|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 15:28:49   
Beatris
Дневната рутина е многу битна кај сите бебиња. Таа треба да се воведува уште од најмала возраст, прво со цицањето и спиењето, после и со оброците. Воопшто не ми се свиѓа 'распоред' на деца што еден ден ручаат во 2 па друг во 4, трет во 1 и така натаму. И воопшто не се согласувам дека не разбираат. Секој ќе добие резултат еднаков на трудот што го вложил. Кога детето има ред - за јадење, бањање, спиење тогаш е посмирено, знае што да очекува во секој период од денот.

Методата на контролирано плачење е добра и добро е да се применува, но не по секоја цена. Едноставно некои деца бараат поинакво внимание. Меѓутоа не треба да отстапувате од ВАШИОТ зацртан план, било за јадење било за спиење. Не смее детето да ви го диктира распоредот, а ако тоа го прави, сериозно треба да промените нешто. А што, вие самите мора да го најдете најдобриот начин и најсоодветниот за вашето бебе. Не очекувајте некој да ви каже како да постапите, дете не се гледа по книга, секое е различно, меѓутоа границите и рутината ја поставувате вие.

Инаку ќерка ми има 18 месеци, секоја вечер се тушира/бања, пие млеко и ја носам во креветче. Легнувам до неа на спална, се провртува максимум 10тина мин и заспива до 21.30. Оваа процедура е ваква откако е родена (со исклучок на првите 2 месеци кога заспиваше во раце пиејќи млеко). Само да нагласам дека мојава е ептен јак карактер, што ќе науми сака да биде така уште од мало, дента кога решив дека нема да дозволам таа да ми го диктира редот се преродив. А, во ниедна минута детето нити било нервозно, нити плачело нити ништо. Едноставно го пронајдовме вистинскиот ред за нас. Нема рецепт!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 15:32:58   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Кога одиме на гости, МОРА дома да се вратиме до 20:30 за да се спремаме за спиење.


Потполно се согласувам! Никогаш не дозолувам да се наруши тој ред, затоа што после другиот ден ми е се нарушено, станувањето, појадокот итн...

Не сметам дека е нешто опсесивно-компулсивно, туку ако сум решила да имам дете, сум решила и дека треба да го одгледувам како што треба, и нема зошто да го влечкарам по гости и да го терам да седи или да спие не знам каде па да го пренесувам само затоа што мене ми е интересно и не ми се оди дома.

Жртва е да, ама со овие постапки мене секојдневниот живот ми е многу полесен.

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 31.10.2012 15:35:45 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 15:44:10   
elenak
Моево дете од два месеци сама си постави ред за ноќното спиење. Да не ја подречам ама ми се нема случено ако денски поспие повеќе од обично после да не може да заспие до доцна. Само летово кога беше многу топло заспиваше накај 22.00 оти во 20.00 тек излегувавме надвор да се освежиме и да прошетаме. Ама сега пак си го фативме стариот ред ,, девет во кревет,, user posted image . И ние како Ана Моли и Беатрис ,, Кај и да си во 20.30 дома да си,, оти нејзе и се спие и крај, ни гости, ни играчки ништо не ја занима.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 15:48:13   
AnnaMolly RR
Добро е, Беатрис, мислев дека само јас сум така строга со времето. Мене мм цело време ми се лути и ме зеза што ако сум зацртала да ручаме во 13:00 за во 14:00 да може да го успијам, ама ако ручаме во 14:00 а заспиеме во 15:00, автоматски остатокот од денот е пореметен.
Кај мене важи правилото јадење 9:30, ручек 13:00, спиење 14:00, ужинка 17, вечера 19, спиење 21. Ако скршнам од распоредот паника ме фаќа user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 16:07:30   
Mary
Anna Molly mislam deka toj raspored moze veke da se napravi posle 6-7meseci,dur e pomalo i samo cica nema sansi mislam.jas mislam deka gore dole na moeto imam nekoj red na 2h spieme i jademe,koga ke mi kaze nekoj na 2h cicanje e mnogu rano togas mi se temni.Sekoe dete e razlicno no moras da si uporen za nekoj si red za spienje i jadenje a ima i nekoi deca sami si pravat red.blazesi im na tie majki:)))

_____________________________

Don''t Worry Be Happy!!!





(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 16:14:16   
Mihaela 2010
Isto i Mihaela od koga e rodena 21-21:30 e vekje vo krevet i mene i te kako mi odgovara...i nie sekogas koga ideme na gosti gledame nakaj 19h da sme kaj niv pa vrti suci 21,21:30 preku sila da sme doma i pravac u krevet....mnogu sum srekjna sto detevo mi e takvo bidejki iskreno da e nekoe nokjno zverce jas ne bi mozela da izdrzam,prvo i osnovno jas koga ja uspivam i jas so nea zaspivam od sto sum koma....

(Одговор на членот Mary)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 16:24:23   
vezilka RR
Јас пак немам толку строг режим за легнување, па ни за јадење. Навечер легнуваме околу 11, ама оклу 11, тоа може да значи еден час порано или подоцна. Уште од бебе заспива ова време. Е сабајлечки отсекогаш се будел во различно време, 8, 9 или 10 часот, секој ден различно, дури и ако легнувал неколку дена по ред во исто време. Сега кога тргнавме во градинка го будиме во исто време, ама пак навечер не заспива во исто време. А беше многу смирено бебе, не плачеше и секогаш беше весело. Спиењето преку ден ни е посебна приказна. Во градинка си заспива без проблем, ама викенд, дома, не сака, му се спие ама не сака. Премногу е возбуден оти сме сите дома заедно и не сака да спие. И тајмингот за викенди ние скроз различен. А кога станува збор за шетање, тогаш редовно го надмашуваме времето за спиење, тој толку се разигрува што треба со плачки да го изнесам, Јас тоа не го правам. Не гледам ништо лошо во тоа одвреме- навреме да му се измени ритам на заспивање, на сметка на убава игра со другарчињата.

(Одговор на членот Mary)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 16:25:35   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mary

Anna Molly mislam deka toj raspored moze veke da se napravi posle 6-7meseci,dur e pomalo i samo cica nema sansi mislam.jas mislam deka gore dole na moeto imam nekoj red na 2h spieme i jademe,koga ke mi kaze nekoj na 2h cicanje e mnogu rano togas mi se temni.Sekoe dete e razlicno no moras da si uporen za nekoj si red za spienje i jadenje a ima i nekoi deca sami si pravat red.blazesi im na tie majki:)))


Може срцка и на помало, само јадењето го нема туку цица/пие млеко. И сама знаеш како јас на А постепено и во ведував ред за се, а знаеш колку беше тешка

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mary)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 16:35:01   
Mary
Da znam Srcka isto e da.
Za navecer e kako programiran 20.30 banjanje,cicanje i zaspivanje,I nie na gosti do 19.30 posto od 20h si imame ritual pred banjanje da se iznaripa i izigra.ednas se zeznavme na gosti do 20h i vo kola zaspa i posle nemozevme da go razbudime nit za bananje nit za jadenje od togas za pamet mi e.

< Поракaта ја уредил Mary -- 31.10.2012 16:36:42 >


_____________________________

Don''t Worry Be Happy!!!





(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 17:00:44   
Cipi Ripi
И јас во никој случај не му го пореметувам редот на син ми, редот што колку толку се изборив да го фатиме. Исто како Беатрис и Анамоли, и јас не одам на гости, или ако отидам дома сме најкасно 8. Мило ми е што го прочитав ова и од други, бидејќи во последно време добивав замерки дека сум требала да го учам детето да спие по гости и дека не треба да се бања секоја вечер. Јас не мислам така, не сакам детето да ми спие по куќи а родителите муабет да си прават. Јас сум жртва за моето дете, ама ќе го пораснам како што треба.
Исто така се сложувам со Анамоли за јадењето, и јас сум хистерична ако ми се поремети еден оброк, после ќе ми се пореметат сите, па ќе се поремети и спиењето денско.

(Одговор на членот Mary)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 17:28:05   
Ikana
Ние имаме некој ред да, може и да се рече дека е строг, се знае кога се јаде, кога се игра, кога се спие и кога се шета. Сум ја изместила максимум 1 час рутината, плус или минус, и немало некои проблеми. Мене проблем ми е што станува многу рано од спиење накај 5 или 6, и потоа цел ден јас сум како зомби, а она нема гајлеuser posted image

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 17:33:12   
Hunny
И јас многу внимавам на времето на јадење, спиење, бањање, Навечер ја бањаме во 20:00 од кога е родена. Еднаш бевме на свадба и ја избањав порано па во 20:00 одвај ја смирила мајка ми и пак ја бањала. Така е навикната и крај. После заспива по само 10 минути.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 19:23:13   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

И јас во никој случај не му го пореметувам редот на син ми, редот што колку толку се изборив да го фатиме. Исто како Беатрис и Анамоли, и јас не одам на гости, или ако отидам дома сме најкасно 8. Мило ми е што го прочитав ова и од други, бидејќи во последно време добивав замерки дека сум требала да го учам детето да спие по гости и дека не треба да се бања секоја вечер. Јас не мислам така, не сакам детето да ми спие по куќи а родителите муабет да си прават. Јас сум жртва за моето дете, ама ќе го пораснам како што треба.
Исто така се сложувам со Анамоли за јадењето, и јас сум хистерична ако ми се поремети еден оброк, после ќе ми се пореметат сите, па ќе се поремети и спиењето денско.



Јас само ќе ти кажам да си тераш по вашиот ред, и никој друг да не слушаш. Многу убаво си кажаа и АнаМоли и Беатрис, бебето/детето сака рутина, и кога е воспоставен некој ред, знае што да очекува во одредено време од денот. Уште додека беше доенче, јас се потрудив да му поставам некој ред на син ми, и фала му на Бога, ниту тогаш имавме проблем, ниту сега. Си знае детето како му е дневниот распоред и малку ако го нарушиме, му пречи, станува кенкав и нервозен. Мене ми одговара кога има ред. И секогаш е полесно да му всадиш некои навики на детето кога е помало. Колку е поголемо, толку се поголеми шансите да се инаети кога на таа возраст ќе се обидете да му наметнете нешто.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 20:36:06   
Bethany
Еве и јас да се приклучам во клубот на опсесивните user posted image Се шалам, ама вистина сакам ред и редослед и тоа е потребно и на возрасен човек за еден здрав живот, а не па на бебе.
И воопшто не се сложувам, и не е вистина, дека бебе не разбира или дека треба да му дозволиш тоа да изабере кога ќе јаде и кога ќе спие. Па јас сум му родител, а родител е за тоа да го усмерува детето во правец кој смета дека е исправен и правилен, а не тоа мене. Да се разбереме, флексибилноста мора да постои, па сега не сме диктатори, ама од првиот ден имаме рутина и ред.
Така и самиот организам се навикнува, а во случајот со јадење, метаболизмот сам прифата таков редослед.

А за тоа дали некој ќе ми префрли дека бебето имало време за спиење или не, ич не ме интересира. Додуша немаше многу коментари такви. Обично тие што прокоментираат немат поим од животот. Се им е хаос , со самите себе, а мислат подобро би знаеле за другите.

Фала на Бога, моето дете е едно навистина задоволно и мило дете. Тоа ми е еден показател дека правам добро. Јас не сметам дека мојот начин е единствен, туку сметам дека е исправен (оваа поговорка не знам од каде ја слушнав- изгледа од статусите на Пауло Коељо user posted image )


(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 20:46:11   
Natasa981
Nie nemame nekoj strog red i rezim..Se znae koga e vreme za jadenje (obrocite znaci) i zaspivanje navecer i tolku. Dnevnite dremki mi se pomestuvaat ama za zal mora da e taka, zasto rabotam vo smeni pa dur ja zemam od kaj majka mi se nekako se pomestuva za eden do dva casa. Jas smetam deka ne se losi majkite sto nemaat nekoj red i poredok pri dnevnata rutina..Veruvajte ne se site deca isti, ima bebinja i deca sto nemozes nikako red da im vovedes.Vo moja bliska okolina imam 3 takvi slucai.Ne gi obvinuvam roditelite voopsto.Kerka mi nemase bukvalno nikakov red do 9-10 meseci.Zarem ne se trudev jas?? Nemozese poinaku,stoznam. Denje noke placenje ,vristenje, molis Boga da zaspie pa koga -togas ne ti e bitno.Poluduvacka bese.

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 22:00:04   
MacenceEna
Iksreno se slozuvam so AnnaMolly decata od mali se ucat , i na spienje i na jadenje
Jas so moeto dete koe e 7 meseci si imame red i na jadenje, spienje , setanje...
Vecerno spienje vo 20h , sekoj den . bebinjata se mali i baraat son i treba porano da se legnuvaat ., nemozam da razberam kako moze bebe da legnuva vo 22-23h
Pa toa dete go prespiva posle pola den do 10h 11h nautro
Moeto ja prespiva vekje cela nokj , koga go legbuvam vo 20h se budi kaj 05h za mleko i prezaspiva do 07h i posle stanuvame i terame denot
densko spienje i e na skoro sekoi 2 ipol 3 casa
Koga e umorna , trie ocinja ja nosam vo krevetce vo spalna , ja legnuvam ako saka mleko pie ako ne i davam cucle ja poglauvam po kosice i iskacam od soba
Do sega sekoe uspivanje mi e uspesno .... ja naviknav taka od 3 meseci da zaspiva sama
Ama ako ja legnam vo krevetce i pocne da place , a gledam deka e umorna ne ja digam da ja niskam(jas iskreno ne ni znam kako bi ja uspala taka )
vreme za spienje i mora da prespie malce ..ako place ja poglauvam pak i cekam da se smiri i izleguvam od soba ja ostavam
mnogu mi e bitno i se pridrzuvam kon ova , i bebeto samo znae koga e vreme za jadenje, spienje ...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
31.10.2012 22:13:32   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

И јас во никој случај не му го пореметувам редот на син ми, редот што колку толку се изборив да го фатиме. Исто како Беатрис и Анамоли, и јас не одам на гости, или ако отидам дома сме најкасно 8. Мило ми е што го прочитав ова и од други, бидејќи во последно време добивав замерки дека сум требала да го учам детето да спие по гости и дека не треба да се бања секоја вечер. Јас не мислам така, не сакам детето да ми спие по куќи а родителите муабет да си прават. Јас сум жртва за моето дете, ама ќе го пораснам како што треба.
Исто така се сложувам со Анамоли за јадењето, и јас сум хистерична ако ми се поремети еден оброк, после ќе ми се пореметат сите, па ќе се поремети и спиењето денско.

До 9 месеци не скокнавме ден за бањање. Е сега кога фати малку поладно, а и веќе не е бебе, па и уште не грееме дома почнавме преку еден ден бањање. И јас исто за бањањето слушав разни коментари од тип ,,е како не секој ден бањање па да не можеме нигде да мрднеме на гости,,user posted image Или кога сакаме негде да отидеме сакаме тоа да е порано, кон 18 - 19 часот и ќе добиеме одговор,, епа многу е рано, дојдете покасно ќе си поседиме нека спие user posted image тука,, Не знам јас како нивните деца можат да спијат секаде и секако ама моево нема шанси да заспие. А и зошто да ја малтретирам? За јас да си правам ќеф? Никогаш. Подобро ќе си седам дома и ќе ќе се дружам виртуелно. А детето ќе си спие во креветче на раат.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
1.11.2012 8:50:15   
eli07
I jas sum definitivno za voveduvanje na red kaj decata ednostavno e olesnuvanje i za bebeto i za majkata.Nie imame 3,5 meseci i gore-dole imame nekoj red na banjanje 20h, spienje vo 21 h i na cicanje (na sekoi 3 casa).Navecer zaspiva na grada bez problem i spiese cela nok (so eden podoj) do pred nekolku dena koga pocnaa da ne macat zapcinjata.E od togas se budime po 3,4 pati namalkuuser posted image .
Ali pak maka macime so dnevnoto spienje.Sekogas razlicno spie nekoj pat 30-45 min, a poretko 1-1,5 cas i normalno tuka veke se mi se poremetuva.Go faka dremka na sekoj 1,5-2 casa ali posto mnogu malku spie ni se faka preku den da prespivame po 5-6 pati.Se nadevam deka ke smeni brzo i ke spie preku den podolgo,a pomalku pati oti kicmava da znae da zboriuser posted image user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
1.11.2012 9:16:24   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

во последно време добивав замерки дека сум требала да го учам детето да спие по гости и дека не треба да се бања секоја вечер. Јас не мислам така, не сакам детето да ми спие по куќи а родителите муабет да си прават.


Ова е убедливо најголемата глупост што сум го слушнала во последно време. По гости никогаш не сме спиеле, без везе ми е тоа. Сега да го успивам на гости, па да го мкнам во кола, па дома да го пресоблекувам во пижами, па да го презаспивам. Свашта! Убаво си правиш, Ципи Рипи.


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Или кога сакаме негде да отидеме сакаме тоа да е порано, кон 18 - 19 часот и ќе добиеме одговор,, епа многу е рано, дојдете покасно ќе си поседиме нека спие user posted image тука,



Леле мене косата ми се крева кога ќе ми се најават гости и ќе ми речат дека ќе дојдат околу 20 часот. Ама јас без срам и перде им викам порано да дојдат затоа што тогаш се спремаме за спиење. А спалната и дневната ни се споени и не можам да одам да го успијам додека има гости. И ние одиме на гости околу 18 часот, тамам до кај 20:30 најдоцна дома да сме, а ако не им одговара времето на домаќините не одиме и крај.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 1.11.2012 9:22:35 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
1.11.2012 10:23:50   
Beatris
Од такви прости муабети ми се крева косата на глава. Што има врска ќе си запие ќе ја однесете дома user posted image user posted image user posted image

Ако некој ми каже дојдете во 20ч никогаш не одиме, ако некој доаѓа дома се знае дека до 21ч максимум треба да го нема. user posted image

Иако просториите се одделени, детето нема шанси да (сака да) заспие кога знае дека има гости! Ако ептен треба негде да одиме, на роденден или нешто слично што е покасно, ја оставам дома. Нема потреба детето да се малтретира

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
1.11.2012 10:27:50   
Mihaela 2010
I jas mnogu se nerviram koga ke mi se najavat gosti i toa bliski i koga ke gi prasam koga da gi ocekuvame (a znaat i zosto prasuvam zaradi M) i svesni se deka treba porano da dojdat i da si odat,i ke mi recat pa nakaj 19 casot najkasno,i cekaj cekaj ete gi nakaj 20-20:30...aj da nemaat deca ok da gi razberes ama im prknaa decava sega pa se zaboravile,i taka ednas se tupnaa pokasno i si otidoa nakaj 23h lele luge detevo mi se poremeti,pocna da histerise da place,edvaj ja uspav i nokjta mi se izmocka vo gakji od se sto i se poremeti....mislam tolku da se nemalo oset toa cudo...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
1.11.2012 10:38:43   
Beatris
Јас со такви гости проблемот го решавам така што викам - Нас ни е време за спиење, одиме да се бањаме и си легнуваме двете. И имаш прашање од типот - Па и ти ли спиеш со неа? И нормално одговарам со да, уморна сум, и јас треба утре во 7 да станам со неа. И ќе станат ќе си отидат. До сега ми палело. Кој сака нека се лути

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
1.11.2012 10:41:45   
@Mila@
E bolna tocka mi e ova i uzasno se nerviram na isklucocite na mm koga odime kaj sveki ili kaj nekoj od negova familija ( sto go gledaat ednash mesecno detevo)  koga ke dojde ili ke slushnam komenatari e pa na gosti e ne mora da spie eden den e !!! DEBILKI i vishe ne pagjam na tie komentari si teram po moe a ako gledam deka mm zabeguva mu prakjam eden specijalen pogled i smeta stanuvame.Koga jas mozam da stanam za dobroto na deteto iako mi se sei nekade povekje ke se nauci i on. Nema isklucoci za nikogo!!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
1.11.2012 10:58:25   
rina13
ma jas nemam nikakov problem so gosti ne znaci deka ako imam dete posle 8nikoj da ne stapne ili nigde da ne otidam.Ako se denski gostite go nosime I deteto ako se vecerni ja ostavam kaj majka mi ili kaj negovite za da si zaspie koga ke I se prispie bez forsiranja.A ako doagja nekoj kaj nas slobodno moze koga saka nema sto da gi brkam,ke se povlecam na gorniot sprat(tamu I e detskata)dole dnevnata,ke si ja uspijam go zemam bejbifonot I si uzivam so gostite dodeka ona mirno spie.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
1.11.2012 11:25:40   
AnnaMolly RR
Е па нас спалната и дневната ни се споени, одвоени само со плакари наместо ѕид. И немам каде да се повлечам да го успивам. Ако имаме гости и до 21 часот јас се симнувам во кујна, топлам млеко и кажувам дека е време за спиење и си одат. Повеќето знаат дека имам строг распоред и си одат порано, ама некој ако нема осет си најавувам дека треба да спие и си одат. Ако сакаат нека се лутата, ич не ми чуе.
А најмногу се нервирам кога ќе ми речат дека ќе дојдат во 19 часот, а до 20:30 уште ги нема. Е тогаш косата ми се крева од нервози и неколку пати ми се има случено ако не се дојдени до 20:30 да се јавам да прашам до каде се, па уште ако ми речат еве тргнуваме јас откажувам дружба. Им се извинувам и им велам дека нас ни е касно, па одложуваме за друг ден.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?