|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
9.3.2015 13:41:42   
Hopeful RR
Loveable Me, отвораат во 8-8.10, но дојди таму и малку порано, бидејќи се собираат баби (утре е вторник) и си чекаат, па да си фатиш ред.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1076
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
9.3.2015 13:47:50   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Loveable Me, отвораат во 8-8.10, но дојди таму и малку порано, бидејќи се собираат баби (утре е вторник) и си чекаат, па да си фатиш ред.


Фала ти, ќе се организирам за да не чекам многу. Штета, по ново гинеколозиве не можат да даваат упат за хормони на ГАК, имало посебна процедура и мора по здравствениве домови. Не знам колку се прецизни и какви се резултатите, дали им е добра лабораторијава во Идадија?user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1077
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
9.3.2015 14:11:21   
Hopeful RR
Да, затоа и јас таму правев повеќе пати, на Гак е покомплицирано. Овде не ни има многу гужва - јас се замарав за пролактинот само, дека нели треба што порано, ама до кај 8.20-8.30 ме примаа. Инаку ок им се резултатите, досега не ми искоментирал никој ништо. И во Фзо ги прифатија, и во Систина, и гледам дека се тука некаде.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1078
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
9.3.2015 14:28:23   
scared RR
LoveableMe јас мислам твојов гинеколог те зеза нешто, пред 2 недели испитував хормони на Гак со упат од матичната, јас бев загрижена дека секој месец проверувам па да не и направам некој проблем , она вика немај гајле упатите се сега со бројче за каде сакаш и што сакаш ќе ти дадам.
И неколку жени што беа пред мене упатите исто им беа од матичните гинеколози.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1079
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.3.2015 15:11:26   
elena i
zdravo nova sum na forum sakam da mi kaze nekoj ako se razbira od hormonalen status.

LH-13.2
E2-78.9
FSH-9.3

OVIE REZULTATI SE NAPRAVENI NA 15 DEN OD CIKLUSOT I SEGA NA 21 DEN TREBA DA NAPRAVAM ANALIZA NA PROGESTERON KAZI\ETE DALI E NESTO NASTRASNO

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 1080
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.3.2015 16:10:19   
LoveableMe RR
Elena, за средина на циклус, добри се овие вредности. Зошто на средина на циклус ги испитуваше?

Јас се враќам со вредностите од Идадија, кои се малку поинакви од другите места кај што сум правела, но ете ајде мислења од вас:

ТСХ 3,32 (0,400-4,00)
ФСХ 5,09 (2,80-11,3)
ЛХ 1,75 (1,10-11,6)
Естрадиол 138 (20-160)
Пролактин 30,6 (4,60-37)

Многу ми се чудни вредностиве зошто ТСХ пред една недела на Клиничка биохемија според нејзините мерења ми беше 2 и нешто, а тука 3,32, а башка пролактинот вредностите се обично до 25, а кај овие до 37, па испаѓа дека пролактинот ми е според други мерења околу 20? Многу чудни вредности, естрадиолот ми е висок многу иако во нормала според вредностиве и на други места максимумот е околу 140 мислам, а тука 160, значи можеби ми е околу 100, а мене секогаш ми бил 50-60, меѓутоа очигледно со ИВФ стимулации дојдов до овој резултат, го прашав докторот вика ок се овие вредности, ќе видиме........

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 11.3.2015 16:11:31 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот elena i)
Непосредна врска до пораките: 1081
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.3.2015 16:39:05   
Hopeful RR
Loveable Me, и мене ми се гледаат ок, сосема се во рамки на нивните референтни вредности. Сегде имаат различен концепт, но претпоставувам дека се е ок.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1082
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.3.2015 16:39:45   
bambina34

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Loveable Me, отвораат во 8-8.10, но дојди таму и малку порано, бидејќи се собираат баби (утре е вторник) и си чекаат, па да си фатиш ред.


Фала ти, ќе се организирам за да не чекам многу. Штета, по ново гинеколозиве не можат да даваат упат за хормони на ГАК, имало посебна процедура и мора по здравствениве домови. Не знам колку се прецизни и какви се резултатите, дали им е добра лабораторијава во Идадија?user posted image

Jas proveruvav hormoni na Gak vo petokot so upat od maticen i ne mi pravea nikakov problem.. Od kaj se ova deka ne smeeat da davaat upat za na gak..

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1083
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.3.2015 16:46:00   
elena i
na ginekoloskiot pregled koj sto e napraven vo privatna ginekoloska ordinacija mi rekoa hormonalniot status da se napravi na 3 den od ciklusot na 15 den od ciklusot i na 21 den od ciklusot.E sega na 3 den od ciklusot rezultatite se vo red na 15 den e samo pokacen hormonot LH.Inace ispituvanjata gi pravev vo Poliklinika Bukurest.

Na vas koga vi se praveni ispistuvanjata bidejki mene toj hormon LH na 3 den od ciklusot mi bese 6.6 i bese normalen sega e pokacen zatoa i prasuvam dali nekoj znae da mi pomogne so mojata misterija i nagoduvanja sto i kako ke bide user posted image

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 1084
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.3.2015 16:49:04   
Kvisko
Elena i нормално е ЛХ да се покаќи пред овулација. Тој всушност предизвикува овулација. Сепак треба да е во референтните граници. Ако е во референтни вредности тогаш е ОК. Супер си е.

(Одговор на членот elena i)
Непосредна врска до пораките: 1085
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.3.2015 17:00:01   
elena i
Žene folikularna faza: 2,4-13 IU / L a nekade i pisuva deka vrednasta e i do 2.4 do 11 neznaesz sega na kogo da veruvas kaj mene vo rezultatite vrednosta e do 11 a na drugo mesto vrednosta e do 13

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1086
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.3.2015 10:08:38   
Kvisko
Elena i секогаш треба да ги гледап референтните вредности од лабараторијата каде што е преавено испитувањето. Исто така на 15 ден се гледаат вредностите за овулаторна фаза не за фоликуларна. Само така ќе знаеш дали се е во рамките на нормалните вредности.

(Одговор на членот elena i)
Непосредна врска до пораките: 1087
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
22.3.2015 21:47:57   
honey bunny
zdravo devojki. ajde za sovet. posleden ciklus imav na 3 ovoj mesec i od denes pak pocnuvam da krvaram. mesecov pravaev ispituvanja na hormoni i prolaktinot i estradiolot mi bea pokaceni. Ova dosega ne mi se slucilo. Neznam dali ima prostor za panika ama se ispaniciv maksimalno. user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1088
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
23.3.2015 0:34:51   
kapina
Za prolaktinot ke ti dadat bromergon a za estradiolot neznam mojot e nizok .

(Одговор на членот honey bunny)
Непосредна врска до пораките: 1089
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
23.3.2015 12:58:06   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: honey bunny

zdravo devojki. ajde za sovet. posleden ciklus imav na 3 ovoj mesec i od denes pak pocnuvam da krvaram. mesecov pravaev ispituvanja na hormoni i prolaktinot i estradiolot mi bea pokaceni. Ova dosega ne mi se slucilo. Neznam dali ima prostor za panika ama se ispaniciv maksimalno. user posted image


Дали имаш редовен циклус? Дали си правела испитувања и на другите хормони, каква е состојбата? Дали си под стрес, промена на клима? Пиши ни, па да дадеме некој совет ако знаеме, да помогнеме, но во секој случај, мора доктор да те види штом се појавило крварење на краток период. Позз


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот honey bunny)
Непосредна врска до пораките: 1090
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.3.2015 16:20:53   
bambina34
Dragi moi , denes gi zemav rezultatite od hormonite na 3 den :
FSH 6,7
LH 2,9
prolactin 15,5
estradiol 73,3
progesteron < 0,20
TSH 3,15
fT4 14,4

dobri li se ili ne se?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1091
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.3.2015 16:27:29   
Kvisko
Bambina кои се референтните вредности. Вака на прв поглед не се лоши освен што естрадиолот ти е повисок што е лошо ако сакаш стимулација на овулација и тсх не ти е идеален. Сепак без референтни вредности е тешко да се каже.

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 1092
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.3.2015 16:28:32   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bambina34

Dragi moi , denes gi zemav rezultatite od hormonite na 3 den :
FSH 6,7
LH 2,9
prolactin 15,5
estradiol 73,3
progesteron < 0,20
TSH 3,15
fT4 14,4

dobri li se ili ne se?


Ако се според вредностите што горе-долу ги знам, идеални ти се, пуштајте се во акцијаuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 1093
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.3.2015 16:29:17   
scared RR
Bambina ТСХ во секој случај ти е висок, за забременување и одржување на бременост треба да е мин. 2.5 а идеално 2. Ова ми е кажано од ендокринологот. Така да види што ќе правиш со него.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1094
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.3.2015 16:32:20   
LoveableMe RR
За ИВФ има поделени мислења околу вредноста на ТСХ, имам примери со ТСХ околу 3 и успешно ИВФ, а јас како тебе, со таа вредност ми дадоа еутирокс за да ми биде под два. Прашај го докторот кај што ќе правиш ИВФ, а за ТСХ имаме тема ОВДЕ.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1095
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.3.2015 16:35:20   
scared RR
А мене Крстевска ми рече ми е малку висок а не се спремам за инвитро, мене на последното ми искочи 2.91 и ми рече да проверам пак затоа што порано беше низок ако ми е повторно ваков ќе ми даде терапијаuser posted image . Ми објасни дека во бременоста бебето зимало многу јод па тсх знаело да се покачува се повеќе и повеќе. user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1096
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.3.2015 16:35:54   
bambina34

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

За ИВФ има поделени мислења околу вредноста на ТСХ, имам примери со ТСХ околу 3 и успешно ИВФ, а јас како тебе, со таа вредност ми дадоа еутирокс за да ми биде под два. Прашај го докторот кај што ќе правиш ИВФ, а за ТСХ имаме тема ОВДЕ.

Vi blagodaram mnogu scared i Loveable ...Naredna sreda sum na kontrola kaj endokrinologot pa ke vidime so sovet ke dade

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1097
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.3.2015 16:38:28   
scared RR
Bambina а проблеми со некои други хормони имаш? Дека гледам идеш веќе кај ендокринолог.

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 1098
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.3.2015 17:06:22   
bambina34

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Bambina а проблеми со некои други хормони имаш? Дека гледам идеш веќе кај ендокринолог.

Imav problemi so jetrata i so transenzimite ..pokacen holesterol i globulini..dijagnoza zaboluvanje na lipoproteinskiot metabolizam ..Tranenzimite se reguliraa , megutoa globulinite i holesterolot ne ..Doktorkata ne mi dava terapija bidejki ne smee da se pijat ako se planira bremenost ..i taka si odam sekoi 2 meseci na kontroli da gi sledi i so prirodni lekovi se lecam

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1099
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.3.2015 17:54:54   
kapina
dobri ti se rezultatite. megutoa ako se spremas za ivf tsh e najdobro da e pod dva. oti od terapijata moze da se pokacuva

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 1100
Страница:   <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?