|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   ИВФ во природен циклус
26.3.2011 20:33:21   
pinokio2010
Ако веќе постои темава модераторите слободно нека ја избришат.
Ме интересира дали некој од вас има правено инвитро во природен циклус, значи без никаква стимулација,како оди протоколот,  колку пари чини такво нешто, дали некој воопшто останал user posted image  и било што друго поврзано со ова .
Како што читав на интернет шансите не се многу големи, а пред неколку дена докторот токму тоа ми го предложи , до наредната стимулирана постапка да не чекаме да пробаме вака. Затоа сакам да ги знам вашите искуства.

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: ИВФ во природен циклус
26.3.2011 22:18:27   
taci14
mila pinokio2010 jas licno nemam takvo iskustvo ama moja prijatelka imase pozitiven rezultat so toj proces.Otisla kaj doktorot na konsultacija i koga ja pregledeal videl deka e vo ovulacija odma i izvadil 2 folekula gi oplodil i 1 se fatiluser posted image user posted image user posted image taka da bez razmisluvanje probaj i daj boze i tebe da te vidimeuser posted image .Pozdrav

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: ИВФ во природен циклус
26.3.2011 22:20:55   
taci14
pinokio ona pravese vo remedika i platila okolu iljada evra neznam bas tocna cifra.

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: ИВФ во природен циклус
27.3.2011 13:31:30   
pinokio2010
Fala taci, i jas sum vo remedika, me ohrabri sega malce..

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: ИВФ во природен циклус
27.3.2011 21:39:39   
dezdemona
Zdravo rr
Znae li nekoj kolku e procedurata so priroden ciklus vo remedika?
pozdravce

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: ИВФ во природен циклус
29.3.2011 22:54:18   
cece81
pinokio 2010 ! Jas razgovarav so mojot doktor na ovaa tema bas vcera i mi rece deka doaga poeftino od klasicno IVF se plaka labaratorijata mislam na (spric igla punkcija medium za embrionite)i dr..., zosto vo cel ovoj proces mnogu cinele hormonite,  e bezniv e poeftino. Drugo se dobiva samo edna jajcekletka i sansite se pomali no ne i nemozni , ima sansi, Prviot doktor od Srbija sto se zanimaval so ovaa rabota samo go primenuval vakvoto IVF po priroden ciklus  i bil dosta dobar - se dobiva kvalitetna j .kletka.
I mene mi se zavrte vo glavata da odam na ovaa varijanta duri sum seuste pod dejstvo na hormoni mozam da imam nekoja jajce kletka plus no mnogu se plasam od neuspeh i mislam deka psihicki nebi izdrzala , zatoa ke pocekam 6 meseci do narednoto.   Pozdrav!

(Одговор на членот dezdemona)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: ИВФ во природен циклус
30.3.2011 14:45:13   
Gorde J
ova IVF e mnogu dobra rabota. samo sto kaj mene izleze prazen folikul ili prsna na punkcijata (ne znam sto se sluci). Nemojte da go pravite preku fondot bidejki nema terapija nikava pa zosto da vi se  broi. Ako ne se dojde do tranfer se plaka do kade sto e zastanato. Znaci jas si plativ samo punkcija odma idniot mesec pocnav so terapija za stimulacija za IVF so sto ja dobiv kerka mi. Samo mora sto pocesto da se kontrolira i da se pravi labaratorija obavezno.
Vredi da se proba

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: ИВФ во природен циклус
30.3.2011 23:20:08   
suzeto
kolku plati punkcija........
neli fondot pokriva 20 inekcii a ako imas potreba od poveke ke si doplatis

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: ИВФ во природен циклус
28.4.2011 14:48:29   
nadbet
user posted image фондот покрива најмногу 30 ампули Fostimone а ако се потрошат повеќе треба да си ги докупиш. Вообичаено оваа бројка е доволна, ретко се трошат повеќе. Се плаќа партиципација 6100 денари и ништо повеќе. Поздрав и со среќа за сите кои пробуватеuser posted image
Јас правев ифв на спонтан циклус за празникот и сега чекам резултати. Се надевам на user posted image /

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: ИВФ во природен циклус
29.4.2011 18:40:26   
cece81
nadbed mila so sreka ti posakuvam da bides bremena bi sakala da mi pises kolku vreme traese procedurata na IVF po priroden ciklus mislam kolku dena i dali odese preku fond , kolku jajce kletki ti izvadija . Pisi ni pozdrav

(Одговор на членот nadbet)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: ИВФ во природен циклус
30.4.2011 12:55:21   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadbet

user posted image фондот покрива најмногу 30 ампули Fostimone а ако се потрошат повеќе треба да си ги докупиш. Вообичаено оваа бројка е доволна, ретко се трошат повеќе. Се плаќа партиципација 6100 денари и ништо повеќе. Поздрав и со среќа за сите кои пробуватеuser posted image
Јас правев ифв на спонтан циклус за празникот и сега чекам резултати. Се надевам на user posted image /


a ako pravis na privatno dali ti gi vrakaat potrosenite pari od lekarstvata

(Одговор на членот nadbet)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: ИВФ во природен циклус
2.5.2011 21:01:50   
nadbet
mislam deka ne vrakaat pari ako odish na privatno. Za na tovar na fondot se aplicira vo fondot. Site podrobnosti gi ima na www.fzo.org.mk. Ima dosta dokumenti koi se potrebni.
Pozdrav

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: ИВФ во природен циклус
3.5.2011 0:04:00   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: cece81

nadbed mila so sreka ti posakuvam da bides bremena bi sakala da mi pises kolku vreme traese procedurata na IVF po priroden ciklus mislam kolku dena i dali odese preku fond , kolku jajce kletki ti izvadija . Pisi ni pozdrav

so sreka nadbed....i jas sum zainteresirana za postapkata

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: ИВФ во природен циклус
3.5.2011 0:45:06   
Carelija
Suzeto jas lani pravev ivf na privatno i so smetkopotvrda i fiskalna s-ka od apteka za kupeni fostimon inekcii i pegnilot sto se stavana kraj dobiv povratok na sredstva a dodeka suprefaktot ne odese na teret na fondot i za nego ne dobiv nisto, mada da ne se ispokarav tamu mozebi nemase ni ovie da gi dobijam ama se sredi nekako i mi vratija del od sredstvata samo ne se sekavam tocno kolkav bese % na povratokot i se ceka edno 4-5 meseci za povratok, a kako e ovaa godina nemam pojma pa vo sekoj slucaj ako planiras da pravis ivf na privatno prasaj si go lekarot i toj najdobro ke te informira.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: ИВФ во природен циклус
10.5.2011 23:56:30   
suzeto
nema nikoj drug ivf na priroden ciklus ....samo nadbet

(Одговор на членот bvnohrid)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: ИВФ во природен циклус
13.5.2011 16:33:52   
nadbet
kaj ivf na spontan ciklus e pomala verojatnosta da uspee zaradi toa sto e samo 1 j.kl. No sepak sansi ima. Eve fala mu na gospoda kaj mene e dobro zasega, user posted image . Vi peporacuvam koj moze neka go proba i ova i neka razmisluva samo na pozitiven rezultat. Pozdrav i imajte ubav den mili rr-kiuser posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: ИВФ во природен циклус
25.12.2012 18:58:55   
Bogdancanka
Ummu_Ajna
IVM (ин витро созревање) е метода кај која не се користи хормонска стимулација на жената. Јајце клетките се превземаат во тек на природниот менструален циклус и потоа се дозреваат во ин витро услови. Хормоните се додаваат директно на клетките во лабораторија и со тоа се избегнуваат сите непожелни ефекти од хормонската стимулација на жената.

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот nadbet)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: ИВФ во природен циклус
26.12.2012 0:00:03   
Ummu_Ajna
ivf na priroden cikluz kosta 48.000 denari denes
prasav i ke pravam posle inseminacijata vo petok

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: ИВФ во природен циклус
10.1.2013 23:07:12   
kate18
Dali nekoj znae da mi kaze ,ako se odi na privatno, kolku vreme se ceka da se napravi postapkata?

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: ИВФ во природен циклус
10.1.2013 23:23:32   
Ummu_Ajna
11 den od menzis pravis kontrola posle 2 3 dena vadat jajce kletki i posle nekolku deba gi vrakaat taka mislam deka ide edno 15
dena od ciklus do transfer i vo ultramedica klinikata za ne uspesno ivf pola pari gi vrakaat. prvo ne gi davas site pari prvo davas 750 evra, ako posle 15 dena nema bremenost ne dodavas pari so tie ostanuvas, a preku font ako ides i nema uspeh edno ivf gratis na priroden ciklus 1500 evra kosta so sve inekcij komplet a 500 evra na priroden ciklus

< Поракaта ја уредил Ummu_Ajna -- 10.1.2013 23:26:30 >


_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: ИВФ во природен циклус
10.1.2013 23:26:46   
Melanija RR
Ummu_Ajna кликни ТУКА имаш критика за Ултрамедика што праша во темата Сакаме две црти

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: ИВФ во природен циклус
10.1.2013 23:29:49   
kate18
Kolku vreme se ceka od zakazuvanje do pocetok na procedura? Primer jas sega odam i odma ke mi zakazat naredniot mesec, ili ima guzva pa se ceka 5-6 meseci,nemam pretstava kako e ?

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: ИВФ во природен циклус
10.1.2013 23:32:42   
Ummu_Ajna
kakva kritika ne razbiram ne mozam da najdam nikakva kritika?

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: ИВФ во природен циклус
10.1.2013 23:48:20   
Melanija RR
Критиките се однесуваат за некоја dr.Isijanova od Ultramedika и за тоа каде се наоѓа и условите во Ултрамедика

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: ИВФ во природен циклус
8.10.2013 21:39:04   
MademoiselleNina
Има ли некој во скоро време да правел ивф на природен циклус? И која е процедурата?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?