|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лапараскопија
4.4.2011 11:09:50   
vanessa30
zagrizenaa 
I jas porano odev vo plodnost, kaj d-r Tase i trebase da mi se napravi laparaskopija, ne ja pravi vo Bitola, vo momentalnata ordinacija nemase moznost za takvo nesto. Neznam do kade mu e so izgradba novata bolnica, oti mene uste esenta koga bev kaj nego mi vikase deka naprolet ke mu bila gotova, a za sv Lazar odbi da mi pravi tamu so izgovor deka opremata im bila stara. E mene ne mi se cekase za laparaskopija pola godina, a najverojatno ni naprolet nema da mu bidi gotova bolnicata, pa takada ke trebase da cekam skoro godina i izbrav da ja pravam na drugo mesto t.e vo Remedika vo Skopje kaj d-r Dimitrov.

Sirena 2
Inaku laparo i histeroskopija kostase 1000 evra vo Remedika so vklucen bolnicki den, ispituvanje na krv, histoloska analiza na cistata sto mi ja izvadija, hormoni sto mi dadoa da gi pijam i nekoi dopolnitelni raboti.Inaku uslugata e na nivo, ali bidejki jas pravev vo noemvri 2010, neznam dali imaat promeni na cenite. Ali najubavo da se javis na tel i ke ti kazat za cenite kolku samo laparo, a kolku so histeroskopija.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:34:24 >

(Одговор на членот sirena2)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.4.2011 11:12:26   
vanessa30
A i zaboraviv da vi kazam kolku jas sto znam vo privatnite laparo odi samo privatno, ne odi so plav karton. So plav karton samo na drzavna Ginekologija vo SK.Neznam dali podrugite gradovi ima vakva moznost.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
6.4.2011 16:09:53   
sirena2
vo mojot grad od kade sto sum jas nema laparoskopski aparat i zatoa mora vo sk ama na klinika nikako da se dojdi do termin cekam poveke vreme i ne znam sto da pravam a na privatno e malku skapicko

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
7.4.2011 0:43:33   
zagrizenaa
da vi kazam nikako ne odete na laparoskopija ako cistata e pomala od 5 cm.i jas imav cista 33 mm i dve pomali do nea pijev caj od neven sekoe sabajle i po edna lajca med samo 2 nedeli i se iznenadiv sega bev na pregled i nemav nisto.cudo od gospod.probajte i vie.pozdrav

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
8.4.2011 14:49:04   
vanessa30
33 mm i dve pomali do nea pijev caj od neven sekoe sabajle i po edna lajca med samo 2 nedeli i se iznenadiv sega bev na pregled i nemav nisto.cudo od gospod.probajte i

Zagrizena mnogu zavisi od vidot na cistata, ako e endometriozna (cokoladna) ili dermatoidna nema sansi sama da se izgubi. jas probav sto ne i med, maticna mlec so polen, propolis, caevi razni, nemase efekt.
Od moe iskustvo, koga piev Klomifen pokraj cistata so ja imav (dermatoidna) mi se pojavija i drugi dopolnitelni pomali citi koi sami od sebe potoa poknaa i se izgbija, ama ovaa dermatoidnata ne.

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
8.4.2011 15:29:01   
zagrizena26
Zdravo na site
Konecno posle dolgo odlaganje ovaa nedela pravam laparoskopija vo Sistina.Aj ako ima nekoj sto ima praveno da mi ja objasni cela procedura,najprvo pred operacija koi proceduri gi ima i posle operacija, i posle kolku denovi se vrakas vo normala.Jas ce pravam kaj dr.Lazarevski.Pisete ve molam
Odnapred blagodarna

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
8.4.2011 16:38:50   
25zbuneta
jas pravev vo remedika i procedurata e sledna:pred operacija pravis muabet so anasteziolog ti proveruvat krv so toa sto prethodniot den posle 12 po polnok nesmees ni da pies ni da jades i treba da se procistis,sabajleto znaci go pravis muabetot so anasteziologot i ti proveruvat krv te spremat i ides vo sala jas bev so celosna anastezija i odma zaspav koga gi otvoriv ocite se bese gotovo,nemav nikakvi bolki samo treba da se pazis da ne se vitkas me gledaa bukvalno ko kralica :)) kako i da e slednoto sabajle okolu 12 me pustija i doma sedev edna nedela so toa sto mozev da se dvizam veke uste sledniot den ali po poleka,i za edna nedela trgnav na rabota i mozes se da pravis naj normalno:))))nemaj gajle mnogu lesen zafat e se raboti za 4 mali dupki so po eden-dva konci:))))SO SREKA!!!!pozz

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
8.4.2011 17:15:34   
zagrizena26
Ti blagodaram mnogu 25zbuneta
Pred kolku vreme ti e izvrsena intervencijata i ako ne e tajna kolkt plati i za sto ti bese napravena.
pozzzzz

(Одговор на членот 25zbuneta)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
8.4.2011 21:02:48   
25zbuneta
Laparoskopija pravev imav endometrioza cisti na dvata jajnika i se mi iscistija sega e super,inace pred skoro eden mesec pravev....sega pijam YASMIN tableti i treba 3 meseci da gi pijam:)))ne se sekiraj voopsto ne e strasno :D

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
8.4.2011 21:04:54   
25zbuneta
zaboraviv da pisam me  kostase okolu 1000evra, se vkluceno prestoj i slicno  :)))

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.4.2011 14:13:09   
zagrizena26
Mnogu ti blagodaram
Neznam ama mene mnogu mi e strav, edvaj cekam da pomine.I dali ti garantirat bremenost?Pozzzzzzz

(Одговор на членот 25zbuneta)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.4.2011 16:19:05   
25zbuneta
Voopsto da ne se grizis,ne e strasno ama bas ic:))))a za bremenost toa i zenski so nemaat vakvi problemi pa nemozat da im garantiraat,posle operacija pozelno e pobrzo da se raboti na zabremenuvanje :)so kaj mene ne e vozmozno sega za sega ne mi e vo plan,ama tie apcinja so ti gi davaat gi davaat so cel da ne se povtorat cistite pa sega da gledame pozitivno za ponatamu:)))

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.4.2011 19:33:32   
sharlot
Dragi rr,eve jas da go spodelam moeto iskustvo.Vcera pravev histeroskopija so laparoskopija vo Sistina i veke deneska kaj 12 00 casot me pustija doma.Ispadn deka se e vo red so mene pa duri i desniot kanal koj na HSG m sepokaza kako zapusen ispadnal deka ne e xzapusen.nemav nikakvi bolki osven malku sto povrakav os anestezijata i mali bolki vo ramenata/deneska doma si odmaram,pa vo cetvrtok treba da odam da gi izvadam koncite.se nadevam deka ke zabremenav naskoro:))

(Одговор на членот 25zbuneta)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.4.2011 20:17:38   
zagrizena26
Zdravo sharlot,bas mi e milo sto se bilo vo red i se nadevam deka vo najskoro vreme ce bides trudnicka.
Sakam da te prasam jas ovaa nedela ce pravam laparoskopija  vo Sistina kaj dr.Lazarevski,pa da mi ja objasnis procedurata i koj dr ti ja pravese.Najmnogu me strav od anestezijata.I sto ti rekoja za kolku dena ce mozes normalno da funkcioniras.Pozzzz mnogu i molim te pisi mi.

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.4.2011 20:18:25   
zagrizena26
Zaboraviv i ako ne e tajna kolku plati.

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.4.2011 21:03:57   
sharlot
pa vaka.jas se prijaviv vo bolnica nekade kaj 7,30casot.me smestija vo soba,mi dadoa eden zelen gel za da se istusiram,si oblekov spavacica i si cekas da dojdes na red.mene me povikaa nekade kaj 10 casor,te nosat vo edna prostorija mislam deka e intenzivna i ti stavaat kanila so infuzija,i posle 10 min te nosat vo sala.tamu ti davaat inekcija koja ja stavaat vo kanilata i ti zaspivas.koga ke se razbudis ne custvuvas nikakva bolka.pak te nosat na intenzivna kade sto moze da posedis eden cas i to tece infuzija.mene mi dadoja i inekcija protiv bolovi,i posle toa te nosat vo soba.jas imav malku gadenje od anestezijata no sestrite se mnogu ljubezni,pa mi dadoa inekcija protiv gadenje i posle nemav problem si gledav televizija.moze da imas poseta do kaj 20.00 ;asot a potoa mi dadoa dijazepam nekade kaj 23 i sum spiela do kaj 8.00 casot vo 12 me pustija doma.eve deneska sum dobra imam malku bolki vo ramenata no mi rekoa deka toa e normalno i deka bilo od gasot sto ti go stavaat.super sum,mozam da se yusiram vecer a vo cetvrtok odam da mi gi izvadat koncite.jas imam dve dupcinja edno pod papokot i edno malku podolu.za intervencijata plativ 50.000 denari.se nadevam daka ti pomognav.nemoj da se plasis voopsto ne e strasno.so sreka!!

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
10.4.2011 0:04:43   
zagrizena26
Ti blagodaram premnogu za opsirniot odgovor,sega samo ubavi raboti da te sledat.
I uste nesto sakam da te prasam koj dr ti ja izvrsi intervencijata?Uste ednas blagodaram.
pozzzz

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
10.4.2011 1:03:25   
sharlot
dr Pancevski,jas sum prezadovolna od nego

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
10.4.2011 23:45:38   
zagrizena26
sharlot kako se cuvstvuvas,se nadevam deka si super:)aj te molam pisi mi dali nosese vo bolnicata nesto obleka i sredstva za  licna higiena.pozzz.kissss

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
11.4.2011 16:01:20   
sharlot
jas si ponesov samo cetkica i pasta za zabi za utredenta,pa mislam deka i cetkici imase i vo toaletot drugo nisto ne ti treba se si ima tamu.nemoj da se sekiras ne e nisto strasno.

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
11.4.2011 18:20:47   
25zbuneta
sharlot i jas da te prasam,dali ti dadoa nekakvi tableti kontraceptivni posle operacija poso mene dr.Dimitrov mi dade YASMIN i treba da gi pijam minimum 3 meseci?!?!

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
12.4.2011 0:36:24   
sharlot
mene ne mi dadoa nisto da pijam no mozebi ima toa vrska so operacijata.na mene nisto ne mi izvadile.se bilo vo red

(Одговор на членот 25zbuneta)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
12.4.2011 10:02:53   
vanessa30
Tarapijata zavisi od toa dali laparaskopijata bila operativna intervencija ili ne, dali se izvadila cista ili ne, dali cistata bila cokoladna so ednometrioza, ili simplex, dali bil odstranet jajcevod, dali so laparo pravele i histero, dali imalo septum na matkata ili ne. Znaci individualno se prepisuva tarapijata.
Jas primav samo eden mesec i toa prvite 7 dena nekoj hormon estradiol ili taka nest se vikase, a potoa cikloproginova okolu 20 dena mislam bese. A inaku dijagnozata mi bese dermatoidna vrodena cista na leviot jajnik.

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 12.4.2011 10:05:31 >

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
12.4.2011 10:07:58   
veckasr
25zbuneta jas piev jasmin posle laparoskopijata no samo eden mesec 

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
12.4.2011 15:26:39   
sharlot
e sega dodeka odam da si gi izvadam koncite nemam trpenie za da cekam da go prasam dokotorot pa ako moze da mi kaze nekoja od vas.koga moze povtorno da pocneme da probuvame? sega ne znam dali moze ovoj mesec no bas vo cetvrtok ke mi bide 14 den od ciklusot pa bas sakam da go prasam dokotorot dali ima nekoj folikul zatoa sto laparoskopijata mi bila samo dijagnostocka ili dali ke treba da cekame do naredmen mesec?i dali nekoj znae da mi kaze sto bi sledelo ponapamu? bidejki napraviv i hormonski ispituvanja ,hsg,laparo so histeroskopija i sega .......

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?