|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
17.9.2010 0:08:18   
amelbebe
ne se nerviraj Anushka, user posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
17.9.2010 1:14:26   
Bogdancanka
bez razlika koj kakva vera e za mene covekot e covek,ne gi delam lugeto po vera,bitno mi e da e dobaruser posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
17.9.2010 16:37:14   
mmilena2
Zasto da ne,pogotovo ako se  novosteknati prijatelstva,tie mi se kako nova kniga so interesna,neotkriena,edukativna sodrzina.
Inaku ne mi e vazno od koja vera si,sakam da ti bidam prijatel ako sakas i ti da bides mojuser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
27.10.2012 10:21:40   
kikicka
Воопшто не ми смета верата, секој е човек и не е причина верата да ме дели од други луѓе.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
27.10.2012 10:23:01   
Maca25
Не ми смета воопшто, ако им оди дружбата зошто да не се дружат.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
27.10.2012 10:37:39   
Cipi Ripi
Една од трите мои најдобри другарки е муслиманка. Таа е родена во Босна, живеела во Босна, но избегале тука од војната. Ние заедно учевме средно во Орце и многу се здружиме, таа е прекрасен човек, веќе подолго време само во неа гледам верба за се. Не ја менувам за 10 другарки од мојата вера. Таа ми е како сестра.
Значи категорично сум За пријатели од друга вера, тоа нема врска со тоа што човекот носи во себе и каков човек е.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
27.10.2012 12:43:30   
Barbicki2
Imav prijateli od druga vera,i da vi kazam sekoj moment se spremni da pomognat,mnogu se druzevme. Imase porano od obse ne finansiraa,odevme na tancersko,meguetnicko bese,prekrasno bese,uste imam kontakti so nekoj od niv.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
27.10.2012 20:20:15   
meU87
Имаме пријатели од друга вера и можам само да кажам дека се 10пати по пристапни и спремни скеогаш да помогнат, за разлика од оние во кои повеќе сме верувале. Овие пријатели никогаш, ама бап никогаш не не оставиле на цедило, што се вика.
Но, не сите се исти, како што е случај и со пријателите од наша вера. Сепак не гледам зошто би била потребна поделба на пријателите од наша или друга вера. Глупо е приајтел да го делиш и селектираш по верата.
Или е пријател или не е.

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
27.10.2012 21:11:12   
kapina
imam i prijateli i rodnini od druga vera pa ne gi delam spored toa gospod e eden za site bez razlika dali sme katolici muslimani pravoslavni ili neznam sto ucam od niv za nivnata vera i mi e interesno toa bidejki veruvam vo gospod i znam oti ima gospod i kaj nego nema razlika dali si musliman pravoslaven katolik kaj nego site sme isti

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
27.10.2012 22:33:12   
mila28
Imam priateli i dosta poznanici od druga vera, jas lugeto gi delam na covek i "NEcovek" se drugoto e nevazno

< Поракaта ја уредил mila28 -- 27.10.2012 22:34:14 >


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
27.10.2012 22:34:45   
Maca25
Жени, абе темава мислам дека е за пријатели/другари на децата од друга вера. Не за џабе во форум Дете е ставена. Сите се даваме одговор за нас, возрасните. user posted image

user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
27.10.2012 22:37:20   
mila28
hahah lele a citam sega pogore vo pravo si site sami za sebe si odgovorivme :D user posted image

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
27.10.2012 22:54:28   
kremco
Jas sum od druga vera,moetO dete e od druga vera vo gradinka,nikogas ne bi zabranila prijatelstvo!bez razlika na vera ,ne bi pisuvala na forumov da imam primeteno bilokakov nacionalizam , eh kolku samo drugarki (dobri) imam jas od druga vera zosto da nema moeto dete.Povazno mi e da ima dobri drugari otkolku toa.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
27.10.2012 23:30:54   
Felly RR
На М едно од најдобрите другарчиња во градинка е од друга вера. И тоа воопшто не ми смета, многу ми е побитно кога ќе ми рече - Мамо, многу го сакам Х, многу е добар.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
28.10.2012 18:59:50   
raklav
maz mi e druga vera

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
28.10.2012 19:18:58   
kikicka
Да се надоврзам, за Л. честопати се случува овде на плоштад да се заигра со дечиња од др.вера и тоа воопшто не смета,ни на мене нити пак на неа.Мислам луѓе сме!

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Воопшто не ми смета верата, секој е човек и не е причина верата да ме дели од други луѓе.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
28.10.2012 20:45:59   
SkCura77
Имам и отсекогаш сум имала пријатели од друга вера, дури и во поширокото семејство имам мешани бракови и досега немам сменето мислење за нив. Уште поубаво, човек учи и друга филозофија, празници, обичаи, приказни и апсолутно помагаат тие пријатели малку пошироко да се гледа на многу работи а прво да се сфати дека секој човек е од крв, месо и душа.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
29.10.2012 14:56:05   
Mihaela 2010
Kako deca vo drustvo imamve drugarce od druga vera,jas licno mnogu se druzev i postojano bevme zaedno...moi prvi komsii se od druga vera,pa mozebi ne si imame idimi dodjdi mi sekojdnevno,ama da treba nekakva pomos prvi oni bi dosle otkolku nasive...

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
29.10.2012 15:19:31   
vezilka RR
Јас најискрено не знам дали Никола има другарче од друга вера, никогаш не сум ги прашала родителите на децава од која вера се. Инаку ида има, посекако не ми смета!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
29.10.2012 15:41:24   
dostickage
Ic nisto ne mislam,si gi postuvam i tolku.
Imame edno devojce od druga vera u zgrada i se imaat nacekano nadvor i niso ne se razbiraa trcaa ko slaknati ama se iznaigraauser posted image
Jadna baba ne mozese da si go sobere deteto pa trcav ja po nego , niso ne me razbirase ama veselo bese.
Dusicki decinja

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
29.10.2012 19:55:29   
Snowhite RR
Јас како мала имав една другарка од друга вера, ама живееше кај баба ми по мајка ми, во друг град и кога одев преку лето на поседок да речам, таа ми беше таму најдобра другарка, ама сега откако пораснавме изгубивме контакт.
За Михаил би ми сметало да има другарче од друга вера, само ако е некое од комшивчината кај мајка ми што живеат, зашто има таму 2 куќи цигани, засега не ги дискриминирам пред него во смисла да го заплашувам со нив (ако не си мирен ќе те земе ѓупката и сл.), ама не сакам да се дружи со нив, зашто мислам дека имаат лоши навики и се некултурни и сл., не сакам ни кога ќе тргне на училиште да учи со такви. Има и во нив исклучоци, ама овие ги познавам и не сакам да му бидат другарчина

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
29.10.2012 21:43:05   
AnnaMolly RR
Живееме во населба каде што 90% од комшиите ни се муслимани и син ми во населба нема други другарчиња освен нив. Спроти нас живеат муслимани, торбеши што ги викаат (а го мразам зборот). Сите се образовани, културни и се по ред. Двајца браќа се во иста куќа, едниот има 4, другиот две деца и Филип со сите си игра и многу ги сака. Кога му дојдоа на роденден само нив им се израдува. Воопшто не ми пречи тоа, никогаш нема да ми пречи. Луѓе си се луѓе, без разлика од која вера се.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
29.10.2012 21:45:31   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

За Михаил би ми сметало да има другарче од друга вера, само ако е некое од комшивчината кај мајка ми што живеат, зашто има таму 2 куќи цигани, засега не ги дискриминирам пред него во смисла да го заплашувам со нив (ако не си мирен ќе те земе ѓупката и сл.), ама не сакам да се дружи со нив, зашто мислам дека имаат лоши навики и се некултурни и сл., не сакам ни кога ќе тргне на училиште да учи со такви. Има и во нив исклучоци, ама овие ги познавам и не сакам да му бидат другарчина


Кај нас има и неколку фамилии роми, сите се покултурни и пообразовани од повеќето христијани што ги знам. На мм еден пријател има три деца (роми се), покултурни деца немам видено. Сме оделе кај нив, сме седеле, сме јаделе и сме пиеле и попрво би одбрала син ми со нив да се дружи отколку со хулиганите христијани што живеат во близина.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
26.12.2013 22:29:55   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Mojata najdobra koleska vcera mi prizna oti e jehovin svedok oti ja smenila verata I imala namera da me natera da ja smenam I jas nojas I kazav oti jas sum pravoslavna hristijanka I oti nikogas ama nikogas verata nema da si ja smenam a I ne sakam so takvi kako nea da se druzam mm ne mi dava. vika stom imala namera da te zavlece vo nejzinata vera nema sto dase druzes so nea sto bi napravile vieda ste vo takva situacija


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
26.12.2013 23:13:17   
Defne90 RR
Iskreno kapina i jas go imam istoto mislenje.Znaci sekoj si znae koja vera si e i vo sto veruva i jas mislam deka nikoj ne moze da ti nametnuva druga vera.Ako taa tebe ti e vistinska prijatelka mislam deka ke se druzi so tebe bez ogled dali ti pripagas na nejzinata vera ili ne.A toa sto taa sakala da te preobrati vo druga vera sosema sigurno pokazuva deka taa vsusnost i ne ti e prijatelka tuku deka samo saka da privlece sto e mozno poveke luge da ja smenat svojata vera.Jas da sum na tvoe mesto nikogas poveke ne bi ja poglednala.user posted image
A inaku vo vrska so temata bi rekla vaka.Jas i pripagam na pravoslavnata veroispoved.Imam dve drugarki sto i pripagaat na muslimanskata veroispoved i mozam da kazam za niv deka gi cenam gi pocituvam i voopsto ne gi smetam za pomalku vredni od ostnatite prijatelki so pravoslavna veroispoved.Dodeka rastev isto taka vo naseto maalo ziveeja edni romi luge veruvajte bea mnogu pocisti i pokulturni od mnogu hristijani.Nikogas ama bas nikogas ne bi im zabranila na moite deca da se druzat so deca koi sto ne i pripagaat na hristijanskata veroispoved.Mene nikogas ne mi zabranuvale nema ni jas na svoite deca.Bi im zabranila da se druzat so huligani i losi i nevospitani deca bez razlika na verata.Mene ne mi e bitna verata tuku odnesuvanjeto.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?