|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крварење после породување
5.7.2011 15:21:20   
heba
dechki jas od kako dojdov doma posle carskii edna nedela samo zoltenikavo a vo bolnica rozevka krv i sega naednas kofa krv so temna boja pa me plashi nekako a dr ne mi e tuka

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Крварење после породување
5.7.2011 15:28:43   
AnnaMolly RR
А имаше неколку дена пауза или цело време крвавиш, ама сега пообилно? Мислам дека не е ништо страшно. И мене така ми беше. Неколку дена послабо и таман си реков готово, следниот ден пак обилно. И така речиси 40 дена user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Крварење после породување
5.7.2011 15:36:22   
anedespo
So kapki Ergotil, pobrzo ke ti pomine krvarenjeto, pobrzo ke krvaris, ama ke imas i grcevi poveke.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Крварење после породување
5.7.2011 20:36:38   
heba
nemav nisto edna nedela isega eve teche kako dobieno vtor den mfff 

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Крварење после породување
30.7.2011 9:24:56   
heba
dechki ajde ve molam za sovet jas koga se vrativ od bolnica nemav krvarenje a sum so careski i posle deset dena reka mi isteche i pocna po malce posle sekoj den da mi tece sea koa bev kaj maticniot mi rece deka sum imala krv vo  matkata na edno mesto pushtil konecot imi dade kapki ima li  nekoj slicen sluchaj i dali kapkive kje svrshat rabota

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Крварење после породување
30.7.2011 9:34:53   
arh_diz
Za da se vrati matkata pobrzo vo normala se stava na nejze nesto ladno.Na primer sise so voda se stava da zamrzne vo frizider se zavitkuva vo peskir ili esto slicno i se stava na matkata
Ova obicno se stava vednas po poroduvanje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Крварење после породување
30.7.2011 23:20:26   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Хеба дали те виде гинекологот на ехо, јас дека уште крварам бев на ехо и виде дека има одредена количина крвт.е коагулуми во цервикален канал и истмичен дел на утерус и ми рече да почекам уште две недели да видам дали ке престанам да крварам,ми рече да не ти давам капки сега,оти ке му прават грчеви на бебето,штом не сме зеле капки веднаш после породување сега може и без нив.Навистина долго време крвариме и е досадно цело време со влошки,ама ке почекам уште некој ден да видам дали ке запри,кај мене ден после прегледот дури и парче ми падна,ама не се вознемирив многу,добро е штом падна.


ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Јас крварев само десетина дена и тоа обилно само додека бев во болница, потоа ептен малце. И од тогаш, по тие десет денакрварење, само кафеавко ми тече, понекогаш е жолтеникаво, а 2-3 пати до сега и зеленкасто беше. Мирис нема.
Здравје оваа недела планирам на лекар да одам, да видиме каква е состојбата со матката.



_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Крварење после породување
1.8.2011 12:22:42   
heba
me vide da ama maticniot drugiot so me poragase e na odmmor pa kje go opocekam ne gi pijam kapkite poso ne krvaram samo zoltenikav iscedok

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Крварење после породување
1.8.2011 12:28:12   
arh_diz
Heba pred da te pustat od bolnica dali te gledaa na eho
Pred da gi prekines kapkite napravi si pak eho pgled za sekoj slucaj.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Крварење после породување
1.8.2011 12:33:50   
heba
ne ne me gledaa tek sega na 40 dena a kakpkine ne gi pijam cekam dr so me poragjase mi rekoa deka tie se za krvarenja obilni a ja  ne krvaram

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Крварење после породување
3.8.2011 18:48:41   
libra.n
Mene me gledaa na eho pred da me otpustat od bolnica, i mi kazaa deka imam koagulum vo matkata od krv sto ke se resi so kapki ergotil,eve dve nedeli od poragajot i se uste imam bledo rozevkast-zoltenikav iscedok, poveke e kako sluz.

< Поракaта ја уредил libra.n -- 3.8.2011 18:49:07 >

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Крварење после породување
4.8.2011 19:39:30   
libra.n
I eve posle edna nedela od koga gi zavrsiv kapkite ergotil , bev na kontrola i seuste go imam koagulumot pa povtorno ke zemam kapki. Inaku d-r. mi rece deka iako pisuva vo upatstvoto deka e stetno za bebeto ako dois, mi rece da ne se plasam na site lekovi pisuva deka se stetni vo tek na doenje. 

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Крварење после породување
4.8.2011 20:39:18   
Maca25
Мене ниту ме прегледаа после породување на ехо ни ништо. Ниту пак ми кажаа колку/како се крвари. Крварев месец и пол, не цело време со ист интензитет, некој ден повеќенекој помалце. До 40 дена престанав да крварам. После тоа добив кога престанав да дојам, односно после 6 месеци.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Крварење после породување
7.8.2011 19:09:36   
prettygirl
dali e normalno... sega od koga se porodiv krvaram normalno i ne mnogu isto kako koga ke dobijam,ama eve dva pati mi se ima sluceno golemi parcinja da mi padnat i nekako panika me faka 

_____________________________

Ona sto moze da go donese momentot, ne moze ni celiot zivot

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Крварење после породување
8.8.2011 8:44:22   
Lara2224
prettygirl, mene toa mi se sluci ama utredenta posle poragjaj, toa e verojatno zgrutcena krv (mada so moeto izgledase povekje kako meso), ili parcenca od postelkata sto se otkinale pri poragjaj. mene na eho me gledase dva saati posle poragjajot i mi rece deka matkata mi e cista ko nova, a eve utredenta se sluci toa so parcinjata (tri mislam bea, dve vo golemina na orev).
Inace denes polnime dve nedeli, a jas od pred dva dena ne krvaram imam samo kako zoltenikav iscedok, ama se cuvstvuvam isto kako pred da dobijam, me boli kicma, mi iskoci akna i me vie vo jajnicite... mozno li e da dobijamolku rano???

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Крварење после породување
9.8.2011 17:42:23   
libra.n
Decki, jas imam koagulum od krv vo matkata i piev kapki ergotil za da se isfrlat parcinjata ama eve uste nisto. Doktorot mi rece deka treba da prokrvaram ama jas imam kako pri kraj na menstuacija.

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Крварење после породување
18.8.2011 2:38:22   
jagodica
Zdravo mamicki!!!Tocno uste dva dena ke pravime eden mesec od poroduvanjeto!Ne krvaram koj znaj kolku ama sepak po malku vo tekot na denot imam malku krv ! Sakav da ve prassam koi se simptomite ako matkata e polna so krv ?Inaku ova mi e vtora bremenost i lesno pominav so porogajot ama posle me cisteja oti imav ostanato delcinja od postelkata ,toa bolese kolku za tri poroduvanja i sega deka uste mi nema prestanato krvarenjto se plasam da ne mi e matkata so krv ili pa nekoe delce od postelkata user posted image Pozdrav do site mamickiuser posted image

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Крварење после породување
18.8.2011 10:48:59   
kikicka
Jas krvarev nekogas poveke nekogas pomalku no po 3ned navecer pred legnuvanje me naboluvashe stomakot onaka kako stomacni da si pravle posle dolgo vreme ,i ingnorirav ama po nekolku dena bolkata beshe pojaka nemozev da stanuvam od krevetot edvaj se digav i koga se cepnav na stomak kaj papceto imase kako topce nesto i znaev deka nesto imam. koga otidov na ginekolog(pred da napravam 40 dena obicno se odi posle 6ned na kontrola neli) mi rekoa deka imam izliv na matkata a carski sum inace i mi kazaa da miruvam dva dena mi dadoanekoi lekarstva jaki i kazaa ako ne mi pomine za tie dva dena da odam sk i nadalje mozete da pretpostavite .....pak ke me ptvaraaa ali FALA NA BOGA za dva dena pocna da se oporavuvam uopshene stanuvav bebushot vrishteshe jas bev komaa nisto ne sum slusala doagjale da vidat dali sum dishela user posted image .
ali kako i da e odi na ginekolog toj najdobro ke vidi i ke ti kaze jas da sum otisla uste odma koga sum oset_ila mala bolka ke beshe se ok na vreme .

< Поракaта ја уредил kikicka -- 18.8.2011 10:49:18 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Крварење после породување
18.8.2011 10:53:54   
kikicka
inaku i po seto macenje so doenjeto togas prestanav i izmolzenoto melko da i go davam bidejki lekarstvata bea jaki epten,iako doktorkata mi rece deka ne smetalo za bebeto ,lekarstva se lekarstva ,i dobiv prva menstruacija vo dekemvri posle dva meseci od poroduvanje samo ednas taka iskrvariv posle seto ova i mislev deka mi e menst ali ne beshe valjda nekoj ostatok ispadna.


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Крварење после породување
20.8.2011 16:32:19   
eleonorastrumica
jas nekoj den krvaram malce nekoj den voopsto nemam nisto,ne znam dali e normalno eve 22 dena od koga sum porodena

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Крварење после породување
22.8.2011 1:03:02   
jagodica
eleonora vo red e taka da krvaris samo da ne e mnogu obilno i mislam deka ti e rano za da ti prestane krvarenjeto obicno po 40 dena ke prestane .Sekako deka kaj site e razlicno ama stom ne ti mnogu obilno krvarenjeto ne e nisto strasno .Pozdrav

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Крварење после породување
10.9.2011 1:52:40   
jagodica
Lele mami mnogu mi e strav user posted image .Eve uste deset den ke pravam dva meseci od koga sum porodena i krvarenjeto ne mi e prestanato. Pred dva tri dena mi prestana i sega pak mi pocna ne e mnogu kolku traga da ostava ama bojata e temno crvena se plasam da ne mi e nesto . A posle porogajot mi pravea racna revizija posto mi ostanaja delcinja od poslekata i togas mi rekoja deka sum cista a nemam nikakvi simptomi kako temperatura ili glava bolenje samo toa sto imam tragi od krv neznam dali e opasno .Vo ponedelnik odam obavezno na kontrola i mnogu mi strav da ne mi e nesto .Za prvoto dete do 40 dena i prestana krvarenjeto a sega ete vaka .Pozdrav user posted image

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Крварење после породување
22.9.2011 11:37:43   
sweety girl
Jas so prvoto dete tocno 40 dena krvarev sega uste nemame 40 dena ama stavam sekojdenvni uloski zosto mi tece kapka po kapka, ke vidime do koga

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Крварење после породување
26.10.2011 11:27:25   
Yummy Mammy
A dali vi mirisase cudno iscedokot dodeka krvarevte?

Jas so prvoto dete krvarev tocno 40 dena, i iscedokot mi bese potpolno ist kako koga imam dobieno. Sega so vtorovo dete, se porodiv pred 10 dena, i nekogas krvaram, nekogas ne, poslednive denovi imam samo kafeavo zolt iscedok (kako pri zavrsuvanje na menzis) ama mnogu cudno mi mirisa. Ne se sekavam deka mi bilo taka minatiot pat. Inace na nekolku pati isfrliv onakvi golemi parcinja sto licea na meso ili postelka ili nesto slicno ligavo. Kontrolata mi e tek za 6 nedeli, ne znam dali da cekam do togas ili da panicam uste sega...

Iskustvo? Anyone?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Крварење после породување
26.10.2011 11:38:04   
anedespo
Mene mi bese mnogu porazlicno, otkolku menstruacijata. Prvo bojata bese mnogu temna, a i mirisot pocuden. 

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?