|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крварење после породување
23.1.2012 21:47:55   
Ikana
Znam Tinke i solcoceryl, toa prvo pa Contratubex user posted image

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Крварење после породување
23.1.2012 22:08:48   
kikicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Kikicka, kremco a na kolku dena vi se sluci ova?
Jas dva pati vo tekot na ovie 44 dena imav pojako krvarenje, prvoto mi traese 5 dena, vtorovo eve tret den mi trae, ama nemam bolki....ranata mi e dobra pu pu, ama me buni krvarenjevo onaka temna krv ima....prviot pat pomisliv deka e menstruacija i mozebi bese toa, ama sega pak za dve nedeli pak pocna...stoznam vise amanuser posted image




пред 40 дена значи и јас де имав де немав крварење во текон на денот различно,али обично навечер кога ке легнев и после некое време кога ке се разбудеше user posted image за да станам и ме болеа стомачните што ги немав али сепак стомачните мускули болеа и тешко станував а кога ке се раздвижев ништо не ме болеше и се така од ден на ден болките се поголеми и коа се чепнав уште утре дента отидов иако крварев бев на гинеколог и мепрегледаа преку ехо и според изразот на гинек. се уплашив и јас ,ми рече убаво ако не ти помине јас бев петок на преглед и рече ако не ти помине болката за викенд во понеделник правец во ск. Пиев антибиотици и плус капки едни за враќање на матката и фала богу помина тогаш и скроз престанав да ја дојам иако ми рекоа дека не е штетно јассепак престанав и се средив инаку не сакав ни да помислам што ке било да не бев на време. После бев пак на преглед беше се супер значи терапија супер проценета од прва ,кога престана крварењето после месец добив и менструација прва кога ми заврши после неколку дена пак крварев и одма се јавив се уплашив пак си викам аман и гинекологот рече дека обично после прва менст.после породување на овулацијата се крварело така да не е страшно итолку заврпи тоа и од тогаш па се до денес менструацијата ми е точна ко швајцарски саатuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил kikicka -- 23.1.2012 22:10:50 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Крварење после породување
23.1.2012 22:59:32   
Kockicka
Hello treto tromesecie gledam site po malku ste aktivni kako vi se bebuskite gi pominavte li grcevite gasovote se naviknavte li na neprespieni noki :) a citam deka i site ste poveke so carski rez pa me interesira vi padnaa li koncite li se uste si gi setate :)

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Крварење после породување
24.1.2012 11:01:06   
mila28
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

Zdravo mila28. I tti bese tuka nekade so termin. Kako pomina poroduvanjeto?

Utre kerka mi pravi 40 dena a jas uste so uloskite. Neli trebase posle 1 mesec na kontrola da se odi. E kako da odam? Ima nekoj vakvo iskustvo? Treba li da odam ili da cekam da prestane krvarenjeto?

Zdravo Mrs.Tinka, da i jas bev tuka so vas, nie sega na 25 ti pravime 1 mesec, pisav na poveke mesta deka fala bogu imav lesen priroden poragaj. I  jas seuste krvaram, nekoj den nema nisto pa naednas ke prokrvaram poveke, se nadevam do 40 dena ke se izregulirauser posted image   , ke cekam skroz da mi zapre krvarenjeto pa ke odam na kontrola.


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Крварење после породување
24.1.2012 11:10:17   
mila28
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Kikicka, kremco a na kolku dena vi se sluci ova?
Jas dva pati vo tekot na ovie 44 dena imav pojako krvarenje, prvoto mi traese 5 dena, vtorovo eve tret den mi trae, ama nemam bolki....ranata mi e dobra pu pu, ama me buni krvarenjevo onaka temna krv ima....prviot pat pomisliv deka e menstruacija i mozebi bese toa, ama sega pak za dve nedeli pak pocna...stoznam vise amanuser posted image




пред 40 дена значи и јас де имав де немав крварење во текон на денот различно,али обично навечер кога ке легнев и после некое време кога ке се разбудеше user posted image за да станам и ме болеа стомачните што ги немав али сепак стомачните мускули болеа и тешко станував а кога ке се раздвижев ништо не ме болеше и се така од ден на ден болките се поголеми и коа се чепнав уште утре дента отидов иако крварев бев на гинеколог и мепрегледаа преку ехо и според изразот на гинек. се уплашив и јас ,ми рече убаво ако не ти помине јас бев петок на преглед и рече ако не ти помине болката за викенд во понеделник правец во ск. Пиев антибиотици и плус капки едни за враќање на матката и фала богу помина тогаш и скроз престанав да ја дојам иако ми рекоа дека не е штетно јассепак престанав и се средив инаку не сакав ни да помислам што ке било да не бев на време. После бев пак на преглед беше се супер значи терапија супер проценета од прва ,кога престана крварењето после месец добив и менструација прва кога ми заврши после неколку дена пак крварев и одма се јавив се уплашив пак си викам аман и гинекологот рече дека обично после прва менст.после породување на овулацијата се крварело така да не е страшно итолку заврпи тоа и од тогаш па се до денес менструацијата ми е точна ко швајцарски саатuser posted image user posted image

Kikicka sto bilo pricinata, zaboraven del od postelkata? Kakvi kapki se tie za vrakanje na matkata, prv pat slusam, da ne se kapki za zapiranje na krvarenje??  I jas osekam bolki ponekogas , kako nekoj vid na menstrualna bolka megutoa odma pominuva, jas mislam deka se normalni, poradi kontrakcii matkata se vraka vo prvobitna sostojba.


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Крварење после породување
30.1.2012 14:02:08   
miana
kaj mene krvarenjeto zapre nekade okolu 36-7 den a eve sega veke povtorno krvaram. Mislam deka ova e veke PMS - ot..I so prvoto dete PMS - ot pocna da si doaga vednas posle 40 dena.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Крварење после породување
30.1.2012 14:12:46   
Ikana
Jas dva pati obilno krvarev imam pisano pogore sto i kako. E sega prestanav skroz da krvaram ima vekje 7-8 nedeli kako sum porodena.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Крварење после породување
30.1.2012 14:40:57   
kikicka
Не Мила 27 немав заборавено постелка туку матката бавно ми се враќала во нормала а и плус јас премногу се преморував со user posted image и на двајца околу мене сепак џабе беше само гужви повеќе и затоа си го добив тоа да се исчував убаво како што треба царски може и немало тоа да се случи али фала богу не се деси најстрашното поминав со лено не се сеќавам на капките како се викаа ми ги препиша матичната.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Крварење после породување
2.2.2012 22:31:07   
Mrs.Tinka
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

Zdravo mila28. I tti bese tuka nekade so termin. Kako pomina poroduvanjeto?

Utre kerka mi pravi 40 dena a jas uste so uloskite. Neli trebase posle 1 mesec na kontrola da se odi. E kako da odam? Ima nekoj vakvo iskustvo? Treba li da odam ili da cekam da prestane krvarenjeto?

Zdravo Mrs.Tinka, da i jas bev tuka so vas, nie sega na 25 ti pravime 1 mesec, pisav na poveke mesta deka fala bogu imav lesen priroden poragaj. I  jas seuste krvaram, nekoj den nema nisto pa naednas ke prokrvaram poveke, se nadevam do 40 dena ke se izregulirauser posted image   , ke cekam skroz da mi zapre krvarenjeto pa ke odam na kontrola.



Doktorot mi rece deka bilo normalno da se krvari 2 meseci. Kaj i da e, ke se spasime :)))


(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Крварење после породување
2.2.2012 22:34:55   
Mrs.Tinka
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Не Мила 27 немав заборавено постелка туку матката бавно ми се враќала во нормала а и плус јас премногу се преморував со user posted image и на двајца околу мене сепак џабе беше само гужви повеќе и затоа си го добив тоа да се исчував убаво како што треба царски може и немало тоа да се случи али фала богу не се деси најстрашното поминав со лено не се сеќавам на капките како се викаа ми ги препиша матичната.


Ergotil da ne bea kapkite??? Jas primav infuzii so Ergotil. Epten bea gadni i bolni infuziite ama korisni bile bas za sobiranje na matkata. Samo sto ke ja uklucea infuzijata, pocnuvaa kontrakcii na matkata i nekoi bolki...nekjam ni da se prisetuvam na niv. bljak

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Крварење после породување
2.2.2012 22:36:31   
Mrs.Tinka
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

kaj mene krvarenjeto zapre nekade okolu 36-7 den a eve sega veke povtorno krvaram. Mislam deka ova e veke PMS - ot..I so prvoto dete PMS - ot pocna da si doaga vednas posle 40 dena.


miana mislis na menzis a ne na PMS? Ako go dois bebeto treba da dobies za 9 meseci otprilika, taka mi rece doktorot


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Крварење после породување
2.2.2012 23:00:02   
milo20052011
jas posle poragaj krvarev dva ipo meseci,a menzis dobiv koga jovan napolni 4 meseci eve bas sega imam ciklus znaci vtor pat od posle poragaj;a inaku jovan seuste cica izgleda jas sum nekoj redok slucajuser posted image

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Крварење после породување
3.2.2012 9:31:23   
Emanuelapp
Јас после пораѓај крварев до кај 40тина дена. После бидеќи Јован цицаше немав мензис до 6 месеци кога Јован почна полека да се одбива од цицањето...

(Одговор на членот milo20052011)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Крварење после породување
3.2.2012 11:26:23   
Ikana
Jas pak pocnav da krvaram....neverovatno!!!user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

kaj mene krvarenjeto zapre nekade okolu 36-7 den a eve sega veke povtorno krvaram. Mislam deka ova e veke PMS - ot..I so prvoto dete PMS - ot pocna da si doaga vednas posle 40 dena.


miana mislis na menzis a ne na PMS? Ako go dois bebeto treba da dobies za 9 meseci otprilika, taka mi rece doktorot




(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Крварење после породување
9.2.2012 14:23:27   
kikicka
а ти беше на гинеколог?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Крварење после породување
9.2.2012 14:25:15   
kikicka
е стварно незнам како се викаа



ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Не Мила 27 немав заборавено постелка туку матката бавно ми се враќала во нормала а и плус јас премногу се преморував со user posted image и на двајца околу мене сепак џабе беше само гужви повеќе и затоа си го добив тоа да се исчував убаво како што треба царски може и немало тоа да се случи али фала богу не се деси најстрашното поминав со лено не се сеќавам на капките како се викаа ми ги препиша матичната.


Ergotil da ne bea kapkite??? Jas primav infuzii so Ergotil. Epten bea gadni i bolni infuziite ama korisni bile bas za sobiranje na matkata. Samo sto ke ja uklucea infuzijata, pocnuvaa kontrakcii na matkata i nekoi bolki...nekjam ni da se prisetuvam na niv. bljak




_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Крварење после породување
7.11.2012 11:27:07   
meU87
29дена, сега два дена чекам да видам да не и текне пак да крвари user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Крварење после породување
1.12.2012 11:10:08   
zzaa
skoro do 40 dena

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Крварење после породување
25.12.2012 12:58:05   
JanaMarija
Jas krvarev samo 2 nedeli i toa ne celi 2 i posle mesec ipol pet dena dokrvarev i sega neznam dali toa sum dobila ili bilo doceduvanje-pojma nemam,zosto ako bilo menstruacija ovoj mesec me preskokna.

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Крварење после породување
18.2.2013 12:34:10   
Фиданче
Jas posle poroduvanje krvarev 39 dena, 40tiot nisto :) tochno, duri smesno mi beshe. Posle edna nedela malku prokrvariv, najverojatno normalno e, dojam, ke vidime za ponatamu, rano mi nema ni 2 meseci !!!
A kolku sto znam sekoj razlichno dobiva, od 3 meseci pa natamu, iako dojat nedobivaat nekoi zeni duri na 9 meseci. Za pokasno od 9 ne sum chula user posted image

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Крварење после породување
7.3.2013 21:03:57   
new york
da ve prasam porodena sum pred skoro dva i pol meseci. Krvarev do polni dva meseci, se razbira ne obilno ama taka imase po malku krv. Mi prestana edno desetina dena i posle toa pak primetiv edna kapka krv, pa pak nekolku dena pauza i pak kapka krv. Sto bi ozelo da bide, pominaa veke dva i pol meseci neli trebase do sega da mi prestane krvarenjeto? Inaku bev na ginekolog na 40 dena i se bese ok, mi rece togas vo red e matkata se cisti uste malku i toa. Kontrola na 6 meseci za pap test. I sega ke si umram od sekiracii..ve molam pisete mi sovet

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Крварење после породување
22.10.2013 20:21:26   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sinooka

zdr RR ako moze da gi spodelite vasite iskustva
jas se porodiv so carski rez prviot pat "krvarev" 40 dena dodeka vtoriot veke 60 dena i ne prestanuva seuste
iscedokot e so rozevo zoltenikava boja bez miris i vo mnogu mali kolicini
nemam nikakvi bolki ni okolu rezot a ni vo stomakot
na kontrola bev matkata e vratena vo normala jajnicite se vo red
a iscedokot uste e prisuten



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот new york)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Крварење после породување
22.10.2013 20:47:13   
srcuska4
jas krvarev tri meseci posle poragajot!! so prvoto dete mi prekina na 40 dena no so vtoroto prodolzi i posle toa otidov na ginekolok i mi dade kapki metilergometrin. ke piev kapki nekolku dena ke mi prekine po nekolku dena pak i taka 4 pati piev od kapkite znaci nova doza pa mi zapre konecno po 3 meseci

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Крварење после породување
6.12.2013 10:20:46   
Antonelka
Mamicki jas krvarev 3 nedeli mi prekina i po 6 dena krvaram samo koga odam po golema nuzda bev na lekar mi vika normalno e toa sekoja zena e razlicna ama mene ne mi sto bas za normalno da krvaram samo pri napon..Dali nekoja imala od vas slicno iskustvo?

(Одговор на членот srcuska4)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Крварење после породување
17.1.2014 23:51:35   
Mimi33
И јас мислам дека крварењето е индивидуално...Јас пример со првото дете крварев само 8 дена а сега че видиме за второто....но како и да е секој крвари различно дури и иста мајка со две бремености во двете е различно,но не е ништо страшно и за паники ако е во одреден период и време секако....user posted image

(Одговор на членот Antonelka)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?