|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Икање
24.12.2012 15:54:38   
zzaa

Како се справувате со икавиците?
ако икањето не е проследено секој пат со повракање,нема место за паника.тоа е сосема безболен процес за бебушите.настанува ккао резултат од притисокот на наполнетиот желудник врз дијафрагмата или поради вракање на храната од желудникот.(поради не доволно развиениот рефлукс ,кој со тек на време се средува).ставете ја главата на бебушот потпрена на перница и икањето само од себе ке престане.
Обично се дава на бебето да цицне малку и икањето престанува.


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Икање
25.12.2012 13:28:43   
Malecka23
vo nasiot slucaj Mila ika koga e gladna,ako i e ladno ili e kakana-mockana.koga ova ke se sredi odma prestanuva

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Икање
25.12.2012 14:01:10   
deluxe
dovolni ni se samo 2-3 goltki caj i user posted image prekinauva soo ikanje.inace ikame koga e prejaden i ke bjlucne i pocnuva da ika :)

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Икање
25.12.2012 14:09:17   
pepuska
Исто икаме кога е прејадена ама ако почне да ика по правило не повраќа . Може претходно да бљуцне ама не секогаш и не е правило ама обвезно подригнува пред икање и тогаш почнува икаше почесто сеа некако поретко

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Икање
9.1.2013 19:44:51   
JanaMarija
Srcka moja redovno icka zosto e redovno prejadena hahahaha i rakata ke i ja stavam na dijafragma i prestanuva-nekogas i ne,ama ke ja ispravam zaigram i prestanuva

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Икање
15.1.2013 14:14:25   
Фиданче
Moja user posted image ika ako e prejadena :) i ako se nagolta vozduh pred da zaspie a toa obichno posle cicanje i posle malku ke povrati, ke i dadam malku da cica i prestanuva. Ako odbie da cica, zosto se prejala sama prestanuva po kratko vreme user posted image

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Икање
6.8.2013 10:48:19   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bela rada

Драги мамички. Проверував низ темите ама за ова не најдов. Ако сум грешка ве молам за информација. Моето малечко има недела дена ама многу често почнува да ика и подолго време не прекинува. Пробувам веднаш со доење ама не е многу успешно. Ве молам за совет како се справувате. Ви благодарам.



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Икање
6.8.2013 10:56:58   
Mihaela 2010
kerka mi koga pocnuva da ika,i davam isceden limon vo mala lazicka i vednas prestanuva.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Икање
1.2.2014 19:20:50   
Melanija RR
Некогаш ниеднаш во ден некогаш и по пет пати user posted image причината е секогаш голтање на воздух,при подригнување и смеење .Неможе да престане со смеење па завршува со икање, затоа гледав да дадам навреме лажалка за да се регулира и помага да не дојде до икање ако дојде тогаш мора нешто да пие и тоа не голтки туку 20-30мл како ништо.
Лимонот помага но се давал по навршена една година

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Икање
2.2.2014 1:10:01   
Defne90 RR
I kaj nas pomaloto ika ama epten toa ponekogas se slucuva po cel den da ika.Tocno toa e zatoa sto goltaat vozduh pa na toj nacin go isfrlaat nadvor.I nie pieme mnogu voda ili cicame za da ni sopre ikanjeto,inaku moze da se sluci i da ika dolgo vreme ako ne se napie voda.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Икање
2.2.2014 13:41:57   
Mimi33
Лелеее со првото детенце колку се плашев кога ќе ми заикаше...Си викав како ли ќе престане сега...на почетокот ми икаше ако не ждригнеше како што треба....ако се засмееше многу и ептен се плашев...но ќе му дадев по малку водичка или чајче со лајче и ќе престанеше,но и икањето е многу нервозно за бебето кутрото дури да престанеше само плачеше....user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Икање
20.2.2014 17:45:58   
Snow Queen
Обично по ждригањето следи икање...и добри 10минути не престанува.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?