|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проблем со црвено газе
25.10.2014 19:25:05   
sandriana RR
И во аптека кај мене таа жива и здрава нека е ме советуваше и ми даде гранулати, зимаш на прст малце во вода раствораш и ја миеш после секое какање или мочкање за 2-3 дена нема ништо

Ова се гранули на Хиперманган. И навистина се делотворни. Тоа е дезинфециенс, и не е на одмет после бањање да се полие цело тело со ваков раствор.
Освен еозинот, повремено го користам и хиперманганот кога ќе забележам црвенило по телото на бебе И.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Проблем со црвено газе
5.11.2014 17:49:11   
Dilina
Леле веќе неколку дена ни е лом газето... ништо не ни помага дури накај грбот има брумчиња.... дали имала некоја мајка искуство со кантарион? Да и намачкам ли барем после бањање? Ептен сме исфрлени.... канбебе користиме од прв ден, не верувам дека е од пелените,или да ги мењам сместа?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Проблем со црвено газе
5.11.2014 21:24:17   
Melanija RR
Ако друго е пробано има крема кантарион, за бебе не ми помогна за мене за иритирана црвена кожа на препони веднаш ми помогна

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Проблем со црвено газе
6.11.2014 14:11:41   
Dilina
После бањање ја полив со чај од камилица, денес е се ок. user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Проблем со црвено газе
26.11.2014 23:52:09   
caciana
Vnuka mi ja pustija od bolnica so strasno crveni gaze,duri kako poteceno izgledase.Nisto Ne pomogna nitu pavloviceva,nitu sprejot Dzindzira,edinstveno vo edna apteka ni podgotvija krem za potpareno,bas taka Se vika.Se sluci cudo,za 2dena mi traga od crveniloto.Toa e cudo od krema.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Проблем со црвено газе
27.11.2014 14:49:04   
majmunce
И ние цациана излеговме од болница со осип таму му ставија памперс од бекутан инаку користам канбебе и зедовме од маста за потпарено од ремедија позади Комерцијална и и помина. А вечерта купив и мачкав и цинк оксид од бекутан и пантексол маст и ништо. Маста е цудо навистина.

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Проблем со црвено газе
2.12.2014 11:07:21   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

И ние цациана излеговме од болница со осип таму му ставија памперс од бекутан инаку користам канбебе и зедовме од маста за потпарено од ремедија позади Комерцијална и и помина. А вечерта купив и мачкав и цинк оксид од бекутан и пантексол маст и ништо. Маста е цудо навистина.

Vnuka mi bese strasna slika koga si ja zedovme Od bolnica.Bukvalno kozata I se lupese na gazeto Od vospalenie.Nitu Dzindzira ne pomogna kako ovaa mast.Ne znam sto IMA Vo sostavot,ama e lek navistina na site I'm ja preporacuvam.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Проблем со црвено газе
2.12.2014 11:10:38   
Malecka23
Na nas mn ne ima spaseno pavloviceva so peru balsam debel sloj i pelena natopena so bademovo maslo.Bukvalno preku nok go povleku crveniloto.I do sega na kogo sto sum kazala site se falat deka pomagalo

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Проблем со црвено газе
23.1.2015 14:19:04   
sonc90
zeni kazuvajte lek...site imaat problem so crveno gaze,nie imame problem so dundeto...naokolu kozata cela i e so brumcinja...probav vcera mesto pampers staviv obicna tetra i nemase reakcija(ni pozitivna ni negativna) i go vrativ pampersot-sabajlevo duri i nagore se prosirile brumcinjata i vidov-ne vidov i staviv pak tetra...sto da i pravam?sto da ja mackam?i staviv od vitaminskata na becutan-ne biva,i staviv od cink oksid na becutan-ne biva,i stavam pudra-pak ne biva...sto da pravam?sto da stavam? (ako ima vakva tema prefrlete me,jas ne mozev da najdam)

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Проблем со црвено газе
23.1.2015 16:44:27   
nataly86
Мидлам дека и погоре имам пишувано..кај нас помпгна миење на секое менување на пелена со вода или камилица еднаш денот со еуцерн сапун, промена на пелени од кан бебе и памперс се префрливме на бекутан и мачкање еднаш судо крем еднаш витаминска со портокалево капаче,и 5 дена со ред ројазол маст два пати денот (таа е кортико мислам затоа исклучиво по препорака на доктор).
Како што читам кај сите различно секој треба својот лек да го најде и колку можеш помалку користи влажни

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Проблем со црвено газе
23.1.2015 17:41:19   
lukajana RR
Sonc90 пробај да смениш пелени избегнувај влажни марамици и можеш да пробаш со оргиналната павличева ја има во зегин ние ја користиме и многу е убава а можеш и да пробаш продерм крема ја има во кам и стокомак 300 мл и гратис има мало кремиче ,ефтина е околу 130 ден ама многу ефикасна,девер ми е медицинско лице и после дежурство од долго носење ракавици му се вцрвенуваат рацете и само од неа му поминува јас ја ставам на малата при мало зацрвенување и одма се повлекува

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Проблем со црвено газе
23.1.2015 18:09:51   
sonc90
fala mn...inace mi padna somnitelno za vlaznite uste sabajlevo zemav ja zamiv i od rucek pocnav da ja mijam so voda i posle so kamilica caj...i na tetrata i staviv isto kamilica pa ke vidam do vecer...planiram utre da zemam jekoderm...a proderm ja imam,postojano ja mackav so nea ama otkako se pojavija brumcinjata ne,se samo so becutan kozmetika isprobuvav...sepak ke baram nekoe care,pa na kraj kraeva i na lekar ke ideme ako treba...

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Проблем со црвено газе
23.1.2015 18:40:37   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

fala mn...inace mi padna somnitelno za vlaznite uste sabajlevo zemav ja zamiv i od rucek pocnav da ja mijam so voda i posle so kamilica caj...i na tetrata i staviv isto kamilica pa ke vidam do vecer...planiram utre da zemam jekoderm...a proderm ja imam,postojano ja mackav so nea ama otkako se pojavija brumcinjata ne,se samo so becutan kozmetika isprobuvav...sepak ke baram nekoe care,pa na kraj kraeva i na lekar ke ideme ako treba...

Јас пак ќе се повикам на Еозин и на хипрманган раствор - со 2-3 премачкувања кожата е пак чиста.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Проблем со црвено газе
23.1.2015 20:23:12   
sonc90
sandriana za toa treba recept od doktor ili ne?da znam ako ne uste vecer da si kupam bidejki aptekata mi e na 100 metra od doma...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Проблем со црвено газе
23.1.2015 21:19:06   
Melanija RR
sonc90 да не чекаш sandriana RR да се вклучи да ти пишам ,не треба рецепт тоа е розева течност Еозинот а хиперманганот е прашок во мало кутивче се раствара во вода а се става баш како сол низ прсти малку

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Проблем со црвено газе
12.4.2015 12:22:17   
marchi
Да ве прашам дали при вакви случаи користите кантарионово масло? И ние сме пателе од исто и мислам дека тоа многу ни помогна а гледам помалку да го оставам со памперс, појќе сме со тетра пелени или по гаќиња, памперсот многу го спурува газето и затоа децата се растриени или потпарени

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Проблем со црвено газе
12.4.2015 13:27:50   
lukajana RR
На Л еднаш му имам ставено масло од кантарион и му се собра црвенилото ама ете сум изумила убаво ме потсети ако ми затреба ,ние не сме имале проблем со црвено газе ама летно време повеќе се разрануваат добро е да се биде спременuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Проблем со црвено газе
12.4.2015 23:45:10   
Neurotoxin RR
Невеново масло ако најдеш уште подобро, во случај ако е само црвенило, а ако има веќе ранички тогаш можеши кантарион.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Проблем со црвено газе
14.4.2015 22:30:33   
Snowhite RR
Досега на моиве деца само еднаш на Јана и се потпаρи ама убаво и се вцρви дуρи κаκо плиκчина, ама туκа во Пρилеп има во една аптеκа сама пρави леκови и има една маст за потпаρено и само со таа маст и помина на Јана со ништо дρуго. Сега не знам во дρугиве гρадови дали има неκој таκа сам што пρави леκови κај нас таа е единствена и сите леκови и се ефиκасни, мислам и доκтоρите пρепишуваат од тие леκови

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Проблем со црвено газе
15.4.2015 17:39:06   
lukajana RR
Snowhite RR имам јас во комшии еден што прави масти секакви и сум слушнала дека правел маст и за црвенило на газето ама не сум зела никогаш,нешто како мелем било и викаат многу ефикасно било ама ми е некако несигурно,друго е така од аптека да ги земеш ова нема ни декларација а ако прашаш нема да ти каже што има внатре и ми е страв да не ни предизвика алергија,за себе би зела ама за бебе ми е шубеuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Проблем со црвено газе
19.4.2015 16:27:43   
Snowhite RR
И ова нема декларација и никој не знае што има во него и не ни сака да каже, најверојатно е истото, ако е проверен лекот, мислам од други ако го зеле и било ефикасно не знам зошто да не пробаш ако имаш потреба

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Проблем со црвено газе
20.4.2015 13:11:08   
lukajana RR
Ке го купам ,немаме проблем со газето ама превентивно еднаш дневно ставам крема со цинк и невен а остатокот од денот павловичева па мислев да пробам со оваа еднаш на ден сепак во лето повеќе се вцрвуваат а мојава цуца не трпи воспалено газе еднаш имавме и не можев да ја смирам и имам уплав од тогашuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Проблем со црвено газе
21.4.2015 16:07:01   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Snowhite RR имам јас во комшии еден што прави масти секакви и сум слушнала дека правел маст и за црвенило на газето ама не сум зела никогаш,нешто како мелем било и викаат многу ефикасно било ама ми е некако несигурно,друго е така од аптека да ги земеш ова нема ни декларација а ако прашаш нема да ти каже што има внатре и ми е страв да не ни предизвика алергија,за себе би зела ама за бебе ми е шубеuser posted image

i kaj nas vo komsii ima edna koja pravi vakva mast.e sea ne znam bas sto tocno stava no znam deka upotrebuva kantarion i veruvajte ima golem efekt.istoto go koristat i za izgorenici crvenilo takvi raboti.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Проблем со црвено газе
13.8.2015 21:04:31   
gina
i na moeto bebe mu se pojavi crvenilo prvo bea kako dve mozolcinja kako da im se lipese koziceto ko posle vecerta se spoija kako pogolemo krukce mackav so cink oksid od bekutan drugata den kaka povece se pojavi na madencata aj probav so kremata od neven na becutan o kako povece dase pravese i stolicata e tecna kako prolivce da e pedijatarot go vide ni dade dve kremi da pomesam vcera go mackav 3-4 pati so toa i koga utrovo se prosiri nakaj gazeto i gi prekinav sega samo mackam cink oksid i mijam samo so mlaka voda i kamilica koristev pampers care pa sega pampers new baby-dry si rekov da ne e od nega pa pak go zedov premuim care a gledam isti se po sostav ne mi se veruva deka e od nego oa kupiv ogromna pakovka user posted image i sega neznam sto da pravam sto da mackam citam eve pogore za nekoja pasta za potpareno ama kade da najdam takva a ovaa sto e orginal pavloviceva dali taa e ima nekoj probano se mislam da e zemam taa e imam crvenata tecnost eozin mi e kaza patronaznite po teloto imace crvencina i so nea gi mackav i odma gi snema ama za kaj gazeto i preponite i kaj kureto mi bese strav da e upotrebuvam a citam pogore deka gi mackale mozebi da pocnev od pocetok so nea da mackam ce se izgubea sega da ne eksperimetiram ama sigurno li moze so ovaa tecnost da se macka kaj gazeto i kureto

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Проблем со црвено газе
13.8.2015 22:22:26   
nataly86
Уште од болница си дојдовме со не црвено туку и излупена кожа и новата црвена жар..пробавме многу работи...кај нас помогна смена на пелени од памперс преминавме на бекутан(заради тоа што бекутанот се по крути а памперсот му се лепеа и ставвараа црвенило) судо крем од џамбо, миење на секое пресоблекување со млака вода и камилица, еднаш дневно миење со еуцерин сапун и изфрлување на влажни марамици додека не заздрави убаво..

искрено кај секој различна крема пали..кај нас ова запали ви посакувам побрзо оздравување

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?