доколку мислите дека сепак се грчеви, обична масажа на стомачето со бебешко масло или ставање на топла тетра пелена може да помогне.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 19.6.2012 15:43:26 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mamita83)
Непосредна врска до пораките: 771
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.6.2012 18:14:34   
Ananija
Благодарам AnnaMolly, user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 772
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.6.2012 11:28:48   
MacenceEna
jas na moeto mnogu mnogu retko i davav od kapkite Sab simplex vo ekstremni situacii koga gledam deka epten ja maci meseto a inace ne probuvav so masazi i dr ama ne pomagase ednostavno ke se isplacese umorese i ke si zaspiese i posle kako da ne bilo nisto .. i toa bese neretko od 18 h pocnuvase i traese 1 cas do 2 max

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 773
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.6.2012 19:06:01   
mazule
Zdravo rr da prasam! moeto since ima nedela i pol, ima grcevi i sega se mislam dali da mu davam caj od bekutan po malce ili e rano za caj?

(Одговор на членот MacenceEna)
Непосредна врска до пораките: 774
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.6.2012 23:33:32   
kikicka
Јас не би препорачала чај од Бекутан,премногу шекери има,поарно земи на Хип има по неутрален вкус,со Бекутанот ке му се услади благичко и ке сака само тоа. Инаку ако има премногу грчеви значи плачење по цел ден ,ти препорачувам сируп Колик Б на ерба вита,на билна база е. А доколку грчевите се во поблага форма,и ако доеш можеш и ти да пиеш чај од Анасон па така преку млекото ке прима и тој и ке му се смири и мешето.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mazule)
Непосредна врска до пораките: 775
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?