|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.6.2013 18:53:34   
Палешка РР
Кај нас е маката дури да ја легниме, се тогаш и се пријадува (ако пред 1 час јадела) и се примочкува (ако пред 10 минути мочкала), па чекај да заврши цртаниот, па сите по ред по шест пати да ги избаци, па да провери пеперутки за тепање да не има....долг е списокот. user posted image

А кога ќе легни кома е за 1 минута.

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 9.6.2013 18:55:12 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
12.6.2013 9:49:41   
Dreamline

Delux a kade gi kupuvate i kolu pari se? Mi izgleda kako dobra investicijauser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dreamline

Na kakva nisalka mislite? Moeto ima skoro 5 meseci i go uspivam na race ili cice...Ama cekam dobro da se izmori pa go niskam samo 5 minuti i zaspiva sekundarno user posted image



ние имаме со метална конструкција за во соба или двор,од страните има како А буква поврзани гора со метална шипка.и на неа е седиштето(ако ме разбра)user posted image


(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
12.6.2013 10:01:59   
caciana
Во релаксатор user posted image

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
12.6.2013 10:34:59   
moni teo
uste od bebe zaspiva sam bez niskanje bez nisto samo siseto ke si najde pozicija i zaspiva a koga bese bebe na cice zaspivase i potoa go stavav vo krevet nemame nikakov problem za zaspivanje pu pu da ne se urocam

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
12.6.2013 10:56:07   
meU87
Уф кога како, некогаш заспива сама, некогаш со малку нишкање во креветче, а некогаш на перница па ја нишкам.

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
12.6.2013 11:51:34   
maci.j
Dodeka bese pomalo go zaspivav vo race so niskanje a sega koga potporasna malku zaspiva samo vo lulka i da mu bide pustena nuki nuki ili mama voli bebu inaku ne zaspiva :)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
12.6.2013 11:58:38   
Sanja
Додека беше бебе, ја успивав ќерка ми во раце, но сега со 3 и пол години си спие сама во своја соба, заспива гледајки ги том и џери! Се радувам за мојата умна ќерка!

(Одговор на членот maci.j)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
12.6.2013 12:12:07   
oli_naum
Najgolema maka ni e zaspivanjeto !togash pocnuva da skoka po krevet , da pee , da zboruva kako naviena. I za sreka imame edna muzicka kutija so klasicna muzika i taa ja smiruva i zaspiva posle 45 do 60 minutu na sekoe zaspivanje. hahaha

(Одговор на членот Sanja)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
13.6.2013 21:34:16   
cucamaca
:) Ние сме од оние посреќните :)
Ретко кога заспива на цице, освен ако ептен му е време за цицање :)
Во суштина сака некој да лежи до него и да се гали... т.е. тој да не` гали user posted image

_____________________________

*** cucamaca ***

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
14.6.2013 0:06:12   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenaanamarija

Moive dve decinja (imaat 5 i 2 godini)obavezno spijat preku den i navecer kasno legznuvaat 22h nekogas i 22 30h ne faka...
kako se spravuvate vie so spienjeto? I dali i od koja vozrast vi zaspivaat sami ili im e potrebna pridruzba, mama da legne do niv?user posted image



_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот cucamaca)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
14.6.2013 14:08:47   
Sirena##
Сама си заспива во креветчето

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
14.6.2013 15:06:55   
princessa
legnuvam do nea na spalna i davam mleko da pie i kupa euser posted image

(Одговор на членот Sirena##)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
14.6.2013 15:08:45   
blond
Легнуваме заедно на спална, се гушкаме и така. Си кажуваме приказни за волкот и црвенкапа, Снежана и сл. Ретко заспива сам. Еве сега сам заспа во креветче, јас само го гледав од спална :)

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
4.7.2013 11:55:25   
Душичка
Здраво еве и јас да си ја кажам маката мојата мала има 10 месеци до пред еден месец заспиваше за пола час до мене на спалната но откако почна сама да станува да се подига на креветчето потребнини се 2 часа да заспиеме и тоа од 22 до 24 не сака ни нишкање ни пеење ни пак држење во раци тоа ме чуди што цело време и се спие чешка очи ама не се предава само праве стани седни во кревечето и постојонао вика ТА ТА ТА како да се крие па бејја друга откако ќе заспие во 24 часот почнува де се буди на пола час ако не станеш да и дадеш user posted image плаче бес прекин и сабајле најмногу до 7 часот спие.Преку ден спие од 2 до 3 часа.Барам спас не се издржува на лудило ме тера на работа сум до 15 часот си доаѓам ручам и одам на нива до 20 часот и кога ќе си дојдам немам сила сакам одмор ама со неа нема за овој месец дена сум ослабната 7 кг. немам секунда време за менеuser posted image . Пишете некој совет за побрзо заспивање.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
4.7.2013 12:36:27   
sandriana RR
Душичке, само трпение, тое е спас user posted image
Шала на страна, ама веројатно е приод, што повеќето бебиња на таа возраст го минуваат. Не разбрав само дали цицате? Дали се буди за цицање? Или онака, од вознемиреност? Во оваа возраст бебињата повеќе разбираат, преку ноќ ги преживуваат дневните ситуации па и тоа ги вознемирува. Покрај тоа интензивно растат и заби, па и тие создаваат нервоза.
Оваа ситуација јас ја имав до скоро 19 месеци, кога ја одбив ќерка ми од цицање, па дојдовме до некој ред. И до ден денес (уште малку 2 години ќе правиме), се заспиваме со нишкање - 90% од ситуациите. Сака да се гушнеме, па свртиме круг низ собата гушнати, пееме 1-2 песнички и заспива.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Душичка)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
4.7.2013 13:23:08   
Душичка
sandriana RR se nadevam deka nema da trae dolgo inaku ne cicame sega sme na mleko i na tvrda hrana no koga se budi ne saka nisto ni mleko ni voda ni sok samo cuclata daj i ja i posle pola cas eve ja pak a inaku ima veke 4 zapcinja gore i 4 zapcinja dole.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
5.7.2013 8:50:29   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: Душичка

Здраво еве и јас да си ја кажам маката мојата мала има 10 месеци до пред еден месец заспиваше за пола час до мене на спалната но откако почна сама да станува да се подига на креветчето потребнини се 2 часа да заспиеме и тоа од 22 до 24 не сака ни нишкање ни пеење ни пак држење во раци тоа ме чуди што цело време и се спие чешка очи ама не се предава само праве стани седни во кревечето и постојонао вика ТА ТА ТА како да се крие па бејја друга откако ќе заспие во 24 часот почнува де се буди на пола час ако не станеш да и дадеш user posted image плаче бес прекин и сабајле најмногу до 7 часот спие.Преку ден спие од 2 до 3 часа.Барам спас не се издржува на лудило ме тера на работа сум до 15 часот си доаѓам ручам и одам на нива до 20 часот и кога ќе си дојдам немам сила сакам одмор ама со неа нема за овој месец дена сум ослабната 7 кг. немам секунда време за менеuser posted image . Пишете некој совет за побрзо заспивање.

Moja bolna tema definitivno :(( Dusicka gore-dole imame ista maka.Mojov zver spiese ok samo do 3-ti mesec.Od togas navaka (sega sme veke 1 godinka) nema podobruvanje so isklucok na nekoi noki koga pospiva poveke a toa e retko.Legnuvam e 22h (na cicka) i spie maksimum do 7h so 3-4 budenja obavezno a moze i poveke.Eve sega sme pak vo nekoja faza koga se budi na sekoj saat bara da cica i mnogu tesko prezaspiva.Znaci mi se slucuva cesto da se uspivame vo 3h po polnok po saat vremeuser posted image user posted image na race so niskanje i mi se ide da poludaaaaaam od sto mi se spie.Na rabota turbo po 10 saati,doma nema zastanuvanje i taa zema ja trgam veke dolgo vreme.Iskreno se naviknav i si se pomiriv deka e period i koga togas i moevo golemo bebce ke pocne da spie kako sto treba.Bidi trpeliva toa e edinstven sovet sto mozam da ti go dadam user posted image

(Одговор на членот Душичка)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
5.7.2013 9:35:41   
AnnaMolly RR
Детево мое има три години и цели три години заспиваше во 21:00 најдоцна 21:30 беше заспан веќе.
Еве веќе неколку недели не сака за жива глава да заспие во 21:00, заспиваме во 23:00 па и подоцна! Јас не сум вака научена и многу ми е тешко, па се мислам да му го прекинам дневното спиење. Плус имам приватна работа и навечер откако ќе заспие морам едно 2-3 часа активно да преведувам, а ако заспие во 23:30 и јас сум капната и не можам до 3 наутро да работам.

А успивањето ни е друга приказна. Пие млеко, па ајде да раскажуваме приказна. Ама не нормална приказна туку некоја измислена. „Ајде мамо раскажи ми ти кога си била мала и си сакала да одиш на улица“. И сега јас почнувам да измислувам. „Па сакав јас да одам на улица, ама беше темница...“. И тој „Не бе мамо не беше темница, туку беше многу жешко“. И сега јас раскажувам, тој ме поправа. И така по цел час се молиме да мижи и да заспие.
Тамам сум помислила дека заспал, а тој свртен на другата страна, ѕиркам и го гледам ги ококорил очите мислиш тукушто станал од спиење!
Па ќе пробам пак денес и викендов да не го успивам преку ден и ќе видиме како ќе биде.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
5.7.2013 9:46:57   
Mihaela 2010
Uff jas sum pa bas srekjna sto od ragjanje pa do sega nemame promeni vo zapsivanjeto,mislam na casot...dojde li 21 sama vika mamo mi se nana..
A preku den si otspiva saat saat ipol,taka si e programirana i bas mi e meraci,i ja ne sum nekoja nokjna ptica pa znam so nea da zaspijam
Inaku imame 3 god i skoro 3 meseci,go pie mlekceto me gali i odma zaspiva

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
5.7.2013 9:52:25   
AnnaMolly RR
Леле блазеси ти!
Кај нас имаше многу строг ред на спиење. Преку ден од 14:00 до 16:00, навечер од 21:00 до сабајле до 7:00. Исто и мене Филип во 20:50 ми викаше ајде мамо да си легнеме. Немаше шанси ова да се смени, освен петок и сабота навечер кога заспиваше во 22:00 некогаш.
Е сега еве почна да ме зеза нешто.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
5.7.2013 9:55:56   
rina13
Јас се откажав од успивање. Неможам веќе да се молиме до 101 и назад, кака мочка, сок, тато кај е , иде мечка итн се ќе и истекне само да не спие.
Сега ја пуштам гарнитурата во дневна замрачувам светло тв уклучен и ќе се вртка лево десно, ќе поскока и сама заспива па ја преместувам во нејзината соба.Не се нервирам вака кога заспие нека заспие.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
5.7.2013 11:01:39   
vezilka RR
Ние со заспивањето сме така од кога е родено детево. Имам чувство дека си мисли дека ако легне ќе си го изгуби времето за игра. user posted image Некогаш се гледа од авион дека му се спие, ама јас до сега не сум го слушнала да рече ми се спие, туку напротив до последна секунада дури заспие вика не сакам да нанам, не ми се спие и брбља, брбља, брбља..нема крај. И кога е многу уморен, ја става главата на перница и заспива. Мене проблемот мие да го ставам во хоризонтала user posted image user posted image . Сега не оди во градинка, и сабајлечки спие повеќе, така сда заспивањето од 11 ни е преместено во 12. Денес и реков на мајками да го разбуди порано.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
6.7.2013 8:47:48   
bucko mal
Nie se zaspivame so nishkanje ama vo sedecka pozicija kako shto go doev.Go gledam zaspal cvrsto I go stavam vo krevetce I detevo naednash se vrti na stomak I se isprava pa aj pak so nishkane ke zaspie pa go stavam vo krevetce.Otako prekina so cicanje mnogu poubavo mi spie,prvoto budenje mu e vo 5 ili vo 7 kako sinojka.No imame drug problem preku nok koga spie priplakuva u son,onake ke spisne ke prozbori neshto I pak zaspiva,nekolku pati mu se slucuva vo edna nokuser posted image
znaci ne se budi da saka da igrame ili podolgo da place samo taka kratko ke spiska, mizi so ocinjat I odma prodolzuva da spie.
Dali ste imale vakva situacijauser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
6.7.2013 19:46:27   
sandriana RR
bucko mal, јас често се соочувам со оваа ситуација- прекинав доење пред 2-3 месеци, и мноогу полесно е заспивањето, и поквалитетно спиењето, но има ноќи (2-3 пати неделно, некогаш почесто), кога приплакува во сон, па бара вода и презаспива за 5 минути. Ова беше особено интензивирано додека растеа 3ките заби, тогаш занеше да плаче и по 15тина минути во сон, без да се разбуди. Па ја будев, ја миев, ја смирував и презаспиваше пак. А сега мислам дека кога има бурен ден во градинка, го преживува во текот на ноќта, па закенкува и си брбори во сон.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
14.9.2013 13:15:54   
Melanija RR
Е како?
Противник на заспивање во раце и нишкање до бескрај,па првата недела кога имав помош а цивне во раце.Имаме 28 дена.Не викам дека сега други ми го научија ама М си е плачлив заспивање е секогаш во раце,немирно спие да се буди и пак дозаспивање во рака.Штом го спиуштам во креветче знае одма да се разбуди.Немирен сон,грчеви ...што и да е ама се навикна.
КОга не плаче знам да го оставам, ако несака да заспие со успивање и будење, сам да се заспие но тоа е еднаш во 2-3 дена.
Еве сега најден заспа во раце го спуштив во кревет и пак претање ,гримаси и не плаче и го оставив во креветче ако заспие супер ако не успивање и пак и пак .Знае да се успиваме цел саат и додека заспие он е пак гладен.И така пропушта спиење и излегува по 3 саати буден,во кои 2 пати преповиен и двапати најаден.
Ако неможе да заспе почнува со штуцање па се нервира и од тоа плаче.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?