|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 12 [13] 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
10.4.2013 22:57:23   
Felly RR
Значи ники, вие не и наметнувате на ваашата ќерка обетки, ама дозволувате вашите родители да ви наметнат вам кршевање во црква на вашето дете?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
10.4.2013 23:13:36   
niki
ne, ne ne teraa tie, tuku nie sakavme zatoa sto ni se roditelite vernici, nie se smetame po poteklo pripadnici na pravoslavna vera iako istata ne ja praktikuvame nitu veruvame
jas obicno taka i se deklariram po poteklo pravoslavna hristijanka, po veruvanje ateistuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
12.6.2013 17:48:59   
izabelicka
dodeka e pomalecko

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
12.6.2013 18:10:15   
ole2004
Eva ima skoro 3godini i saka da nosi obetki,no mama se plasi da i gi probusat usinjata

(Одговор на членот izabelicka)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
12.6.2013 18:19:49   
caciana

Okolu godina ...deteto e malo a i bolkata ne e nekoja golema ...:D

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
12.6.2013 20:11:36   
sandriana RR
Категорично против бушење уши, додека дете само не побара.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
13.6.2013 14:56:47   
Sasha24
Имам девојче, има осум години и уште не носи обетки. Кога ќе сака сама, тогаш,...Еднаш се обидовме, да и ставиме обетки на три годинкр беше, не сакаше да ги носи и дупчињата и зараснаа....

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
13.6.2013 15:24:54   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Од обична тема за дупнување на уши до пријавување во социјално.Па знаете ли дека само во Скопје на 1/4 сигурно би им одзела родителско право???Не се грижат соодветно по цена на жени кои живот би дале за дете?Многу страшно дупнување на уши ,стрес,болка....
Како на оној начин што сме растени одеднаш нечини ,сега се контра е супер ,децата имале свои права.

Ок ама нормално било пред 30 години сите девојчиња кога ќе наполнат или пред 1 година да им се дупнуват уши.Види богати сега тоа означувало траума.Самото дете ќе си одберело епа ај да чекаме да пораснат па сами се да одберат што сакаат и така на многу девојчиња од градинка им командуват на своите мајки што ќе носат или нема да носат,какви хулахопки или стегач.

Јас ако имам некогаш женско дете ќе му ги пробушам ушињата и сигурно кога ќе порасне нема да ме осуди зошто тоа не е белег едноставно нема да мора да носи менѓуши и тоа е тоа.
Ова не е оффтопик , се е право на избор а ако ова е форум тогаш е и право на коментирање без директи навреди.
За оној пост за машко бебе сепак не би коментирала.


Најреален пост од сите што ги прочитав

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
20.8.2013 23:38:09   
Snowhite RR
Ние вчера, значи на 7 месеци ги дупнавме ушината на Јана и сега си носи обетки, а по една недела ќе ги ставиме новите што и ги купи баба. Малку поплачи зашто не очекуваше, а после тоа се смееше, се надевам дека нема да се фаќа за ушина

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
20.8.2013 23:47:15   
deluxe
Ајде со здравје да си ги носите обетчињатаuser posted image
И јас на 7 месеци и ставив накерка ми ,не се чепкаше,супер си ги прифати.Сега дотерувајте се !!!user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
21.8.2013 8:34:10   
Mihaela 2010
Kerka mi vo posledno vreme saka obetki da sme i stavile,neznam sto i tekna,dali ima videno drugi devojcinja,pa samo si se doteruva,so alki i lancinja,saka fustancinja da nosi a ne sorceviuser posted image abe prcla mala..taka da planiram da i gi dupnam sega koga ke bideme na odmor,cim saka ke i ja ispolnam zelbata

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
21.8.2013 13:59:05   
mommy_angels RR
јас на 1 годинка и ставив и баш ми е слатка,се навратив некој пост наназад и леле мори мајко,некое време се подразмислив дали да пишам дека и ставив,ми дојде страв да не ми дојдат од социјално...повеќе не коментирам user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
23.8.2013 23:35:28   
Snowhite RR
Без гајле мамиејнџелс, коментирај си и не читај наназад плсuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
30.10.2013 12:19:13   
lekokrila
jas i mojot maz planirame na martina posle 40 dena da i stavime obetcinaja da ne izbrzame malce sovet?

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
30.10.2013 12:49:35   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

jas i mojot maz planirame na martina posle 40 dena da i stavime obetcinaja da ne izbrzame malce sovet?


Не е страшно кога веќе сте одлучиле да ставите обетчиња ,ставете.На ќерка ми и ги пробушив ушињата на 7 месеци,тоа е безболна постапка,така да нема да има никаков проблем.Сепак нека пркне малку 40 дена ми изгледаат дека е раноuser posted image ,нека направи некој месец,тоа не е нешто што ќе предизвика трауми и проблем,сепак вие си знаетеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
30.10.2013 13:05:23   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

jas i mojot maz planirame na martina posle 40 dena da i stavime obetcinaja da ne izbrzame malce sovet?


Јас би сачекала. Сепак е премногу мало бебето, без разлика што болката може ќе ја споредиме со вакцината пример што ќе ја прими, ама ова не е работа која мора да се направи. Мало е , ушињата му се нежнички се уште, зошто да се оптеретуваат со обетки така рано?
Нека потпорасне некој месец, нека ојача, нека заличи на човек прво што се вика, па тогаш ако веќе сакате.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.11.2013 17:01:13   
lekokrila

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Јас би сачекала. Сепак е премногу мало бебето, без разлика што болката може ќе ја споредиме со вакцината пример што ќе ја прими, ама ова не е работа која мора да се направи. Мало е , ушињата му се нежнички се уште, зошто да се оптеретуваат со обетки така рано?
Нека потпорасне некој месец, нека ојача, нека заличи на човек прво што се вика, па тогаш ако веќе сакате.

[/u da ke pocekame do blagovec koga podobro razmisliv greotka e na 40 dena

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
2.11.2013 11:26:28   
niki
neodamna vo Jumbo vo Atina najdovme obetki koi se lepat i si kupivme edno pakuvanje, gi ima 31 par vo razlicni boi za uskladuvanje so garderobata, za sekoj den vo mesecot, ako ubavo se zalepat izdrzuvaat cel den
sekako ne se preporacuvaat za vozrast pomala od 3 godini bidejki se bas sitni, ama za pogolemi devojcinja se bas fino resenie bez dupcenje na usinjata da se ukrasat malite dami 100% bezbolno
edinstveno treba da se bide dovolno trpeliv devojceto da porasne za da gi koristi bez strav da ne gi goltne

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
21.1.2014 21:55:05   
mimi 27
моето бебенце е 5 месеци и му ги дупнавме ушињата, преубаво ми изгледа.. душата на мамаuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
25.1.2014 17:28:06   
Mimi33
Јас па мислам и планирам на Миа околу една година кога ќе има...Болката ќе и е помала и нема толку да е страшно....Оти како и да е ушињата треба да се дупнат...user posted image

(Одговор на членот Popce)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
12.2.2015 20:34:19   
sonc90
da prasam i ovde nesto( jas pa samo prasuvam vise user posted image ) procitav deka i vo ambulanta gi dupnuvale usinjata,demek pohigienski i posterilno (velam demek bidejki nikad se ne zna,ne deka teram nekomu kontra)...me interesira kolku od ova e tocno,ili jas da si prasam na lekar pred da me napravat tamu zabegana?mislam ako postoi takva opcija pa poarno vo ambulanta nego li na zlatar...

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
13.2.2015 0:08:28   
lukajana RR
И јас сум слушнала дека во амбуланта може па ке видиме некаде околу годинката да ги дупнеме ушињата ама моево мало е ѕвер не знам како ке биде ми е страв да не си ги тегне ушињата зашто што и да и ставам на глава капа стегач или некоја шнола одма ги вади не знам што ке правам со ова детеuser posted image
Види ако може во амбуланта пиши и јас сум повеќе за таа опција ако е можно отколку кај златар

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
21.3.2015 18:04:30   
lukajana RR
Се ближи Благовец ние тогаш ке ги дупнеме ушињата,има ли други бебиња што ке им бидат дупнати ушињата а тие што веке ги дупнале кога го направивте тоа на Благовец или обичен ден

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
21.3.2015 18:12:54   
Mihaela 2010
Jas sum protiv dupnuvanje na usi na mnogu malo dete/ bebe.
Si stoev na toa da i gi dupnam usite koga ona ke posaka...ete sum pisala deka projavila zelba nekade pred dve godini no potoa se pismanese za pred nekoe vreme da posaka obetki.na mm bratuced se bavi so toa i proslata nedela ni dojde na gosti pa taka M si dobi obetcinja..ne cekav Blagovec, mi nema smisla toj den a i guzvi se nevideni
Inaku za eden mesec polnime 5 god

< Поракaта ја уредил Mihaela 2010 -- 21.3.2015 18:14:05 >


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
21.3.2015 22:19:15   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Категорично против бушење уши, додека дете само не побара.

После една непријатна случка, се уште сум против, но не додека не побара ете )Тина веќе побара, на свои 3 години), но додека не се убедам дека е доволно зрело и самото дете, а и колективот-градинка, дека нема да ги вадат, кинат и лапаат обетките.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 12 [13] 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 12 [13] 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?