|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бременост со близнаци!
14.7.2010 14:48:16   
ena1
zdravo na site jas sunm nova na forumot bremena sum so bliznaci zacnati so ivf 12 nedela sum i me iteresina dali mora da se pravi skriniong na 4d ili moze vratcijnata da se merat i na 3d poso ne mi rekoa da pravm priska te ispituvajne na anomalii ppreku krvta ???????user posted image

< Поракaта ја уредил Julie -- 14.7.2010 14:55:16 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бременост со близнаци
14.7.2010 14:57:25   
Тања РР
Здраво ена1, добредојде на РР.
За скрининг на нухалната транслуценца можеш да прочиташ ТУКА(КЛИК)
Јас паравев со 4Д ехо но немам информација дали е можно со 3Д, мислам дека не може бидејќи мојата матична ме испрати на друго место да го правам.

< Поракaта ја уредил Тања -- 14.7.2010 14:58:06 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот ena1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бременост со близнаци
14.7.2010 15:04:18   
arh_diz
Jas mislam deka nemora nitu so 3D nitu so 4D toa se samo noviteti i fotografii. Napravi si eho so dolpler ke vidis se i kako se dvizi krvta niz placentata sto e mnogu vazno.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бременост со близнаци
15.7.2010 15:59:04   
vesna1
Zdravo Ena1 i dobrodojde na forumot. Jas bi ti rekla da si napravis 4D(color dopler), toa se pravi vo 12 nedela kade merat nuhalen nabor i vo kombinacija so nuhalniot nabor vo Avicena ti zemaat krv i spored nekoj softver(Prisca test) ti go racunaat rizikot. Spored mene ako priskata ti e dobra i nuhalniot nabor ok (mi se cini trebase da bide pod 2mm), ne treba da pravis amniocinteza.  Kaj mene toa bese dobro i ne pravev amniocinteza. Posle se pravi uste edno 4D vo 24-25 nedela koga se gledaat organite na deteto.
Bi ti go preporacala dr.Dimcev vo Sistina znaes koga ke ti kaze deka e ok e ok. Jas prvo merev nuhalen nabor vo Cair i me izvadija od pamet. Posle toa bev i vo Sistina i vo sv. Lazar i sve bese ok.
Mnogu mi e milo sto ti uspealo IVF neka ti e so sreka da gi rodis zdravi pravi angelcinjata.user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бременост со близнаци!
16.7.2010 11:56:38   
blue_blue
4D e samo sminka - toa ke ti kaze sekoj iskren doktor. Se se gleda i na 3D.

Mene na moite bliznacki site skrinizi mi gi pravese Dr. Stankova koja sega ima svoja privatna odrinacija INA.
Prisca test e samo kompjuterski test, koi spored dadeni parametri presmetuva verojatnost dali decata ke imaat hromozomski narusuvanja (aduning sindrom isl.). Iako go pravev i bese verojatnosta skoro nikakva deka ke imaat narusuvanja, jas insistirav da pravam amnio. Idejata mi bese- sto moze da se vidi - neka se vidi dur e vreme. Ostanuva na tebe da odlucis. Samo amnio so sigurnost kazuva dali ke ima ili ne hromozomski narusuvanja.

Dr. Stankova i Dr. Dimcev se, kolku sto jaz znam, najdobri strucnjaci za prenatalna dijagnostika, imaat epeten iskustvo i znaat sto da vidat na eho.

Pisuvaj za progresot na bremenost i neka se zivi i zdravi bliznacinjata :)


ИЗВОРНА ПОРАКА: ena1

zdravo na site jas sunm nova na forumot bremena sum so bliznaci zacnati so ivf 12 nedela sum i me iteresina dali mora da se pravi skriniong na 4d ili moze vratcijnata da se merat i na 3d poso ne mi rekoa da pravm priska te ispituvajne na anomalii ppreku krvta ???????user posted image

(Одговор на членот ena1)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бременост со близнаци!
28.7.2010 17:05:37   
ena1
fala vi na site za gostoprimstvoto user posted image bev kaj maticniot i mi rece deka nema potreba da se odi nikade posto bebijnata se vo red site parametri se dobri a i nemam nekoja si istorija so anomalii ili neuspesni bremenosti a imam samo 29 god  zatoa ne bev na 4d i se nadevam deka se e vo red i sto poveke mislam se potesko mi e a mi doaga sekoj den da odam na eho za da gi gledam kako rastat user posted image jas sum OPTIMIST !!!!!

(Одговор на членот ena1)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бременост со близнаци!
1.8.2010 23:08:21   
cecka
zdravo ena1 jas nosev tri isto taka po pat na ivf i napraviv samo skrining vo 21 ned vo gak no go napraviv kaj najdobrata doktorka pr adamova  pozdrav i ti posakuvam prvo so lesno da ti mine bremenosta a potoa site da bidete zdravi ziviuser posted image

(Одговор на членот ena1)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бременост со близнаци!
7.9.2010 21:39:28   
Frogy
Devojki imam edno prasanje.Vie sto imate bliznaci ili ste bremeni so bliznaci,vo koja nedela vi utvrdija deka nosite bliznaci?Mnogu ke mi bide milo ako mi odgovorite na ova prasanje.Inaku na forumot sum poveke vreme zacleneta no ne sum nekako aktivna,so namera sum da pocnam da bidam sekojdnevno so vas da ve zapoznaam user posted image user posted image

(Одговор на членот ena1)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бременост со близнаци!
7.9.2010 22:15:51   
mama26
dobro ni dojde frogy.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Frogy)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бременост со близнаци!
8.9.2010 9:10:01   
menki
I jas nosam bliznaci mene mi kazaa deka se bliznaci uste vo 6 tata nedela od bremenosta se gledaa ubavo na eho

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бременост со близнаци!
8.9.2010 9:28:24   
bebence1
zdravo na site i jas nosam bliznaci i sum vo 10 nedela za 2 nedeli odam na kontrola do sega malite sd dobri no vo mene postoi nekoj strav da ne im se sluči nešto.Inaku so IVF postapka ostanav bremena.Pa moze li da mi kaze nekoj do koga e toj rizičen period jas se ušte ne odam na rabota i planiram ako se bide kako što treba na sledniot pregled da pojdam na rabota.No nekako čudno se čuvstvuvam ako sedam podolgo vreme kako nekoi bolki mi se javuvaat.Pa ve molam za vašite iskustva ako može nešto poveće.

(Одговор на членот menki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бременост со близнаци!
8.9.2010 10:50:57   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: Frogy

Devojki imam edno prasanje.Vie sto imate bliznaci ili ste bremeni so bliznaci,vo koja nedela vi utvrdija deka nosite bliznaci?Mnogu ke mi bide milo ako mi odgovorite na ova prasanje.Inaku na forumot sum poveke vreme zacleneta no ne sum nekako aktivna,so namera sum da pocnam da bidam sekojdnevno so vas da ve zapoznaam user posted image user posted image


Zdravo Frogy,

Mene na prvoto vaginalno eho (mozebi 2-3 nedela) mi rekoa deka se bliznaci.
Pozdrav

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот Frogy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бременост со близнаци!
19.9.2010 13:07:04   
britania
zdravo na site, i jas nosam bliznaci i od denes sum vo 16ta nedela i strasno me interesirase za amniocentezata pa go prasav mojot maticen i toj mi rece deka za bliznaci e rizicno pa mi preporaca screening vo 20 ta nedela..
me interesira dali nekoj e zapoznaen koga tocno treba da se pravi screening?dali ke treba toa da go nagllasam koga ke se javuvam vo sisitina za doktorot da bide zapoznaen ili najdobro e so nego da razgovaram?

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бременост со близнаци!
19.9.2010 14:33:51   
Палешка РР
ТУКА можеш да прочиташ повеќе за таа тема британиа

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот britania)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Бременост со близнаци!
19.9.2010 22:34:12   
britania
fala paleska..

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Бременост со близнаци!
20.9.2010 0:00:02   
blue_blue
I za bliznaci vazi istotot pravilo kako i za bilo koja druga bremensot, do kraj na 3-ti mesec. Koga ke vlezes vo 4-ti mesec sansite za spontan se mnogu pomali. Cudni cuvstva vo stomak ke imas se do kraj na bremenost, nisto cudno - reagiraj samo ako e mnogu jaka i cesta bolka i ako nedaj boze imas nekoe obilno krvarnje - odma na lekar. Jas na rabota odev celo vreme, samo sto do kraj na 4-ti mesec odev skrateno po 4 saati oti mnogu mi se spiese i se osekam moogu iscrpeno. Mene doktorot mi kaza da se odnesuvam normalno i deka nema nikakva potreba da lezam. Taka sto konsultiraj se so lekarot- ako e zdrava, normalna bremenost nema zosto da sedis doma ako se osekas dobro

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence1

zdravo na site i jas nosam bliznaci i sum vo 10 nedela za 2 nedeli odam na kontrola do sega malite sd dobri no vo mene postoi nekoj strav da ne im se sluči nešto.Inaku so IVF postapka ostanav bremena.Pa moze li da mi kaze nekoj do koga e toj rizičen period jas se ušte ne odam na rabota i planiram ako se bide kako što treba na sledniot pregled da pojdam na rabota.No nekako čudno se čuvstvuvam ako sedam podolgo vreme kako nekoi bolki mi se javuvaat.Pa ve molam za vašite iskustva ako može nešto poveće.

(Одговор на членот bebence1)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Бременост со близнаци!
21.9.2010 10:33:57   
maj 2010
zdravo jas sum nova vo ringaraja i sakam da ve pozdravam site i so sreka isto na siteuser posted image

(Одговор на членот ena1)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Бременост со близнаци!
21.9.2010 10:43:30   
maj 2010
jas sum bremena so bliznaci od ivf i sum 20 nedela posto posle 17 godini vo brak mnogu se plasam da ne mi se sluci nesto ve molam za sovet sto e najsigorno da se proveri dali se ke bide vo red do kraj , jas imam napraveno tripl test i se se gledam na eho i dimeri tie mi se negativni i maticnio mi vika se e vo red a jas seuste iam strav posto ne se popravam vo kilaza samo2 kila posto pocetokot oslabev pozdrav

(Одговор на членот ena1)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Бременост со близнаци!
22.9.2010 6:25:12   
Merlin
Zdravo maj, kako da ti recam da ne se sekiras koga i jas sum istata samo panicam nesto. Inace i jas nosam bliznacinja 29 nedela sum e sega navistina pocnaa problemite. Edvaj odam se otesko jadam zasto mislam deka stomakot ke mi prsne. Inace stom si gi naptavila site ispituvanja nemas gajle, a isto i za kilogramite, nema vrska samo bebinjata da se dobri a ti ke se popravis ponatamu toa e individualno.
Jas sum nekoj 10-tina kg popravena do sega.
Inace bas bi sakala da procitam iskustva na drugi dupli mamicki, kako ja iznosile bremenosta, kako se spravile so tekovnite problemi.
Pozdrav user posted image

(Одговор на членот maj 2010)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Бременост со близнаци!
22.9.2010 13:13:48   
britania
zdravo maj, me interesira kakov e toj tripl test i koga se pravi?
samo napred i so pozitivni misli se ke bide vo red
pozz

(Одговор на членот maj 2010)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Бременост со близнаци!
22.9.2010 13:32:16   
blue_blue
Здраво мај2010

Правиш најнормални тестови кои се прават за секоја бременост. во 12 недела тој што е за нухален набор, обем на глава итд.., во 21 недела исто ми правеа некој скрининг за како се развиени срцата, а во 28 недела скрининг за малформации на органите. На мое инсистирање (останав бремена 2 месеца пред да наполнам 35 годни) правев и ПРИСЦА тест оној сто статистички одредува колкви се шансите за малформации, ама пошто и тоа не ми беше доволно иако испадна едево не знам колку милиони дека е шансата, инсистирав да правам амнио цинтеза и ја правев во 17 недела.

Тоа што не се дебелееш нема никаква врска, јас кога се породив бев 8 кг здебелена од моментот кога останав бремена, а децата беа сосема доносени, целосно развиени и се родија со по 2.800 гр секоја, така што нема врска твојата тежина, и јас кревав паника дека не се дебелеам и докторот ми рече да не се глупирам, туку да бидам среќна што сум многу подвижна, што не отекувам и да си правам се што мислам дека можам.

Уживај си во бременоста и не се секирај толку, имаш уште многу години пред тебе за секирации - те не цицале, те имале грчеви, те се разболеле, те у градинка тргнале, у школо, почнале да искачаат....Затоа уживај си сега и слушај си го докторот

(Одговор на членот britania)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Бременост со близнаци!
23.9.2010 11:19:35   
maj 2010
zdravo britanija toj test e za anomalii preku krv se pravi od 15 do 17 nedela jas go pravev vo adrialab vo bitola mi zemaa krv pa ja prakale vo germanija i posle 15 dena stigat rezultatite pravev tamu posto ivf pravev vo bitola kaj dr. tase

(Одговор на членот britania)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Бременост со близнаци!
23.9.2010 11:26:01   
maj 2010
lele blue i merlin blagodaram za utehata kolku ste pozitivni alal da vi e zosto jas nemozam da ne se sekiram srceto mi e kako pile vo kafez .Sega sum 20 nedela za tri nedeli sum na 4d pa da vidam dali e se vo red pa ke se otpustam malku i nemozam uste ubavo da gi osetam kako mi mrdat i toa pa se plasam samo nesto kako da me skrokotka vo stomak pozdrav

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Бременост со близнаци!
23.9.2010 14:43:23   
mila81
i jas sum brmena so bliznaci po pat na ivf i sum 19 nedela. do sega se e dobro , popravena sum 7 kg, moze se mnogu ama taa e pazam kolku sto mozam sto jadam. sega vo 22 nedela ke odam na 4D eho za anomalii.
pozdrav do site idni mamicki

(Одговор на членот maj 2010)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Бременост со близнаци!
23.9.2010 14:51:41   
delfinka
Cestitki na site "dupli mamicki" a i na ostanatite sekako i bi ve zamolila da mi pisete kade da najdam tema ako ima za endometrum?!
Vi blagodaram

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот mila81)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?