|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лапараскопија
7.11.2010 22:23:58   
suzeto
ИЗВОРНА ПОРАКА: sharlot

e sega  jas imam dilema pa se nadevam deka nekoj od vas ke moe da mi odgocori za da se potsmiram malku pred da odam na genikolog.Mene edniot kanal mi e zapusen a edniot mi e prooden. imam redovni ciklusi (sekogas mi kasnese po nekolku dena poradi policisticnite jajnici no sega poradi dostinexot mi doaga na vreme) pa me interesira dali moe da mi  prepise dokotorot nekoja terapija za stimulacija na ovulacija  bez da se pravi ovoj zafat? so ogled na toa dek edniot kanal mi e prooden? i kolku se uspesni tie stimulacii?

neznam dali e mozno prasaj go dr.dali toj kanal sto ti e zapusen mozebi od taa strana ti se sozdavaat folikuli .... neznam nekoj vika deka jajnicite rabotat naizmenicno eden mesec edniot sozdava folikuli eden mesec drugiot jajnik...kaj mene nekolku pati mi se ima deseno samo na edna strana da ima folikuli toa nekolku meseci po red a ne naizmenicno kako sto vikaat

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:35:24 >

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
24.11.2010 20:08:37   
Anonimen
zdravo da ve prasam dali znaete posle laparoskopija dali ima sansi da se povtori pak endometriozata i sto ponatamu??Zatoa sto jas najverovatno ke pravam ama se uste ne planiram da zabremenam barem narednite 2-3godini..user posted image

(Одговор на членот anamarijaa)
  Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
24.11.2010 22:10:25   
suzeto
ne sakam da te razocaram no vistinata e taa sto se povtoruva endometriozata...ako ne moras da se operiras nemas golemi bolki ne ti smeta i tn.nemoj da se operiras,bideki si pisala deka ne sakas da zabremenis sega,mislam deka e najdobro da se operiras priblizno nekolku mes.koga ke sakas da zabremenis,a zosto ne sakas sega da zabremenis

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
24.11.2010 22:37:33   
Anonimen
pa seuste mi e rano nemam praeno muabet so deckoto na taa tema zatoa  sto sme malku zaedno,a inace za da cekam neznam strav mi e da ne se zgolemuvaat, inace ne mi pravat problemi ,se mi e vo granici na normalata.....

(Одговор на членот suzeto)
  Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
25.11.2010 15:23:45   
suzeto
evo jas pred 7 god.se operirav i se povtorija znaci 7 god gi imam i ziveam so niv no ne e sekade isto,neznam sto da ti kazam prati nekoe vreme kolku ti se golemi evo ako ti e nekoja uteha jas imam 3 na leviot mi se nekako spoeni kako vo edna neznam ni jas tocno kako e so dim.od 5sm (zaedno) i dve na desniot so od po 2,5sm,sto ti vikaat doktorite,kaj kogo odis...mene dvajca dobri dr.razlicno mislenje mi dadoja

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
25.11.2010 21:56:03   
25zbuneta
pa bev kaj dr.dimitrov i mi vika da napravam laparoskopija ama ne e itno,a sega kaj sapunov zakazav pa ke vidime so ke kaze  i pak ke napravam eho pa da vidam kakva mi e situacijata..... fala mnogu na sovetite :)))

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
2.12.2010 18:54:01   
domacinka
pred3 godini pravev laparoskopija i histeroskopija vo sistina kaj dr.Ivanovski.imav endometriozna cista na leviot jajnik koja mi pravese problemi i trebase da se otstranino bidejkse obiduvavme da dobieme dete vece 5 godini dr.predlozi i histeroskopija sto se pokaza kako mnogu potrebna bidejci pokraj cistat sum imala i pregrada na matkata.se pomina sper vo bolnica bev 3 dena i imav samo 4 dupciwa na stomakot.posle 3 meseci ostanav bremena no imav spontan abortususer posted image ,za da posle 7 meseci povtorno ostanam bremena user posted image i sega se raduvame so nasata cerkicka.ne e nisto strasno da mi predlozea i porano ke go napraveve toa.

(Одговор на членот 25zbuneta)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
2.12.2010 19:28:47   
lady_bug
epa sega vaka jas ke vi kazam edno moe iskustvo sto mi se ima sluceno,imav vonmatericna bremenost no ne sum ni znaela deka sum bremena oti si dobiv na datumot ama mi traese mnogu kratko i vikam aj taka nesto ne e strasno ama za 10 dena pak dobiv ustvari prokrvariv i znaev deka nesto ne e vo red.Kupiv test i mi pokaza pozitivno i otideov kaj maticen ginekolog i mi vika nema nisto vo matkata...i jas sfativ deka se raboti za vonmatericno nosenje i vednas otidov vo remedika me primi dr.Dimitrov(najiskreno mu blagodaram)me pregleda i rece deka ke mora da se napravi laparoskopija bidejki plodot mi bese na levata strana na koja imav i cista no da ne dolzam se se zavrsi OK blagodarenie na strucnite lekari od remedika.Doktorot rece deka ke nemam problem so naredno zabremenuvanje ama mene mi bese strav i sega probavme so soprugot bas vo plodnite denovi se nadevam na najubavoto nesto sto sekoja zena go posakuva i ako znae nekoj neka mi kaze dali moze da sum bremena bidejki"gi koristevme"plodnite denovi?????
POZZZZ do site user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
2.12.2010 19:29:59   
lady_bug
jas sum prezadovolna od dr.Dimitrov(remedika)i ne se sekiraj vo sigurni race si pozzzzzzzuser posted image

(Одговор на членот 25zbuneta)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.12.2010 4:21:38   
25zbuneta
blagodaram na sovetotuser posted image

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
7.12.2010 16:27:44   
25zbuneta
jas malku dosadna so prasanjava ama sakam da se konsultiram tuka zatoa sto ne sum sigurna.....bev kaj dr.Sapunov vo drzavna na konsultacija i eho i mi preporaca da napravam punkcija zatoa sto ne planiram skora bremenost,pa sega sakav da ve prasam dali nekoj ima praveno punkcija,kolku e toa sigurno??fala odnapreduser posted image

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
7.12.2010 17:57:28   
lady_bug
KAko sto ti rekov prethodno jas imav cista na leviot jajnik i bas tamu mi e bil zalepen plodot i so laparoskopija mi e izvadena i cistata i ostatokot od plodceto i bez nikakva osteta na jajnikot.Taka da punkcija nemam praveno i koga go prasav dr.koga ke mozam pak da ostanam bremena toj mi odgovori deka vednas mozam nema nikakov problem ama mene mi bese mnoguuuu strav i taa bremenost se slucila slucajno ne planirana dodeka sega resiv deka si sakam bebence i so soprugot rabotevme na slucajot pa sega cekam rezultati i se nadevam na se najdobro bidejki mislam vreme e da se izraduvam neli?????

Moja preporaka ti e da si odis vo remedika ili sistina ili nekoja druga privatna klinika
pozzzzzzzz od mene i se najdobro samo pozitivno razmisluvanje i ke vidis deka ke se slucuva SE NAJDOBROuser posted image

(Одговор на членот 25zbuneta)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
7.12.2010 18:42:09   
25zbuneta
fala ti na odgovorot:)),se najdobro i na tebe i se nadevam ke se izraduvas ovoj pat:D mnogu sreka user posted image !!!!

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
8.12.2010 0:00:29   
Mary
Zdravo....jas tocno pred Godina ipol bev na preglev vo Sisitna kaj Dr.Drakulevski poradi pricina sto togas bevme vo brak 1 godina i nemavme uste bebenceuser posted image .Doktorot mi kaza odma da se napravi laparaskopija i histoskpija zosto imav na dvata jajnika cisti na edniot 2 a na druigot 1na......bese i prasanje i dali jajnikot ke mi go zadrzat.....no se se zavrsi dobro Blagodarejki na Dr.Drakulevski i Dr.Pancevski vo Sisitinauser posted image Znaci od operacijata ima 1 godina i odam na redovni kontroli na 3 meseci,sega e se vo red jajnicite mi pravat filikuliu mislam deka taka se vikashe no seuste pravime i ne se zacnuv bebenceuser posted image gi pogoduvame i plodnite denovi ama neznam sto euser posted image najverjotno treba da se olabavime malce.Pozdrav


(Одговор на членот 25zbuneta)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
8.12.2010 0:54:52   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: 25zbuneta

jas malku dosadna so prasanjava ama sakam da se konsultiram tuka zatoa sto ne sum sigurna.....bev kaj dr.Sapunov vo drzavna na konsultacija i eho i mi preporaca da napravam punkcija zatoa sto ne planiram skora bremenost,pa sega sakav da ve prasam dali nekoj ima praveno punkcija,kolku e toa sigurno??fala odnapreduser posted image

ne si dosadna za toa sme tuka da si pomagame
evo pak jas ne sakam da te razocaram no ova e mojata vistina,jas pravev punkcija isto kaj dr.sapunov i cistite se povtorija,se povtoruvaat so operacija a ne so punkcija,metodata ne e voopsto bolna odma si odis od bolnica.

(Одговор на членот 25zbuneta)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
8.12.2010 1:48:02   
25zbuneta
pa verojatno ke idam prvo na punkcija da probam ako se vratat ideme na laparoskopija barem malku ke odlozamuser posted image ,a dodeka da idam nesto mi kazaa da pijam da probam so caj od ajducka treva,neven i kopriva pa moze ke se namalatuser posted image fala na odgovorot,pozdrav!!

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.12.2010 23:01:36   
foxy_m
zdravo na site, dali nekoj ima praveno laparoskopija i histeroskopija so epiduralana anestezija? Denes vo Sistina mi rekoa deka pokraj opsta anestezija se stava i epiduralna. Dali tolku mnogu boli sto ima potreba i od epiduralna??? Plizzz help...

(Одговор на членот 25zbuneta)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.12.2010 23:14:18   
veckasr
na mene koga mi pravea laparo i histeroskopija vo gak mi stavija celosna anestezija  bidejki mojto bese operativen zafat 

(Одговор на членот foxy_m)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
10.12.2010 7:56:57   
foxy_m
zdravo veckasr, i jas znam deka se pravi so opsta anestezija (taka mi rece i ginekologot), ama me ispobuni anesteziologot deka stavaat em opsta em epiduralna, a prethodno nikoj ne mi spomna epiduralna. Na krajot na razgovorot mi vika, ako ne sakas kje si kazes pred operacijata. Za vreme na razgovorot bev cela isplasena i izgubena  i sega sum cela so prasalnici vo glava.....:(
Pogore procitav deka  Schatzi pravela vo skoro vreme ista intervencija, pa ako mozes i ti Schatzi da mi kazhesh tvoe iskustvo....Dali anesteziologot razgovara so tebe pred samata intervencija? Si velam valjda kje me prasaat, nema direktno da mi stavat? PLizzzz pishete, oti mnogu se plasam. Pozdrav do site!!!


(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
10.12.2010 10:18:50   
lukas
jas pravev laparaskpija vo bt i bev so celosna anestezija,a za epiduralna ne ni se spomna,prv pat od vas slusam,razgovarase so mene anastezziologot i mi kaza koja e procedurata a za tavko nesto i druga anastezija nezz.najubavo e da si zbornis se so doktorot i da ti objasni se sto se pravi...i nemoj da se plasis,laparaskopijata ne e strasna,barem ne bese za mene,da i jas od prven se plasev no koga posle se razbudiv mnogu samo me tresese a bolka ne osekav bas mnogu,mozebbi deka bev naklukana so apojuser posted image ..odma po 2 dena se rabotev niz doma...pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот foxy_m)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
10.12.2010 19:27:31   
foxy_m
fala lukas za odgovorot, jas koga zborev so ginekologot mi kaza opsta anestezija, a koga razgovarav so anesteziologot (bese mlad lekar od oddelot za anestezija) mi rece i opsta i epiduralna. Jas iskreno se nadevam deka kje me prasaat za epiduralna....valjda nema direkt da mi ja stavat :(  Pozdrav...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
13.12.2010 22:49:08   
puze
treba da pravam histero laparaskopija po baranje na fondot oti imam aplicirano za in vitro dosega sum nemala bremenost dali toa e stetno ponataka ili ne ve molam pomognetemi celata sum vo panika dali ostava nekakvi posledici nema cisti nitu endometrioza kanalite mi se proodni neznam zosto me pustija na histerolapartaskopija vo dilema sum dali da odam i kaj da odam pomos ve molam

(Одговор на членот foxy_m)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
16.12.2010 10:12:19   
foxy_m
zdravo puze, ne bi znaela da ti kazam zosto ti baraat od fondot, ama ako odis vo nekoja od privatnite bolnici sigurno nema da zgresis. pozdrav....

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
16.12.2010 16:27:19   
maripoza
ај да прашам и овде бидејки до сега не сум имала таков проблем и незнам како одат работите значи до сега сум имала редовнаuser posted image и имам родено едно дете кое ке полни уште малку 4 години. последните два месеци со сум катастрофа минатиот месец ми доцнеше 7 дена а овој месец 12 дена и уште немам добиено правев и домашни тестови и преку крв и сите се негативни десет дена пред терминот за добивање осекав болки во долниот дел во стомакот а и привремено уште ги осекам, дали кога се има циста може да се имат истите болки бидејки кога бев на лекар ми рекоа дека имам циста на матката скоро 1 см но не ми даде никакви лекарства освен антибиотици. дали би можело од неа да ми се таквите нарушувања бидејки веке стварно незнам што да очекувам дали и колку може да касниuser posted image или нема правило тука.user posted image


_____________________________

понекогаш добро е кога ке го послушаш срцето...дозволи тоа да ти каже.....

(Одговор на членот foxy_m)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
18.12.2010 9:15:54   
sesilija
mnogu e mozno da se od cistata poseti si ginekolog obavezno i toa nekoj ponapreden sto nema da te mota mozebi ne treba lekarstva moze ke treba da se odstrani mozebi mojot odgovor ti e premnogu radikalen ama jas taka mislam poz

(Одговор на членот maripoza)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?