Препорака за книга (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневие >> Уметност



Порака


Melanija RR -> Препорака за книга (16.1.2012 17:59:35)

Препорачајте некоја книга која ви се допаднала, наслов, автор, издавач, цена [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]


Мојот прв предлог е една малку постара книга.
Папата Јована од Дона Вулфолк Крос, Матица, 250 денари лани на попуст




Snowhite RR -> RE: Препорака за книга (16.1.2012 19:18:39)

Прекрасна книга, ја имам читано

Јас ги препорачувам сите од Херман Хесе, на прво место Сидарта, ја гледав сега брзо во Тобако беше 250 или 150 ден, Демијан, Степскиот волк ии сите негови ги имам прочитано и не би двоела ниту една
А исто и од Пауло Коељо, тие ми се омилени автори

Моментално (ова моментално трае 2 -3 години[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image])  ја читам од Ден Браун Дигитална Тврдина, исто од него ја препорачувам Ангели и Демони

Друга препорака Дневникот на Бриџит Џонс (нема апсолутно никаква врска со филмот, значи книгата е милион пати подобра) и Мемоарите на една гејша

Толку во моментов ми текнуваат, инаку порано бев страстен читател, а сега за жал ми остана само страста и желбата за читање[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Melanija RR -> RE: Препорака за книга (16.1.2012 19:31:45)

Snowhite RRдобро ме потсети го заборавив Ден Браун.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
,,Катедралата на морето,, -Илдефонсо Фалконес, и детективските на Роберт Ладлам како ,,Стратегијата Банкрофт,, , ,, Наследството на скарлати,, сите од Култура.




Annet -> RE: Препорака за книга (16.1.2012 19:38:39)

preporacajte mi kniga sto ke vlee nadez,sila i ljubov ,sakam da podaram na edna licnost,nekoja kniga za podobra idnina,za samodoverba.taka nesto.....




mila mama -> RE: Препорака за книга (16.1.2012 19:42:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

preporacajte mi kniga sto ke vlee nadez,sila i ljubov ,sakam da podaram na edna licnost,nekoja kniga za podobra idnina,za samodoverba.taka nesto.....



“Психологија на успехот“ - Дејл Карнеги. Има неколку книги за различни аспекти од животот. Топло ги препорачувам!




Annet -> RE: Препорака за книга (16.1.2012 22:15:28)

fala ti mila mama rr.ke ja pobaram se nadevam ja ima vo prosvetno delo vo ve
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

preporacajte mi kniga sto ke vlee nadez,sila i ljubov ,sakam da podaram na edna licnost,nekoja kniga za podobra idnina,za samodoverba.taka nesto.....



“Психологија на успехот“ - Дејл Карнеги. Има неколку книги за различни аспекти од животот. Топло ги препорачувам!





bombica -> RE: Препорака за книга (16.1.2012 22:36:53)

‎"Ne macete se poveke zatancuvajte so zivotot"- Suzan Djefers
‎"Zarobeni snista"- Marina Nemat
"Zatoa sto te ljubam "- Giom Miso




vezilka RR -> RE: Препорака за книга (17.1.2012 9:58:46)

Се од Карлос Луиз Зафон..Сенка на ветрот, на прво место, Игра на ангелот, Марина, Септемвриска светнина, Принцот на маглата и Полноќна палата. Тоа е што е издадено кај нас. Едвај чекам некое ново издание. Човеков ми е хит последниве години..штом ќе излезе нова книга ја голтам во еден ден.




Ikana -> RE: Препорака за книга (17.1.2012 22:39:29)

Milenium trilogijata od Stig Larson...(DEvojkata so tetovaza na zmej, Devojkata sto si igrase so ogan i Devojkata sto go urna osiloto)
The lost symbol od Den Braun
Moskva na solzite ne im veruva od Valentin Chernik




Џесика -> RE: Препорака за книга (4.3.2012 23:39:07)

„Дамата, Домаќинката и Курвата“(тоа што требаше да ве научи вашата мајка) од Валентино Лауцоски поучна од збор до збор, ми дојде како добра психотерапија...




miana -> RE: Препорака за книга (4.3.2012 23:45:12)

Luge ,mene mi ja preporacaa knigata "zosto mazite sakaat kucki" i se ubiv od baranje i nemozam nikade vo Skopjevo da ja najdam...Sakav da i ja kupam na majkami za 8 mi mart i nisto...Pobarav vo TRI,IKONA,MATICA i TOPER i nikade ja nemase...Da ne znaete kade bi mozela da ja najdam ???




Luci -> RE: Препорака за книга (6.12.2012 15:42:42)


ИЗВОРНА ПОРАКА: zelba

sto posledno ste procitale, vi ostanalo vo sekjavanje ili pak sega citate

jas poslednosto procitav e "Lovec na zmaevi" Haled Hosseini i secita voeden zdiv predobra

"iljada sjajni sonca" isto predobra preporacuvam


P.S se izvinuvam na moderatorite ako temata vekje postoi , prebaruvacot nesto nekje a baram eve 2 dena
a vo podforumot kniga i serii se pisuva samo za serii







nadica -> RE: Препорака за книга (6.12.2012 16:20:39)

porano citav poveke sega pomalku inaku toplo go preporacuvam herman hese, paulo koeljo, frojd, a posledno nesto koe mi gi razbudi spomenite e povtorno procitanata kniga ,,aferata van gog,, od gjefri arcer




Pepelaska * -> RE: Препорака за книга (6.12.2012 23:22:21)

И јас порано многу читав па забавив а сега се враќам малку на темпото, Даниела Стил ме релаксира,
последно ја прочитав
Никаде без ќерка ми (Бети Махмуди и Вилијам ХоФЕр)
Додека ѕвездите блескаат ( Сидни Шелдон)

двете се одлични, моментално имам една Нов почеток.

А можеш и Клик тука да ѕирнеш некои книги




KALA84 -> RE: Препорака за книга (7.12.2012 16:54:25)

"Папата Јована", "Јас Мона Лиза", "Ајнштајновата девојка", "Никаде без ќерка ми", "За љубовта кон синот", "Мемоарите на една гејша", "Калуѓерот што го продаде своето ферари", "Историчарка", "Оркански височини", сите од Ден Браун. Моментално на тие ми текна, секако ги има уште многу.[sm=smiley1.gif]




ivemace -> RE: Препорака за книга (31.12.2012 0:51:35)

uf slaba tocka... citam se i seshto... sega za sega bibliotekata mi so nad 250 knigi, momentalno sum zarazena so Haruki Murakami




Pepelaska * -> RE: Препорака за книга (31.12.2012 8:41:18)

Како вода за чоколада - Лаура Ескивел




sladjana ms -> RE: Препорака за книга (21.1.2013 14:34:43)

Devojki dali nekoja od vas gi ima citano delata na Karlos Ruiz Zafon - "Senka na vetrot", "Igrata na angelot", "Marina" i "Zatocenik na neboto"? Gi ima na sajtot na klub matica i imaat popust pa bi sakala da gi kupam, imate li nekoja preporaka za niv?Pozz




Ikana -> RE: Препорака за книга (21.1.2013 14:48:08)

Купи ги, јас ја прочитав Играта на ангелот и многу ми се допадна. Сакам и Марина сега да ја прочитам[sm=smiley36.gif]




deluxe -> RE: Препорака за книга (21.1.2013 15:00:08)

Knigite na Aleksandra Poter se odlicni relax eve edna "vnimavaj sto posakuvas ,mozebi ke ti se ispolni" i "koja e taa devojka" se sto e od ovaa avtorka e super,sega mi e vo plan da ja pobaram 'Rajot moze da poceka"ama [sm=duda.gif] ne mi dava vreme za citanje,dodeka bev slobodna se otepuvav od citanje,bukvalno zavisnik sum[sm=smiley1.gif]




vezilka RR -> RE: Препорака за книга (21.1.2013 15:28:36)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

Devojki dali nekoja od vas gi ima citano delata na Karlos Ruiz Zafon - "Senka na vetrot", "Igrata na angelot", "Marina" i "Zatocenik na neboto"? Gi ima na sajtot na klub matica i imaat popust pa bi sakala da gi kupam, imate li nekoja preporaka za niv?Pozz


Ич да не чекаш, да си ги купиш и око да не ти трепне. Авторов ми е открите последниве години. Ги проголтав сите што излегоа на македонски јазик, мислам 6 дека има. Ако ти се допаѓа Маркез, ќе ти се допадне и Зафон..тој е модерен Маркез [sm=smiley36.gif]




sladjana ms -> RE: Препорака за книга (21.1.2013 17:58:04)

Vi blagodaram za brziot odgovor i da denovive odam do Matica i planiram da si ja zbogatam domasnava biblioteka so poveke dela. Porano mnogu citav knigi, no vo posledno vreme poradi obvrskite so deteto i okolu doma toa go zapostaviv. No se nadevam deka povtorno ke si ja vratam mojata najdobra prijatelka knigata.Pozz




gina -> RE: Препорака за книга (18.3.2013 2:07:40)

i jas sakam mnogu da citam kaj nas nema knigi da se kupi i zatoa sekoja godina se zaclenuvam vo biblioteka i si citam sega ja procitav Devojkata so biserna obetka, sega ce ja citam Rebeka od Dafne di Morie a imam mnogu procitano: Solja caj, Kletnici, Papata Jovana, Zena vo crveno, Memoarite na edna gejsa, Belata Masai, Vljubena zena,Kodot na Davinci, Magdalina, Spomenite na rozata i mnogu mnogu dr. i edna mnogu dobra psiholoska kniga Mokjta na Potsvesta i prodolzenieto Kako da se bide i dobie ona sto se posakuva




Bethany -> RE: Препорака за книга (20.12.2013 18:24:43)

Некој ја има прочитано книгата: Белешките на Лајла Грејс?
Коментари?

А исто ,има ли некој читано нешто од авторката Винка Саздова?
Ги гледав нејзините книги денес, ме привлекоа така на прв поглед, ама ништо не купив.
Мислење и коментари? [sm=smiley1.gif]




Defne90 RR -> RE: Препорака за книга (23.12.2013 0:14:36)

I jas sakam da ja procitam mokta na potsvesta veke dve godini se nafatuvam da ja najdam i nekako se nesto drugo mi izleguva vo preden plan.No definitivno ovaa godina ke ja pobaram vo biblioteka i ke ja procitam.Ne citam knigi ne zatoa sto ne sakam tuku zatoa sto nemam vreme.A porano kako devojka citav mnogu.Vreme e da ja vratime taa stara dobra navika.




Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>