|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Деца со церебрална парализа
27.12.2010 23:45:17   
beki RR
АцеМаус, од срце ти посакувам едно големо и срдечно добредојдеuser posted image user posted image
Рингераја е едно мирно место, кое изобилува со  љубов и спокојтво.
Се надева ќе остенш со нас и ќе уживаш во тоа што  го нуди рр.
Што се однесува до твоето прашање, не би знаела да одговорам . Ако разберам нешто деновиве ќе те известам. А може ли да ни кажеш од каде интересот за децата со посебни потреби, нешто лично или и ти си еден од оние малкумина без предрасуди.
Можеби е добро да се расрашаш во организциите кои работаат со деца со посебни потреби.Јас уште утре ќе се распрашам па ќе ти кажам.
Поздрав.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Деца со церебрална парализа
28.12.2010 0:40:34   
AceMaus
fala za srdecnoto dobredojde, veruvam deka ke imame ubavo druzenje vo idnina...go razgledav forumot ima mn sto da se nauci, pogotovo sto sum vujko na 1 ipol mesec starata vnuka angela,... :)) okolu benijata grizata i slicno...

okolu interesot za decata so posebni potrebi, Zelbata sigurno postoela i porano vo mene, no periodov sum nekako posleboden i mozam da se posvetam na sebe. mozebi i zatoa se setiv na ovoj nastan(i) prednovogodisno znam deka imaat cesto priredbi koi decata tolku se vlozuvaat sebe za toa da izgleda mn ubavo, i so celo srce ja davaat svoajta ljubov i ja spodeluvaat radosta i srekata koja e edna od retkite neusovena odnosno iskrena, za razlika od "obicnite smrtnici". ima mnogu sto da se nauci od niv, kako toa mozat da bidat srekni so rabotite sto gi imaat, znaat da cenat mnogu raboti na koi nie lugeto bez hendikep sekojdnevno i ne ni pomisluvame, gi zanemaruvame svoite zdravi ekstremiteti na primer vo odnost na decata, za razlika od trkata po pari neli? ke se slozite so mene deka moment druzennje 1-2 casa so niv vredi poveke od parite zaraboteni pod visok pritisok, ili kafeto ispieno vo nekoi od skopskite lokali. uste dodeka go pisuvam meilov si pravam vizija kako toa bi izgledalo i veruvajte mi se vozbuduvam i sozivuvam so situacijata...
-da ne me sfatite pogresno deka sakam da idam da gledam pretstava od deca so posebni potrebi za moi celi da si go podobram pogledot kon zivotot i tolku, NE, moja glavna naera e da pojdam da im dadam aplauz na artistite koi ke nastapat, mozebi i podaram cveke ili plisano mece na nekoj kako nagrada za dobrata izvedba (iako site zasluzuvaat i poveke od toa) i na toj nacin mojata ljubov da ja spodelam so niv, odnosno da ja vozvratam ljubovta koja tie ja daruvaat.
- imam blizok rodnina koj raboti dobrovolno vo edno drustvo, kako mentor koj poducuva slepi lica da muziciraat, svirat klavir, tapan i slicno, okolu muzikata...od kazuvanjata se vooduseviv kolku se prekrasni i kakov talent poseduvaat za muziciranje, kako i zelbata da ja postignat zacrtanata cel, sekoja cest za toa.Ima mnogu sto da se nauci od tie luge. A mozam da zamilam na cicko mi kako mu e volsebno cuvstvoto da se raboti so niv. (ke iskontaktiram i so nego okolu toa prasanje da doznaam)

predrasudi nemam sekako, znam deka sum eden od retkite i deka mojava cela priakzna zvuci nekako za neveruvanje, no ete za sreka postojat seuste nekoj kako mene, ili vas koj sakaat da se druzat i oddadat pocit na licata cii sudbini bile takvi.

Fala odnapred za sovetite, se nadevam utre ke doznaam korisni informacii, i utre vecer ili sreda cetvrtok petok da gi posetam., ako toa ne se sluci prednovagodina, sekako deka nema da se otkazam od toa da prisustvuvam na nivnite sredbi ili pak preku odredeni organizacii da se vklucam vo aktivna volonterska rabota so niv, so zadovolstvo., se nadevam tuka mozam da smetam na vas za poveke informacii.
fala uste ednas se najdobro

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Деца со церебрална парализа
12.1.2011 11:07:16   
beki RR
Сакам да ве известам дека следните АБР проценки се на 24, 25 и 26 март.
Годишна цена за АБР е 1520 евра.



(Одговор на членот AceMaus)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Деца со церебрална парализа
20.1.2011 18:32:11   
kasiopea
А  П  Е  Л


Јас сум Александар Велески од Скопје-Македонија.

Имам 28 години, во раните детски години на возраст од 6 години ми беше дијагностицирана дијагноза –церебрална парализа. До мојата 18 годишна возраст направени се многу испитувања, процедури, многу лекарски консултации, ботокс инекции и извршени се 13 оперативни зафати,но за жал не дадоа никави подобрувања.
Јас и моето семејство поминавме многу тешки психички и финансиски периоди  се со цел да се подобри мојата здравствена состојба.
Како што растев се поизразена беше мускулната затегнатост што доведе до поизразени деформитети на нозете и на десната рака така што моето движење сега е ограничено.
Исто така  последица од болеста се појавија и во говорот.

Неможам со зборови да ви го опишам моето чуство кога дознав за клиниката за трансплатација на матични клетки во Русија-Неуровита, дека постои можност за мое лекување. Стапив во контакт со клиниката, ја доставивме целокупната медицинска документација и добивме одговор дека можам да бидам вклучен во програмата за терапија на матични клетки, но исто така не известија дека целокупното лекување од 1,5 до 2 години  изнесува 70.000 Евра.
Но за жал моите родители финансиски се доста слаби и не се во можност да ја платат сумата,се надевам дека ке излезете во пресрет да донирате.
КЛИНИКА-НЕУРОВИТА-РУСИЈА
http://www.neurovita.ru/

АДРЕСА ЗА ДОНИРАЊЕ
Вашите средства може да ги донирате на подолу       наведената адреса.
Име и презиме:             -    Александар Велески
Трансакциска сметка      -    530500011332467
Охридска банка АД Oхрид
Хуманитарни броеви. 070 143 108 и 077 143 701
Ви благодарам за вашата хуманост.
Александар Велески

< Поракaта ја уредил beki -- 21.1.2011 12:54:20 >

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Деца со церебрална парализа
21.1.2011 17:36:50   
bucko 1
zdravo kasiopea ako mozes da kontaktiras so roditelite mozes da gi informiras deka ima i vo germanija klinika od toj tip kako ruskata ,kade sto mislam deka i cenata sto oni ja baraat za intervenciite e daleku poniska(a ne znam ova so maticnive kletki kolku e uspesna rabota)
http://www.xcell-center.com/about/clinics.aspx

(Одговор на членот kasiopea)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Деца со церебрална парализа
21.1.2011 23:27:53   
kasiopea
bucko, fala za info no za zal ne gi poznavam nitu roditelite nitu aleksandar, jas slucajno naletav na postov na eden drug forum i vednas go kopirav i go staviv na razlicni forumi i portali 

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Деца со церебрална парализа
25.1.2011 14:52:45   
bucko 1
mozda ne e loso da vratis na toj forum tamu izvestuvanje pa moze nekoj ke gi poznava lugeto ako ne drugo mozes i za ABR da kazes.pa da poglednat

(Одговор на членот kasiopea)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Деца со церебрална парализа
25.1.2011 20:23:16   
beki RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko 1

zdravo kasiopea ako mozes da kontaktiras so roditelite mozes da gi informiras deka ima i vo germanija klinika od toj tip kako ruskata ,kade sto mislam deka i cenata sto oni ja baraat za intervenciite e daleku poniska(a ne znam ova so maticnive kletki kolku e uspesna rabota)
http://www.xcell-center.com/about/clinics.aspx


Добар ти е предлогот буцко, меѓутоа кај нас во мода се руситеuser posted image
Бидејки јас долго време истражував за матичните клетки по интернет, можам да го кажам следново. Во германија работаат со сопствени клетки од коскена срцевина исто и во русија, но во русија ги ставаат директно во мозокот , а вои германија венски ги пуштаа или по р бетниот канал, барем пред 1 година така беше. Русиве даваат и некои  додатни  лекарстава , мислам дека е нешто за растење нерви(тоа би дошло во буквален превод).
Јас бев многу загреана, но ми помогнаа научниците кои работаат по универзитетски клиники. Тие кажаа да не се залажува и да не се залетувам . Кога се запознав со АБР сватив дека моето дете има толку големи структурални проблеми што кога би било можно и нов мозок да се пресади , тешко дека ќе добиеме некое чудо. Со АБР, работиме на нормализирање на структурата, не применуваме ништо друго, а Ана напредува.
Искрено кажано јас со душа чекам да се врати Јоце од Русија и да видиме што тој ќе добие. Дај боже да му се оставари сонот на Јоце. Мене најголемо задоволство ќе ми биде ако дочекам брз лек за церебрална парализа. Засега АБР е единдтвена метода која  гарантира резултати и со сигурност не е штетна. За матични клетки, споеред мене сеуѕште е рано да се ризикува. Тоа е барем мој став.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Деца со церебрална парализа
26.1.2011 11:57:21   
beki RR
Еве уште еден клип со превод за постигнивањата на едно дете со церебрална парализа во период од 2 години со АБР.
Изберете македонски кај стрелката choose language . Ова е клипот КЛИК

(Одговор на членот AceMaus)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Деца со церебрална парализа
11.2.2011 10:18:47   
beki RR
Веќе една година работиме АБР, па редно е да споделам што сме постигнале.   КЛИК

(Одговор на членот AceMaus)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Деца со церебрална парализа
11.2.2011 10:29:10   
Тања РР
Сега го погледнав блогот. Многу се радувам за Ана. Ви посакувам уште мноооогу успех понатаму.
Гушки за мама Беки.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Деца со церебрална парализа
11.2.2011 10:32:08   
nadica
user posted image  за ана и мама беки user posted image  само успех да ве следи и во иднина

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Деца со церебрална парализа
11.2.2011 10:42:09   
big_mama817
браво за Ана ја прочитав статијата и навистина се воодушевувам на вашата истрајност и среќна сум за напредувањата кај Ана user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Деца со церебрална парализа
11.2.2011 11:01:04   
mama26
sekako deka ima rezultati mama beki bravo za istrajnosta vasa kako i na ana ,i sekakoo i jas kako i drugite vi pozeluvam uste mnooooogu uspesi ponataka...zdravi i zivi da ste i mi ve guskam i dveteuser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Деца со церебрална парализа
11.2.2011 14:03:21   
beki RR
Многу ви благодарам мили мои. user posted image user posted image user posted image Ве гушкаме силно.

(Одговор на членот AceMaus)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Деца со церебрална парализа
11.2.2011 14:36:54   
majka 79
junaci nad junacite,
bravo za ana, antonija, prodolzete taka....mali no sigurni cekori. i alpinistite go osvojuvaat mont everest cekor po cekor.
bravouser posted image user posted image user posted image

_____________________________

mudriot covek ne kazuva se sto misli, tuku misli i razmisluva se sto ke kaze.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Деца со церебрална парализа
2.5.2011 22:57:51   
bucko 1
zdravo beki pogledajte go linkov za snimanje so 3d eeg aparat i nivnite tretmani so muzika so cd.od drug forum doznav i deka ne e skapo snimanjeto i cd-eto od luge koi bile veke tamu.
http://www.haffelder.de/englisch/index.html

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Деца со церебрална парализа
8.6.2011 17:09:03   
beki RR
Ти благодарам Буцко. Штета што мора да се патува до Германија.

Би сакала да ги известам родителите дека следниот курс за АБР започнува на 21 октомври.  

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Деца со церебрална парализа
9.6.2011 10:39:30   
beki RR
Ова КЛИК е извештајот за напредокот на Ана што го добивме во Март 2011.

< Поракaта ја уредил beki -- 9.6.2011 10:56:27 >

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Деца со церебрална парализа
9.6.2011 15:33:22   
temjana
останав без зборови.... ви посакувам многу среќа, уште подобри резултати, и бог да ве чува и вас и вашите најубави ангелиuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Деца со церебрална парализа
10.6.2011 0:32:57   
bucko 1
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image bravo decki ubavo e koga se delat i ubavi vesti pu pu masala da ne ja urocime se gleda i salce si stavate po malkuuser posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Деца со церебрална парализа
10.6.2011 9:47:42   
beki RR
Буцко, значи какво око имаш , алал да ти еuser posted image Да , така е салце се става, ама не е тоа слаце што го ставаме возрасните. Кај нашите дечина пореметена е врска меѓу различните слоеви од телото, така и меќи слоевите на кожата и масното ткиво . На почеток Ана изгледаше дебелко, но тоа беше илустарција на внатрешна слабост, тоа всушност беше надуеност на телото. Како на пример на сликите од дечињата од Африка, се гледа надуен стомак, а тие се гладни. Као што работиме, како што се подобрува квалитетот на различните слоеви од телото, исто така се подобрува и врската меѓу нив. Па Ана доби масно ткиво. Тоа е всушност тоа масно ткиво што го имаат бебињата, и не е од јадење или заради дебелеење. Тоа е нешто многу нормално и многу природно. И на сите клипови за АБР може да се примети како децата по одредено време изгледаат подебели. Некој ќе рече па што ќе ми е масно ткиво, поважно е детето да оди. И јас би сакала да може да се оди така пркутрупа, но нас како човечки суштесвта природата вакви не создала со ваква структура и ако сакаме и нашите деца да бидат функционални, мора да ја почитуваме природата и нејзините закони. Ана е одличен прмер за тоа како се менува структурата на телото со АБР. Единствен проблем што го има АБР е што треба да се работи секој ден по 2-3 саати. Инаку, поубаво и пологично нешто не сум сретнала.
Поздрав и до тебе темјана, многу ти благодарам за подршката.

Буско, како сте вие? Како е синчето?

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Деца со церебрална парализа
10.6.2011 18:06:33   
annie
браво!!!!!!!!!!!!user posted image
ви посакувам се најдобро!!!!!!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Солзата е нејзин начин да се изрази, нејзината тага, нејзината љубов, нејзината осаменост, нејзината болка и нејзината гордост!!!

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Деца со церебрална парализа
10.6.2011 19:44:49   
vesna1
Na Ana i na site drugi decinja vi posakuvam pobrzo da ozdravat i krenat na noze.
Bravo Beki, ti si majka kako sto site bi posakale da imaat.user posted image

(Одговор на членот annie)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Деца со церебрална парализа
10.6.2011 21:03:52   
anedespo
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?