|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
13.12.2012 15:46:47   
eli07
Lazalka jok.....samo preku den si ja ligavime i dgvakame radi zabite.Si ja sakavme lazalkata do 3 mesec koga se bese ok, si spiese super preku nok so edno budenje za cice i tolku.Od 4 meseci detevo mi se poremeti vo spienjeto skros odednas user posted image Bas mi e krivo :(

(Одговор на членот aksor22)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
13.12.2012 16:01:47   
Malecka23
e ajde i jas da se prijavam.Mila od koga e rodena spie sama vo krevetce.Dali ednas ima zaspieno i toa preku den na spalna cisto od merak:).Si imame red sto striktno si go drzam se znae banjanje vo 20-21 se masirame oblekuvame mlekceto i vo krevet.Stanuva najcesto ednas nakaj 4 ili 5.Ima periodi vo toa vreme koga se smee mi pravi muabet zs krevetceto i e slepeno do spalnata no jas na ignore i ona koma.Preku den isto imavme red no denovive mi e mn kenkava pa se se poremeti.Spie vo dnevna vo oradica no denovive ,maka macam celo vreme u race(nikogas ne ja ucev nitu zimav vo race za zasoivanje) i nz sto ke pravam poludev.a za muabetot za gosti kaj nas se znae gosti doagaat samo preku vikend i toa najcesto nakaj 2,site znaat deka M se banja vo 20i toa e nejzino vreme istoto i nie koga odime na gosti.Mn mi komentiraat kao mn sum bila stroga no jas sakam deteto da si ima red.Ostavanje po babi u nikoj slucaj za da mi bide raat glavatauser posted image

(Одговор на членот aksor22)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
14.12.2012 0:11:53   
mmbucko
heheheheh ne se sekiraj Eli isti sme i nie copy paste. Vo 12 ni e zborno mesto i posle juhuuuuuuu na sekoj saat. Ama bidejki me e se veke videno, neznam ne se nerviram nekako. Znam deka e taka i deka ke pomine i uzivam vo bebusov dri i koga nespie
ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Ajde i jas da se priklucam na kutrite majkicki koi dezuraat CELA VECEEEERuser posted image user posted image Moevo zverce veke nekoe vreme go smeni noknoto spienje za 360 stepeni.sto ubavo si spievme cela vecer so edno cicanje, ali toa ubavo vreme pomina sega legnuvame nakaj 21h se budi sekogas na polnok i potoa se budi bukvalno na sekoj caat.Ne znam sto ke pravam kako ke se izdrzi dali e period ili ne? Se tesam deka se zabite ama ne mi izgleda bas taka.Najcesto go prezaspivam na cice, ama nekogas i taka ne biva pa se lulame nisame u sred nokuser posted image Za nekoj nedela ke pocneme so dohrana (cvrsta) pa se nadevam deka ke pocne bar malku poveke da spie. A sto vikate...... ili pak si se zalazuvamuser posted image Ajde mamicki koj nasol resenie bilo sto bilo kakvo neka dade sovet


(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
14.12.2012 0:21:10   
mmbucko
А и да се пофалам, вечерва user posted image го заспа поголемата керкичка user posted image user posted image user posted image . И беше мерак она да го успие и не да беше после цела вечер среќна user posted image user posted image user posted image а и јас и мм со неа исто

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
14.12.2012 11:45:37   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

А и да се пофалам, вечерва user posted image го заспа поголемата керкичка user posted image user posted image user posted image . И беше мерак она да го успие и не да беше после цела вечер среќна user posted image user posted image user posted image а и јас и мм со неа исто


user posted image user posted image Е па не смееш да се жалиш ти, имаш помошник user posted image Браво за ќеркичка.

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
6.2.2013 13:14:19   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Lazalka jok.....samo preku den si ja ligavime i dgvakame radi zabite.Si ja sakavme lazalkata do 3 mesec koga se bese ok, si spiese super preku nok so edno budenje za cice i tolku.Od 4 meseci detevo mi se poremeti vo spienjeto skros odednas user posted image Bas mi e krivo :(

Lugje se sluci cudo sin mi fati cucla lazalka na 6 meseci :)) ama samo za zaspivanje.Mu kupiv nova na Nuk 2-ka izgleda taa prethodnata mu bese malecka.Ali makite se uste pogolemi sega. Vcera uspevav da go prezaspijam so cucla namesto cice (ali moram da go dignam od krevetce ,da go legnam do mene cuclata vo usta i pak nazad vo krevetce).I sega namesto 5-6 pati da se razbudi mi se budese na 30 min.(pa da ne preteram edno 15 pati).Dali ke se isplati da proguram vaka nekolku noki da mu davam cucla i da umram za spienje ili ke bide zaludnouser posted image Sovet pls...

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
29.4.2013 4:01:16   
AUMAMA
Moeto dete ima 2 godini. Od prviot den od bolnica spie samo vo svoja soba, vo svoe krevetce. NIkogas ne sum go niskala, ni peela nitu vozela vo kola ili kolicka za da zaspie. Od red 2 nedeli se sluci da ne saka voopsto vo krevetceto da vleze, a ako go ostavam placi do povrakanje.
Nekoja mamicka so slicen problem da mi pomogne?Ne sakam da se uci sega koga e pogolemo da spie so mama.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
29.4.2013 9:45:52   
Natuska85
Аумама и ние заспивавме од раѓење во креветче па некое време со малку нишкање ама цела вечер си ја преспиваше во креветче.Пред неколку месеци исто како кај вас почна детето да плаче да не сака да заспива во креветче,ама плачење вриштење.Како да се исплашил од нешто. И имаше ден кога го оставив и саат време може така да плаче со тешки маки издржав ама се си мислев да не ми глуми. И не успеавме,па ми дојде идеа да ја извадиме страницата од креветчето го споивме со спална и сеа така заспива во креветче, јас до него лежам и навечер кога ќе се разбуди не вришти како "тој" период туку си продолжува.
Ние одиме во градинка и мислам дека таму се има уплашено од нешто или евентуално удрено па влезе тој страв во него од креветче...

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AUMAMA)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
29.4.2013 10:46:33   
masa
Може да се има исплашено,на пример се разбудило,а ти не си била во соба,а може и да е фаза кога почнуваат да разбираат и несакаат да се сами.И ние имавме таква фаза,но додека ја доев обично заспиваше на цицање,освен кога требаше да одиме некаде е тогаш како за инает по цел саат се успивавме user posted image .Кога попорасна заспиваше со шише,но несакаше во креветчето,па ке заспие на спалната и после само ќе ја префрлам во креветче.Сега најчесто не пиеме млеко пред спиење,ама и да побара пие од чаша и тоа не ја успива,па или читаме приказни или гледа цртани и мора јас да лежам до неа исто на спалната заспива па ја префрлам во креветче.Само ако сака си легнува сама во креветче и заспива зошто ако ја убедувам ќе се расони и потешко ни оди заспивањето.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.6.2013 10:06:13   
Malecka23
Морам да се пожалам пошто не знам веќе што да правам со успивањето на М.Од дете што не беше учено во раце,само заспиваш стигнаме до точка да морам да ја клатам пеам дрмам на глава вртам за да некако успее да заспие.Невозможна е.И нашето успивање трае со часови за на крај некако да ми заспие и тоа само 15минuser posted image и ете ти ја ја гледаш тропа на решетките.Значи најадена пресоблечена средена се пробував и да ја оставам сама во креветче со спуштени ролетни,со музика,во тишина да се измори џабе е луѓе црвец невиден одма се врти на стомак и се пентари или кога ти е во раце мораш прво полаа саат да се бориш со нејзе за да ја смириш пошто ти рипа од раце.Кажете совет како да ја одвикнам од заспивање во раце пошто ова не се трпи хронично ненаспана рацете ми откажаа веќе,вчера дури и ми се слоши од што немав веќе сила за клатење почна и страв да ме фаќаа сама сум дома.уфф
Вака е преку ден а навечер успивањето го скратуваме за 1ч па некако се трпи

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.6.2013 10:30:20   
rina13
И ние бевме страшно проблематични за заспивање. До година и 6 месеци се успивавме во раце, ми идеше да си излезам од кожа, се пробував и на крај се сведе на дрнкање во раце по саат време и исушување уста од пеење. Од тогаш навака се успиваме легнати на кревет, јас ќе легнам ќе се покријам и она ќе се џитка лево десно 5 минути и кома.
Се водевме при тоа од едно правило преку ден 1но спиење(од година и 3 месеци преспиваме само 1 на ден по 1час). Помеѓу ноќно спиење и попладневна дремка да поминат мин 3,5часа, а пред ноќно успивање минимум 4,5 5 часа. Не само што почна полесно да заспива, од што и се спиеше немаше стрпление да се шетаме во раце и преминавме на кревет.
Пробајте може ќе вроди со успех. Шемата ја направивме врз основа на потребен сон на дете на таа возраст. Во текот на 24 саата вкупно 12 саати сон(верувај тие 12 сати се квалитетен сон). Сега имаме 2 години и 3 месеци и уште се придржуваме до овој распоред освен ако некогашима ноќно спиење од 12 часа тогаш преку ден не спие и не ја форсирам.(ова го прочитав во една книга прирачник и како со магично стапче ни успеа)

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.6.2013 10:43:05   
Calypso
Сега синко заспива сам. Кога ќе му дојде време, си легнува меѓу мене и татко му на гарнитурата во дневна и за кратко време веќе е заспан. После само го префрламе во креветчето и тоа е тоа. А порано знам, душа ми вадеше, се на раце заспиваше. Ама почнав да го ставам на кревет, лежев и јас со него, на почетокот тешко беше, ама се навикна, и почна така да заспива без проблем, при тоа секогаш има музика пуштено. Денски додуша уште ми заспива во раце, ама сам ми доаѓа, ми вели „да нанаме“, ќе пуштам музика, го земам во раце и додека го однесам до креветот, веќе е заспан. Ама последниве неколку дена ми прави проблем со денското спиење, не сака, и сум пробала да го оставам да не спие, ама во 6 попладне е кома, и после играчки до ниедно време. Затоа инсистирам денски да спие уште некој период, понатаму ќе видиме.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.6.2013 11:38:41   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

И ние бевме страшно проблематични за заспивање. До година и 6 месеци се успивавме во раце, ми идеше да си излезам од кожа, се пробував и на крај се сведе на дрнкање во раце по саат време и исушување уста од пеење. Од тогаш навака се успиваме легнати на кревет, јас ќе легнам ќе се покријам и она ќе се џитка лево десно 5 минути и кома.
Се водевме при тоа од едно правило преку ден 1но спиење(од година и 3 месеци преспиваме само 1 на ден по 1час). Помеѓу ноќно спиење и попладневна дремка да поминат мин 3,5часа, а пред ноќно успивање минимум 4,5 5 часа. Не само што почна полесно да заспива, од што и се спиеше немаше стрпление да се шетаме во раце и преминавме на кревет.
Пробајте може ќе вроди со успех. Шемата ја направивме врз основа на потребен сон на дете на таа возраст. Во текот на 24 саата вкупно 12 саати сон(верувај тие 12 сати се квалитетен сон). Сега имаме 2 години и 3 месеци и уште се придржуваме до овој распоред освен ако некогашима ноќно спиење од 12 часа тогаш преку ден не спие и не ја форсирам.(ова го прочитав во една книга прирачник и како со магично стапче ни успеа)


Уф ама ние сме уште малечки.М има 9 ипол месеци.Во нормални слуцаи она спие навечер од 9 до 6 сабајле и денски преспива по 3-4 пати по 1ч.Сега спие навечер ама преку ден ќе преспие од 8 до кај 10 после тоа накај 1 веќе и паѓаат очињата едвај некако ќе се успиеме ќе поспие малку значи не фаќа накај и2 и нешто и ете ти ја во 3 е веќе будна време за ручек.После тоа накај 5 исто почнува да и се спие и ќе поспие некој си пола саат или 1макс.ќе вечера и пошто не била убаво спиена преку ден и тоа што го спиела било со сто апти станување и кенкање веќе накај 6 ипол 7 она пишти плаче за спиење.Ќе се заигруваме негде до кај 7 ипол и после с еспремаме за бањање.Потребен и барен ден 3ч квалитетен сон се ова што го преспива не е добгро кога сто пати се буди немирни спие кенка.Сум пробала и да лежиме заедно да се глакаме да читаме приказни ама џабеuser posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.6.2013 12:06:38   
AneLav RR
Јас со двеве бебиња не видов некоја мака голема за заспивање навечер, ги бањаме со мм пијат млеко и заспиваат нисто без клатење . Спијат некаде од 21:30 часот, од 5:30 -6:30 некаде се будат за млеко им давам продолжуваат до 8-9 часот. Ама преку ден спијат два пати и тогаш морам малку да ги поклатам, спијат од 11:30-12:30ч , и после од 15:30-16:30 часот. Едно време престанаа да ми се будат за уште едно млеко во 6:30ч ама пак почнаа по старо, не знам зошто веројатно се трошат повеќе затоа што проодуваат. Тоа е мајки се само за мачење создадени веројатноuser posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.6.2013 13:20:07   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Уф ама ние сме уште малечки.М има 9 ипол месеци.Во нормални слуцаи она спие навечер од 9 до 6 сабајле и денски преспива по 3-4 пати по 1ч.

Малечка23, мислам дека тоа е многу пати спиење за 9-месечно бебе. Сега веќе можете да имате два пати спиење, наутро и попладне.
На таа возраст син ми спиеше овака: се будеше 6-7 саатот сабајле и веќе после 2,5-3 саати беше на спиење. После тоа пак период после најмногу 3 саати и се фаќаше некаде најкасно во 2 да спие во вторпат. Ама затоа и во 7 некогаш навечер(обично до кај 8) беше во кревет. значи два пати по 1,5 спиење.
Премините да два пати спиење, нормално два-три дена ќе биде малку потешко додека се навикне, ќе и се спие, ама после ќе биде ок и полесно ќе заспива.
Со два пати спиење теравме некаде до кај 14 месеци мислам, и преминавме на едно спиење.
Со тоа што го следев, со тек на времето му го поместував време на спиење понапред и сега на оваа возраст станува во 7 насабајле, спие денски околу 12 и навечер во кревет е во 9.
Ама ако се случи да спие покасно сабајле пример до 8 и нешто (ретко ама се случи), тогаш и денско спиење му поместувам за исто толку, ќе го ставам во 13 часот да спие.

Син ми сега спие на неговиот нов, голем кревет и многу го сака. user posted image Легнувам до него, тој се врти на мешето и заспива. додека спиеше во креветчето кога како заспиваше, некогаш можеше сам ако е изморен, ама обично го земав во раце , во скутот да лежи всушност и јас седев на фотелја, така најбргу се смируваше и заспиваше. Или го ставав во креветче а јас бев до него и така. Можеше и сам, ама ми скиснуваше дека му требаше некогаш саат време да се смири и да заспие, ово беше по кратка постапка, побргу се смири и веднаш заспиваше. Не ни е многу проблем, освен што сега како е поголем гледам дека му треба повеќе изморување за побргу да заспие user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.6.2013 14:13:56   
sandriana RR
И јас мислам дека е најдобро да кратите денско спиење - да го сведете на 2 пати.
Од моето искуство - додека беше дома, до 9 месеци, со Т мака мачев и за денско и за ноќно спиење, Преку ден ми спиеше по 30 минути максимум, неколку пати. Откако тргна во градинка на 9 месеци, почна со 2 преспивања преку ден - околу 9, и после околу 12-13 часот. И така тераше до скоро, ама САМО затоа што и ноќе многу пати се будеше за цицање, па не беше наспана. Откако ја одбив од цицање, и почна подолго и помирно да спие ноќе, денското спиење и е еднаш (иако веќе е голема -22мес.), по час и пол до два часа.
Издржи го овој период, и сменете го распоредот за денско спиење, би требало да има ефект.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.6.2013 17:22:05   
Malecka23
Јас се раководам спрема неа.Знам отприлика кое време и се приспива ама чекам да јави знаци па се заспиваме.Прееска сакав да ја оставам будна цела куќа ечеше од неа и видов не видов пак 45мин се запивавме и еве ја уште спие.Ок и да го променам распоредот на спиење некако како да ја научам да си заспива во креветче сама?ете и јас да бидам со неа или како и да е ама битно не во раце.Не мие јасно не ми паѓа никаква идеа.Ај да беше поголемка да разбираше можеш да збориш ама вака јас и викам нани нани она ми бега по куќа и ми се смееuser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.6.2013 18:10:01   
Bethany
Хехе Малечка23, обично од помали бебиња се учат да заспиваат сами, не во раце. Сега сте во некој преоден период, па дури не можеш да ја оставиш ниту да поплаче (cry it out) бидејќи ќе станува (претпоставувам се дига на нозе нели). Освен да ја враќаш во лежечка положба милион пати, ама јас не би се усудила на таа возраст, ќе и дојде ко шок , што се случува сега...

Ништо, ќе чекаш да порасте, дотогаш ќе пробуваш што ти падне на памет user posted image Сега се живци, ништо не им задржува внимание, пример да и читаш или слично. Можеби и сама ќе посака да заспива во креветче кога ќе дојде лето, па ќе и биде топло во раце да ја држиш. Така беше лани со син ми. Беше на иста возраст како твоја М. Јас го земам во раце пред спиење да го гушнам, тој се бута од мене, и на мене и на него жешко и така го спуштав па си заспиваше. Ќе видиш и самата, ај кај се 9 месеци, тука уште некој месец ќе си се нункате user posted image
може ли барем да седнеш па да ја држиш во раце или мора да одиш по соба?

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.6.2013 18:12:48   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Јас се раководам спрема неа.Знам отприлика кое време и се приспива ама чекам да јави знаци па се заспиваме.Прееска сакав да ја оставам будна цела куќа ечеше од неа и видов не видов пак 45мин се запивавме и еве ја уште спие.Ок и да го променам распоредот на спиење некако како да ја научам да си заспива во креветче сама?ете и јас да бидам со неа или како и да е ама битно не во раце.Не мие јасно не ми паѓа никаква идеа.Ај да беше поголемка да разбираше можеш да збориш ама вака јас и викам нани нани она ми бега по куќа и ми се смееuser posted image



Ние се заспивавме во раце од кога беше роден,до 6-7 месеци.од тогаш наваму последниве 3 месеци се заспиваме само во нишалка,и многу сум задоволна што барем си ги одмарам рацете,и сега не сака никако во раце да го заспивам.набавете си нишалкаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.6.2013 21:13:43   
Malecka23
може ли барем да седнеш па да ја држиш во раце или мора да одиш по соба?

Ех да можеше а те осети дека седиш во сек.се превртува и на нозе е.Хаха исто сум пробувала и во креветче да ја оставам демекда заспие ете ти ја нозе одма и лупа по решетките и се смееuser posted image user posted image
Ништо изглеа ми останува да си се понервирам уште малку а некогаш и поплачамuser posted image и да се надевам пошто не трпи топло многу сама да сис е тргне.А делукс што викаш за нишалка мислам дека сама така па ќе ја заучам на нишкање јас сакам т.е се денадевам ќе успеам некако да дојдеме до спиење без многу церемонии.Ама колку ќе успееме ќе видиме

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.6.2013 21:26:38   
deluxe
Точно дека со нишалката ќе си продолжи да бара нишање,барем нема да ти тежи во раце,и плус нема да и биде жешко летово ,јас од кога почна Ф да заспива во нишалка раат сум,а за нишањето керка ми ја нишав во раце до 2 год.и преку ноќ мислам дека престанавме,кога таа сакаше,па почна да си лежи до мене и така заспивавме.Пробај барем рацете ќе си ги заштедишuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
8.6.2013 9:56:50   
Dreamline
Na kakva nisalka mislite? Moeto ima skoro 5 meseci i go uspivam na race ili cice...Ama cekam dobro da se izmori pa go niskam samo 5 minuti i zaspiva sekundarno user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
8.6.2013 14:26:43   
Gwendolin
Моево бебе има 9 и пол месеци и заспива исклучиво со цицање. Само 2-3 пати ми има заспано во количка на шетање. Уште од многу мала пробував и да ја оставам во креветче и цуцли и нишање и што не, никако не успеваше. После стрикното применување на методата со плачењето (од книга + читање на форумов), не сакаше да заспива до 3-4 сабајле, плачеше цело време. И баталив се, решив дека е најбитно здраво да расте без стресови и сега си заспива пак со цицање. Имав период кога никако не сакаше во креветче, па спиеше до мене, ама почнав пак да ја ставам (инаку спиеше во креветче од првиот ден).
Сега сеуште се успиваме со цицање, понекогаш во раце, понекогаш на кревет, па ја префрлам во креветче. Денски спие малку (ете сега) околу 1 час или час и половина и толку. Другото време е играње, шетање, играње, шетање...Навечер не заспива никако пред 11 часот и добри сме, ја намаливме границата, порано не заспиваше пред 4, па пред 1...ете сега заспива после 11 и тоа со маки ја фаќам во раце да цица и многу често сака да ми побегне од раце, плеска со рачињата, сака да игра...се разбудува понекогаш за цицање, но некогаш си спие до 7-8. А може да се разбуди во 6, да си игра, плеска со рачиња, си пее и пак со цицање да презаспие до 8-9.
Многу се нервирав зашто не успеав да и воведам некоја рутина точно да станува и да заспива, ама и ова не е лошо, битно да е наспана и среќна.

_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.6.2013 17:59:17   
eli07
Malecka nie sme skoro 11 mseci i negde od 7,8 mesec go skrativme denskoto spienje na 2 pati i mislam deka od togas pocna da pospiva preku den poveke.Sega stanuvame nakaj 7-7.30 pa zaspivame nakaj 10.30-11 h , spie okolu 1.5 cas pa posle nakaj 16 spie pak do kaj 17.30 h (nekogas normalno pomalku nekogas poveke).Zaspiva nekogas na race,nekogas na cice.Problem ni ostana samo noknoto spienje.Spie najmnogu 8.9 casa.legnuvame 22-23h i maksimum do 7h e na noza.Se budi po 3,4pati obavezno.Aj sto se budi nego mnogu tesko prezaspuva.Nit na cicka nit u race po pola saat-saat se prezaspivame.Do koga vaka ne znam.Dal e naviknat na cicka pa se budi tolku poima nemam user posted image
user posted image

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.6.2013 18:02:36   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dreamline

Na kakva nisalka mislite? Moeto ima skoro 5 meseci i go uspivam na race ili cice...Ama cekam dobro da se izmori pa go niskam samo 5 minuti i zaspiva sekundarno user posted image



ние имаме со метална конструкција за во соба или двор,од страните има како А буква поврзани гора со метална шипка.и на неа е седиштето(ако ме разбра)user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?