|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Чаша со клунче
28.3.2015 16:27:33   
Neurotoxin RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

nataly86 видов на фб интересни се,а во тој Зегин што влегов немаше.Но воопто по аптеки е слаб изборот.На нет и на фб цел асортиман а во аптеки ни третина.
Vo Bebecentar gi imase ovi
user posted image

Па некако бидејќи не е цуцла и е потрајно веројатно ќе се решам за Нукuser posted image а за млеко пак ба Бебинова


кај мене во аптека ги има, како не видов порано :)

< Поракaта ја уредил Neurotoxin -- 28.3.2015 16:28:33 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Чаша со клунче
28.3.2015 17:30:24   
Neurotoxin RR
Меланија онаа на Baby Nova Не е тешка, основата што е доле како тацничка за да не се превртува е тешко, а самата чаша е многу лесна и едноставна и кај мене е 150 user posted image

< Поракaта ја уредил Neurotoxin -- 28.3.2015 17:31:51 >

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Чаша со клунче
28.3.2015 21:52:48   
Ilina87
Супер е таа од Baby Nova, не се истура и не ја зедов многу сакапа, околу 200 ден беше. Некој погоре имаше поставено слика, истата ја имаме и ние. Е сега не знам дали има повеќе модели, оваа не е тешка.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Чаша со клунче
28.3.2015 23:26:51   
Melanija RR
hopeless во ДМвидов на Бебилов ама помислив кој знае какви се а беа 200ден баш супер цена.Инаку сеуште не купивuser posted image
Neurotoxin ќе ти пишам пп ,баш ме израдуваuser posted image
Ilina87 да време ми пиша мфала тиuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Чаша со клунче
20.4.2015 19:29:56   
Melanija RR
Во саботата ја купивме оваа чашка nuk easy learning cup 2 10m.+

user posted image
user posted image

Се двоумевме меѓу ваква или со силиконско клунче ,и сепак оваа за 10+ наместо без рачка 14+user posted image

И цел ден ја мкнеше незнаеше да влече, ау викам завршивме работа ќе треба денови.Ја упорна не му го давам старото шише.и накај 20 часот укапира user posted image па требало да се шмука и пола саат се шеташе и шмукаше и се радуваше.И ете супер е ама вака пие помалку количински го мрзи да шмука повеќе но верувам ќе се навикне.Фала за советите и за помошта од Neurotoxin со искуствен советuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Чаша со клунче
20.4.2015 23:54:53   
Neurotoxin RR
Не се секирај за количината, он ќе си знае колку му треба откако ќе ја навикне. Срце убаво, браво за него. Ајде сега за убаво да си ја користите и набргу скроз да го исфрлите цуцето. user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Чаша со клунче
23.4.2015 10:22:05   
Snowhite RR
Ние имам на Томи Типи, иста ваква како розовата на сликата и баш е супер оти не капи и можам секаде да ја носам а да не е секирам дека ќе ми се истури во чанта. Јана одма ја прифати и благодарение на неа многу рано се научи да пие и со цефка. Е сега додуша Јана многу ја фрлаше, кога не и се пиеше повеќе и ја фрлаше, демек не ми треба повеќе и така малку се разлабави тоа капачето внатре и почесто паѓа сега
Еве ја
user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Чаша со клунче
23.4.2015 19:23:36   
Malecka23
Ovie caski stvarno se super i brkaat rab/M izrasna bukvalno so niv.IZdrzlivi se i lesni za koristenje

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Чаша со клунче
23.4.2015 22:22:39   
Melanija RR
На нук имаше и чаши како со навртка и од каде и да повлече детето може да пие а од никаде не трече.Може следна ќе ни е таа и не е многу поскапа 600ден

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Чаша со клунче
23.4.2015 22:27:27   
Neurotoxin RR
Незнам овие на Томи Типи какви се искрено, ама на нук докажани се и овие како што има земено меланија со такво клунче се наменети за да се научи да пие од регуларна чашка.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Чаша со клунче
23.4.2015 23:35:22   
Ilina87
Колку пари се овие од нук? Сакам да купам уште една за млеко. Таа што ја имаме е од baby nova ја користиме за вода и сок и што побрзо да го фрлиме шишето.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Чаша со клунче
23.4.2015 23:49:49   
Neurotoxin RR
Онаа за над 14 месеци е околу 400, а оваа како Меланија што има земено искрено незнам точно али би требало да е тука некаде цената, значи таа е иста како Меланијашто зела, само без рачки и има прстен што се става кога ќе почне да пие регуларно од чашка, па така добивате и обична чашка, баш сакав да прашам дали и оваа над 10 месеци има таков дополнителен прстен?

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Чаша со клунче
24.4.2015 1:05:44   
Melanija RR
Да Neurotoxin во право оваа од 10+ нема прстен но би можело како чаша,а таа над 14+ е без рачка и со прстен како за чаша како што кажа.Ilina87 јас таа што ја земав е 490ден ,а оваа 14+ мислам околку 430д.Но за млеко незнам дали се соодветни user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Чаша со клунче
24.4.2015 8:15:47   
Neurotoxin RR
Јас и давам млеко во таа над 14, и тоа без механизмот што е долу на капачето, тешко и одеше уште кога се учеше од неа, го извадив само да тече, и така се навикна, сега механизмот го ставам само ако треба да транспортирам нешто во чашката да не ми истече во ташна. Ама тоа е ретко, она веќе пие и од обично пластично шише и од чашка така да, за побрзо да иде млекото и чајот насабајле, и ги ставам во оваа чашка.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Чаша со клунче
24.4.2015 18:47:42   
Ilina87
Фала девојки. Ќе побарам од овие со рачки.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Чаша со клунче
7.8.2015 18:37:25   
lolla RR
Ај совет како да се заучи од чаша со клучне, купив две различни. Едната томи типи со механизам внатре, треба да ја зацуца ама не знае, па ја користи ко глодалка. Ке го извадам тоа внатре, му тече на сите страни освен во уста. Цуцла исто не знае да фати.

Друг модел земав на бебеконфорт, силиконско клунче меко тоа го притиснува и му тече ама му се слива по врат а не во уста. И сегга давам вода со лажичка, ама стварно сакам да се научи да пие.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Чаша со клунче
7.8.2015 22:22:19   
Melanija RR
Лолла мислам дека за клунче е рано,кога купував на Нук мислам дека најмалото беше +10.За да се научи најлесно е прво на силиконска цуцла.Добри а ефтини се на Бебу лов од Виола па после понуди ги овие

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Чаша со клунче
8.8.2015 0:28:20   
MamaKiki
moeto e 11 meseci i nie se ucime da pie voda so klunce ama tesko ni odi :)
imam na chicco so tvrdo klunce ama mn mu teci se zasrknuva i neke da go fati tuku jas da mu go krevam po malku a toj kako vrapce ceka da mu dojde voda user posted image user posted image ima i mehanizam ama ne moze da povlece so nego pa go izvadov i ne go staviv poveke
denes kupiv so silikonska od vero ama zedov eftino okolu 250 denari ne znam sto marka e bra free pishiva ama iskreno ne veruvam deka ke mozi da go koristi so zasek e cucleto horizontalen i nemozam da svatam koga go prickam gore dolu kako sto znae da grize bebe voda ne teci a ako go pricnam od stranite levo-desno ubav mlaz na tecnost pominuva user posted image pojma nemam utre kako ke postapi bebe so ova shishe...
vo slucaj da ne go fati startuvam so cashka da go ucam ke koristam od shishencata plastikata pa trpenie samo da imam , a da moeto faka cucla ama voda pie isklucivo od chicco siroko grlo i cucle nakriveno (imitacinja na grada) a mleko veke pocna da pie od centralna cucla so shiroko grlo...

imav zemeno i shishe cuclata beshe so zasek a ne so dupcinja za mleko i ne mozese da pie od toa zosto ne znam, pa koristam samo so dupcinja cucli , ova denes spakovano ubavo ne go vidov deka e so zasek nemashe da go zemam inaku...
probaj mozi ne mu odgovara so zasek ili so dupcinja ne znam kakvi se tvoite shishenca mozi tuka da e makata..

< Поракaта ја уредил MamaKiki -- 8.8.2015 0:36:41 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Чаша со клунче
8.8.2015 10:39:13   
lolla RR
Caskive se za od 6 meseci zatoa mislev deka mu e vreme da locne so niv. Znaete li kolku sisinja imam doma .... Osum na mothercare 4 avent 2 medela a on nejke od sise so cucla ja gloda... Ako ja zacuca slucajno se uplasuva i ja pusta. Ke zemam i na bebinova i nuk pa ako ne so lazice. Fala zenskj

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Чаша со клунче
10.8.2015 22:40:57   
MamaKiki
Lola ne se vodi po toa 6 + retki se tie decinja sto prifakaat klunce od togas.. Ne znam kolkavi ste ama ke prifati nekakov nacin sigurno probaj vo malo cavce da stavish voda samo vnimatelno gledaj vodata da mu dopre do ustinjata i tolku mozi ke mu bide interesno pa da si se nauci da pie od cashka pobrzo na komsivkata od 9 meseci pie od plasticno cavce, a moeto seushte na 11 meseci voda pie od cucla na chicoo na koja pishuva 2+ haha a mleko od cuclee so brz protok
Inaku go saka shisheto so klunce denes mu turiv sokce oti voda ne go zainteresirvashe pa ispi okolu 30 ml cel den po malku si pivnuvashe i go trkala niz soba :)

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Чаша со клунче
11.8.2015 21:07:31   
lolla RR
Вчера и денес пробував со шише и цуцла од mothercare ама безуспешно, уште утре ке пробувам и ако не бива, ке пробам директно од филљанче.

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Чаша со клунче
11.8.2015 22:33:52   
Melanija RR
Децата кои се доени им треба време т.е. не сакаат лажни цуцли user posted image
Ќе видиш од сите ќе пие, а и треба предизвик да тоа што му го нудиш за пиење да му е вкусно.Пробај со цедено овошје и плус банана за да блажи

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Чаша со клунче
12.8.2015 9:54:17   
sandriana RR
lolla, јас би те советувала да не инсистираш на шишиња, цуцли, чаши и слично, ако бебе не сака.
Двете деца кај мене се доени, и никогаш не ми успеа-не сакаа да фатат цуцла - ни лажачка ни од шише.
Големата дур цицаше, до 20 месеци, течност пиеше строго од чаша, од нејзина 6 месечна возраст. А, да, и од оние шишиња со цуцка-од купечките води.
Сега е исто и со бебево - има 11 месеци, од 6 пие од чашка или филџан.

Откако престана да цица големата, извесен период користеше чашка со клунче на Беби Нова, погоре имам пишувано, со цврсто,пластично клунче и резервно капаче за менување на кое имаше само хоризонтален отвор, без клунче. Многу беше практична, бидејки анатомијата и беше таква да нема опција да се преврти и истури течноста.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Чаша со клунче
15.10.2015 9:51:30   
AnnaMolly RR
До која возраст им давате да пијат на децата од ваквите чашки со клунче?
Филип има 5,5 години и уште знае да си побара да пие од чашка со клунче, едноставно зашто не истура од неа.
Ептен е трапав, не внимава ич, па често знае да се испотури со вода на себе или на тепих.
Ама едно другарче кога го виде му се насмеа, му вика Филип е бебе пие од шише и малку му дојде незгодно, па поретко го бара :)

Да му го тргнам скрос или да си го оставам да пие? Немаме од тие апла бебешките, туку убаво шише со цврсто клунче, како оние спортски шишиња што се, само детски.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Чаша со клунче
15.10.2015 10:20:22   
sandriana RR
AnnaMolly, според мене во ред е веќе да ја тргнете чашката. Секако во градинка веќе одамна пие од обична пластична чаша. Ете и дома полека нека вежба внимателно да користи чаши, ем ќе му се зацврсти самодовербата дека е голем дечко и нема да се најде пак во непријатна ситуација од коментар на некое дете.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?