|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
3.4.2012 21:38:24   
mamadise
Sto se sluci se sluci, sega e najvazno deka sum si doma so site moi decinja, da cuvas bliznaci e prekrasna rabota, a ja ne samo so bliznaci tuku i so uste edno sonce, i se snaogam, nemam pomos sama si gi cuvam, ama leka poleka im go fativ redot, pa uspevam i so tri decinja da si gi zavrsam site raboti, ke vidime do koga ke imam snaga, ama se nadevam deka ke potrae user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
2.5.2012 12:41:53   
mammica
Cestitki mamadise user posted image , kako se porodi i vo koja nedela, kade se poragase, kolku vreme te zadrzaa?
JAs sum sega 22 nedela i nekako slabo gi osekam da mrdkaat, dali deka postojano sum vo dvizenje, dali se dvajca mrzlivkovci i na zeskovo slabo im se mrda user posted image user posted image
KAko i da e i jas imam doma uste eden batko od 4.5 godinki koj e dosta aktiven user posted image , uste od sega go ucam deka ke treba da mi pomaga, pa ke vidime user posted image
Pozdrav do site meskovci

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
9.5.2012 17:31:26   
mamadise
Se porodiv na GAK vo 31 nedela, jas ostanav vo bolnica 4 dena deka me porodija so carski rez, a bebinjata gi prefrlivme na decka klinika.

(Одговор на членот mammica)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
20.5.2012 3:53:28   
pudingce
Najprvo cestitki za mamadise. Da se zdrsvi i zivi bebencata. Sreka i dobro zdravje da gi prati cel zivot.Sakam da ja prasam mamadise kako se bebencata. Zosto bese poroduvanjeto tolku rano?pocna da se otvaras ili? Bebencata verojatno bea vo inkubator?kolku vreme i dali imaa problemi so disenjeto bidejki toa najcesto e problem kako sto sum citala.dali primase inekcija za zreenje na belite drobovi i koga? Koj ve poragase i kako pominavte vo gak. Nie sme 29 nedeli pa sakam
da se informiram za vakva situacija.pozdrav

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
1.6.2012 14:38:41   
mamadise
Da pocnav da se otvaram i moraa pod hitno da me porodat, a decata bea se razbira vo inkubator, i toa devojceto dve nedeli, a maskoto dva meseci, kaj nego bese mnogu mnogu kriticna rabotata, ama so bozja pomos izvlekovme ziva glava i sega sme si super, site srekni i veseli sme si domce i si se guskame. Inace da primav Flosteron za zreenje vo 29 nedela.

(Одговор на членот pudingce)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
1.6.2012 14:41:43   
mamadise
Inace ne ti odgovoriv me porodi Dr.Vesna Levrinova, super doktorka, so carski rez, a vo Gak bese strasno ne tolku radi uslovite tamu , tuku radi toa so sum se porodila a deca nema so mene, a vo soba a tie na intenzivna nega, megutoa ne gi ostavivme tamu tuku vednas gi prefrlivme na decka klinika kaj nasiot angel cuvar Dr. Culi Sofijanova. Toa e zenata na koja i gi dolzam zivotite na moite mali soncinja.

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
8.7.2012 16:19:22   
viv2
Imama dve prekrasni bliznacki 12 mesecni. Porodena so Carski vo 38 nedela ( 3.300 i 3.400 kg ). Bremenosta mi bese na pocetok so povrajkanje do 4 mesec si ja zadrzav istata kilaza, a do kraj imav 26kg + :), znaci posle 6 mesec mi bese sve potesko i potesko za normalno funkcioniranje (kapenje, jadenje, spienje...), posledniot mesec najtesko mi bese sto ne mozev voopsto da se dvizam samo do WC :) (sve se zaborava posle porogajot) Primav vaginalno samo Utrogestan na pocetok i na kraj od bremenosta.
E posle porogajot macno e duri se zakrepni od operacijata, doenjeto, zaspivanjeto, za sve treba pomos. Do tri meseci duri traat grcevite (za sekoj razlicno e) e mnogu mnogu tesko bar za majkata, ama kako vrvi vremeto sve poveke razbiraatuser posted image user posted image i ti razbiras sto ti se slucuva :user posted image i polesno e user posted image (ama "polesno" ne "lesno").Moite se dvojajcani i razlicni momentalno vo kilaza, karakter, jadenje, spienje, zdravje... Maka macime so zapcinjata i se razgaluvame bidejki sme nervozni i ne drzat vo raka babi i dedovci user posted image Vo globala Bliznacinjata se teski za odgleduvanje ama imame dupla ljubov, duplo guskanje, sve e duplo user posted image . Im se raduvame i nie i site okolu nas user posted image . Pozdrav od nas za idnite mamicki i za tie sto veke imamat bliznacinja MWA

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
8.7.2012 22:07:18   
ana_banana
Lele citam i kolku me faka strav,ne od bremenosta tuku od toa sto me ceka posle toa.Sega sum 5 mesec i za sega se e super no poleka cuvstvuvam deka nemam sila kolku sto imav,kako nagolemuvam taka potesko mi e. Plus so zestinive maka macam.Moive se masko i zensko. zenskata ni e za nekoj gram ponapredna,nisto strasno.Pozz i sovetuvajte me kako da se opustam malku user posted image

(Одговор на членот viv2)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
9.7.2012 14:53:02   
viv2
Opustaj se, zosto da znaes sto te ceka...user posted image (se salam)
Jas iskreno mislev kraj so zivotov poke vo normala nema da se vratam nikogas....ama ne bilo taka(posle edna godina), na sekoe prvace mu e tesko duri gi nauci bukvite i brojkite, taka i nie majkite user posted image
Hrani si se sto mozes pozdravo, poprirodno, ne zacineto, prirodno cedeni sokovi mene mnogu mi pomagaa za energija (posle 7 mesec bebinjata uste poveke ke crpat od tebe ). I sekako spremaj si se za bebuskite sto mozis porano, bidejki posle ne ke mozis nisto ( ne moras da gi kupuvas, prosetaj vidi sto e kako e, napravi si nekoj plan za posle samo da go realizirasuser posted image ) Pozdravuser posted image

(Одговор на членот ana_banana)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
9.7.2012 15:57:38   
mammica
Veke fativ 31 nedela i sega bebusite mavaat na veliko po cel den, bezpotrebno se grizev prethodno user posted image . edno nesto ne mi e jasno, odam sekoj mesec na klinika na eho kaj Dr. Livrinova , samo zapisuvaat vrednosti na pr, obem na glava, stomak itn i dali tie odgovaraat na nedelata vo koja si, ama za ziva glava ne mi kazuvaat tezina i dolzina. Me interesira situacija kaj vas mili trudnicki i majkicki na bliznacinja user posted image pozdrav do site

(Одговор на членот viv2)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
11.7.2012 15:21:23   
viv2
Pozdrav mamicauser posted image , eve jas ke ti kazam za mojot slucaj pa proceni ti sama. Do 7 mesec plodovite bea isti, na narednoto eho mi rekoa ednoto bebe malce zaostamuva ama ne e nisto, na narednoto eho lele ova zaostanuva a i glavceto mu e malce spleskano ama izgleda od polozbata vo matkata, jas normalno ispaniciv i direktno na bolnica, a tamu me gledaa, gledaa...... pa aj na vakvo eho aj na takvo eho i sekoj imase razlicna merka i me sovetuvaa da odam vo skopje, jas ne mozev da patuvam voopsto i ginekologot koj me porodi me posovetuva vaka: i taka uste malce ke te porodime izdrzi uste nekoja nedela posto bebinjata se uste mnogu mali, po merkive moi uste malku pa ke napravat dve kila i ke te porodime, a za sega idi na kontroli nie ke te pratime (drn drn.....) posle 2-3 nedeli zakazav za carski so strav deka ke gi drzat vo inkubator. Bebunjata tezea 3300 i 3400 (samo 100 grama razlika ) i na ednoto bebce stvarno mu bese malce glavceto kako "kruvce"user posted image ama sve bese vo red fala mi na Boga user posted image .
Znaci site tie merki i na 2d i na 3d i na 4d sto mi gi pravea site doktori bile NETOCNI. Za sporedba moive bebinja i bebinja sto se rodile i po 2500, sega posle edna godina nemaat ama nikakva razlika, isto napreduvaatuser posted image . Pozdrav i so les user posted image

(Одговор на членот mammica)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
11.7.2012 19:06:40   
ana_banana
viv2 fala mnogu za sovetite.Sega iskreno ne mi se jade bas epten zesko mi e.Mnogu voda pijam nekade po 5L mi se sobira i samo nesto kiselo dusava mi bara.Zeleni praski,zeleni kajsii,zelka salata sto i da e samo kiselo da e.Dodusa i mnogu soleno jadam,ne bas sekoj den ama pak,mi se slucuva da si zemam edno ubavo parce bieno sirence i da si go izgrzizam user posted image samo mi e strav da ne pocnam da otekuvam. A pritisocevo nisko 100 so 50. Namesto od soleno da mi se potkreni i od tolku voda sto pijam mojot nizok si e. Edvaj cekam zestinive da pominat ne se izdrzuva veke user posted image pozz za sega

(Одговор на членот viv2)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
17.8.2012 12:37:31   
bate
zdravo user posted image user posted image ..
jas sum bremena so dvojajcani bliznacinja, najverojatno se masko i zenskouser posted image user posted image , bas kako sto sakavuser posted image . sega sum 20 nedela i ne gi custvuvam mnoguuser posted image . moze li nekoj da mi kaze koi tableti gi pie, mislam od Mg, Ca, Fe, folna i sl.
vi posakuvam lesna i udobna user posted image

(Одговор на членот ana_banana)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
2.7.2013 23:01:09   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Не знам од каде да започнам... Ајде од почеток, од самата бременост. Останав бремена веднаш, и како и секоја друга не ми беше многу тешка освен што повраќав првите 4 месеци секој ден обично навечер. Фактички повраќав до крајот но после 4-от месец се сведе на еднаш неделно. Одев нормално на гинеколог и од испитувањата што ги правев го направив ПРИСКА тестот, тестот за скриен шеќер и нормално секој месец крвна слика и утрина. Се породив во 39-та недела со царски рез. Се поправив вкупно 22 кг од ки на пораѓајот изгубив 11кг. Последниот месец ми се јави неиздржливо чешање од кое ќе полудев поради тоа што ми беше притиснат црниот дроб,но издржав како и да е без спиење и станување среде ноќ да се туширам. Тоа ми беше како припрема за периодот што следеше. Цела бременост имав низок притисок но 2-3 дена пред да се породам притисокот благо ми се покачи. Докторот ми закажа породување и тоа рече дека ќе ме пораѓа природно бидејќи двете бебиња си беа свртени нормално. Цел ден седев закачена на провокации, се отварав , но немав болки и на крај докторот реши да ме породи со царски. И така се родија моите две ангелчиња. Прва се роди Анастасија со тежина од 2750 гр, а после 3 минути Петар со тежина од 2450гр.Не беа во инкубатор бидејќи си беа нормално развиени со АПГАР 9/10, се породив во среда, а во недела си дојдовме дома.
Ова е за почеток понатаму ќе пишувам во друг пост ТУКА што следеше.
Ако има некој некое прашање слободно нека ми го постави.



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
19.8.2013 12:49:34   
Kikicka86
Zdravo i od mene, jas sum bremena vo 31 nedela so bliznaci user posted image . Mene me interesira dali e tocno toa deka bliznacite se ragaat porano, za razlika od edno bebe user posted image ???i dokolku e tocno bi sakala da spodelite so mene, koja majka vo koja nedela se porodila, i na koj nacin(prirodno ili so carski rez). Vi blagodaram mnogu.pozz

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
19.8.2013 14:15:12   
blue_blue
Тоа дека близнаци се раѓале порано е бош муабет. Како што нема правило за едно дете, така нема ни за близнаци. На форумов имаш мајки кои се породиле веќе длабоко влезени во 9-ти и имаш и кои се породиле предвреме. Ама исто така имаш едно чудо мајки со 1 дете што биле бремени па се породиле пред време. Јас се породив во 38 недела и 5 дена. Немав болки, ниту пукнат водењак едноставно докторот рече дека постелката старее, дека децата се сосем развиени и нема потреба да се чека. Ме породи со царски зошто тој лично не би ризикувал да породува две деца кај прворотка од 35 години природно. А јас му верував и се се заврши идеално. Бев со спинална анестезија, децата се родени со нормална тежина и не беа во инкубатор. Еве моите две девојчиња за некој ден ќе полнат 5 години.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kikicka86

Zdravo i od mene, jas sum bremena vo 31 nedela so bliznaci user posted image . Mene me interesira dali e tocno toa deka bliznacite se ragaat porano, za razlika od edno bebe user posted image ???i dokolku e tocno bi sakala da spodelite so mene, koja majka vo koja nedela se porodila, i na koj nacin(prirodno ili so carski rez). Vi blagodaram mnogu.pozz


(Одговор на членот Kikicka86)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
19.8.2013 15:14:58   
Kikicka86

Ti blagodaram blue_blue na odgovorot i pozz golem user posted image






(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
30.9.2013 13:58:14   
Kikicka86
Pa dragi moi, da vi se pofalam deka na 16.09.2013 i jas e porodiv i na svet donesov dve prekrasni maski deca user posted image . Terminot ni bese 27.10.2013, se porodiv porano, no za sreka i bebinjata i jas sme dobro.Pozz i so lesno na idnite majki

(Одговор на членот Kikicka86)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
30.9.2013 14:46:10   
sandriana RR
Kikicka86, честитки user posted image Да сте живи, здрави и големи да растете user posted image
Сега за искуства со 2 и повеќе бебиња ќе може да читате и споделувате ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Kikicka86)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
3.12.2013 23:49:14   
petra27
Ajde i jas da se prijavam tuka....nosam trojka i sum 10 nedela....se e super...zacnati se so inseminacija i se trojajcani....inace za nekoj den ke pravime redukcija bidejki prvata bremenost mi bese mnogu rizicna so cesti krvarenja i serklaz vo 28 nedela....golem e rizikot ako ostanat site tri...baska i imam 3godisen batko doma....
Inace primam utrogestan 2×200 i femibion....jas veke od 8 nedela gi cuvstvuvam kako peperutcinja vo stomakot....guzva pred gol :))

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
8.1.2014 12:50:08   
ekici
ZDRAVO MISLAM DEK A EVREME I JAS DA SE PRIJAVAM OVDE BREMENA SUM SO BLIZNACI I SUM VO 10 NEDELA I SUM PREEEEPLASENA NEMOZAM DA SPIJAM INAKU MI E VTORA BREMENOST IMAM I PET GODISNA KERKICKA TAA E PRESREKNA NO SAMO JAS SUM VO STRASNI MISLI KAKO KE E KAKO KE SE GLEDAME POZZZuser posted image

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
8.1.2014 13:10:20   
deluxe
Екици,добро ни дојде на форумотuser posted image Ти посакувам супер дружба со рингерајки,и убава и лесна бременост . Не би требало да се плашиш,тоа е природно,ќе се снајдеш,мајка си е мајка и на две и на три ,инстиктот ќе проработиuser posted image
Честитки за бебушките,имај си убава и лесна бременостuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот ekici)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
8.1.2014 16:04:53   
Felly RR
Екици, добредојде и од мене, ти посакувам лесна бременост и убава дружба на форумот. Еве и ТУКА имаме тема која може да ти биде од помош, и на која ќе може да си разменувате искуства со другите мамички на близнаци.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
1.2.2014 22:43:45   
Felly RR
Последните постови кои се однесуваат на редукција во бременостаа, се префрлени во соодветна тема. Дискусијата нека продолжи таму. КЛИК

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
2.2.2014 16:35:22   
nataly86
Ме интересира дали на форумот има мајка со тројка близнаци...стварно ми е потребна за одредени консултации...Се надевам има некоја

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?