|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
6.9.2011 11:58:08   
ferdunde
Znaci vaka...za da si gi socuvate nervite i brakot i odnosot so mazot sekogas koga ke ve povika na kafe i ke vi gi ponudi roditelite kako izbor za cuvanje na detevo vednas da odite....ne deteto nema da mu bide nisto od 1 saat sedenje so baba i dedo sepak mu se tie baba i dedo kakvi i da se....
I jas imam nesoglasuvanja so moite svekor i svekrva no oddamna raskrstiv deka nema da se nerviram za nebitni raboti od tipot so koj rekol...kako go cuval deteto...i sl...samo posakuvam zdravje za decata i za mene i mm za da mozeme da bideme srekni i veseli a se drugo e nebitno i mnogu minlivo...veruvajte mi i jas so prvoto dete naogav zamerki za koj kako i zosto go krenal bebeto i sea svakam deka i jas nekogas ne sum bila vo pravo.
ve citam se nervirate zasto go krenale..kako go drzele..koj go pricuval...frlete gi tie gluposti ...setajte sto poveke mozete ...i veruvajte decta se srekni koga se kaj baba i kaj dedo sakle vie to da go prifatete ili ne
I uste samo nesto zamislete situacija vo koja vie ste nemokni da go gledate vaseto dete...togas ke mora da go gledaat tie po nivni pravila i vie nema ni da mozete da stavite zamerka zosto pobitni ke vi bidat drugi raboti kako na primer zdravjeto...sekakvi situacii doagaat vo zivotot zatoa ne zamerajte ...uzivajte vo zivotot...smejte se poveke i bidete si dostojni i gordi na toa sto se...ke vidite taka i vas ke ve cenat poveke...ja znaete onaa kineskat mudros za snaat i svekrvata? Mnogu e tocna
pozdrav i ve guskam site i vi posakuvam iskreno da imate sloga i dobro zdravje

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 676
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
6.9.2011 15:15:52   
blond
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Блонд, те разбирам потполно за ова, мене ми се случи зимоска да дојде пријателка на свекрва ми, и пошто горе бевме сите заради греење, се качија горе, а ние бевме излезени со мм и малиот... вечерта во 11 и нешто се јавува пријателкава и „се чуди“ како тоа мојот парфем од тоалет се нашол кај неа во ташна... ЗАМИСЛИ, ГО УКРАЛА, и се правдаше и извинуваше дека најверојатно махинално го земала, само не ми е јасно што барала да отвара?!?!??? Најверојатно кога увидела дека пумпицата е расипана и не можела да го користи,па и текнало да го врати... Оттогаш нема дојдено, а и нема да ја примам кај мене. Уште се тресам од помислата која нервоза ја доживеав! Не се прима секој во куќа, тоа сфатив!
За ненајавени гости не му се секирај, едноставно кажи си дека „ако они немаат осет дека требало да се најават, ни тебе не те тангира што не биле пречекани“ user posted image


Ама проблемот воопшто не беше за ненајавените гости, туку за слободата која си ја дава сама на себе свеки.
За ненајавените гости ич онаквото не ме боли, се нервирам од женава што очигледно си го почитува своето правило-моја куќа мои правила. Плус и си брка во фрижидер, во кујна, се знае каде ми стое, да ја прашаш сега каде ми е блендерот, каде миксерот одма ќе ти каже. Ама ќе и покажам јас нејзе убаво. Од денес секое излегување од дома-клуч на сите врати user posted image

< Поракaта ја уредил blond -- 6.9.2011 15:17:04 >

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 677
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
8.9.2011 17:33:57   
kikicka
Uff nemozam da pisam za nea bidejki moze nekoj da procita,kako i da e site se isti se pravat samo gospozi pred narodot demek ona svetinja snaata user posted image . UFfffffffffff i kolku i da razgovaram so nea koga ke mi pukne filmot se i kazuvam ,demek ajde od utre nova stranica onaa pak istoto !!nema lek gjabe e toa so e takvo takvo ke ostane kolku sakas tapi se

< Поракaта ја уредил kikicka -- 8.9.2011 17:41:38 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 678
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
8.9.2011 22:47:29   
blond
Денес и свекорот си го покажа она вистинското негово лице т.е неговата увек незадоволна суета.
До душа, не збореше тој,малата доза на алкохол во него збореше, ама го познавам него, тој што мисли на трезно-на пијано го кажува.

Се вратив од кај золва ми порано бидејќи многу плачеше малиот. И додека го смирив и заспав помина цел час и повеќе. Се симнувам долу откако заспа и го прашувам како поминал денес на пазар (бидејќи секој четврток оди на пазар и продава) и тој на мене: До сега 5 пати се симнуваше ни еднаш не ме праша. Му кажувам дека бебето плачеше, дека до сега сум го смирувала, а тој ми вели како да не, слушам јас не лажи. И додаде: Не ми се допаѓа овој твој однос, треба јас кога ќе си дојдам од пазар ти да ме пречекаш и прашаш како сум поминал, а не после 3 саати да ме прашуваш. Само му реков аха и си се качив горе.


Алооо, мене некој ме прашуваше секој ден кога се враќав од работа како поминував ?!? Плус тоа си има жена за да го пречекува дома, ќе го прашам да не има и некоја музичка желба да запеам.
Па и голема работа, од пазар се вратил. Пффф.


(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 679
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
8.9.2011 23:19:05   
babyhope
Девојки јас да ви го кажам моето искуство со моите свекор и свекрва ќе кажете таков однос само на филм може да се случи user posted image Од кога се зедовме со мм, јас почитување кон нив, да не ги навредам нели со збор или постапка и така они видоа дека сум мекуш па почнаа да си диктираат свои правила. Башка не живееме заедно но кога и да отидевме кај нив јас се чувствував како безгласна буква за се. И така една година и почна тоа нормално да ми смета а јас пак почнав да влијаам на мм да се свти кон моите потреби и желби а не да ги слуша они како ќе кажат. Но ништо... тој имаше и сеуште има стахопочит од нив и нивниот авторитет (иако и финансиски сме независни, оделени и сл- што уште повеќе ми пречеше, барем да бевме зависни ќе речев нема излез..)Почнав да им се спротиставувам на неговите но со тоа почнаа и се поголеми караници меѓу нас, вриштења и плачња, нервози и дојдов до точка на разделба. Се прашував што се случува со нашата љубов која беше толку голема и зарем ќе дозволам да се разведам заради нив? Тогаш решив- вртам нов лист. Почнав луѓе да не се замарам со ништо што ќе кажат или направат.  Пред мм не изговарав ни еден лош збор за нив, пред нив станав таква лицемерна личност што не се препознавав себе си. Се со добро, со убаво, заедно се шетав со свекрвата по комшии (за она да се испофали колку добра свекрва е нели) ама со мм односот повторно ми се врати во нормала. И до ден денеска се воздржавам од излети колку и да ми пука филмот затоа што научив дека они му се слаба точка, дека неможе да им порече збор и за него они се нај нај. Ама затоа кога јас сакам одиме и колку јас сакам остануваме, нели имам сто обврски и работи дома user posted image и он знае дека мора да се завршат user posted image user posted image user posted image Така мили мои не се нервирајте и не губете нерви на небитни луѓе околу вас- животот е дипломатија, мора да се научи и таа лекција!

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 680
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
10.9.2011 0:49:43   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: blond
се нервирам од женава што очигледно си го почитува своето правило-моја куќа мои правила. Плус и си брка во фрижидер, во кујна, се знае каде ми стое, да ја прашаш сега каде ми е блендерот, каде миксерот одма ќе ти каже. Ама ќе и покажам јас нејзе убаво. Од денес секое излегување од дома-клуч на сите врати user posted image

Abe jas koga ke se simnam kaj sveki se odnesuvam ko doma i se si pipam, moze i ona me mrazi meneuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 681
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
11.9.2011 19:12:21   
kikicka
pa taka treba nadezna so ona gore ke pipa ti dole ne ma i jas dole se ke pipam :D

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 682
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
16.9.2011 20:55:27   
blond
Вчера и ја сменив кантата за ѓубре user posted image
Има една кофа во сред кујна и таму фрла ѓубре, а кофата нит се затвара нит ја покрива со нешто, така те поздравува ѓубрето од внатрешноста. А има уредна кантичка за ѓубре, ама ми велеше мала и била, требала секој ден да ја празни (Бог да чува, ај собирај го ѓубрето цела недела). И јас ја видов таа малечката и и ја ставив на местото на кофата. Кога денес гледам ја нема кантичката, кофата пак таму стои user posted image
Да начекам да не е дома, пак ќе и ја ставам корпичката, а кофата ќе и ја фрлам.

Е па свеки што да ти правам, заб за заб user posted image
Не за џабе ти велам јас не прави нешто што не сакаш да ти го прават user posted image

< Поракaта ја уредил blond -- 16.9.2011 20:56:03 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 683
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
25.9.2011 0:41:36   
Nadezna
Hihihih

Gledam odamna ne ste gi ogovarale svekrvite user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 684
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
25.9.2011 9:54:56   
kikicka
ostaj i jas toa gledam ama ne ziveam sega so nejze obicno sme po mesec i neto vo mk a koga sme tamu ima pateshestvija sega koga ke dojdat ke ima pak kacuvanje pretisoci.user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 685
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
2.10.2011 16:46:53   
kapina
jas denes mojata sveki ja iznatepav mi pukna filmot veke i ja turnav i si ja povredi glavata i cel den place od mene

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 686
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
2.10.2011 16:50:41   
Viktori
Капино ма, што си сторила?user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 687
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
2.10.2011 16:55:50   
Hunny
Ау, до таму ли дојде работата?user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 688
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
2.10.2011 16:56:01   
kapina
toa sto go napisav i mm znae zatoa i on vide me navreduvase celden kako jas ne sum bila sposobna zanisto jas si molcev pa potoa pocna i mojata familija da ja navreduva i nemozev da izdrzam poveke 

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 689
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
2.10.2011 17:15:24   
Палешка РР
Немам зборови. Не знам ни што да напишам. user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image
И ти дојде овде да се пофалиш? Таков ли однос со постар човек пропагираш?



< Поракaта ја уредил Admin -- 2.10.2011 19:28:51 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 690
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
2.10.2011 17:38:12   
kapina
ne neznam veke kako da se spravam so nea neznam  sto i da napravam za nea  ne cine i dobroto  go prave loso

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 691
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
2.10.2011 17:45:07   
arh_diz
kapina primena na sila ne e nikakvo resenie.Mozesbi treba da pobaras drugo resenie ,primer da ja ignoriras koga ti zboruva, ili pak da se pravis da e se taka kako sto ke kaze taa

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 2.10.2011 17:46:02 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 692
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
2.10.2011 17:47:53   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

ne neznam veke kako da se spravam so nea neznam  sto i da napravam za nea  ne cine i dobroto  go prave loso


kapina, ти беше по јогата така? Медитирај повеќе, вежбај да се опуштиш...Најди си мантра некоја што ти одговара и терај.. Не се нервирај, само медитирај и диши длабоко.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 693
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
2.10.2011 23:17:27   
*miki mami*
lele zar i ova postoelo tepanje user posted image user posted image user posted image
i kako ke se poglednete utre vo oci jas nemam problemi so mojte i za toa nemozam da svatam nikoja od vas,a najmalku tebe......

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 694
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
3.10.2011 8:09:54   
anedespo
Kapina, jas da sum na mestoto na svekrva ti, ti sega ke imase krivicna prijava. Kakvo tepanje bre ejjj. Tuka apla sirime poraki za miroljubivi resenija, gi anatemisuvame onie sto tepaat, a ti si dignala raka nad postar covek. A ja tepase majka ti koga ne ti idese po kefot i koga ne te pustase u grad? user posted image user posted image

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 695
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
3.10.2011 8:54:34   
rina13
kapina moze ke se navredis ama najgolem sram sto moze voopsto edna zena da napravi si napravila,pa ako vregjala vregjaj i ti ama raka da krevasuser posted image user posted image user posted image user posted image pa koj vek e ova so kotek da im gi zatinjame ustite na tie sto ne gi sakame,pa i maz ti ne reagiral a si ja udrila MAJKA MU,nekoj majka ti da ja udri osobeno maz ti veruvam ocite ke mu gi iskopas...sramota ova treba da go kries a ne da se falis ko medalja da si osvoila...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 696
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
3.10.2011 9:06:37   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Kapina, jas da sum na mestoto na svekrva ti, ti sega ke imase krivicna prijava. Kakvo tepanje bre ejjj. Tuka apla sirime poraki za miroljubivi resenija, gi anatemisuvame onie sto tepaat, a ti si dignala raka nad postar covek. A ja tepase majka ti koga ne ti idese po kefot i koga ne te pustase u grad? user posted image user posted image


Stavam potpis na gore napisanovo...Kapina - ti si BRUKA ( izvini vaka )
Taa zena mi e MAJKA na tvojot soprug i jas da sum na negovo mesto bi te sutnala na ulica kako partal..Site imame nesoglasici so svekrvite i mazite nekogas ne podrzuvaat,a nekogas ne..Ama ova tvoevo gi pominalo site granici..Edna mocla da i dojde doma na zenata i raka da i kreva....UF lele kako ona tebe ne ti se svrti da ti go kaze vicot...Sega mazotti neka razmisli so kakva zena zivee i kakva zena ke mu gi vospituva decata utre....

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 697
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
3.10.2011 10:21:15   
Octavia
Секој од нас посакал некогаш некого да тресне, ама меѓу да посакаш и да направиш има гооолеема разлика. Тоа е онаа разлика меѓу обичните луѓе и насилниците. И да го кажам она што му го кажувам на син ми- луѓето се тепаат кога се премногу глупави да кажат нешто. Страшно е ако толку се нема самоконтрола, страшно. Не знам дали женава има дечиња, ама дете кога ќе го фати инает или она што на англиски се нарекува „tantrum" (навистина не знам како се нарекува на македонски user posted image ), што ли ќе биде тогаш?
Се надевам дека женава не очекувала поддршка овде. И уште нешто, ме чуди мажот и да не изреагира... Маж ми обично не ми се меша ако имам вербален проблем со неговите (и тоа обично ним ќе им преќутам, или ќе кажам збор-два одоколу пред нив, па него ќе му изназборам дома user posted image , така си го намалувам негативниот набој), ама верувам дека ако ја удрам мајка му (Боже, колку ужасно звучи ова) дека ќе збесне. А да тргнам до себе, мајка ми да ја удри некој... не сакам да претпоставам каква реакција би имало од моја страна. Боже, колку примитивно!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 698
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
3.10.2011 10:34:24   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

toa sto go napisav i mm znae zatoa i on vide me navreduvase celden kako jas ne sum bila sposobna zanisto jas si molcev pa potoa pocna i mojata familija da ja navreduva i nemozev da izdrzam poveke 

A zosto mojata svekrva ne gi navreduva moite i mene? Znaci sepak ima nesto..Zosto ti im pridavas na znacenje na vakvite komentari?
Kako i dvete ste dozvolile vaka da si se obrakate i da se navreduvate...Aloooo se si ima granica ama kotekot ne e resenie..Ti veke nemozes da zivees so ovaa zena,vas vi e pekol stom ste stignale do tuka....Za kavga se potrebni dvajca,takada pretpostavvam deka i svekrvati imala pricina sto zborela vaka - potiknata bila od nesto...Vo sekoj slucaj tvojata postapka e za sram!!!!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 699
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
3.10.2011 11:21:07   
kuklica

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

jas denes mojata sveki ja iznatepav mi pukna filmot veke i ja turnav i si ja povredi glavata i cel den place od mene



user posted image user posted image user posted image nerazbiram nesto ili?!?!?!?!?!
ovde veke stanuva zbor za nesto sto ne moze sekoj da si go dozvoli SRAMOTA

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 700
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?