|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
8.11.2010 13:12:59   
ben10
SRAMOTA

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
8.11.2010 13:17:19   
Viktori
не да е срамота него не знам.
Во интернет кафе побрзо изработуваат поквалитетни програми, видете ги само банките какви системи имаат... само кај системов наш (државен транзистор) не дај боже нешто да се компјутеризира....не знаеш дал е за смеење или за плачење...

.user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
8.11.2010 13:22:02   
agnes77
невјероватно user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
8.11.2010 13:48:41   
Viktori
и дел од текстот

Никогаш во Македонија немало толку деца кои чекаат да бидат
посвоени. Домот за доенчиња во Битола е преполн, капацитетот е до 100 деца, а сега има околу 120 деца


Како се сместени? Колку се хумани условите? ... како смее да е над капацитет? Не е ова школо 4 саати па ај.. овие деца живеат таму бе ејјј...user posted image user posted image user posted image

трпение и ќути и трај ќе кажат на посвоителите.. мене ме интересира на децата што им кажуваат??? Или забораваат дека постојат...


< Поракaта ја уредил виктори -- 8.11.2010 13:49:09 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
8.11.2010 14:06:43   
agnes77
На сло форуму се јави користик који сега напише пост, да беше због посла (мислим дека работа нешто за министерство) во МК и пита што и како, они су му рекли, да бо због овај систем ураден не знам македонски како се каже, управен спор и да деца чекачу још гиодино дана да биде посвојени.

А нешто мени није јасно, споменуто је, да

Програмата за посвојување засега само функционира кога треба да се избере петчлената комисија за посвојување при Министерството за труд и социјална политика. Од вкупно 15 членови во Комисијата компјутерот бира само 5 кои ќе работат на постапката за посвојување и евиденција на упис и бришење во регистрите на можните посвоители и посвоеници.„

Нетко да ми помогне, да видм ако добро разбирам. То значи, да комисија работа, нели? И ако работа онда треба само да доѓемо на ред, пошто за нас је веч ураден предлог.
 


< Поракaта ја уредил agnes77 -- 8.11.2010 16:04:59 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
10.11.2010 13:24:34   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: agnes77


Нетко да ми помогне, да видм ако добро разбирам. То значи, да комисија работа, нели? И ако работа онда треба само да доѓемо на ред, пошто за нас је веч ураден предлог.
 



Веќе го имам одговорот, денес се јавив во центер и социален работник ми појасни, да комисија сега работа само упис во регистар и да адаптација генерално нема. Лјубезно ми кажа да могу се јавит во центар секое време сакам и она кога има нови ингормации веднаш ке ми каже. Исто така прашав ако она знае кога комисија ќе работи адаптација, и ми рече дека уште оваа година user posted image .

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
10.11.2010 14:12:44   
vesna1
Ajde Agnes, stiskame palciuser posted image  pobrzo da bide. Se nadevam deka do Nova godina ke bidete semejstvo.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
10.11.2010 14:24:21   
Палешка РР
user posted image  user posted image  user posted image

Конечно некој добар одговор. Да се надеваме дека ќе си ја завршат работата навреме.



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
10.11.2010 15:40:39   
kik@
BRAVO AGNES ova e veke nesto drugo ova e nesto pokonkretno popozitivno.Sega samo napred i za brzo vreme da cueme uste podobri vesti deka devojcinjata se so tebe.user posted image Pozdrav i so sreka user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
10.11.2010 16:23:13   
biljana16
Prekrasna vest user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
10.11.2010 22:08:14   
AnnaMolly RR
Конечно добра вест! Стискаме палци.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
12.11.2010 0:18:53   
misticia
ништо од ова не разбирам :(

осем насмевките user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
12.11.2010 9:33:04   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: misticia

ништо од ова не разбирам :(

осем насмевките user posted image



Малку оптимизам дојде во ова темаuser posted image
фала пуно на сите за насмевките и  за убави зборови user posted image user posted image

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
12.11.2010 9:38:06   
Палешка РР
Денес е петок, очекуваме нешто позитивно user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
12.11.2010 9:39:56   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: agnes7
 



Лјубезно ми кажа да могу се јавит во центар секое време сакам и она кога има нови ингормации веднаш ке ми каже.

ova znaci deka treba da gi potsetuvas na tvojot slucaj so decnjata user posted image posto oni zaboravaat?????


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
12.11.2010 9:42:48   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: agnes
 



Исто така прашав ако она знае кога комисија ќе работи адаптација, и ми рече дека уште оваа година user posted image .

a za ova znaci vo prevod ili odolgovlekuva ili navistna ke bide taka....izvini agness ama dodeka od tebe ne slusnam deka decata se so tebe na ovie recenici ne veruvam...a nadez sekako posledna umira...ti posakuvam ovaa recenica da e vistina i ti veke navistina ovaa godina da si so deca....user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
12.11.2010 13:25:58   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Денес е петок, очекуваме нешто позитивно user posted image user posted image



user posted image


мама26, можеби навистина ќе биде така као рече социален работник, се надам, да биде така user posted image

< Поракaта ја уредил agnes77 -- 12.11.2010 13:32:15 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
21.11.2010 19:29:11   
agnes77
http://www.kanal77.com.mk/portal/vesti/crnastrana/1627-2010-11-15-11-19-13.html

не разбирам ... након два предлога од два различита центра за социална работа по старом закону сега чекамо што ...

промене во нови закон, дали некој разбира, јас не разбирам user posted image user posted image user posted image user posted image

„...се додека не се дорегулира материјата врзана за подзаконските акти окулу промените што се донесоа во законот за посвојување и воведувањето на сега таканреченото и многу популарно електроско посвојување...„
 
user posted image user posted image user posted image  
 
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=FF9F2F639292B942846665FCCD85AC17&arc=1

< Поракaта ја уредил agnes77 -- 21.11.2010 19:47:57 >

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
22.11.2010 10:37:07   
misticia
душичке не се нервирај, се ќе биде во ред

кај нас таква ни е државата (немаме држава) и каде и да поднесеш документи си заглавил
посебно е тешко кога знаеш дека твоето дете губи нешто заради нив неписмени и неспособни

затоа не гласам на избори - нема држава - немаме никакви права и немаат глас

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
22.11.2010 10:56:29   
Viktori
Од: matej Датум: 15.11.2010 15:28:21 se veli deka nad 100 deca cekaat na posvojuvanje. Zosto cekaat? Znaete li kolku lugjecekaat da posvojat dete so godini ( od licno iskustvo)? Sigurno deka ima 100 molbi a posvojuvanje. Moze li nekoj da odgovori zosto se ceka tolku. Pocituvani novinari, istrazete malku zosto e toa taka, koj li pravi biznis od zivotite na ovie nesreknici kon koi zivotot e nefer od prviot den. Ke vi bidat blagodarni i decata i tie sto cekaat da posvojat dete.

овој коментар подолу од статијата на утрински ми остави гооолем впечаток!
Зошто се чека???
Нели нема веќе место??
Нели има 450 луѓе кои чекаат? Добро свесна сум дека некои чекаат само бебиња и нормално е тука листата да е долга, ама зошто со нив чекаат и оние за кои веќе има деца?

И кога се свести државава па почна и да одзима деца затоа што биле на ТВ?
Така ли сега ќе пробаат да не замолчат?
Па тогаш и на уште една особа треба да и ги одземат децата нели? Ама они се држава па со кои како сакаат така се однесуваат.

Уствари двојни стандарди пак за пари?

И како бе пренатрупан е домот? Да не се вратиме само назад па го направиме домовите ко оние во Романија што беа пред 20 години... има на ју тјуб ѕирнете видете... знам дека е екстрем, ама со претеранава грижа на државата ништо чудно и тоа да ги чека...



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
22.11.2010 10:59:18   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: misticia



затоа не гласам на избори - нема држава - немаме никакви права и немаат глас



Треба да гласаш. Па и за Чак Норис ако треба user posted image Јас искрено се надевам дека како иде време ќе го избереме за нешто, па можеби и ќе дојде and he will kick some ass....user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
22.11.2010 11:12:40   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: misticia



затоа не гласам на избори - нема држава - немаме никакви права и немаат глас



Треба да гласаш. Па и за Чак Норис ако треба user posted image Јас искрено се надевам дека како иде време ќе го избереме за нешто, па можеби и ќе дојде and he will kick some ass....user posted image




user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  потпис

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
23.11.2010 0:17:22   
agnes77
Денес се јавив во центер, а ми беше кажано дека социален работник е на болованју. Након то сум замолила за разговор со директорка. Госпоѓа директорка ми лјубазно кажа дека се то е само правно формално и нека сега уживам. И да комисија работа адаптације уште во оваа година.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
23.11.2010 11:02:42   
vesna1
Strasno Agnes, po telefon sve med i mleko a vo realnosta nesto drugo. Od komisijata aber nema a sirotite decinja sedat vo dom. Si igraat so zivotite na decata.
Da se nadevame deka stvarno ke bide do krajov na godinata bidejki ima samo uste eden mesec.user posted image

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Агнес ги очекува близнаците!
23.11.2010 18:48:43   
Julie1
Редакцијата на Рингераја сака да подготви статија во која ќе го слушне гласот на преставници од Минситерство за Труд и Социјална политика, како би имале информации која е причината за неработење на компјутерскиот систем. Целта ни беше да имаме сигурни извори на информација. Ја побаравме Госпоѓа Ерзана Јакупи која е задолжена да ги даде тие информации, но веќе подолг период нејзиниот телефон само звони без да се слушне гласот АЛО повелете... Се обративме до Госпоѓа Моника, контакт лице од Министерството, за прашања од областа на посвојување, која не сакаше да даде никакви информации со образложение дека не е задолжена за нешто такво она што најмногу можеше да ни помогне е да не насочи утре да гледаме Рано ден на А1 каде што ќе има преставник на Министерство за труд и социјална политика и ќе разговара за посвојувањата во Македонија.

< Поракaта ја уредил Julie -- 23.11.2010 18:51:28 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?