|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
17.10.2012 11:49:08   
miana
Мене ми е многу убава со обетки ,има кратка косичка ( 10 месеци ) и сега ми заличи на девојченце...МНОооооооогу е слатка,ке ја сликнам и ке ви ја пратам да ја видите ( ако научам да ставам слика - сликоматот не ми работи )
Па уште златните кога ке ги опнеме - мх,пу,пу - лепота на мамаuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
17.10.2012 12:01:45   
Beatris
Не се сомневам дека е слатка, ама сугурно си е слатка и без обетки

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
17.10.2012 12:05:34   
niki
da

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
17.10.2012 12:05:41   
miana
Дааа,ама со нив е права девојчица,а без нив може и да ја помешаат со машко,како што и купува мм се некои тренерки со плава боја ( досадно му било се розево - јбг он направи девојчиња user posted image ) а сега нема утка-ЖЕНСКА ИПОЛ е user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
17.10.2012 12:28:54   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Јасно ми е фели, се согласувам. Ја сфатив поентата на твојот пост (ако сум плавушаuser posted image )Секој прави и треба да прави како што смета дека е правилно. Ама па искрено жал ми е толку мали бебувки да се изложуваат на непотребен стрес и ризик...


I jas sum za toa deka mi e zal za decinjata ama pa si vika koga majkite pet pari ne davaat sto pa mene mi e gajle.
So sakaat neka pravat.

Me potsekja muabetov u stilu ja go rastam moeto dete so krajvo mleko i so cokoladi i sum prva liga ama posle koa placat deka im se non stop bolni decata drugi se krivi.

Taka i toa , koga ne daj boze kje gi scepa nekoj za usi ili koga kje se napravi infekcija zlatarot e kriv, a koj druguser posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
17.10.2012 12:39:30   
rina13
jas na mojava ne I stavam obetki(sakam)ama strav mi e ke ostavam sama da posaka.
Dosata nevkusno e da osuduvas nekoj zasto stavil I sega aj jas da se pravam pametna podobra majka sum od tie sto resile da stavat(pa pogolema glupost od ova nema).A od druga strana nekoj pogore spomna podobro jas sega bezbedno nego koga ke porasne sama da si gi dupnuva usite, pa golema rabota be lugje,stavanjeto mengjusi ne e operacija na otvoreno srce,ete mene mi gi dupnale usite kako bebe pa u sredno sama si izbusiv 6 dupki,ne deka me mrzelo da idam na zlatar nego mi teknuva u momentot I si pravam dupka stavam mengjusa(tinejdzerski godini).

(Одговор на членот MacenceEna)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
17.10.2012 14:06:28   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe
jas bi se zbunila ako temava e za maskite da nosat obetki toa e "glupost",na sin mi nikogas toa nema da mu go napravam ,no koga ke porasne ako saka neka stavi ,no ne mu e vo prirodata da nosi toj obetki ,a za devojcinjata toa e normalno ,zatoa ne lutete se megu sebe,prifatete ja tradicijata ,pa i nie sme devojki i nie nosime obetki pa neli e super moden detal toa????

Ич не е за оваа тема, ама не можам да се воздржам, морам да прокоментирам за тоа „што не им било во природата да носат менѓуши на мажите а традицијата викала жените да носат“. Ако гледаме назад во историјата први почнале да се китат мажите и доолго време само тие и се кителе со накит. Китењето на жените со накит е релативно ново, историски гледано, па да не прејудицираме што е природно, а, што не. И накитот кога се појавил, се носел како заштита од „лоши сили“ и за остварување на поблиска врска со боговите во кои верувале тие народи, а денес се носи како моден детаљ..а за мода има време.




devojko zosto ova ne e za temava????? jas kazav moe mislenje!!! i toa ne e cela porakata prethodnoto go nema. ne ti velam da se soglasis ama znam deka sum vo pravo (za mene barem) evojkite se uvbavi so obetki a toa sto bilo vo KAMENO VREME ne me interesira jas sega gledam sto e vo red.i priznajte si eka obetkite se tradicija kaj nas !!!mozebi ke se smeni no po mnooogu godini.a za maski so obetki sum jasna NEEE,a za evojcinata kolku pomalo tolku poubavo (bez traumi ).jas sum od vnatresnosta na Makedonija kaj nas ima obicaj na evojcinjata mu se stavaat obetki na Hristijanski praznik sto e ednas vo godinata i jas go pocituvam toj obicaj user posted image user posted image .sega oladeteuser posted image pozzz

< Поракaта ја уредил deluxe -- 17.10.2012 14:13:06 >

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
17.10.2012 17:06:01   
gorda2
Ставајте обетки додека се мали, година-две, потоа е потешко... Внука ми имаше 10 месеци, ја средија, заплака и веќе 2 излога подоцна си се загледа во шарено и толку беше, а ќерка ми еве бара обетки, сакала да има, ама неколку пати ја носиме и плаче и ни бега и шутира, знае, разбира.... подобро помали додека се, барем од мое искуство

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
17.10.2012 17:28:12   
sone
Jas malata moja ja odnesov na probusuvanje na usite koga imase 7 ipol meseci vo GTC vo zlatnata ulicka. Totalka i gi utnaa pa i gi vadev i i zarasnaa. Sega ima 2 ipol godini i ovoj Blagovec sto pomiina i gi probusivme vo Biser so dve pistolcinja i zenata sto raboti tamo mi rece da ne se sekiram deka ke i gi dupne ubavo i navistina sum presrekna sega i se srazmerni i dvete dupcinja.

(Одговор на членот gorda2)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
18.10.2012 11:12:11   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: gorda2

Ставајте обетки додека се мали, година-две, потоа е потешко... Внука ми имаше 10 месеци, ја средија, заплака и веќе 2 излога подоцна си се загледа во шарено и толку беше, а ќерка ми еве бара обетки, сакала да има, ама неколку пати ја носиме и плаче и ни бега и шутира, знае, разбира.... подобро помали додека се, барем од мое искуство

E i jas ova go vikam..Znam po sebe..I jas sakav obetki pa koga me odnese babami se ubiv od placenje pred da mi gi stavat,pa taa zenata i vika na babami - G-go ,ajde ve molam smirete si go deteto pa dojdete..Pa me setase babami,pa pak me odnese i koga OP ,sekunda ,si vikav - djabe ja nervirav bbami so - sakam-nejkam..
inace i na kerkami i gi dupnav vo GTC ,i gi dupnaa so dve pistolcinja,dvete usinja odednas,no najprvo i gi obelezaa so flomasterce ,za da ne i gi utnat i super i ispadnaa...

(Одговор на членот gorda2)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.11.2012 10:19:32   
Mrs.Tinka
I nie si stavivme obetki pred 10 dena. Mi bese zal sto za mojot kef ja izloziv na bolka, mozebi trebase da ja ostavam sama da odluci dali saka ili ne. Od druga strana pak, si pominavme mnogu lesno, so malku placenje a sega si imame prekrasni, zlatni obetcinja so nezno sini kamcinja. I jas ne ja oblekuvam vo roze, pa site ja pravea masko. Mnogu mi e po slatka vaka. Mozebi i pravilno postapiv sto i gi staviv na 10 meseci.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.12.2012 11:42:26   
zzaa
jas ne planiram na kerkami da i stavam obetki nekako mi e glupo bebe so obetki koga ona ke si porasne i ke posaka neka si stavi sama a pa za maski deca pa ic ne opravduvam obetki toa mi eptem za nigde

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
6.4.2013 22:05:36   
ole2004

ИЗВОРНА ПОРАКА: ole2004

Nie resivme da ne i stavame obetki na Eva.Koga ke pocne da razbira ako samata saka ke i gi probusime usinjatauser posted image

Е дојде време и Ева сама побара обетки(гледа од други девојчиња што носат).Утре сакаме да ја однесеме,но незнам кадеuser posted image Сакам да слушнам ваше искуство,од кај сте вие задоволниuser posted image

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2013 14:11:55   
Malecka23
nie na M i gi dupnavme usinjata na 6.3 na 6,5 meseci.mn e slatka so obetki i nemavme nikakvi maki.Bevme vo zlatara nz kako se vika vo zlatarskata ulicka vo gtc

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2013 22:37:55   
ivana89nikolova
moeto since ima dva meseci i denes mu stavivme obetka na levoto uvo neznam za drugi ama mene mi se dopaga...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2013 23:13:21   
ole2004

ИЗВОРНА ПОРАКА: ole2004


ИЗВОРНА ПОРАКА: ole2004

Nie resivme da ne i stavame obetki na Eva.Koga ke pocne da razbira ako samata saka ke i gi probusime usinjatauser posted image

Е дојде време и Ева сама побара обетки(гледа од други девојчиња што носат).Утре сакаме да ја однесеме,но незнам кадеuser posted image Сакам да слушнам ваше искуство,од кај сте вие задоволниuser posted image
Ние и денес не ставивме обетки,цел ден врне,а мама си наоѓа причина да одложи за понатамуuser posted image

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 8:42:18   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivana89nikolova

moeto since ima dva meseci i denes mu stavivme obetka na levoto uvo neznam za drugi ama mene mi se dopaga...

Мене ама воопшто не ми се допаѓа ова! Кај момче па уште и обетка на 2 месеци...no coment!

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот ivana89nikolova)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 9:25:04   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivana89nikolova

moeto since ima dva meseci i denes mu stavivme obetka na levoto uvo neznam za drugi ama mene mi se dopaga...


???? Јас не знам зошто не сте го однеле уште на 40 дена, што сте чекале до сега... Ц ц ц свашта user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот ivana89nikolova)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 9:46:59   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivana89nikolova

moeto since ima dva meseci i denes mu stavivme obetka na levoto uvo neznam za drugi ama mene mi se dopaga...

Si se zaprasala kako mu e na bebeto?
Citajki ja temava nema da se iznenadam ako procitam deka nekoja majka napravila tetovaza na bebeto zatoa sto na nejze i se dopaga:)))

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ivana89nikolova)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 10:01:53   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivana89nikolova

moeto since ima dva meseci i denes mu stavivme obetka na levoto uvo neznam za drugi ama mene mi se dopaga...


Еве мене ИЧ не ми се допаѓа!

(Одговор на членот ivana89nikolova)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 10:09:15   
anaana
jas se mislev da i stavam obetki, imame veke godinka. ama sto znam si vikam mala e ke ja boli i se premisliv ke pocekam uste malku. a moze i ke cekam ako sama posaka koga ke e pogolemka.
za malo bebe site vikaat deka sto pomalo poubavo e da se probusat usinjata. ama pa mene ne mi odi nekako, se mislam deka koga ke spie ke mu smeta, pa da ne go boli.
i se taka si pomina cela godina i uste ke cekame..
mene mi e zal koga place od vakcina, a ne pa sega za da mi e mene simpaticna so obetki da ja izlozuvam na bolka.
pa ke vidam
a za toa na dva meseci nekako greotka be. ajde toa sto e masko pa resile obetka toa si e do gledisteto na roditelite, ne navleguvam vo toa. ama na bebce od dva meseci da mu stavis obetka samo zatoa sto ti e simpaticno taka e greotka. sto znam, sekoj si znae.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 10:15:01   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivana89nikolova

moeto since ima dva meseci i denes mu stavivme obetka na levoto uvo neznam za drugi ama mene mi se dopaga...


nemavte popametna rabota???????
vi bese dosadno pa aj malku zabava na tuga koza?????

bogami socijalnite sluzbi treba malku da se aktiviraat da porabotat i da podispitaat koj se raga deca, zosto gi raga i sto pravi so niv
a i tie po zlatarite bre samo profit li gi interesira pa ispolnuvaat sekakvi ludi hirovi?
nema li nekoj zakon da gi podberat i sopstvenicite na zlatari i vrabotenite a bogami i roditelite?
kako moze da se dozvoluva nesto vakvo vo 21 vek koe gi krsi detskite prava vo sekoj pogled?
bog da cuva kaj odi svetovuser posted image sto uste ke procitame, ne sum vernik ama se krstam segauser posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ivana89nikolova)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 10:16:00   
princessa
jas se mislam isto za ovaa rabota. Eve mojata mala ke polni 2 godinki na 1maj i se cudam. Iskreno mi e strav nekoj da ne ja potegne za uvo pa da i go skine ili ne daj boze i ona samata da se tegne. Babite me potsetuvaat nekolku pati, maz mi e mnogu protiv, toj veli koga ke porasne samata neka si odluci i svarno izgleda i taka ke bide.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 10:27:24   
anaana
Iskreno mi e strav nekoj da ne ja potegne za uvo pa da i go skine ili ne daj boze i ona samata da se tegne.

isto i mene od toa mi e najmnogu strav
ili vo kapenje da ne ja fatal loso pa da ne i napravam problem
znam deka mozebi panicam bez potreba ama pa i ne e nekoja golema rabota ako nema obetki sega na edna godina, pa i na dve ili tri :))))

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 10:28:09   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivana89nikolova

moeto since ima dva meseci i denes mu stavivme obetka na levoto uvo neznam za drugi ama mene mi se dopaga...


Jas ne znam kako ne ti e sram da napises!
Vo druga tema kukas kako bebevo ti naprednalo 300 grama za eden mesec a ovde vikas deka si mu dupnala usi. ZASRAMI SE !

(Одговор на членот ivana89nikolova)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?