|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ИВФ во природен циклус
12.10.2013 17:27:17   
butterfly 00
ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Има ли некој во скоро време да правел ивф на природен циклус? И која е процедурата?

Jas pravev edno vo maj i edno vo septemvri. Znaci invitroto na spontan ciklus se pravi bez stimulacii, d-r samo ti gi sledi folikulike i pred ovulacija ke ti dade stop inekcija i posle toa ti pravat punkcija. Jas prviot pat imav eden folikul i zatoa punkcijata mi ja pravea na zivo, a vtoriot pat mi dadoa blaga stimulacija od koja imav dva vodecki folikuli i punkcijata mi ja pravea so anestezija. Posle punkcijata ke ti dadat da pies vitamini, toa e celata postapka nema maltretiranje so hormoni. Koga ke pravis?
Ti posakuvam sreka i user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.10.2013 19:24:06 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: ИВФ во природен циклус
12.10.2013 21:46:19   
MademoiselleNina
Во понеделник одам на контрола за брисеви, и ако се резултатите во ред, во четворок ќе одам на разговор со лекарот што ме води ... ИВФ на природен циклус е само моја идеја и моја желба ... Бидејќи последен пат кога примав кломифен за инсеминација многу лошо го поднесов, и несакам пак нешто такво да ми се случи. Па ќе видиме што ќе ми кажае лекарот.
А како изгледа постапката кога ти вадат фоликул како што кажа на живо? Боли?

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Има ли некој во скоро време да правел ивф на природен циклус? И која е процедурата?

Jas pravev edno vo maj i edno vo septemvri. Znaci invitroto na spontan ciklus se pravi bez stimulacii, d-r samo ti gi sledi folikulike i pred ovulacija ke ti dade stop inekcija i posle toa ti pravat punkcija. Jas prviot pat imav eden folikul i zatoa punkcijata mi ja pravea na zivo, a vtoriot pat mi dadoa blaga stimulacija od koja imav dva vodecki folikuli i punkcijata mi ja pravea so anestezija. Posle punkcijata ke ti dadat da pies vitamini, toa e celata postapka nema maltretiranje so hormoni. Koga ke pravis?
Ti posakuvam sreka i user posted image user posted image


(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: ИВФ во природен циклус
13.10.2013 11:03:09   
butterfly 00
MademoiselleNina voopsto nemoj da se plasis i da citas sekade zosto jas taka otidov isplasena prviot pat i celo vreme dodeka me spremaa vo sala gi prasuvav sestrite kolku ke me boli ama navistina ti kazuvam deka ne boli momentalna bolka e eve ke ti dadam primer kako ubod od pcela i tolku nema ni da znaes koga ke te bocne da ti go izvadi folikulot, posle toa te nosat vo soba malku da odmoris, ke vidat da ne ima krvarenje ama kaj mene nemase i te prakaat doma. Zatoa nemoj da se plasis voopsto user posted image user posted image user posted image Normalno e da e prisuten stravot, zosto sekoj od nas prv pat se soocuva so ova, no pak ke ti kazam ne boli i da ne se plasis bezpotreba user posted image user posted image user posted image Kade ke go pravis IVF i kaj koj doktor? Pisi mi se sto te interesira ako mozam ke ti pomognam od moeto iskustvo, mozes i vo privatna poraka.
Ajde devojki mora da sme hrabri i ke gi vidime nasite user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: ИВФ во природен циклус
13.10.2013 11:50:58   
Bethany
Јас немам искуство со ИВФ, ама ете имам прочитано некаде во врска, за време на пункција и/или трансферот многу е битно жената да е опуштена. Дури прочитав дека некои жени испијат некое апче за смирување, апауринот или сл. за да се опуштат мускулите и нервите при процедурата.
Не сум за пиење апчиња, посебно не од оваков тип, ама да сум во постапката и кога би дојдело време за пункција/трансфер би се напила нешто. Нормално ова е само моето размислување, ама и сугестија за која може да се консултираш со докторот.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: ИВФ во природен циклус
13.10.2013 14:55:33   
butterfly 00
Јас немам искуство со ИВФ, ама ете имам прочитано некаде во врска, за време на пункција и/или трансферот многу е битно жената да е опуштена. Дури прочитав дека некои жени испијат некое апче за смирување, апауринот или сл. за да се опуштат мускулите и нервите при процедурата.
Не сум за пиење апчиња, посебно не од оваков тип, ама да сум во постапката и кога би дојдело време за пункција/трансфер би се напила нешто. Нормално ова е само моето размислување, ама и сугестија за која може да се консултираш со докторот.



Nema potreba da se pijat apcinja za smiruvanje zosto isto e kako ginekoloski pregled samo sto te spremaat vo sala, ke te opustat sestrite ti zborat i dodeka si se osvestil doktorot ti napravil punkcija se zavisi ako ima samo eden folikul e na zivo nema potreba da e pod infuzija, no ako ima poveke folikuli togas se raboti pod anestezija. Posle toa te ostavaat da miruvas i si odis doma. Najubavo e so doktorot se da si se dogovoris user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: ИВФ во природен циклус
21.11.2014 14:40:10   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Девојки, можеби треба нова тема да се отвори, но еве јас тука да си прашам...
Дали сте запознаени со ИВМ и колку е добра?
Вика вака: IVM (ин витро созревање) метода кај која не се користи хормонска стимулација на жената. Јајце клетките се превземаат во тек на природниот менструален циклус и потоа се дозреваат во ин витро услови. Хормоните се додаваат директно на клетките во лабораторија и со тоа се избегнуваат сите непожелни ефекти од хормонската стимулација на жената.


Libra, да точно е, се нуди ваква процедура кај нас, но има обично само една јајце клетка на природен циклус и треба докторот да е сигурен дека е со добар квалитет за да успее оплодувањето. Потоа другото е прашање на среќа. Тоа е она што знам дека прават кај нас, а за друга процедура не сум сигурна, во странство можеби прават поинаку....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: ИВФ во природен циклус
24.11.2014 22:17:08   
Kvisko
LoveableMe и Libra88 не е исто ИВМ и ИВФ на природен циклус од она што јас го прочитав. Може грешам ама при ИВМ пак има хормони и растење на повеќе фоликули само што не се чека да созреат до крај туку пункцијата е пред да се комплетно зрели и дозреваат во посебна постапка. Со тоа нормално бројот на употребливи јајце клетки е помал ама се користи во случаи кога има само машка неплодност а жената може да развие хиперстимулација па ова му доаѓа како превенција.
Не знам дали се прави кај нас.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: ИВФ во природен циклус
9.1.2015 9:22:24   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina 04.12.2014

Поздрав до сите исчекувалки и најдобри бодрачки! Не пишувам, но ве читам редовно.
За утре имам закажано пункција во природен циклус. Ем се плашам, ем се радувам. Дали некој имал пункија без анестезија? Дали боли и дали е многу страшно?
И после колку време кажуваат дали извадиле јајце клетка?

user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Еве ме :) помина пункцијата без анестезија, и извадија една ј.клетка. сега чекаме да ни јават... Инаку сум кај Ивановски во систина. Навистина процедурата не е болна, малку е нелагодна но кратко трае.


ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Туку што ми јавија дека не дошло до оплодување. :( тука прекинува постапката. Се надевам дека ќе ни кажат што бил точно проблемот. Немам претстава што би можело да биде.
Инаку пункцијата не е болна ако фоликулот е сместен на лесно достапнп место, а ако не е тогаш и да е еден се препорачува анестезија.

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

јас сакав да се обидеме без стимулација, бидејќи многу лошо ги поднесов стимулациите за инсеминација. И сите параметри беа во ред, според лекарите, (се косултирав со двајца) и така падна одлука да биде во природен циклус. И добив препорака дека во ивф постапка може поточно да се знае во која фаза настанува проблемот, и така ќе има опција поточно да се знае што понатаму.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mili4kask 09.01.2015

Zdravo devojki Srekna vi nova godina i srekni bozikni praznici! Me nemase nekolku nedeli eve me pak. Pravevme punkcija izvadija folikul koj bese prazen. user posted image So Ivanovski se dogovorivme da odime povtorno na IVF so stimulacija po 6 meseci da ne udirame glava vo zid. Sega odmaram, pa zdravje tamu posle letoto ke probame pak. Na site novi trudnici im posakuvam lesna i ubava bremenost a na ostanatite ovaa godina sto poskoro da vidat user posted image user posted image . Ve guskam siteuser posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: ИВФ во природен циклус
23.7.2015 10:11:12   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

Prasanje za devojkite koi pravat ivf na priroden ciklus. Dali prethodniot mesec se pijat kontraceptivi kaj kaj dolgiot protokol ili direkno se ide na ivf. Ja sakam slednoit mesec da pravam, ke zakazam ovie denovi za konsultacija so lekar da vidam sto se treba za ivf na priroden ciklus


jana81, тука можеш да прочиташ повеќе за искуствата за ИВФ на природен циклус. Кај кој доктор ќе правиш? Кај Поповиќ? Јас лично од мое искуство, кога бев кај докторот на консултација ми рече ако одиме на природен циклус, само со блага стимулација, кај други одат без стимулација, го чекаат фоликулот да порасне и прават пункција. Зависи од твојата состојба и од проценката на докторот. Пиши ни што ќе ти одреди докторот. Тоа во август ли ?user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: ИВФ во природен циклус
23.7.2015 12:34:39   
jana81
Pravev ivf dolg protokol vo maj. Sega planiram da odam na priroden ciklus. Znam deka sansite se mnogu pomali no nema pravilo. Jas i goga bev so stimulacija imav malku folikuli, a bez stimulacija neznam kako ke bide. Hm za doktor seuste se mislam i dvoumam pomegu Popovic Sistina i Dimitrov Remedika. Od edna strana sakam na probam kaj Dimitrov citam epten e falen, kaj Popovic imam praveno veke 4 ivf i ne znae, stoznam ne sum pametna sto da pravamuser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: ИВФ во природен циклус
23.7.2015 13:07:14   
LoveableMe RR
Jana81, не се знае кога ќе се фати, една моја пријателка после 5 неуспешни ИВФ, остана бремена баш со ИВФ на природен циклус. А за доктор, мислам да го смениш, бидејќи 4 пати му даде шанса, подобро некој друг да ја прегледа твојата медицинска документација и можеби ќе редложи нешто друго. Има повеќе доктори кои се добри, на тебе да одлучиш каде ќе правиш. Пиши ни што ќе решишuser posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 23.7.2015 15:46:37 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: ИВФ во природен циклус
23.7.2015 17:44:56   
butterfly 00
Jas cekam da dobijam i povtorno ke pravam transver so zamrznati embrioni na priroden ciklus, se zavisi kako ke se dogovoris so doktorot jas otkako ke dobijam me sledat na eho i otkako ke puknat folikulite mi pravat transver i posle toa mi davaat terapija sto treba da pijam. Dokolku nemas zamrznati togas te sledat na eho zavisi dali ke odis so nekoja terapija ili ne od doktorot pa ti pravat punkcija i transver.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: ИВФ во природен циклус
24.7.2015 14:10:24   
LoveableMe RR
пеперутче, среќно, знаеш и сама, имаме ТЕМА со искуства за ФЕТ, се надевам овој пат ќе биде успешноuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: ИВФ во природен циклус
27.7.2015 14:23:23   
jana81
Uf navistina ne e lesno da se odlucis kaj koj dr. Inaku tretoto ivf kaj popovic mi bese uspesno imam since 4 god. Cetvrtoto ovf mi bese za vtoro dete, neuspesno. Sega sakam da probam na priroden ciklus, se mislam megu popovic i dimitrov remedika, mm e poveke za kaj popovic zasto veke ne znae, ja seuste se dvoumam.

Tie sto ste pravele, kolku cini ivf na priroden ciklus? Ako nesmee ovde ceni da se stavat moze vo pp?

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 27.7.2015 16:05:51 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: ИВФ во природен циклус
27.7.2015 16:07:30   
LoveableMe RR
jana81, мислам во Ремедика кога прашував ми рекоа без стимулација околу 25.000 мислам беше, тоа е пункција и трансфер, е сега ако има стимулација други работи, не знам може поскапо да е, во секој случај зависи како ќе одлуши докторот. Каде реши да правиш?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: ИВФ во природен циклус
29.7.2015 10:01:34   
jana81
Odluka je pala: Dr. Petanovski Remedika. Zakazav za 06.08. Neznam dali go napraviv vistinskiot izbor, ama citam dosta pofalbi za dr. I se nadevam ke imame uspeh. E sega za cenata nekade citav okolu 1000€, prasav vo Remedika mi rekoa ke se dogovoram so doktorot? Kao neznaeja fiksna cena. E sega od 25000 do 60000 e golema razlika ama sto e tuka e, resivme i odime

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: ИВФ во природен циклус
29.7.2015 10:11:18   
LoveableMe RR
Ајде со лесноuser posted image , пишувај како ќе оди постапката, дали ќе одиш со стимулација или ептен на природен ќе чекате да порасне фоликулот за пункција.

Ова со цениве околу 60 000 денари, многу скапо бре?user posted image Отворам ценовник на Ремедика, вика ИВФ на природен циклус 53.700 денари?user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 29.7.2015 10:40:27 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: ИВФ во природен циклус
29.7.2015 11:00:54   
kapina
Aman be toa so cenite veke preteraa znaci neznam sto da kazam s

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: ИВФ во природен циклус
29.7.2015 15:59:58   
jana81
Loveable Me koga pisa 25000 epten se izraduvav, si vikam gi namalile cenite ama izgleda ne. Mnogu ke mi bide teret na budzetot da odvojam tolkava suma no zelbata e pogolema.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: ИВФ во природен циклус
29.7.2015 16:29:33   
LoveableMe RR
jana81, трансфер на пример со смрзнати, мене ме чинеше 18.000 денари, а гледај за пункција да бараш без анестезија да ти прават и тоа мислам ќе ја намали цената за природен циклус, што ќе ти е анестезија со еден фоликул, ќе издржиш не е страшно.

Ај кога ќе одиш прашај и пиши, баш ме интересира што вклучува тоа толку пари.....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: ИВФ во природен циклус
3.8.2015 22:30:14   
jana81
Ko ecno resiv. Ovoj pat odime kaj petanovzki vo remedika. Zakazav vo cetvrtok konsultacii. Procitav mnogu pozitivni kritiki za doktorot, nie prv pat ke odime, i mislam deka go napravivme praviot izbor. Potaka najmnkgu zavisi od mojot organizam. So Gospod napred, se nadevam na uspeh

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: ИВФ во природен циклус
4.8.2015 12:50:30   
MademoiselleNina
Здраво, да се пријавам, :) овој циклус ќе правам на модифициран природен циклус, кај Ивановски во систина. Ќе примам само 3 гонал инекции. Па ќе видиме. Инаку пијам вит е, фолна, вит д, б комплекс, аспирин и пентоксифилин. Се надеван овојпат дека ќе биде... :)

..............Вчера почнав со Гонал, па денес и утре и во петок на ехо, Ивановски е на одмор, па ми закажаа кај Адамовска. Докторката не ја знам , се надеам дека и таа е супер :) ........ вчера примив cetrotide и gonal, и денес ќе примам исто, а утре сабајле треба да ми земат крв за ЛХ и Е2, па ехо и ќе ми кажат што понатаму.

...............Јас утре имам пункција, вчера примив cetritide во 2ипол попладне, и вечерта примив стоп user posted image
Лх ми беше 2.7 Е2 660. Докторката рече дека еден е доминанатен фоликул и дека тој уште од почетокот бил селектиран и дека не им давал на другите да пораснат доволно. Имав уште 2-3 околу 14-15 мм, но дека ќе морам да примам Choriomon заради тој едмниот кој е поголем. Ми рече дека најверојатно ќе се прави пункција само на тој еден, и дека другите најверојатно нема да пораснат... Незам дали Ивановски ќе се врати од одмор, а ако не се врати пункцијата ќе ми ја прави Адамовска. Така испадна user posted image па сеа што биде нека биде user posted image

......Бидна мојата пункција, 2 фоликули, една јк. Ја правеше Ивановски. Без анестезија, и не болеше многу, само е нелагодно. Се уште лежам тука user posted image .......... ништо не бидна... не дојде до оплодување на јк. Дали некој има повеќе инфо околу ова? Зошто вака се случува? Стварно беше една јк, но рекоа дека е супер, и спермограмот беше супер... и ништо. .................Како и да е, откажување нема, продолжуваме понатаму...[/quote]


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 1.9.2015 13:00:16 >

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: ИВФ во природен циклус
4.8.2015 13:42:35   
LoveableMe RR
jana81, MademoiselleNina, ве чекаме со нови вести како ќе тече постапката. Нина, фала што објасни како ќе одиш овој циклус, мислам дека терапијата е таман, без многу оптеретување и се надевам и јас ќе ти биде овојпат успешно.

јана81, пиши по консултацијата како ќе одите на природен циклус, дали ќе примаш нешто или не.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: ИВФ во природен циклус
6.8.2015 19:34:16   
jana81
Zenski bev na konsultacii kaj Petanovski. Prvo da kazam deka mi ostavi mnogu ubav vpecatok, prijaten i realen covek. Ke odime so priroden ciklus, makar ato mi napomena deka 60% od zenite ne stigaat do transfer, sansite se mnogu pomali za razlika pri ivf so stimulacija. Vo meguvreme treba da gi napravam sitr ispituvanja od brisevi, pap, krvna slika, hormoni, hepatit i hiv. Treba negde 17ti da mi dojde i na 24ti da odime na pregled. Pri ivf so priroden ciklus nemozeme bogznae sto da napravime bas ostavame na prirodata, jas se nadevam kako i pri sekoe ivf na uspeh. Bi sakala da znam dali ima nesto so sto bi go podobrile kvalitetot na jajcekletkata, zaboraviv da go prasam doktorot. Pozdrav devojki moi

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: ИВФ во природен циклус
7.8.2015 9:04:07   
LoveableMe RR
jana81, како што те сфатив, нема да ти даде никакви инекции или блага стимулација, сосема на природен циклус, така? За совети при ИВФ, имаме ТЕМА, а за квалитет на јајце клетката обично се препорачува матичен млеч, протеини, овошје, зеленчук, јаткасти плодови и може додатоци витамини Е,Ц, цинк, селен,омега3, можеш и некои пренатални таблети како Огестан, ПремамаДуо или нешто слично да земаш како додаток на исхраната.

Со лесно и известувај не како ќе течеuser posted image

MademoiselleNina, кога ќе почнеш со инекциите?user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?