|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кој го капе бебето?
10.3.2010 18:28:17   
mami
Читајќи ги сите досега напишани работи гледам дека на поголемиот дел од вас бебињата во прво време ги капат бабите. Е зошто???
Мислам не ми е јасно...еве и јас имам едно дете, значи прво ми е, друго дете во живот немам капено ниту преоблекувано-само сум ги занимавала внуците. Па ете од прв ден сама го капам Лука. Ни свекрва ми ни мајка ми не ми помагале. До 2 месеца скоро не ми ни требаше помош од никој, можев сама...после ми трбеше извесен период помош додека не почна да седнува и сега пак не ми треба никој.
Па еве прашувам- Зошто мајки не си капете сами своите бебиња од првиот ден тукутоа треба да го прави некој друг место вас?

(Немој да ме сфатите погрешно, не обвинувам нити напаѓам никој, само прашувам)
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 18:33:30   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Па еве прашувам- Зошто мајки не си капете сами своите бебиња од првиот ден тукутоа треба да го прави некој друг место вас?



Може да има повеќе причини. На пр. мене раната ужасно ме болеше и не можев од кревет да станам, многу крварев и сл...Значи причината може да биде физичката исцрпеност на родилката...на пример, а верувам дека има и други причини...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 18:36:19   
***Lide***
ne sum bas kompetentna da pisuvam na ovaa tema zatoa sto ne sum seuste porodena user posted image ama mislam deka ke mi bidi strav da go kapam na pocetok sepak e mnogu malo ama ne znam ke vidime 

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 18:37:18   
Весна
Мами, зашто не ми дадоа! Ме убедија дека сум изнемоштена и дека можело да ми се лизне, не сум имала искуство и милион дрн, дрн јариња! А колку само сакав, воопшто не ми беше страв. Ама ете свеки го имаше главниот збор, таа знае, но повеќе од јасно беше недоверба кон мојата способност и нејзиното наметнување. Но, брзо се смени работата. И дозволив да и` помине ќефот, ја избања двапати и потоа не и` дозволив, самата си ја бањав и само понеееекогаш ќе и дадев да се зарадува. Она со мене, пссссх! user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 18:40:06   
BEBICA
Kaj mene prvo patronaznata sestra ja kapese Monika cim stignav doma i mi pokaza kako so papceto da ne se navlazni ili inficira.A posle sami so mm uzivavme.Normalno on mi pomagase no bukvalnoto kapenje jas go pravev.Babite bea tuka da gledaat publika i da pomagaat da dodavaat raboti no oni da kapele NE.
Osven koga bev vo bolnica posto odvoena od Monika 5 dena togas silom prilikom svekrva mi i mm ja banjaa Monika.Jas niti se plasiv niti imav iskustvo pred toa.
Nitu sum presoblekuvala bebe pred toa.Znaci cisto intuitivno i bev sigurna vo sebe deka poleka no sigurno ke ja presoblecam i deka nema da ja povredam.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 18:40:32   
brineta88
ИЗВОРНА ПОРАКА: Весна

Мами, зашто не ми дадоа! Ме убедија дека сум изнемоштена и дека можело да ми се лизне, не сум имала искуство и милион дрн, дрн јариња! А колку само сакав, воопшто не ми беше страв. Ама ете свеки го имаше главниот збор, таа знае, но повеќе од јасно беше недоверба кон мојата способност и нејзиното наметнување. Но, брзо се смени работата. И дозволив да и` помине ќефот, ја избања двапати и потоа не и` дозволив, самата си ја бањав и само понеееекогаш ќе и дадев да се зарадува. Она со мене, пссссх! user posted image

Истото се случи и кај мене. И ден денеска само таа сака да го капе, вика не и било тешко??? Па мене да не ми е тешко?!, незнам што да искоментирам.

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 19:12:24   
ikipp
jas sama si gi kapam od koga se rodija,ne e nisto strasno,navika e.pa moite ko so bea mali,ednata 2900,drugata 2600

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 19:18:12   
Leonida
Мајка ми. Ми беше тешко од раната и не ја бањав на почеток. Покасно јас.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 19:28:16   
viksa
јас и мм сами го бањаме нашето синче. Мислам дека доколку нема некакви пречки тогаш секој би можел да си го бања своето бебче без оглед на тоа колку е мало.

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 19:53:08   
lale
mene mi ja banjase svekrvata do 40 dena zasto nea i go banjala isto taka svekrvata i mi gi perese rabotite na bebeto do 40 dena na raka, jas i pomagav okolu banjanjeto i podavav sto i treba,inaku jas bev super nisto ne me bolese super pominav na poragaj, inaku voopsto ne se ljutam sto ja banjase i majkami posto e sverkva i ona go banjase vnuceto od bratmi i taka jas ne i go skrativ pravoto na svekrvata.posle40 dena jas i maz mi si ja banjavme. 

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 20:35:10   
pacuvce
Мм ги бања и двајцата...Иако во последно време Андреј изразува желба сам да се бања,ама троши шампон што да ви кажам...user posted image user posted image user posted image ...А и после него во купатилото е потоп...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот lale)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 22:07:47   
Палешка РР
Мене и сега ми се тресат рацете кога ја капамuser posted image  Имам некој необјаснив страв, а внука ми која беше 1800 гр.ја капев јас до 3 месеци.

< Поракaта ја уредил Палешка -- 10.3.2010 22:09:42 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 22:48:17   
jovanka
I dvajcata od prv moment sama mnogu e vazna majkata da bide psihicki i fizicki sposobna toa da go pravi od momentot na raganje.Vo dvete bremenosti mnogu citav literatura i ednostavno ne mi trebase sovet i pomos od nikogo.Mamicki zastanete hrabro pred predizvikot narecen moe bebe.Banjanjeto ni e ritual vo koj uzivam i jas i moite deca.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кој го капе бебето?
10.3.2010 23:49:04   
Весна
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Мене и сега ми се тресат рацете кога ја капамuser posted image  Имам некој необјаснив страв, а внука ми која беше 1800 гр.ја капев јас до 3 месеци.


Ееее, зарем уште па ти па! Еве еден мал совет (ако веќе и не си правиш така) - има едни фротирести држачи за во коритце, па стави ја Миа со газето на него, а со рака придржувај ја под мишка. Јас така си ја капам Јана, а таа шљапка со тоа ноџињата, шљапка од радости. user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кој го капе бебето?
11.3.2010 0:01:11   
lidijas
Ja banjame jas i maz mi nema koj drug, ama mnogu ni e ubavo, Lina uziva.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кој го капе бебето?
11.3.2010 0:04:11   
Maca25
Ние двајцата ја бањаме уште од прв ден. Мм ја држи, јас ја бањам, а Нина си ужива, прска насекаде и ние сме мокри исто како неаuser posted image . Сега плаче кога ја вадиме од кадичка. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кој го капе бебето?
11.3.2010 9:05:00   
Cacko
od prviot den ja banjame sami so mm,i super ni euser posted image user posted image user posted image lom kupatilo.inace i ja ne bev bas kadarna da ja banjam posto so carski bev i rodiv bebe 5 kg koe edvaj go drzev,t.e edvaj stoev jas ali nema veze,ama kefot za da si ja banjame sami bese pojak

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кој го капе бебето?
11.3.2010 9:09:08   
mother 29
јас си го бањам од првиот ден,а  помош сум имала од типот на   носење корито,вода и сл.(тоа ккао бебе)
а сега си го бањам јас со коритото во када..и немам потреба од никој


< Поракaта ја уредил mother 29 -- 11.3.2010 9:16:12 >

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кој го капе бебето?
11.3.2010 9:14:06   
profesorica
го бањаме заедно со мм ама тоа само во недела.бидејќи преку недела го бања дедо му(свекор ми) во 12 на пладне(пред спиење)

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кој го капе бебето?
11.3.2010 9:50:35   
natasha
Mene na pocetokot i dvete deca mi gi kapese svekrva mi,ne glaem nekoja pricina a i zosto ne

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кој го капе бебето?
11.3.2010 10:05:02   
ripce
Мајка ми и свекрва ми заедно го бањаа првиот месец, не дека јас не можев ама ете така ти си го тераа тоа како така демек треба... после јас си почнав сама и еве и сега сама полнам вода, ја подготвувам кадичката, го бањам, го мачкам со крема, го облекувам, му ја сушам косичката, после го ставам во оградицата, а тој ме гледа како ги собирам работите за капење. Ретко ако мм се погоди дома тој ги собира работите, ја истура водата, додека ние се облекувам, сушиме.


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кој го капе бебето?
11.3.2010 10:15:45   
melody
Prvite 18 dena majka mi zatoa sto i bese mnogu merak prvo vnuce ,a i jas znaev posle tie denovi ke moze samo na skype da ne gleda i nisto drugo i ne i go uskrativ zadovolstvoto duri i se raduvav zaedno so nea.Sega ja banjam sama i nekogas zaedno so maz mi koga e sloboden.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кој го капе бебето?
11.3.2010 10:16:42   
Adrijana
Prvite 40 dena mama i sveki, a posle jas i mm, i taka si ostanavme, nie si ja banjame.

_____________________________



(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кој го капе бебето?
11.3.2010 10:20:44   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: lale
ne i go skrativ pravoto na svekrvata.


колку чудноuser posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кој го капе бебето?
11.3.2010 10:29:13   
nadica
кај нас е адет „таков е редот“ сите така викаат до 40 дена да го бања свекрвата демек мајката е изнемоштена па неможе сама
инаку да и надица до 40 дена ја бањаше свекрва ми а потоа јас до 6 месеци не ми требаше помош а потоа со помош за плавење и правење на водата која веќе не ми е потребна

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?