|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 14:42:13   
deluxe
nema nikakva trauma so bezbolnoto busenje,poveke se traumatizira na berber ili frizer koga site so site race drzat da se isisa deteto a toa vreska na cel glas e toa e trauma a ova nema nisto horor si go drzis vo race za 5 sekundi zavrsena e rabotata,bez bolka i bez nitu edna kapka krv(barem kaj kerkami nemase) , a izborot si e nivni normalno ako ne gi saka ponatamu obetkite neka gi izvadi i zavrsena rabota.
porano imalo traumi koga im gi busele usinjata so igla od spric,krv na site strani e toa da mi recite trauma,toa bilo vo nase vreme,(nie sme go pominale poteskiot pat) user posted image a sega ova e sosem druga rabota

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 14:46:44   
Bethany
Немам ќерка, ама да имам не би и дупнала ушите бидејќи ќе има време понатаму ако сака сама. Ама тоа е моето мислење. Имам пријателки кои ставија на ќерката обетките и сигурно не мислам дека направиле лошо ако сакале и одлучиле тие така.
Секој си има свои причини и мислења.

Мене само едно не ми е јасно, толку се осудувани родители кои и дупнале уши на мали деца, а сите вие гору-долу истите исто така оправдуваате абортус. Па од мојата гледна точка, нели е и тоа жално и уште поголемо трпење болка (истражувања кажуваат дека бебиња при абортусот осеќаат болка) отколку дупнување на ушите.
Не ме разберите другите погрешно, ова не е јавна осуда на тие што абортирале, само давам пример колку мене работите ми изгледаат тотално апсурно. Наместо таа жар да се употреби во вистинска насока во борба за деца, на овој или оној начин, толку гладни, злоставувани, убивани, а толку силно застапување за против дупнување на ушите. user posted image
Одевте ли да пријавите во социјално тие што ги тераат децата да просат или да се проституираат, не , секој ќе затвори очите, ама на форумот за оваква банална работа многу е лесно да се удираме во гради.... (оваа не е индиректна прозивка, туку моето лично размислување..)

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 14:49:46   
deluxe
frizerot e primer za trauma koja treba da bide osudena kako sto eve go osuduvate busenjeto usi,razmislete kolku ima drugi nepotrebni situacii na koi si gi izlozuvame decata......user posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 14:51:29   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Немам ќерка, ама да имам не би и дупнала ушите бидејќи ќе има време понатаму ако сака сама. Ама тоа е моето мислење. Имам пријателки кои ставија на ќерката обетките и сигурно не мислам дека направиле лошо ако сакале и одлучиле тие така.
Секој си има свои причини и мислења.

Мене само едно не ми е јасно, толку се осудувани родители кои и дупнале уши на мали деца, а сите вие гору-долу истите исто така оправдуваате абортус. Па од мојата гледна точка, нели е и тоа жално и уште поголемо трпење болка (истражувања кажуваат дека бебиња при абортусот осеќаат болка) отколку дупнување на ушите.
Не ме разберите другите погрешно, ова не е јавна осуда на тие што абортирале, само давам пример колку мене работите ми изгледаат тотално апсурно. Наместо таа жар да се употреби во вистинска насока во борба за деца, на овој или оној начин, толку гладни, злоставувани, убивани, а толку силно застапување за против дупнување на ушите. user posted image
Одевте ли да пријавите во социјално тие што ги тераат децата да просат или да се проституираат, не , секој ќе затвори очите, ама на форумот за оваква банална работа многу е лесно да се удираме во гради.... (оваа не е индиректна прозивка, туку моето лично размислување..)






potpis!!!!!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 14:52:56   
anaana
znaci veke stigame do situacija kaj sto se ubeduvame dali nesto e crno ili e belo.
tocno, za deteto moze da bide trauma nosenjeto na frizer, imame poveke lugje toa isplaseno pa go lazime deka e za negovo dobro, pa frizerov se obiduva da go shisha i se toa e eden haos. ama site gi nosat decata na frizer i nikoj ne kazuva kako za toa treba na nekoj roditel da mu se odzeme roditelskoto pravo. nikoj ne vika deteto treba da ima izbor dali saka dolga ili kratka kosa. ednostavno go nosime na frizer bidejki smetame deka ke se poti na leto (ova sega ne zboruvam za nekoj konkretno) pa ajde dolga i e kosta da ja sisame. dali go prasuvate togas deteto kakva kosa saka??? ne..
zanci ok e mislenjeto deka mozebi deteto se traumatizira i sekoj si ima stav. jas ne go vregjam toj sto ima stav deka ne saka obetki za deteto, neka ne me vregja mene nikoj.
pa so ovie komentari covek mnoooogu ke se zamisli dali ke napise nesto i ke spodeli na forumov. ke mu se frlite za bilo kakva banalna rabota samo za da go isterata vasiot stav do kraj

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 14:53:14   
niki
jas ne se sekavam koga majka mi mi stavila obetki, no seedno toa go smetam za trauma koja mi ja nanela, za koja nemalo potreba
i seedno sto taa nesto mene mi napravila jas ne moram po nejzin um da odam i da gi sledam nejzinite postapki imam glava da razmisluvam

inaku videoto so bebeto pogore sto go postaviv go vide i kerka mi od 6 godini i ve pozdravuva site
rece deka toa se bezobrazni roditeli i prasa kako mozat takvo nesto da pravat na edno bebuvce i zosto
od prizorot ne dobi zelba za obetki, tuku se zgrozi i ne mozese da gleda

sum pisuvala veke deka koga ke saka slobodno ke moze toa da go napravi
razlikata e vo koga TAA ke saka, a ne JAS
liberalno vospituvanje znaci da se dade moznost deteto da ima izbor
roditelite koi na bebinjata im stavaat obetki im go uskratuvaat izborot i im ja nametnuvaat svojata volja
i ne se svesni deka nemaat pravo na toa
so zakon treba da im se zabrani na roditelite da pravat takvi raboti,
a ne na decata koga ke bidat dovolno vozrasni da posakaat i da odlucat za sebe sami


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 14:57:30   
deluxe
znaci decata ke gi cekame da napravat edno 7-8 god. za liberalno da bide vospituvanjeto,ii ke go nosime togas i na frizer a do togas ke se seta ALA BUSMAN vo kosata hehehehehheehheh
NO COMMENTuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 15:01:41   
anaana
niki aman veke... navistina li mislis deka posle videoto kako sto go opisa i otkako kerka ti go videla, ke saka taa obetki??? neli e toa indirekna trauma.. dali e vo red toa video da go gleda taa??? ili sto od mala da uci sto treba a sto ne treba
ama toa si e tvoj izbor, i nikoj ne te vregja za toa.

ti si imas svoi stavovi, so nekoj mozebi se slagam so nekoj ne. ama toa ne mi dava pravo da se odnesuvam so tebe na forumov kako da si maloumna, pa lele Niki sto pravis so deteto..
jas celo vreme na ovaa tema kazuvam deka nema potreba od fama, i nema potreba od vregjanje.

pred malku go citav ova... ne e bas za obetkite ama sepak :)))
i ve molam ne me napagjajte za ova sto go prativ :))
Една баба во Веро(Тафталиџе), стои на благајна, и доаѓа на ред да плати. Позади неа во редот стои една нафурана теткица 35-36 години и нејзиното палаво 10 годишно детенце.
Синчево мало стално ја гура количката на мајка му и едно 5-6 пати ја удара бабава по нозе.
Бабава се врти и и вика на мајкава. "Госпоѓо ве молам,можете ли да му кажете на синчево ваше да не ме удара"
Е сеа оваа глупачава и одговара, ладнокрвно - "Не! мојата метода за воспитување му дозволува слобода да прави што сака све додека неговата свест не дојде сама и сам да отцени дека тоа што го прави не е добро за него и за другите околу него" И ладно ја одјебува кутрата бабичка.
Позади уфуранава теткица стои еден младич, 25-26 години и пажливо го слуша целиот тој муабет, кога "дамата" заврши со својот муабет за воспитување на деца, младичов отварање теглата со мармалад која ја држеше предходно во рака со намера да ја купи, и и ја истресе од глава, ладнокрвно без никаков збор и нагли потез.
Женава цела бесна, ван себе, му се врти на младичов и му се дере ко луда, а младичов ладнокрвно и одговара.
"Знаете госпоѓо, ја сум воспитан слободно, баш на ист начин како и вашево синче"
Бабава у тој момент и вика на касиерката "Ве молам,ставете ја теглава на моја сметка"

< Поракaта ја уредил anaana -- 8.4.2013 15:09:11 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 15:21:51   
rina13
Секој има право да го воспитува детето свое на каков сака начин. притоа не за џабе до 18 години родителот одговара за постапките на своето дете. До тоа полнолетство секоја индивидуа се оформува како личност семјеството,средината, врсниците, образовните институции се тие кои на некој начин го обликуваат карактерот. Да детето треба да си има свој личен простор и граници во кои треба да одлучува за себе. Него мајкиве што се екстремно либерални не верувам дека детето им е пуштено да прави башибозук и што ќе му текне во било кој момент. Постои нешто што се вика мерка а таа е различна кај секој родител.Ете Ники ти рече дека твоето дете ќе си одлучи само за себе во врска со конкретниот чин ставање менѓуши, зарем твоето прикажување на тоа видео не претставува моделирање и вкалапување на твоите размислувања врз нејзиното однесување. Каде е тука просторот за лична одлука. Го нема детето ќе постапи онака како што е научено.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 16:17:17   
Beatris
Значи како прво не споредувајте носење на фризер, лекар и вадење мрсули со трајно 'oштетување' на телото на детето кое не е ни свесно што му се случува. За да се изведе постапката под 1. Се употребува сила, 2. Се дупчи дел од телото 3. Детето под дифолт вришти.

И после ќе се расплачете у темине за вакцини како едвај го гледав, леле срце ми се скина кога го боцкаа, на татко му го дадов да го држи.... А за уши дупнување ако нели - трпи Маро за лепоту. Само во случајов не трпи Мара него некое гревче детенце кое ама нема НИКАКВА потреба да биде накинџурено. НИКАКВА!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 16:33:05   
meU87
Е каде бре ставање обетка со трајно оштетување на телото. Чиниш обетка и тетоважа е исто....
Лично мене до сега ми имаат зараснато 3дупчиња и нема никаков траг дека некогаш постоеле...
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 16:37:24   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Значи како прво не споредувајте носење на фризер, лекар и вадење мрсули со трајно 'oштетување' на телото на детето кое не е ни свесно што му се случува. За да се изведе постапката под 1. Се употребува сила, 2. Се дупчи дел од телото 3. Детето под дифолт вришти.

И после ќе се расплачете у темине за вакцини како едвај го гледав, леле срце ми се скина кога го боцкаа, на татко му го дадов да го држи.... А за уши дупнување ако нели - трпи Маро за лепоту. Само во случајов не трпи Мара него некое гревче детенце кое ама нема НИКАКВА потреба да биде накинџурено. НИКАКВА!


tokmu taka


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 17:00:58   
deluxe
Vo sekoj slucaj dokolku e nesto "trajno ostetuvanje"kako sto nekoj spomna,nikoj zdrav razum nema da posegne po toa -Trpi maro za lepota,!!user posted image toa e ete mozebi tradicija vo nasite kraista i nema sto da se buntuvame tuka,koj kako saka pravo na izbor,ajde objasnete go ve molam SUNETOT ete toa e ooogromen stres za detenceto,toa vristi placi drugite se raduvaat za sto???? ima smisla??? toa e tradicija be luge svatete!!!!!!! toa e daleku daleku pobolno i potraumaticno za detenceto odkolku dupcenjeto usi,pa nikoj za toa ne navredil ili nedaj boze da odzeme roditelsko pravo , zatoa sekoj neka si kaze sto ima za SEBE SVOETO MISLENJE, ne se vregajte bez potrebno,ne drzi voda,sto kaza Mihaela mene moite ne mozat da me premislat za nesto pa ne nekojsi kojznae koj od forumovuser posted image user posted image .


< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 9.4.2013 12:33:59 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 18:52:11   
Melanija RR
Од обична тема за дупнување на уши до пријавување во социјално.Па знаете ли дека само во Скопје на 1/4 сигурно би им одзела родителско право???Не се грижат соодветно по цена на жени кои живот би дале за дете?Многу страшно дупнување на уши ,стрес,болка....
Како на оној начин што сме растени одеднаш нечини ,сега се контра е супер ,децата имале свои права.

Ок ама нормално било пред 30 години сите девојчиња кога ќе наполнат или пред 1 година да им се дупнуват уши.Види богати сега тоа означувало траума.Самото дете ќе си одберело епа ај да чекаме да пораснат па сами се да одберат што сакаат и така на многу девојчиња од градинка им командуват на своите мајки што ќе носат или нема да носат,какви хулахопки или стегач.

Јас ако имам некогаш женско дете ќе му ги пробушам ушињата и сигурно кога ќе порасне нема да ме осуди зошто тоа не е белег едноставно нема да мора да носи менѓуши и тоа е тоа.
Ова не е оффтопик , се е право на избор а ако ова е форум тогаш е и право на коментирање без директи навреди.
За оној пост за машко бебе сепак не би коментирала.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 19:40:25   
Pepelaska *
Баш денес ми беше на гости другарка со 6 месечна ќеркичка на која вчера и ги дупнале ушињата, адет било на Благовец да се дупнеле.
И златарите биле отворени иако недела и имало еден куп бебенца кои врискалеuser posted image .
Ама сепак секој си има свое право.
И кажав само создравје да си ги носи, не се осеќам како личност која треба да ја осуди и неа и сите кои го прават ова, иако јас сум против тоа.
Мене ми е страв да одам да дупнам уши ( кои ми зараснаа) а камоли бебе да носам , јас кога му проверуваме крв на Мартин ја вртам главата и ми се лоши а не пак насила да го изложам на тоа.
Ама тоа си е мое мислење, како и секој што си има право на свое.
user posted image

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 9.4.2013 12:34:47 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2013 23:15:50   
Палешка РР
На Миа и ги дупнавме ушињата на 1 година и 3 месеци. Немаше плачки и рикачки беше многу брзо и едноставно.
Тоа никогаш не го доживеав како траума.
Мислам дека децата најмногу се трауматизираат од дерење по дома и по нив...од моментална болка која се заборава со првото лижалче нема штета. Болката треба да трааааааааааааааае за да остави некакви трауми.



< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 9.4.2013 12:36:53 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
9.4.2013 0:29:55   
Snowhite RR
Прво, дупењето уши не е трајно оштетување и иако им се дупнат како мали тие сепак можат да имаат избор, со тоа што нема да носат обетки ако не сакаат и едноставно ќе им зараснат. Второ, јас мислам дека колку се помали, толку помала траума на која нема да се сеќаваат, а ако ги оставиме да пораснат и тогаш да одлучат повеќе ќе разбираат и ако навистина ги боли ќе ја паметат таа болка повеќе. Сепак мислам дека не е некоја страшна болка дупењето уши, ќерка ми како што е нежна повеќе плачи кога ја облекувам, ако и го поттргнам рачето од девојчето на видеото. Додека видеото со тетовирањето е навистина за осудување, е тоа е веќе трајно оштетувње и болка и траума и се по ред.
Ако не сакате да им ги дупнете ушината едноставно одговорете на прашањето од темата со НИКОГАШ и крај

Јас лично би и ги дупнала помала, додека не разбира или никогаш, зашто не би можела да ја гледам кога веќе ќе разбира, зашто може тогаш поголем шок да доживее како ова девојче КЛИК и што тогаш ќе можам да и речам Кој ти е крив, сама си сакаше

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 9.4.2013 12:37:44 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
9.4.2013 0:54:37   
kikicka
Сте претерале значи. Секоја година на оваа тема се правите парапунда без врска. кој повеќе да се докаже што е правилно, мислиш господ го кажува ама ајде. Јас ни оваа година не и ги дупнав, не од што не сакам да носи, сакам ама ете од други лични причини не и ги дупнавме и оваа година и оставив сама да посака, мада да сега мислам дека требаше додека беше мала ама ете нема назад. Така да кој сака нека дупчи уши кој не нека си се изјасни и готово , не бираме НајМајка!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
9.4.2013 1:17:31   
lilicka
Ама го направивте ставањево на обетки хорор филм....моето дете има обетки и е накинџурушено и да ги трпи моите родителески хировииuser posted image user posted image user posted image .........и да ја сум многу лоша мајка зошто го изложив детето на ризик а таа што не му ставила обетки на нејзиното дете е многу подобра мајка од менеuser posted image user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
9.4.2013 9:02:25   
Malecka23
само ќе кажам : ДА јас на М и ги дупнав ушињата од мој ЌЕФ!!!!!ај сеа пријавете ме!!!!

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 9.4.2013 12:39:35 >
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
9.4.2013 13:40:42   
Beatris
Темата е исчистена од офтопици и навреди. Доколку имате да кажете нешто аргументирано за или против повелете. Се што не е на место повторно ќе биде избришано

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
9.4.2013 19:49:09   
Maca25
На мојата ќерка не и ги дупнавме ушињата, и го оставивме тоа на неа, да си одлучи за некоја година дали ќе сака да носи обетки или не. Ако не сака, никому ништо, постојат и обетки со штипче user posted image Ако посака да носи ќе и дозволам и ќе ја однесам, ама само ако таа сака. Не би сакала да ја присилувам. Ок, ваше право како родители е донесувате одлуки во име на детето, се додека тоа не почне да го кажува своето мислење, ама искрено мислам дека не е во ред да се стави обетка на бебе од 2 месеци. Стварно ова го сваќам како: еве ние сме модерни родители, а моето БЕБЕ е мангуп! Не ми е јасно како ќе го облекува таа мајка своето бебе, како нема да и биде страв да не го поткачи по обетката...уште еден куп работи ми се појавија пред очи ама ај да не должам многу.
Баш би сакала да прочитам од мајката ЗОШТО го направиле тоа и зошто сега, на 2 месеци? Толку ли им било неопходно тоа?!?! Не разбирам стварно.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
10.4.2013 10:53:03   
temjana
Јас на ќерка ми не би и ги дупнала ушињата но заради си незнам какви "фатални последици" туку едноставно мене не ми се допаѓаат дечиња со менѓуши, малку ми се како теткиuser posted image Исто така се сложувам со Маца дека тоа треба да го одлучи самото дете кога ќе биде спремно, но во тој случај не треба ни да се крштеваат бидејќи и тоа треба да биде нејзин изор. Ако така гледаме има еден тон работи кои ние им ги наметнуваме на своите деца само поради тоа што нам ни се допаѓаат и ни се чинат разумни. А вакви дискусии поради менѓуши ми се ептен смешниuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
10.4.2013 21:56:13   
Maca25
Ете нешто што заборавив да кажам, и мене не ми се допаѓаат бебиња со обетки, некако неприродно ми делува - ќелаво бебе, али битно обетки има, да се знае дека е девојче (или во некој случај машко user posted image ).
Ние освен тоа што оставаме на нашето дете да одлучи дали ќе носи обетки кога ќе порасне, оставаме на неа исто така да одлучи дали ќе се крсти во православна црква или не. Знам дека се ова две многу различно работи, само муабетот ми беше дека тоа и го оставаме на неа, сакаме таа да одлучи сама.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
10.4.2013 22:48:32   
niki
hm ajde krstevanjeto da go iskomentiram
nie ja imame krsteno kerkata iako sme ateisti i ne praktikuvame vera nitu veruvame, pricina bea nasite roditeli
e sega i toa nemase da go dozvolime da bese klasicno krstevanje so soblekuvanje i potopuvanje na celo dete, no bidejki bese fevruari i neznam dal e toa vo SR praksa ili bese zaradi nemanje uslovi vo crkvata, krstevanjeto se odvi taka sto popot si ispea molitva, sosem malku i ja namokri kosickata nad celoto a za vreme na celata ceremonija ja drzevme jas i mm na smena za da ne place kaj kumot, znaci skroz babyfriendly iako taa togas imase dvatrinaeset meseci, ne bese bas bebe
glavno vo celata rabota sto go pravi nesporedlivo so nametnuvanje obetki e sto posle toj cin taa na teloto nema nikakov znak koj bi oznacuval deka nie sme ja krstile
ottogas pa navamu nie si se odnesuvame po nasite ateisticki ubeduvanja voglavnom, za vera ja informirame bidejki ovde toa e del od obrazovniot proces i na sekoj praznik gi vodat vo crkva na sto sum osobeno nakostresena ama aj da ne siram, a nejzin izbor e ponatamu vo zivotot dali ke saka da praktikuva vera, da prifati nekoja druga ili da ne veruva i tuka jas nemam namera da i se mesam

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?