|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
7.2.2012 23:20:16   
Melanija RR
bojanaj јас последниот пат пиев по 3 на ден кломиген и имав дури два фоликула.Прегнил можеш да најдеш и од 1500 и од 5000,тој од 5000 чини околу 400 денари околу6-7евра.Имаме се user posted image

lindicka и јас имам 31 година и јајниците се создаваат фоликули секој месец неколку месеци во годината нормално е да изостане овулација и јајниците најизменично создаваат фоликули.Од кој ден се пие кломифенот зависи од лекарот,јас секогаш го пиев од 3 до 8 ден.
Не сум стручна но имам искуство со 6 дози од кломифен user posted image

И на двете ви посакувам user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Кломифен
8.2.2012 0:08:56   
lindicka
Меланија, фала на одговорот. Овие два дена не ми се денотuser posted image , минатиот месец имав фолекули на десниот, сега деек на левиот, знам за тоа дека наизменично се активни. За Климофенот ќе треба да се консултирам пак со докторот кога ќе добијам. Се надевам сите ќе со видимеuser posted image наскоро и позитивни до тогаш. And yet, tomorrow is another day! што би рекла Скарлет од Одвеано со виорот! Позз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Кломифен
9.2.2012 9:31:35   
Grizlince

ИЗВОРНА ПОРАКА: Grizlince

Zdravo devojki....jas skoro sekoj den ve citam no prv pat pisam i se nadevam dobro ke se druzime...user posted image ....sakam da ve zapoznaam so mojata situacija......jas prv pat piev klomifen vo april mesec 2010 i na prvo imav pozitivni rezultati no za zal za kratko, imav spontan abortus od nepoznati pricini, nekolku meseci se oporavuvam i vo dekemvri 2010 pak piev klomifen no nisto,doktorot mi prepisa uste doza sega vo januari....znaci na 7 januari mi dojde i od 5 den piev klomifen, denes sme 5ti i nenzam dali bese rano no jas bev nestrpliva i napraviv test pokaza negativen....a ovie dena od vreme na vreme imam blaga bolka vo dolniot del od stomakot isto kako za pred mens.....razlikata e vo toa sto pred mens boli samo eden den do dva a jas ja imam taa bolka edna nedela.....neznam pojke so da mislam dali da si cekam ustenekoj ili da odam na pregled .....stvarno neznam so da pram posle sekoj negativen test mene mi se vrti vo glava toa sto mi se sluci pred nekolku meseci.............user posted image ........devojki ve pozdravuvam mnogu i se citame....user posted image

mala ispravka....."april 2011 a ne 2010 i dekemvri 2011".......user posted image

(Одговор на членот Grizlince)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Кломифен
9.2.2012 9:47:18   
Melanija RR
Grizlince добро дојде user posted image
Денес сме 9ти,зависи на кој ден добиваш најкасно,кога ќе ти касни 2-3 дена тогаш е најдобро време за тест.Ти посакувам user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Grizlince)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Кломифен
23.2.2012 21:15:17   
DuffytheDuck
Здраво РР. Кај нас ништо ново пак. Пиев до сега два пати кломифен, овој циклус од денес 3-ти ден до 7-ми повторно. Мене кломифенот ептен ми делува, минатите пати имав по 5-6 фолекули доволно големи и созреани, и пак ништо. Сопругот исто правеше спремограм и резултатите се следни:69М/мл од кои 88 % мотилни, а само 9% продуктивна мотилност што лекарот мисли дека веројатно прави некој проблем. Концентрацијата на спрематозоиди е доста висока, 207 М од кои 183 милиони мотилни а 18 милиони прогресивни. така што ни препорача дека инсеминација без проблем би успеала. Моментално он пие сексовит, исто подобрена исхрана со многу јаткасто овошје, витамини па да се надеваме дека овој месец заедно со мојата стимулација би успеале. Ако нема резултати тогаш ќе се спремаме нареден месец за инсеминација. Посакувам на сите што поскоро да ни се исполни најголемата желба user posted image . Поздрав

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Кломифен
26.2.2012 21:04:59   
Melanija RR
DuffytheDuck ти посакувам успешен месец.
Ако случајно не биде со тие фоликули мој совет ти е да не губив време и да одите на инсеминација.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Кломифен
27.2.2012 18:40:50   
cresna
zdravo i od mene ke ve molam site sto mozat da mi pomognat da mi pisat.jas imam pozadi mene dve neuspesni invitra no ne se otkazuvam odam ponataka se boram za user posted image kaj mene se javi problem sto jajnicite mi se zastareni i vo niv nema voopsto rezervi iako imam 30 god velat mi se kako na 50 godisna babauser posted image za golema nesreka i mazotmi ima problem nego mu se samo 20 posto podvizni spermatozoidite.od mene vo dvete invitra uspejaa da mi oplodat i izvadat samo edna jajce kletka,sto e premalku.klomofenot ne mi deluva voopsto nitu nikoi drugi preparati za stimulacija.ovoj pat sakam da probam so donor na jajce kletki pa ako nekoj ima sovet da mi dade nemam sili ni moznosti da se boram so edna jajce kletka .ve molam ako nekoj znae kako i kade da najdam donor da mi pise ili da mi kaze sto da pravam ponataka .blagodaram user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Кломифен
29.2.2012 18:09:48   
Sajna
Cresna za donor najpametno so doktorive po bolnicive da si dogovoris, a da probas da odis do sd vita diet so nacin na ishrana da probas da deluvas na hormonalen balans, isto da probas i vo ovie za zdrava hrana prodavnicive imaat miksovi za soprugot naprimer i za tebe e sega si treba vreme eve kaj nas soprugot mu rekoa deka e katastrofa deka za mesec dena skroz ke izgubi sposobnost za sozdavanje potomstvo ama ete so site tie prirodni mesavini i plus SPEEMEN piese posle 5 meseci imame 80% zgolemena plodnost sto e poveke od super se nadevam ke probas i deka ke ima rezultat ne se otkazuvaj mlada si i vrska nemaat doktorive nasi i obrati se vo ZLATNA PCELKA Leptokarija pozz

(Одговор на членот cresna)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Кломифен
29.2.2012 22:04:11   
DuffytheDuck
Melanija благодарам многу.Посакувам на сите да ни се исполни најголемата желба. Јас од вчера почнав со естрофем, бев на фоликулометрија на 8 ден и имам добри 3 фоликули. Се надевам дека ке созреат убаво. Ендометриумот е тенок но ете би требало да се здебели од естрофемот. Сега за сега е тоа. Само овој месец некако таблетиве ме турнаа ептен. Не знам дали има влијание и времето ама ептен сум без везе. Уф психички ме истрошуваат неуспешните месеци, се надевам дека за скоро ќе завршат. Поздрав

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Кломифен
1.3.2012 15:03:22   
sky diver
Zdravo na site,
jas ja pocnav terapijata so clomifen prv mesec, piev od 5-9 den dva pati dnevno. Na 12 den bev na folikulometrija, 4 folikuli na desen jajnik pod 10mm i dva folikula na lev jajnik od 14 mm. Na 14 den pak na folikulometrija i tie na desniot jajnik ostanale so 10 mm megjutoa drugite dva 18.3 i 18.4 mm. Lekarot mi rece deka vakva sansa ne se propusta user posted image  Naredniot den primiv pregnil od 5000 , samata inekcija ne bolese, megjutoa utredenta  jajnicite me skinaa. I sega cekam da pominat 14 dena pa da se testirame. Me interesira posle kolku vreme od primanjeto na inekcijata moze da se pravi test, so ogled na toa sto pregnil e HCG hormon i moze da dade lazen test ako se uste e vo krvta

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Кломифен
3.3.2012 10:00:50   
Sajna
Da HCG dava lazen rezultat za inekcija od 5000 ml se ceka 8 dena i 9 den veke dava tocen rezultat, a ako primis 10 000 edinici togas se veka posle 15 den za da se iscisti organizmot od HCG

(Одговор на членот sky diver)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Кломифен
3.3.2012 10:31:48   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: DuffytheDuck

Melanija благодарам многу.Посакувам на сите да ни се исполни најголемата желба. Јас од вчера почнав со естрофем, бев на фоликулометрија на 8 ден и имам добри 3 фоликули. Се надевам дека ке созреат убаво. Ендометриумот е тенок но ете би требало да се здебели од естрофемот. Сега за сега е тоа. Само овој месец некако таблетиве ме турнаа ептен. Не знам дали има влијание и времето ама ептен сум без везе. Уф психички ме истрошуваат неуспешните месеци, се надевам дека за скоро ќе завршат. Поздрав

Сигурно ендометриумот ќе се здебели со естрофенот не се грижи,и чекаме убави вести user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Кломифен
22.3.2012 13:53:46   
lindicka
Да ве прашам, кога сте биле месецот на коломифен, кога сте добиле циклус? Дали на 28 дена, затоа што фолекул се прави на 14ти ден, или пак подоцна, ако добивате на 30-31 ден? Фала

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Кломифен
22.3.2012 18:34:20   
Melanija RR
Линдичка зависи и од организмот но јас добивав до 31 ден,и така и добивав од 29 до 31 ден

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Кломифен
6.5.2012 13:54:24   
cacisk
Би сакала да ве прашам дали може додека се пие Кломифен да се пие и чајот очајница? Треба да почнам за 2 дена со Кломифен прв месец а еден месец више пијам од чајот.
Ако некој знае нека ми одговори. user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Кломифен
6.5.2012 15:11:37   
Melanija RR
cacisk кас не би знаела да ти кажам.Јас кога пиам кломифен ништо друго не пијам.Со среќа со кломифенот и да се пофалиш со user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Кломифен
6.5.2012 22:46:50   
dusicka22
zdr moi RR jas ve citam podolgo vreme i jas treba od nareden mesec da pocnam so terapija na klomifen pa sakam nekoja od vas sto ima iskustvo da mi kaze efekt od nego reakcija i + me interesira dali znaete kakvi kontraindikacii ima dali se pojavuva nagla zdebelenost :) aaa sakam sto e mozno poskoro da si vidam user posted image user posted image pozz do site i site sto cekate zaedno da si vidime dve crtki kiscee

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Кломифен
6.5.2012 23:32:15   
Melanija RR
dusicka22 еве јас како најискусна со кломифен (7 пати) на кратко ќе ти одговорам,а можеш и барем 2-3 страни наназад да прочиташ чисто за информација повеќе.
Инаку кломифенот го сметаат за секогаш почетна терапија.Како ќе реагираш на него во смисол број на фоликули зависи од тоа какова овулација имаш или немаш.Во секој случај сигурна сум дека добро ќе реагираш.
За поправање од 1 месец веројатно е минимално иако и тоа е индивидуално,и можно е да имаш топлотни бранови.Се на се ништо што би требало вака почетно да те загрижува.Ти посакувам user posted image и што ти треба слободно потпрашај user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот dusicka22)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Кломифен
7.5.2012 17:42:35   
cacisk
Jas na pocetokot na Dekemvri bev stimulirana so Klomifen 3 meseca i nisto. Samo mi se pojavija 2 golemi cisti ednata 7 cm a drugata 5 cm i edvaj puknaa so 2 mesecna terapija. Sega doktorot saka uste ednas da probame so Klomifen pa ke vidime. Mene licno mnogu mi e strav da ne se pojavat pak.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Кломифен
7.5.2012 21:59:54   
Melanija RR
Појавувањето на цисти е индивидуално,но затоа пак затоа се оди со давање на Прегнил за сигурно да пукнат фоликулите а не да се претворат во цисти.Но тоа не значи дека не вреди да се проба.Јас од 7 пати кломифен, 6 пати примив прегнил и се беше во ред.
Сите имаме различно искуство затоа и тука си се консултираме.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Кломифен
7.5.2012 22:42:56   
dusicka22
ti blagodaram mnogu Melanija RR jas imam 22 god nikako nemozam da se pomiram so sevo ova sto mi se desava nikogas ne sum imala nikakvi problemi so moeto zdravje i sega naednas mi doaga ova kako pocetok za da se otkrie bese toa sto naednas pocna mn da mi kasni menstruacijata i potoa so hormonski test mnogu nizok progesteronot 0.1 nmol/l posledniov mesec koga dobiv dobiv prirodno bez dabraston i otkako mi zavrsi otidov za da vidi mojot d-r podviznosta na jajce kletkite sto utvrdi deka postojat golem broj na jajce kletki ama se uspieni i nemalo dovolna golemina za da dojdi do oploduvanje do sega bev isto i na terapija so mm vo bris mi e najdena bakterija ureaplasma urealitica pa sega zdravje zivot da se nadevam deka ke mi dojdi kako sto treba pa da zavrsi pa povtorno bris za bakterijata pa tek naredniot mesec so klomifen toaaa e mnooogu vreme ne mi se ceka :((( dali moze bakterijata da e problemot za se sto mi se desava ??? izvinete za dolgoto pisuvanje ama najubavo mi e tuka i se custvuvam tolku slobodno i ubavo sto mozam da spodelam so vas :) pozzz backi do site RR

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Кломифен
8.5.2012 9:31:02   
Melanija RR
dusicka22 слободно пишувај си долги постови и барај си совети,сите за тоа сме тука user posted image
Најпрво верувај млада си и се ќе си се среди и дојде на место.Тоа со хормонот ќе си се среди со соодветна терапија, а за уреоплазма колку треба контроли со брисеви толку.Немој да мериш со месеци време.Подобро се да се среди па потоа кломифен.
Колку треба време толку те молам не се оптеретувај се ќе биде само верувај user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот dusicka22)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Кломифен
8.5.2012 21:56:50   
dusicka22
a znaci podobro e prvo da se resi so bakterijata da bide negativno pa potoa so klomifen mozi sato toa sto nemozam da zabremenam e od nea a kolku sto citav jas baratam po netov za toa ureaplasmata steti na plodot dokolku sum bremena zatoa i mojot d-r mi vika sega prvo da dobijam da mi zavrsi da napravam ispituvanje za bakterijata pa daj boze da ja nema poveke i narednata menstruacija so klomifen na cisto da se pocni znam deka e podobro taka ama netrpenieto e golemo sto da pravam koga premnogu sakam decinja taman ke se ,,pomiram'' so toa ke razberam deka nekoja e bremena i togas tolku mnogu se rastazuvam sto dusata me boli :((( ama toa e .... trpenie belkim nadezta posledna umira user posted image se plasam sto ako ne reagiram na klomifenot ....:( vi blagodaram najjjmnogu za site vasi soveti povtorno ke vi pisam kisce

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Кломифен
31.5.2012 1:11:40   
lindicka
Хај, другаркиuser posted image , ај една консултации. Кога бев минатиот пат на преглед , поодамна де, го прашав докторот, дали додека се зема Кломифен може да се пие и чајот мачина трева?!! Оној од битпазар, срам не срам, го прашав, и ми вика може зошто да не. Чајот е на билна база не е хемиско средство, не е вештачка хемикалија. Па што мислите вие за ова? Сте ги прашале ли вашите лекари за ова? Поздрав

(Одговор на членот dusicka22)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Кломифен
31.5.2012 18:29:39   
Melanija RR
Јас кога пијам кломифен и ред други можни хормони не сум пиела некакви чаеви, па затоа не сум ни прашаша.
Само кломифенот сам ќе си заврши работа user posted image
Може ќе пише некоја рр-ка ако има искуство

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?