|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 11 [12] 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хигиена кај машки деца
10.7.2013 12:56:55   
bebuv4eto
jas mu go otvoram od ragjajne uste pri sekoe banjajne i sega sme skoro 2 meseci i mislam deka uspesno ni odi,nitu place nisto moziti e uste mnogu malo ..amame zagrizuva drugo,ednoto testisce desnoto mu e kako poizvisnato nadolu i potemno od drugoto,i mi e strav zoto e taka, slusnav deka kaj decata so bike mirnicki so ne pkacelemnogu kako moevo mu se povlekuvale tetisite nagore i deka trebalo da placat za da napnat i da se spusti testisot, e pojma nemam kako treba da e ama drugiden keodam na dr ie prasame kako treba a bide.

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Хигиена кај машки деца
30.9.2013 13:09:28   
marchi
i jas mu go otvaram,ako ne se otvara moze da se zalepi i da dojde do nemoznost na mokrenje i ete ti ja beljata.user posted image

(Одговор на членот bebuv4eto)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Хигиена кај машки деца
30.9.2013 13:16:26   
Melanija RR
М е од ретките,отворено му е курето од раѓање.Кога дојде патронажната се изненади а ние не ни приметивме.Вика од мое искуство 15 години јас немам видено да е отворено од одма.
Но секако се фаќа како бело и на два дена го чистиме со камилица.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Хигиена кај машки деца
10.10.2013 10:29:35   
Melanija RR
Незнам дали е за тука прашањево па 2 во 1
Незнам од каде сум чула или прочитала дека машките бебиња за да не измочат над пелената нагоре на алиштата ,предниот горен раб се подвиткува нанадвор и се спречува да мочката излезе од пелената.
Јас ова го практикувам а незнам ни колку е точно.Но вчера преку прелена пуштило боди, ѕиври, тетра се беше мокро.
Случајно или треба нешто друго да се примени со пелената,местење на курето иако е многу мал (2месеци)

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Хигиена кај машки деца
10.10.2013 10:42:24   
vezilka RR
Јас ова за пелената прв пат слушам, ама ако има ефект, прави го. Малите бебиња некогаш знаат да се измочкаат количински многу, наеднаш и пелената не може во еден миг се да апсорбира. Истата таа количина да ја мочка постепено, пелената ќе упие без проблем. Затоа понекогаш се случува да пробие и да се намокри. Ако повеќе пати по ред му пропушти, види да не му сеомалеле веќе пеленките. И тоа со местење на курето нагоре, нам никогаш не ни успеа, оти сиротко, малечко му е многу, па тамам ќе го наместев нагоре, дури ја залепам пелената, тоа се спуштило.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Хигиена кај машки деца
10.10.2013 10:54:25   
Melanija RR
Ах маки user posted image

Помислив за смалена пелена ,ама ноќе ја полни многу не пропушта да сабајле,а дење на 2 саати му ја менувам а пуштила тоа ме изненади.Може е исклучок сигурно за неколку дека ќе покаже дали е до пелената.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Хигиена кај машки деца
10.10.2013 11:04:06   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Незнам дали е за тука прашањево па 2 во 1
Незнам од каде сум чула или прочитала дека машките бебиња за да не измочат над пелената нагоре на алиштата ,предниот горен раб се подвиткува нанадвор и се спречува да мочката излезе од пелената.
Јас ова го практикувам а незнам ни колку е точно.Но вчера преку прелена пуштило боди, ѕиври, тетра се беше мокро.
Случајно или треба нешто друго да се примени со пелената,местење на курето иако е многу мал (2месеци)

ejj i zolva mi istovo go ima primenuvano kaj vnuk mi,duri koga se rodi M ednas i menjase pelena i ja gledam gorniot del go vitka,vikam zosto go svitka??i onaka vika ejj od navika deka za nejzinoto masko da ne istekuvalo...mozebi ima nesto

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Хигиена кај машки деца
3.10.2014 23:42:23   
deluxe
Sinko denes dobi nekoj osip na k**enceto i testisite...user posted image Mnogu go cesa izgleda,postojano se cepka tamu,preku pelenata pritiska.Odrucekva mu bese mnogu crveno...Ima 2 godinki a seuste ne mu e otvoreno.... Dali mozebi toa e nekoja pricina za osipot??Sum probala mnogu pati do sega da mu go otvaram,ama kako so lastik da mu e stegnata na vrvot kozickata I mi e strav da trgam ponatamu,mislam deka go boli...Kako da mu go otvoram(pomalku da go boli)? Ne sakam da go nosam nasilno da mu go otvaraat.I dali mozi ponatamu, samo po sebe da se otvori??

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Хигиена кај машки деца
4.10.2014 11:13:45   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Sinko denes dobi nekoj osip na k**enceto i testisite...user posted image Mnogu go cesa izgleda,postojano se cepka tamu,preku pelenata pritiska.Odrucekva mu bese mnogu crveno...Ima 2 godinki a seuste ne mu e otvoreno.... Dali mozebi toa e nekoja pricina za osipot??Sum probala mnogu pati do sega da mu go otvaram,ama kako so lastik da mu e stegnata na vrvot kozickata I mi e strav da trgam ponatamu,mislam deka go boli...Kako da mu go otvoram(pomalku da go boli)? Ne sakam da go nosam nasilno da mu go otvaraat.I dali mozi ponatamu, samo po sebe da se otvori??

Делукс и ние го имавме истиот проблем со син ми.И нему не му беше отворено.Ама јас сама не смеев да го чепкам,му го отвораше матичната.Ја спушти кожичката силно надолу и потече и малку крв.Е сега детето се отапа од плачење и три дена со страв мочкаше.Ама после му помина и се си беше во ред.Инаку ни рекоа да го премиваме со чај од камилица и да го мачкаме со канестен и гарамицин за побрзо да му заздравее.Е сега осипот што му се појавил можно е но не е нужно да е от тоа што не е отворено.Ама сепак мислам дека е време и да се отвори веќе.Имам читано некаде дека до крајот на втората година би требало да се отвори.И после треба да се внимава да не се затвори пак затоа што пак ќе има потреба од отворање.Сега и со малиот го имаме истиот проблем и на плпан сум во скоро време да го носам и нему да му го отворат.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Хигиена кај машки деца
24.10.2014 15:15:09   
renka
na mojot bebus pred edna nedela mu se pojavija crvenki kako fleki4ki na testisite ke mu se namali crveniloto pa pak ke mu se pojavi so sto da se ma4kame user posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Хигиена кај машки деца
25.10.2014 14:44:32   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: renka

na mojot bebus pred edna nedela mu se pojavija crvenki kako fleki4ki na testisite ke mu se namali crveniloto pa pak ke mu se pojavi so sto da se ma4kame user posted image



Renka i kaj nas se slucuva isto ,go mackam so Kanesten mast i Garamicin mast 2- pati dnevno,obavezno pred mackanje odmivaj go.I za sekoj slucaj ispitaj mu urinokultura,kaj nas se pokaza bakterija vo urina, poradi toa i osipot.user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот renka)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Хигиена кај машки деца
23.12.2014 23:55:21   
deluxe
Eve me pak na temava...Posle nekolku bakterii vo urina,megu koi esherihija coli,enterokoka I najnovata user posted image pseudomonas aeruginosa(ovaa bila komplicirana bakterijauser posted image ) denes posetivme specijalist urolog.Covekot koga GI vide rezultatite od start kaza deka ne se verodostojni poradi toa sto kozickata ne mu e otvorena.Bakterijata se prenesuva od kozickata na mokracata,bidejki ne se otvara kureto.Taka so eden poteg I nozicka mi go otvori.Junakot bese miren,sto mnogu me iznenadi,se drzese maskiuser posted image Sega mu prepisa mast hloramfenikol da mackame 10dena I oblogi so kamilica.No ne smeam da go cepkam(da otvaram)bidejki ima jak,stegnat muskul na kozickata,toj ke go sredi ponatamu.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Хигиена кај машки деца
30.7.2015 8:57:07   
AnnaMolly RR
Вчера бевме со Филип на детска хирургија за да му го видат курето кое воопшто не му е отворено (има 5 години).
На година и година и пол е опериран (тестисите му беа заглаени во каналите) и тогаш хирургот кога го прегледуваше ми рече никако да не го чепкам и да оставам само да се отвори.
Вчера кај истиот хирург бевме и рече дека имал некоја вродена фимоза и дека кожичката му била многу тесна и нема шанси сама да се отвори, со никакви вежби. Доколку се отворела, рече дека може да пука и да се слепува пак на курето.
Во ноември ни закажаа обрежување, тоа било единствен лек за неговата состојба.
Има ли некој слично искуство?
Мене ми рекоа дека сабајле ќе го оперираат, а попладне ќе не пуштат и дека не е сериозен зафат.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Хигиена кај машки деца
1.8.2015 17:05:31   
Hopeful RR
AnnaMolly RR, не знам дали ова ти е од каква било помош, но ова му е направено на братучед на мм пред повеќе години и се е ок. Како што ми кажуваше мајка му, од многу баби што знаат се, на никој не му ни текнало да отворат се додека не станало предоцна, па морало со операција. Во секој случај, рутинска операција е, без гајле.

Јас имам прашање од оваа тема, но нешто сосема друго - кај Ј има оток на едниот тестис и матичната ни кажа дека е хидрочела, односно насобрана водичка во тестисот. Ова е нешто што требало во текот на бременоста да се спушти и испразни, но останало, и наводно треба да се издренира само по себе во рок од година дена. Дали некој има какво било искуство со вакво нешто? Многу е кутар, со оточе...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Хигиена кај машки деца
1.8.2015 18:46:50   
gina
od koga treba da mu se otvora kureto sega neli e mnogu malo koga treba da go pravam toa

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Хигиена кај машки деца
2.8.2015 0:39:28   
Ilina87
Мене две докторки од ЗДРАВО ми имаат кажано да не му го отворам и досега не сум гибнала воопшто. Не знам дали е исправно и се само заборавам да се консултирам со матичната. Еве скоро 2 години има и не знам дали треба да се отвара.

(Одговор на членот bebuv4eto)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Хигиена кај машки деца
2.8.2015 11:51:42   
Hopeful RR
Кога бевме на преглед по првиот месец, неонатологот Драшко од Систина ни рече да почнеме да ги отвораме. На секое бањање, да капнеме по капка-две витД, чисто колку да пролизга, да не затега, и да почнеме малку по малку, без форсирање. Почнавме и ние по дома, не баш на секое бањање, ама често, и кај едниот веќе почнува добро да се отвора и да се спушта малку надолу, а кај другиот оди поспоро. Докторот ни рече дека до година треба да бидат отворени...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Хигиена кај машки деца
2.8.2015 12:30:25   
marchi
ocigledno deka golem procent od decata imaat problemi so otvaranje na ****** user posted image mene mi kazaa deka osven sto treba da se otvra treba da se mesti nagore pred da se zalepi pampersot.nie imame skoro 2ipol godini ama ne muu go otvaram do kraj.mene mi e strav da ne go boli a mm mu go otvara,nekogas deteto custvuva mala bolka no nisto strasno.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Хигиена кај машки деца
2.8.2015 14:11:12   
lolla RR
Кај нас мм е задолжен за вежби на курето додека го бањаме, има 6 месеци и слабо иде отворањето и плус му е свртен врвот на десно и мочка на таа страна. На нас некои педијатри ни викаа ништо да не правиме, некои да го вежбаме а на детска хирургија ни рекоа до 9 месеци да не го дираме.

И јас баш сакав да пиашам за курето во пелената, јас од раѓање го стаам надоле, ко што си е кога е без пелена. А кумата пак го става нагоре. А не сум прашала никого како е правилно.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Хигиена кај машки деца
2.8.2015 20:17:53   
gina
setrami go nosese maliot na hirurg na 2 godinki mu go otvoraa
a za ova kako da mu go namestis kureto vo pampersot jas pojma nemam kako sto si e nadolu go zatvoram pampersot a kako treba pravilnouser posted image a nogore nema li da se mockana meseto

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Хигиена кај машки деца
2.8.2015 22:30:58   
Melanija RR
Јас пак знам дека курето се мести наоре.Кога лежи на грб оди на страна не доле.Често му беше како нагоре и така го местев ,а за да не се мокри горниот дел од пелената го виткав нанадвор како рапче.Ова и од други така знам.
Треба по малку да се отвара така знам а така и патронажната ни кажа.Но М е реткост со отворено куре е роден user posted image така да со сигурност така отварање и миење е нормално и не пречи.Реагира при бањање но како природна реакција

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Хигиена кај машки деца
2.8.2015 23:30:06   
lukajana RR
Патронажната кога дојде прв пат откако се вративме од болница го избања и ми покажа како да му го отварам курето на бањање и како да го местиме нагоре а никогаш не разбрав зашто треба така user posted image .
Го отваравме на бањање и до година му беше цело отворено,подобро отварајте им го по малку дома дека на лекар е многу болно и многу тече крв

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Хигиена кај машки деца
22.9.2015 0:31:21   
MecetoUsko
Zdravo majki.... Jas stotuku stanav majka i moeto bebce vleze vo treti mesec .... okolu temava da se nadovrzam PENISCETO mu e otvoreno uste sega i pri sekoe kapenje go odmijuvam so voda pred da nanesam kupka za kapenje vrz bebceto ... Na pedijatar mi kazaa deka se e vo red i duri me sovetuvaaa deka ako ne mu bilo dovolno otvoreno nezno da go podotvoram jas za da ne mu se nasobira "prljavstina" za da ne go pece .... Taka da mislam deka ona sto go kazuvaat za da se poceka i do 2 godini pa da se otvori nema vrska samo moze da se predizvikaat nesakani dejstvija kako crvenilo ..... Ova se moite soznanija preneseni od doktor ako nekoj slucajno znae nesto poveke neka pise da se posovetuvam pluss ... user posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Хигиена кај машки деца
22.9.2015 13:17:42   
Melanija RR
MecetoUsko добре дојде на РРuser posted image да ви е живо и здраво синчето.

Кај некои деца воопшто не е отворено па се отвара постепено.Но да треба полеко но и зависи колку е веќе отворено.Некој добиваат таков совет иако и мене ми е нелогично воопшто да не се отвори.
Може во неговиот случај делумно било отворено па затоа е и полесно.На моето пак од раѓање му е отворено.Треба редовно отварање и миење

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MecetoUsko)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Хигиена кај машки деца
29.10.2015 23:54:40   
adventure
dali mozi nekoj da mi kaze imame bebence ima 4 meseci kureto mu e iskriveno na ednata strana,dali toe e problem i dali treba da ne zagrizuva voopsto

(Одговор на членот bebuv4eto)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 11 [12] 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 11 [12] 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?