|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Препорака за книга
21.8.2014 14:15:34   
Mila mamicka
Не знам колку книги имам прочитано, па во моментот ќе ги напишам тие што ми оставиле силен впечаток - Папата Јована, Мемоарите на една гејша, Изгубената ќерка, Катедралата на морето, Портата на кафезот, Ќерката на мојата најдобра пријателка, Трилогијата од Стиг Ларсон (девојката со тетоважа на змеј, Девојката што си играше со оган, Девојката што го растури осилото), сите книги од Гијом Мисо - го обожавам авторов, Рингишпил, Исчезната без трага, Ејми ја нема (дефинитивно луда книга), Јулија, Точка на кулминација, Љубовница. Ова се книгите што сум ги прочитала оваа година (со исклучок на првите неколку, кои ми се читани поодамна, ама оставиле многу силен впечаток), на другите наслови не се сеќавам. Ако ми текне некоја добра, ќе ви ја препорачам.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Препорака за книга
22.8.2014 1:09:25   
Defne90 RR
Јас моментално ја читам Опасно блиску од Линвуд Баркли и дефинитивно можам да ја препорачам како навистина добра книга.Темата е криминалистичка и те тера да читаш се повеќе и повеќе затоа што со секкоја нова страна се откриваат се повеќе тајни.Последните неколку години односно откако се омажив малку ми стагнираше читањето ама решена сум да надокнадам.А откако ќе ја дочитам ќе земам да читам некоја од книгите што ги препорачала Мила мамичка.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Препорака за книга
13.1.2015 15:31:02   
caciana
Љубовница - Аманда Квик
Одлична книга ви ја препорачувам да ја прочитате user posted image

_____________________________

Life is party :D :*

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Препорака за книга
14.1.2015 12:35:51   
vezilka RR
За прв пат ја читав Винка Саздова. Ме воодушеви спонтаната приказна и силината на зборот. Јас овој тип на книги ги нарекувам „мисловни книги“ оти ме тераат да мислам додека ги читам..да мислам и да се преиспитувам. Последниот чај во Индија, ја читав. Препорачувам.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Препорака за книга
14.1.2015 13:42:19   
Bethany
I jas ja procitav od Vinka: posledniot caj.
Navistina mi se dopagja. Site emocii mi gi pokrenaa i gi uzburkaa. Imase delovi od knigata koga tolku gi poistovetiv delovite od mojot zivot so nastani opisani vo nejzinata kniga da placev bukvalno dodeka ja citav.
Potoa ja kupiv isto od nejze: Ponekogas doaga sreka. Ama eve ja stoi vo celofanot uste zapakovana, nemav vreme seuste da ja procitam.

Posle nea ja imam citano H. Murakami 1Q84.
Odlicen stil, tako dobro doloveni likovi, so edna malku mracna prikazna, jas takvite gi sakam. Malku krajot me razocara ama toa e.
Planirav i Norveska suma od nego da procitam i nesto od Den Braun, gi imam simnato na tablet, ama pusto nikako da pocnam.


< Поракaта ја уредил Bethany -- 14.1.2015 13:47:04 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Препорака за книга
14.1.2015 15:15:11   
gina
sega pocnav da e citam "SAMO NAJSEKSI MAZ KOJ POSTOI" -Gjuli Gjems

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Препорака за книга
12.2.2015 12:34:31   
vezilka RR
Уште не сум ја дочитала, ама уште сега можам да ја препорачам. Блудниот син од Чарлс Буковски. Исто за прв пат го читам и ептен ме бендиса. Тврда пролетерска приказна од „рана “ Америка. Автобиографска. Ме потсетува во стилот на Селинџер, мојот омилен. Читај те ја..

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Препорака за книга
12.2.2015 13:15:01   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Planirav i Norveska suma od nego da procitam i nesto od Den Braun, gi imam simnato na tablet, ama pusto nikako da pocnam.



Јас сум љубител на Ден Браун но од кога се роди М незнам што е тоа книгаuser posted image предлог Загубениот симбол, Дигитална тврдина, легендарните Ангели и демони, .. основата е тааuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Препорака за книга
12.2.2015 18:57:50   
LoveableMe RR
Тaјниoт јaзик нa цвеќињaтa oд Вaнесa Дифенбo, мнoгу мoќен oпис нa чувствaтa, стрaвoвите и емoциите нa еднa девoјкa, рaстргнaтa меѓу лoшите спoмени oд детствoтo и убaвите мoжнoсти вo сегaшнoстa, прoткaенo сo прекрaсни oписи нa цвеќињaтa, прирoдaтa, фaрмите и oкoлинaтa нa Сaн Фрaнцискo, кaкo и здивoт нa грaдoт. Јa прoгoлтaв зa еден дн, тoплo јa препoрaчувaм.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 12.2.2015 18:58:28 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Препорака за книга
1.6.2015 23:24:23   
Боцко
Кај мене периодов преовладуваат крими романи и генеалошки приказни. Единствено што читањето на таблет ми е попривлечно и за мене и за околината бидејќи можам да читам и во темница но тоа пак е лошо за видот.

Би можел да издвојам два серијали.

Првиот серијал засега се состои од шест книги чиј автор е амерканецот Џефри Сигер кој сеуште не е преведен кај нас. Седмиот продолжеток треба да излезе во октомври годинава и едвај го чекам. Еден куриозитет за авторот е што тој бил многу познат адвокат во Њу Јорк. Еден ден едноставно „му пукнал филмот“, дигнал раце од се и се преселил на Миконос каде живее и денес и ги пишува своите романи. Дејствијата се одвиваат во Грција, поточно во Атина и на Кикладите. Главен јунак е инспекторот Андреас Калдис. Описот на грчкото општство е навистина многу интересен. Книгите по редослед одат вака:
1. Убиство на Миконос
2. Убијците од Атина
3. Пленот на Патмос
4. Целта е Тинос
5. Миконос по полноќ
6. Синовите на Спарта
(7. Ѓаволот од Делфи)

Вториот серијал се состои од четири книги чиј автор е англичанецот Торквил Меклауд кој исто така сеуште не е преведен кај нас. Дејствијата се одвиваат во Шведска, поточно Малме и околината. Главен јунак е инспекторката Анита Сундстром. Книгите по редослед одат вака:
1. Средба во Малме
2. Убиство во Малме
3. Исчезнати во Малме
4. Полноќ во Малме

Ги имам во оригинал, на англиски, во Kindle (.prc) формат а на таблет или телефон, па кој сака нека пише во ПП. Честам!

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Препорака за книга
2.6.2015 11:30:16   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко


Ги имам во оригинал, на англиски, во Kindle (.prc) формат а на таблет или телефон, па кој сака нека пише во ПП. Честам!

Хе, хе, алал да ти е. Ја мислам дека ако земам да читам од таблет, или не дај боже од телефон, и тие малку очи што ги имам, ќе ги изгубам.



_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Препорака за книга
2.6.2015 23:50:51   
lukajana RR
И јас не можам да читам на таблет или телефон книга многу брзо ми се уморуваат очите а дека е практично тоа да и плус можеш секоја книга да ја најдеш и да ја читаш ама како што пиша vezilka rr тоа е за тие што имаат очи user posted image ние останатите уште ке чуваме книги да збираат прашина.
Јас сега ја читам Принцезата на малиот принц од Сашо Тасевски ,нешто за 18+ ,денес ја почнав и ме бендисаuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Препорака за книга
3.6.2015 0:32:26   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

И јас не можам да читам на таблет или телефон книга многу брзо ми се уморуваат очите а дека е практично тоа да и плус можеш секоја книга да ја најдеш и да ја читаш ама како што пиша vezilka rr тоа е за тие што имаат очи user posted image ние останатите уште ке чуваме книги да збираат прашина.
Јас сега ја читам Принцезата на малиот принц од Сашо Тасевски ,нешто за 18+ ,денес ја почнав и ме бендисаuser posted image



Lukajana bravo kako uspevas so palavkovcite I nesto da procitasuser posted image Jas mislam deka zaboraviv da citam od koga se rodi Fuser posted image Bukvalno si ja zaboraviv mojata najgolema zelba,citanjeto.Veke 2 godini ne sum bila vo gradska biblioteka da si iznajmam nekoja kniga,onaka za svoja dusauser posted image Mislam deka e vreme da ja razbudam povtorno "citackata vo mene"user posted image Inaku I jas ne sakam da citam knigi na tablet ili telefon.Kniga si e kniga,da suskaat straniciuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Препорака за книга
3.6.2015 8:09:33   
lukajana RR
А време си наоѓам кога Ј спие ,а со Л лесно е голем е има разбирање со него.
Иначе читам многу,кога одев на работа читав во автобус обавезно а на пораѓај отидов со Вештица во торба,се разбира не прочитав ни странаuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Препорака за книга
3.6.2015 11:42:54   
vanessa30
Јас моментално ја читам “Најголемата вистинска тајна на Светот“ од Ниче Димовски - Македон. Немам многу време за читање, ама по 10-тина страници секој ден се наога време, а и оваа книга е таква бара пополека да ја читаш, не е белетристика.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Препорака за книга
15.7.2015 16:52:12   
lukajana RR
Во последно време многу немам време за книга ама морав да ја прочитам и ви ја препорачувам Дневникот на хулиганот од Сашо Димоски иначе подарок од Рингераја и Култура user posted image
Сега ја читам Полиња со диви нарциси од Винка Саздова исто убава книга многу релаксирачка таман како за лето

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Препорака за книга
17.10.2015 11:39:07   
Ilina87
Девојки, препорачајте ми некоја добра книга. Последниот месец ми се јави силна желба за читање user posted image . Не дека порано ја немав, ама сега си наоѓам повеќе слободно време. Моментално ја читам ЌЕРКАТА НА МАГДА, а последниот месец ги прочитав НИКАДЕ БЕЗ ЌЕРКА МИ, ЌЕРКАТА НА ЧУВАРОТ НА СПОМЕНИТЕ И ШОЛЈА ЧАЈ. Одлични се сите, освен ШОЛЈА ЧАЈ не ми се допадна многу.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Препорака за книга
17.10.2015 17:22:44   
Bea
Ilina, јас би ти го препорачала Халед Хосеини, има три негови книги кај нас издадено, сите се одлични: Ловец на змејови, Илјада неверојатни сонца и И планините одекнаа.
Од Зафон - Сенка на ветрот и Играта на ангелот и книгите на Гијом Мисо.
Папата Јована е одлична книга, Љубов во време на колера од Маркес...
А секогаш можеш да се вратиш и
на старите добри класици - Оркански височини, Големиот Гетсби...
Аууу Ден Браун го заборавив, ако сакаш добар трилер :)




< Поракaта ја уредил Bea -- 17.10.2015 17:24:30 >

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Препорака за книга
17.10.2015 20:07:53   
Ilina87
Ти благодарам Bea за предлозите. Од класиците имам доста прочитано, барам нешто поново. Ќе ги побарам предложените.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Препорака за книга
31.1.2016 11:04:59   
deluxe
Јас да си се пофаламuser posted image После долг период повторно се вратив на мојата љубов-Читањетоuser posted image
Моментално ја читам "Страници за нашата љубов"-Николас Спаркс
а голем впечаток ми остави "Алеф" од П.Куељо
Би сакала да ве прашам како се вика вториот дел од романот "На прв поглед "од Н.Спаркс??Некој порано ми имаше тука спомнато,ама не можам да го најдам постот...

< Поракaта ја уредил deluxe -- 31.1.2016 11:12:25 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Препорака за книга
31.1.2016 11:43:24   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко

Кај мене периодов преовладуваат крими романи и генеалошки приказни. Единствено што читањето на таблет ми е попривлечно и за мене и за околината бидејќи можам да читам и во темница но тоа пак е лошо за видот.

Би можел да издвојам два серијали.

Првиот серијал засега се состои од шест книги чиј автор е амерканецот Џефри Сигер кој сеуште не е преведен кај нас. Седмиот продолжеток треба да излезе во октомври годинава и едвај го чекам. Еден куриозитет за авторот е што тој бил многу познат адвокат во Њу Јорк. Еден ден едноставно „му пукнал филмот“, дигнал раце од се и се преселил на Миконос каде живее и денес и ги пишува своите романи. Дејствијата се одвиваат во Грција, поточно во Атина и на Кикладите. Главен јунак е инспекторот Андреас Калдис. Описот на грчкото општство е навистина многу интересен. Книгите по редослед одат вака:
1. Убиство на Миконос
2. Убијците од Атина
3. Пленот на Патмос
4. Целта е Тинос
5. Миконос по полноќ
6. Синовите на Спарта
(7. Ѓаволот од Делфи)

Вториот серијал се состои од четири книги чиј автор е англичанецот Торквил Меклауд кој исто така сеуште не е преведен кај нас. Дејствијата се одвиваат во Шведска, поточно Малме и околината. Главен јунак е инспекторката Анита Сундстром. Книгите по редослед одат вака:
1. Средба во Малме
2. Убиство во Малме
3. Исчезнати во Малме
4. Полноќ во Малме

Ги имам во оригинал, на англиски, во Kindle (.prc) формат а на таблет или телефон, па кој сака нека пише во ПП. Честам!

Боцко обожувам крими романи го читав едно време Џејмс Патерсон ми се допаѓа и форензичка психологија и такви равоти, и Ден Браун го обожавам ќе се потрудам да ги најдам и овие што ги имаш напишано.... Не можам да читам на таблет ама се сложувам дека подовбро е да се чита книгата на оригиналниот јазик на кој е напишана.Ми ја ветија Инферно на англиски од Ден Браун па ја чекам за да ја читам.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Препорака за книга
31.1.2016 13:41:57   
marchi
vo momentov se zanimavam so strucna literatura ama sakam da si procitam i nekoja kniga.slusam vo posledno vreme i na internet i vo spisaniija predlozuvaat knigi od p.kueljo pa sakam da prasam koj porcital negoci knigi neka mi predlozi nekoja

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Препорака за книга
31.1.2016 15:40:50   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Јас да си се пофаламuser posted image После долг период повторно се вратив на мојата љубов-Читањетоuser posted image
Моментално ја читам "Страници за нашата љубов"-Николас Спаркс
а голем впечаток ми остави "Алеф" од П.Куељо
Би сакала да ве прашам како се вика вториот дел од романот "На прв поглед "од Н.Спаркс??Некој порано ми имаше тука спомнато,ама не можам да го најдам постот...


Делукс може мислиш на Вистински верник иако уште не сум сигурна кое на кое е продолжение user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Препорака за книга
31.1.2016 16:33:35   
mommy_angels RR
Јас најтопло ви ја препорачувам Под мермерно небо,прекрасна книга. Кој има време за читање слободно нека ја прочита,јас сеуште сум со недостаток на време за жал. Невестата во Борџии ми е некое време на натказна во спална,но никако да ја почнам

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Препорака за книга
31.1.2016 23:38:09   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

vo momentov se zanimavam so strucna literatura ama sakam da si procitam i nekoja kniga.slusam vo posledno vreme i na internet i vo spisaniija predlozuvaat knigi od p.kueljo pa sakam da prasam koj porcital negoci knigi neka mi predlozi nekoja

Сите постари сум ги прочитала Алхемичарот ти е лектира почни од неа и секоја што ќе ти дојде при рака 11минути, викторија реши да умре не можам да се сетам во моментов на другите ама ќе ти пишам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?