|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Редукција во бременоста
11.12.2013 13:14:06   
petra27
Probav na razni nacini da najdam podatoci no ne uspeav....
Poveketo znaat deka nosam trojka i sum 11 nedela....utre treba da pravam redukcija so namera da se odbegne rizicna bremenost i predvremeno poroduvanje.
E sega koj znae kako se pravi i sto ima iskustvo neka spodeli....

< Поракaта ја уредил Martins mom RR -- 11.12.2013 15:28:51 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Редукција во бременоста
11.12.2013 13:21:23   
LoveableMe RR
Petra27, една другарка беше бремена со три и тоа во ИВФ постапка, но кај нејзе кога отиде на контрола, докторот и кажа дека третото само ќе се исфрли во текот на бременоста и така бидна. Кај тебе изгледа машала се сите здрави и јаки и не се предаваат, па мораш едно да редуцираш. Поздрав, се надевам некоја од членките, ќе успее да пише за ова.

< Поракaта ја уредил Martins mom RR -- 11.12.2013 15:29:18 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Редукција во бременоста
12.12.2013 16:28:03   
LoveableMe RR
Петра27, денес требаше да правиш редукција, нели? Пиши како помина и како тече процедурата. Позз то тебе, со лесно.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Редукција во бременоста
12.12.2013 16:36:11   
kapina
Jas imav prijatelka koja isto taka so IVF ostana bremena so trojka. I gi ispusti site tri gi izgubi

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Редукција во бременоста
12.12.2013 16:44:15   
kapina
A druga pak gi iznosi site tri I gi rodi se zavisi od toa sto ti kazal doktorot ako kazal oti mora da se napravi redukcija napravi ako ne ne

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Редукција во бременоста
12.12.2013 18:02:16   
petra27
Denes napravivme redukcija...najlosoto iskustvo vo mojot zivot....bebeto se borese so iglata...luge 1 saat i 20 ubodi vo stomak....trojca doktori i dve sestri vrz mene....za sreka prirodata si go napravi svoeto...ednoto bebe bese so nuhalen nabor 4mm i toa go reduciravme....pitoa mi stavija progesteron,infuzija so antibiotik i eve sega odmaram.....ponekogas losite raboti za dobro se....

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Редукција во бременоста
13.12.2013 8:19:15   
mommy_angels RR
Петра27 user posted image user posted image user posted image ,убаво си кажа ,понекогаш секое лошо за добро е.Најважно е дека се поминало во најдобар ред,сега одмори се убаво и се што ти останува е да уживаш во остатокот од бременоста user posted image

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Редукција во бременоста
13.12.2013 9:07:44   
LoveableMe RR
Петра што побрзо да го заборавиш тоа искуство и да продолжиш понатака со бебушите. Поззuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Редукција во бременоста
13.12.2013 16:24:44   
LARA83
Petra од тоа што се мора неможеш да избегаш, битно најлошото помина , гледај да се фокусираш на двете срцушки во стомачето и да ги поддржиш со позитивна енерија user posted image а денешниот ден да го заборавиш како лош сон
поздравче и чувај се user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Редукција во бременоста
13.12.2013 16:56:08   
Melanija RR
petra27 user posted image храбро си издржала,сега им требаш на двете user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LARA83)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Редукција во бременоста
13.12.2013 17:35:15   
petra27
Fala vi zenski...vo ponedelnik sme na kontrola...togas ke napravime i skrining na dvete bebinja....sepak mi olesna sto prirodata sama si napravi selekcija pa ne morase da birame od zdravi bebinja....mi rekoa ovie denovi da odmaram....zdravje ke vi pisam vo ponedelnik...backi do site

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Редукција во бременоста
13.12.2013 18:04:35   
Martins mom
user posted image user posted image Петра27, заборави го овој петок13 и биди силна за двете сонцаuser posted image user posted image во мешето, а и за нивниот баткоuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Редукција во бременоста
1.2.2014 22:41:05   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Здраво РР во моментот се чувствувам избезумено, измешани чувста, емоциии се... се надевам дека ќе има некој што ќе ми помогни...

Бремена сум 7 недела со три...сите со срцева акција и слична големина соодведна за неделата добиени се по пат на ИВФ ( значи макотрпни 5 години мачење по болници

Е сега прашањето е дали се прави редукција, или не имам две недели да се одлучам... од една страна не сакам да прам ги сакам сите а од друга сакам и здрави бебиња имам две недели да одлучам,

Се надевам со ваши искустава и совети ќе ми помогнат во одлуката


ИЗВОРНА ПОРАКА: nena lonley


ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Здраво РР во моментот се чувствувам избезумено, измешани чувста, емоциии се... се надевам дека ќе има некој што ќе ми помогни...

Бремена сум 7 недела со три...сите со срцева акција и слична големина соодведна за неделата добиени се по пат на ИВФ ( значи макотрпни 5 години мачење по болници

Е сега прашањето е дали се прави редукција, или не имам две недели да се одлучам... од една страна не сакам да прам ги сакам сите а од друга сакам и здрави бебиња имам две недели да одлучам,

Се надевам со ваши искустава и совети ќе ми помогнат во одлуката

Posle tolku maka si doobila blagoslov i toa troen :) ti cestitam prvo a vo vrska so tvoeto prasanje moeto mislenje e da ostavis taka kako sto e pa kako ke e pisano za site vas taka.Ne sum nekoj verski fanatik no mislam da se prepustis na sudbinata i da uzivas vo bremenosta,zatoa sto ako e sudeno nesto loso da bide ke bide i so 1 bepce vo meseto.Uste ednas ti posakuvam mn sreka ponatamu




ИЗВОРНА ПОРАКА: petra27

Jas pravev redukcija...mi bese golem rizik da gi ostavam site tri....za da se rodat dve,morase da se zrtvuva edno....tesko e no toa si go prifativdeka e podobro za drugite dve....eve sega sum 19 nedela i se spremame za serklaz...konsultiraj se i so drug doktor da vidis sto ke ti kaze...se nadevam deka instiktot ke napravi da ja doneses pravata odluka....mene me cekaa do 12 nedela za da procenat koe e najsoodvetno da se refucira...presudna bese prirodata...edno se izdvoe so podebel nuhalen nabor....i stom si sedma nedela neka pricekaat do 11 nedela...moze prirodata ke si go napravi svoeto...


ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Фала Ви на одговорите и подржката...има време минимум уште две недели мене ми рекоја дека е подобро да се прави во 9 неделата, но сепак има време во меѓувреме ќе видиме можеби природата ќе одлучи наместо ние...

Поздрав па се читкамеее


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

nataly gospod grev da ne mi pise no golem e rizikot da gi zadrzes site tri znam dva slucaja sto gi izgubija site tri bebinja zatoa sto ne napravija redukcija


ИЗВОРНА ПОРАКА: nena lonley

Lele kapina zosto vakvi muabeti be duso na drudna zena i kazuvas user posted image Jas pak znam slucai kade zdravi pravi 3 bebinja se rodile,a znam i mn drugi kade 1 bepce se pometnalo...

Sekako majkata ke si odluci na krajot i najdobro da se konsultira so nekolku strucni lica ako treba i poveke mislenja neka cue pred da odluci.sekoe dobro...



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Редукција во бременоста
2.2.2014 18:16:16   
kapina
Pazi jas kazav oti golem e rizikot. znaci nema sto tuka poveke da se diskutiratuka poveke. I veruvam oti I doktorot I go ima kazano toa. Jas da sum na nejzino mesto ne bi rizikuval a. a fala bogu ima I uspesni bremenosti so trojki znam I takvi slucaevi jas sum veke 9godini bez deca I tolku vreme odam po bolnici I znam sekakvi slucaevi realnost a I ja kazuvam nisto drugo

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Редукција во бременоста
2.2.2014 20:59:58   
nataly86
Убаво кажа капина си поминала 9 тешки годни и си слушнала разно случаеви...еве да ти се случи и тебе бременост со тројка рече дека одма едно ќе редуцираш... ај кажи кое ако е сите со иста големина и сите имаат срцева акција.. за кое ќе се одлучиш тој ден срцето да му престани да чука???

Одлуката за редукција според мене доколку сите ембриони се во ред е многу тешка и вклучува многу аспекти од етички,медицинки и ред други....

Искрено се надевам дека за овие две недели природата ќе ја превземи таа тешка за мене одлука...многу измешани чувстваuser posted image

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Редукција во бременоста
2.2.2014 22:47:34   
petra27
Natali znam kolku ti e tesko...i ako site tri bidat vo red,ako se odlucis za redukcija doktorot ke odluci koe e najpogodno za toa...daj boze prirodata da se pogrizi za toa....ti posakuvam sila,trpenie i hrabrost...sto i da bide odlukata

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Редукција во бременоста
2.2.2014 22:59:36   
kapina
Nataly veruvam oti taae mnogu teska odluka. no toa ne zavisi samo od kvalitetot na embrionite zavisi I od matkata dali ke moze da izdrze da iznose tri ploda I mislam oti treba da go poslusas Dr Tase zatoa oti on najdobro znae vo kakva sostojba. ti e matkata a I embrionite jas imav drugarka bevme mnogu bliski no sega veke ne I ona isto kako tebe ostana bremena od prv pat so IVF so trojka I site tri gi izgubi gi ispusti I trite sega za vtoriot pat pred da pocne so IVF jas I kazav da I vratat dva embrioni samo I taka I napravija I sega si imat dve godisni bliznacinja maski

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Редукција во бременоста
3.2.2014 11:28:02   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Nataly veruvam oti taae mnogu teska odluka. no toa ne zavisi samo od kvalitetot na embrionite zavisi I od matkata dali ke moze da izdrze da iznose tri ploda I mislam oti treba da go poslusas Dr Tase zatoa oti on najdobro znae vo kakva sostojba. ti e matkata a I embrionite jas imav drugarka bevme mnogu bliski no sega veke ne I ona isto kako tebe ostana bremena od prv pat so IVF so trojka I site tri gi izgubi gi ispusti I trite sega za vtoriot pat pred da pocne so IVF jas I kazav da I vratat dva embrioni samo I taka I napravija I sega si imat dve godisni bliznacinja maski



Капина мила, немој да ме сватиш погрешно, но мислам дека треба да се има предвид во каква ситуација е мајката и треба да се одбираат советите и да се внимава на каков начин се кажуваат некои работи.. На натали верувам дека и е многу тешко и свесна е за сите ризици, сигурно и ги соопштиле веке такада не и се потребни дополнителни стравови.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Редукција во бременоста
3.2.2014 11:32:39   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Убаво кажа капина си поминала 9 тешки годни и си слушнала разно случаеви...еве да ти се случи и тебе бременост со тројка рече дека одма едно ќе редуцираш... ај кажи кое ако е сите со иста големина и сите имаат срцева акција.. за кое ќе се одлучиш тој ден срцето да му престани да чука???

Одлуката за редукција според мене доколку сите ембриони се во ред е многу тешка и вклучува многу аспекти од етички,медицинки и ред други....

Искрено се надевам дека за овие две недели природата ќе ја превземи таа тешка за мене одлука...многу измешани чувстваuser posted image


Натали, можам да замислам како се чувствуваш. Мој совет е да ги послушаш докторите што ке кажат и да не одиш против нив. Ако тие мислат дека е потребно да се отстрани еден плод, ти знаејки дека тоа не е по твоја волја, направи го тоа колку и да боли, знај дека е тоа најдобро во тој момент. Види, распрашај се, направи испитувања какви што треба и ако е неминовно да се прави редукција, тогаш направи ја, но ако е се во ред и ако ти кажат дека ти можеш да ги задржиш сите три, тогаш следи го твојот инстинкт и со господ напред да си родиш здрави и живи бебиња што ке те прават среќна !!!!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Редукција во бременоста
3.2.2014 11:33:45   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

......Одлуката за редукција според мене доколку сите ембриони се во ред е многу тешка и вклучува многу аспекти од етички,медицинки и ред други....

Искрено се надевам дека за овие две недели природата ќе ја превземи таа тешка за мене одлука...многу измешани чувстваuser posted image


Nataly86, јас имам другарка која остана бремена по пат на ИВФ и сите три ембриони се фатија. За среќа, пред да вршат редукција, едното само престана да расте и се направи природна редукција....посакувам и кај тебе да е така, обично докторите даваат точни совети, но сепак одлуката е твоја...дај боже природата да го направи своето....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Редукција во бременоста
3.2.2014 11:48:31   
niki
uf kapina ti ko da navivas da napravi redukcija

no prasanjeto e dali mora da se pravi ili preporacuvaat/razmisluvaat lekarite za da se izbegne odreden rizik za koj sega nema indikacii
veruvam deka odlukata e strasna, posle tolku borba za bebe sega da razmisluvas dali site da gi socuvas ili nekoi od niv da gi unistis
sudbinata bas gi stava vo teski iskusenija lugeto
i za zal odgovor na vakvi prasanja ne moze da se najde vo tugi mislenja nitu pak tugite iskustva se relevanten faktor vo odlucuvanjeto
treba sekoj sam so sebe da gi promisli site opcii i da rascisti so kakvi odluki moze i ne moze da zivee i otvoreno, najiskreno i ubavo da se porazgovara so partnerot, a potoa i so strucni lica za da se vidi sto se moze da se napravi za da se postigne najprifatliv mozen ishod

navivam i vi posakuvam da bidete vo sostojba site bebusi da si gi iznosite do kraj bez negativni posledici po nikogo
user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Редукција во бременоста
3.2.2014 17:29:30   
nataly86
Фала на сите за подржката и вашите ставови и размислувања.... има уште недела две да видиме што има природата да каже...потоа на контрола...сакам да слушнам став од двајца доктори па ќе видам...

Нашиот став мометално е доколку доктрот речи дека сите се во ред бебушки не правам редукција, доколку некое не се развива соодветно со другите или пак докторот речи изричита редукацијабидејќи би била загрозена сериозно состојбата тогаш би правела...

Ризици постојат и да се прави редукција и да останат сите...тоа е медицина 2+2 =6 нема правила и никој не знае да кажи што ќе биди за месец два и понатаму...

Одлуката е страшнаuser posted image толку многу збунета не сум била никогаш но што е тоа е... Животот секогаш не носи од едно во друго искушение....



_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Редукција во бременоста
3.2.2014 18:02:25   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Фала на сите за подржката и вашите ставови и размислувања.... има уште недела две да видиме што има природата да каже...потоа на контрола...сакам да слушнам став од двајца доктори па ќе видам...

Нашиот став мометално е доколку доктрот речи дека сите се во ред бебушки не правам редукција, доколку некое не се развива соодветно со другите или пак докторот речи изричита редукацијабидејќи би била загрозена сериозно состојбата тогаш би правела...

Ризици постојат и да се прави редукција и да останат сите...тоа е медицина 2+2 =6 нема правила и никој не знае да кажи што ќе биди за месец два и понатаму...

Одлуката е страшнаuser posted image толку многу збунета не сум била никогаш но што е тоа е... Животот секогаш не носи од едно во друго искушение....





Натали баш ме израдува со твојот став,дека доколку 3те се ок,нема да редуцираш.Само имај голема верба,ништо друго не е важно. Секоја приказна си има свој сопственик,не се плаши и не се обесхрабрувај.Така и ти ќе бидеш еден добар пример за супер мамичка која ќе износи и ќе роди три срцињаuser posted image Во дадени моменти мора да разбереме едно-Дека се се случува со причина,и дека над се,стои Еден кој е најголем и кој владее со се -Бог.Верувај!!!!!

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Редукција во бременоста
3.2.2014 18:21:22   
kapina
Jas neznam koj ti vrati tri embrioni na tebe koga zakonski se dozvoleni za prvo IVF da se vrakat najmnogudva. toa na mene ne mi e jasno inaku jas mislam oti najdobro e ti da si go poslusas doktorot sto ke ti kaze dali da praves redukcija ili ne oti kako sto kazav ovde veke ne stanuva zbor samo zatoa kolku se kvalitetni embrionite tuku I od toa dali tvojata matka ke moze da izdrze da iznose tri ploda jas imavtri embrioni I embrioni isakav I trite da mi gi vratat nomi rekoa nemoze dvata bea so slab kvalitet edniot bese super I ne samo edniot go vratija posle dr Tase kaza da I gi vratevme site site ke se fatea kaj nea inaku jas ne sum za redukcija oti nisto cudno I jas da se najdam vo takva situacija eve veke pominaa 6meseci od spontaniot I poleka poleka pocnav so spremanje dokumenti za IVF pak

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Редукција во бременоста
3.2.2014 18:48:31   
nataly86
A koj rece deka mi vratija tri???? mene mi vratija 2 od koj edniot se podelil i dr. rece deka toa se slucuva vo mnogu slucaevi...taka da ic ne se sekiras zakonskite normi se zapazeni

Znaci ako podobro go procitas mojot post ke vidis:

Нашиот став мометално е доколку доктрот речи дека сите се во ред бебушки не правам редукција, доколку некое не се развива соодветно со другите или пак докторот речи изричита редукацијабидејќи би била загрозена сериозно состојбата тогаш би правела..

Ne znam zosto tolku debatiras na ovaa tema i se zamaras so mojata redukcija...tvojot stav si go kaza uste vo prviot post...Toa e toa sekoj ima pravo na izbor
Pozdrav kapina i sekoe dobro

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?