|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
31.3.2012 18:11:48   
Ljubovce
Kaj nas pocnaa nekade od 3-4 nedeli pa do skoro 3 meseci,jas davav sab simplex i toa so konsultacija na dosta dobar pedijatar,neznma od kade toa deka deluvaat na sterilitet koga sostavot e tuku reci ist so espumesanot sto kaj nas se najmnogu koristeni,a da gi ima vo bugarija i jas od tamu gi zemav,i od turcija ednas mi donesoa. samo sto kaj nas nesto posebno ne pomognaa,mozebi samo ublazija...

(Одговор на членот Elena Eni)
Непосредна врска до пораките: 726
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.4.2012 11:05:38   
Viki83
Zdravo ringerajki. Nie imame mesec i pol i pred nekolku dena pocnavme so espumisanot po preporaka na patronaznata sestra. I gi davam ednas dnevno po 25 kapki ama uste imame grcevi,zaspivame po 15 min ili pola saat i se budime so steganje i placenje.ako moze da mi kazite dali mozam da i ja zgolemam dozava i dali e mn mala za cajce paralelno so kapkive.Vi blagodaram

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 727
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.4.2012 11:12:38   
Kockicka
Viki83 ne e mala za cajce ( becutan ili onoj na hipp od komoraca ) isto taka stavaj i nesto toplo na meseto topla pelena ili pernice so trici .Isto taka jas praktikuvah masaza na mesenceto vo kruzni dvizenja so topla rakija sekoja vecer . No sepak sto i da pravis (jas pravev se sto ke slusnev ) i tie si traeja i traeja do deka ne napolnivme 3 meseci

(Одговор на членот Viki83)
Непосредна врска до пораките: 728
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.4.2012 13:03:26   
Viki83
kockicka fala na brziot odgovor znam deka ke traat jas samo sakam da najdam nacin navecer da pospiva po nekoj saat a denski ja drzam vo race i so niskanje taka pospiva.ke probam so cajceto pred spienje ke i go davam pa ke vidime reakcija

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 729
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.4.2012 13:15:48   
ana bebe
probajte so zagreani krpi ili termoforce zemete od apteka, stavajte na meseto, odma ke se smirat

(Одговор на членот Viki83)
Непосредна врска до пораките: 730
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.4.2012 13:33:13   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viki83

Zdravo ringerajki. Nie imame mesec i pol i pred nekolku dena pocnavme so espumisanot po preporaka na patronaznata sestra. I gi davam ednas dnevno po 25 kapki ama uste imame grcevi,zaspivame po 15 min ili pola saat i se budime so steganje i placenje.ako moze da mi kazite dali mozam da i ja zgolemam dozava i dali e mn mala za cajce paralelno so kapkive.Vi blagodaram


Вики, јас еспумисан му ставав буквално во секое шише млеко, значи на 3 часа по 25 капки. Само навечер не му давав зашто спиеше без проблем. Почнав многу рано, 3 недели мислам дека имаше Филип. Мене многу ми помогнаа капките, само забележав дека ако утнам еднаш да не му дадам, одма имаше појаки и подолготрајни епизоди.
СЛободно давај и пред секој подој (или во секое млеко ако сте на адаптирано). Добро сега, ако цица сигурно цица и почесто, па на пример еве расподели ги на секои три часа и мислам дека ќе има подобрување.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Viki83)
Непосредна врска до пораките: 731
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.4.2012 17:35:36   
BILEZLATKO
lele tie grcevi. gi imavme do 3 meseci i sto prevzemav:najprvo mu davav cajce nema rezultat,potoa probav so espumisan dobro bese 1 nedela,no pak gi imase potoa i veke prestanav da mu davam od se sto mi kazuvaa i go ostavav da si poplace edno 10 min,i zaspivase.bese mnogu zalno ama drugo ne pomagase.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 732
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.4.2012 15:29:12   
teona cvetkos
Zdravo na site majki,procitav sto se imate napisano za tie grcevi.mojata mala ima 2 ipol meseci i maka macime so tie grcevi,sekoja vecer vo ist period ja fakaat grcevite.i davam espumusan kapkite,i caj od kim so nane.ne deka i pominuva ama pak kolku tolku se smiruva.mi kauvaat deka grcevite gi imalo do 3 meseci dali e tocno.a i vo posledno vreme ne saka da mi se iskaka.a samo na ajcino mleko e.zost ne saka da se iskaka pomagjte ve molam.pozdrav

(Одговор на членот BILEZLATKO)
Непосредна врска до пораките: 733
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.4.2012 15:45:18   
mila28

ИЗВОРНА ПОРАКА: teona cvetkos

Zdravo na site majki,procitav sto se imate napisano za tie grcevi.mojata mala ima 2 ipol meseci i maka macime so tie grcevi,sekoja vecer vo ist period ja fakaat grcevite.i davam espumusan kapkite,i caj od kim so nane.ne deka i pominuva ama pak kolku tolku se smiruva.mi kauvaat deka grcevite gi imalo do 3 meseci dali e tocno.a i vo posledno vreme ne saka da mi se iskaka.a samo na ajcino mleko e.zost ne saka da se iskaka pomagjte ve molam.pozdrav

teona ako e na majcino mleko togas zemi go cajot od bilna apteka 5 seminja i sekoj den pij po 1 litar. Jas od prviot den pocnav da pijam i navistina mnogu ni pomogna... lesno pominavme..kaj mene F. dali 2-3 pati se sluci da ima grcevi(sega ima 3,5 meseci), mozebi i na vas ke vi pomogne.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот teona cvetkos)
Непосредна врска до пораките: 734
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.4.2012 16:06:49   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: teona cvetkos

Zdravo na site majki,procitav sto se imate napisano za tie grcevi.mojata mala ima 2 ipol meseci i maka macime so tie grcevi,sekoja vecer vo ist period ja fakaat grcevite.i davam espumusan kapkite,i caj od kim so nane.ne deka i pominuva ama pak kolku tolku se smiruva.mi kauvaat deka grcevite gi imalo do 3 meseci dali e tocno.a i vo posledno vreme ne saka da mi se iskaka.a samo na ajcino mleko e.zost ne saka da se iskaka pomagjte ve molam.pozdrav


Ama ic ne se sekiraj za ova...sekoe bebe koe e na majcino mleko, moze da ne kaka i do 10 dena...nema potreba i ne eubavo da se provocira so toplometri sapuni i drugi cuda...niv ednostavno vikaat pedijatrite se im ide vo krvta i nemaat visok..e sega ako gledas deka se maci i go boli toa,togas interveniraj ama prashaj si pedijatar kako

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот teona cvetkos)
Непосредна врска до пораките: 735
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.4.2012 20:03:18   
bajaderce
I jas go preporacuvam cajot od bilna, nie imavme mnogu grcevi od koga ne pustija od bolnica pa se do 40 dena, prvo go piev cajot na hipp za doilki i ne mi pomogna nesto mnogu, pedijatar mi preporaca colief kapki gi plativme 600 i nesto denari i nisto ne ni pomognaa baska se mnogu teski za davanje za onie sto dojat, treba da se izmolzuvas pa da gi davas pred podoj , katastrofa , badijala potroseni pari , i posle ni gi preporacaa espumisanot koj mnogu ni pomognaa..mislam deka ni pomognaa...i na kraj go zemav cajot od bilna, ne e bas nesto najubav na vkus ama stvarno deluva , m nadoaga mleko em grcevi maksimalno smaleni , sega ne fakaat mozda ednas nedelno , a pred cajot skoro sekoj den ...znaci dali od kapkite dali od cajot neznam, ama sega sme si mirnicki :)

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 736
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.4.2012 9:10:24   
teona cvetkos
Vo sekoja bina aptrka mozam da go najdam taka, koja cena e otprilikamislam otprilika.Vo sekoj slucaj neli ne e bitna cenata samo da ima efekt  ida ne se maci poveke.


(Одговор на членот bajaderce)
Непосредна врска до пораките: 737
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.4.2012 9:50:38   
Velena
Теона,чајот е мешавина од 5 билки:босилек,мајчина душичка,ким,сладок анасон и грчко семе.Се зема по едно пакетче од сите тревки,се мешаат во голем сад и се чуваат во стаклена тегла или во платнена вреќа да не ги фаќа влага.Во билна аптека знаат што да ти дадат,само побарај чај за доилка и ке ти ги дадат билките.Во литар и пол зовриена вода се ставаат 4 лажици од чајот,се покрива и се остава половина час да отстои.Се процедува и се пие во текот на цел ден.Мене лично многу ми помогна овој чај и за коликите на бебето а и за создавање млекоuser posted image

(Одговор на членот teona cvetkos)
Непосредна врска до пораките: 738
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.4.2012 10:11:13   
bajaderce
okolu 250-300 denari..miam deka mm tolku mi go kupuva

(Одговор на членот Velena)
Непосредна врска до пораките: 739
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.4.2012 10:41:07   
Fiao
Eve ne samo 5 dena pred da napolnime 4 meseci i mozam da kazam deka konecno grcevite se povlekoa skoro vo celost. Ne deka gi imase mnogu od vtoriot mesec navamu, no sepak gi imase. Pa i den denes nekogas znaat da ja razbudat od son, ama ne e taka srasno kako sto bese na pocetokot. Kapki ne i davav, samo pocnavme dnevno po 50ml cajce da pieme otkako napolni 2 meseca, ne za drugo, tuku od cajceto na hipp za novorodencinja, mnogu poubavo kaka. Taka sto kako dojdoa grcevite, taka i si pominaa user posted image

(Одговор на членот bajaderce)
Непосредна врска до пораките: 740
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.4.2012 14:33:00   
miana
Fiao i nie kako vas...Nie na 18 ti pravime 4 meseci i imakazavme cao na grzevite nekade okolu 2 ili 2 ipol meseci..Jas davav ESPUMISAN kapki i tie mnogu ni pomagaa.Ne davav na sekoj podoj tuku na samo po potreba koga ke pocna da se grci i navistina ni pomagaa..Cajot ne ni pomagase

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 741
   RE: Грчеви кај бебето- колики
15.4.2012 15:45:16   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

imam edno prasanje. od kade da znam dali grcevite mu se od toa sto mu smeniv mlekce ili se ona grcevi sto gi ima sekoe bebe? bevme na hipp bio 1 ama nekako ne go piese bas i sega od vcera sme na nativa1. imame grcevi nekoe vreme, ama denes kako da ima poveke gasovi. ne mozam da procenam dali e od mlekoto? ubavo go pie, kaka normalno... dali mu treba vreme da se navikne na novoto mleko? bidejki ne sakam samo da menuvam mleko...


ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

inace imame eden mesec ama od sam pocetok sme na ad, jas nemav ic mleko :(



ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

grcevi se vednas zimajte nesto za grcevi odi na taa tema ima mn pisuvano,ako mu e od denes moze od mlekoto da e,ama ako e od pred toa se tie grcevi,i nie zemavme nativa 2 kombinirano pieme i kravjo i ad,posto ad drzi poise sitost i davam i takvo,eve 2 dena pie fala bogu nema nekoja reakcija
a nie probavme aptamil nan,hipp,od se povrakase,non stop ama si napreduvase,od 5 pocnav so kravjo bitolkso za varenje,razredeno so 1/3 voda 2/3 mleko.eden den i dadov tetrapak imase neviden zapek so krv duri,odtogas tetrapak ne sum dala.
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

imam edno prasanje. od kade da znam dali grcevite mu se od toa sto mu smeniv mlekce ili se ona grcevi sto gi ima sekoe bebe? bevme na hipp bio 1 ama nekako ne go piese bas i sega od vcera sme na nativa1. imame grcevi nekoe vreme, ama denes kako da ima poveke gasovi. ne mozam da procenam dali e od mlekoto? ubavo go pie, kaka normalno... dali mu treba vreme da se navikne na novoto mleko? bidejki ne sakam samo da menuvam mleko...




ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

imame kapki za grcevi mu gi stavam vo mlekceto veke vtora nedela.. ajde ke vidam se nadevam ne e od mlekoto :(


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Дали капките за грчеви ги ставаше и пред да му го смениш АД нан во натива? или почна да ставаш со новото АД натива.
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

imame kapki za grcevi mu gi stavam vo mlekceto veke vtora nedela.. ajde ke vidam se nadevam ne e od mlekoto :(




ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

imame kapki za grcevi mu gi stavam vo mlekceto veke vtora nedela.. ajde ke vidam se nadevam ne e od mlekoto :(

sigurna li si deka se grcevi da ne e zapek? oti kaj nas bese taka si hipp i jas mislev deka pak se javile grcevite ama ne zapek bese i pocav pred pienje ad mleko po 10 ml voda ili cajce da davam i se bese vo red


ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

kapki stavav i vo prethodnoto mleko. inace kaka i od ova mleko i toa dva pati vo denot sigurno. stvarno ne znam od sto mu e :(((
lele kutro malecko kako se vitka mi se place :(



ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

kapki stavav i vo prethodnoto mleko. inace kaka i od ova mleko i toa dva pati vo denot sigurno. stvarno ne znam od sto mu e :(((
lele kutro malecko kako se vitka mi se place :(

probaj so 10-15 m poveke voda da go razreduvas ili daj mu neka pie cajce od kim odma nema da ima efekt ama za 2 dena sigurno moeto koga imase grcev i zapek mu davav do 60 ml dnevno cajce od kim


ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas mu davam od toa na hipp od komoraca. moze treba da probam so kim.. kako go pravis toa so kim?


ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

imam i prethodno pisuvano kaj nas se pokaza kako odlicen vo 250 ml provriena voda stavam okolu 10 zrnca na kim uste ednas da provrijat i takov i go davav, a vo pocetokot po sovet od edna prijatelka stavav i malku nane vo ovoj caj sekako go pese i od grevite i zapekot nemase nisto iako ima 3 meseci i 1 nedela seuste mu davam vakov caj.
p.s. i jas go koristev ovoj caj za A ama ziva glupost bese nema nikakva vrska. sega se mislam i caj od kamilica da i davam


ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas ne vidov nekoja promena od hippot iako bebushov go pie, ama pak se grci. sega ke probam so kim pa ke pisam kako pominavme :))



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 742
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.4.2012 12:47:02   
anaana
imam edno prasanje. dali nekoj ima koristeno od tie sisinja sto se navodno protiv grcevi. ima na tomme tippee takvo, pa me interesira dali nekoj ima iskustvo dali navistina nesto pomaga ili samo onaka..
nie imame mesec i pol, sega ni gi preporacaa infacol kapki, dobri se pred toa koristevme espumispon, ama ne znam mislam deka infacol se podobri.

ako nekoj ima takvo sisence ne mora da e od tommee tippee i ako ima nekoja korist od toa, ve molam da mi kazete.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 743
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2012 14:25:16   
Beatris
Јас користев на Нук со широко грло, од раѓање, воопшто немавме проблем со грчеви

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 744
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2012 14:32:41   
kikicka
И ние го користевме на нук шишенцето плус пиевме сируп за грчевите и некако се смири.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 745
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2012 14:43:53   
dostickage
od anticolic sisinja priznavam samo NUK vo oblik na majcina bradavica.
toa sise vo kombinacija so kvalitetno mleko. vo toj slucaj se proagja bez kapki.
Vaka izgleda cuclata:

user posted image  

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 746
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2012 15:12:01   
Beatris
Да, баш за вакво зборував user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 747
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2012 16:22:31   
anaana
jas gi imam tie na tommee tippee. isto so takva posebna cucla. no ima isto od ovaa marka edni na koi pisuva anticolic i se nekako poinakvi

ne znam kako da stavam slika za da vi pokazam ke ostevam link
http://tommeetippee.mk/product.php?id_product=93

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 748
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2012 16:30:30   
Beatris
Искрено, прашував за тие во продавница, демек едните се анти-колик ама другите биле по-антиколик user posted image user posted image user posted image . Стручен одговор, подобар здравје.  Јас не сум задоволна ич од Томи Типи.

Од мерак купив едно, А пиеше два три дена, не го одби од одма, ама одеднаш еден ден почна да вришти кога ќе и доближам шише. Се чудевме што и е, не сакаше да пие млеко ич. Среќа што ми текна да се вратам на Нук и после бајче...милина

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 749
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2012 16:40:38   
anaana
moevo sega zasega ne se buni si pie. ama imame grcevi i pokraj toa sto pisuva anti colic :) pa zatoa sakav da znam dali navistina ima razlika megju tie anti colic i tie po anti colic :)))
a moze i od mlekceto da e ne znam veke od sto moze. pie malku pa prestanuva i place... :(

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 750
Страница:   <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?