|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Деца од мешан брак
21.6.2014 23:11:19   
mec21
Zdravo decki razgleduvav vo vrska so ovaa tema n ne najdov pa resiv da otvoram tema...Nie sme mesan brak mazmi e rom a jas hristijanka imame neverojaten brak,Razbiranje,Pocituvanje,Sakanje kako od bajkite:)No isto taka imami sin koj ima 3ipol godini koj veke ima steknato drugari i se druzi so niv no vcera taka sedejki odednas mi rece :mamo mojata drugarka vreca mi rece deka tatko mi e cigan i jas se oset_iv mnogu neubavo.....I molk deteto nisto ne rece drugo mojot redbese no jas neznam sto tocno treba da mu kazam tuka e MOETO PRASANJE???Jas rekov da sine taka e no toa ne e nesto loso.....

Sto mislite treba da zboram so drugarceto?
Da razgovaram so roditelite na deteto?
Kako jas toa da mu go doblizam najubavo da mu objasnam?

Sigurno imate nekoja vakava situacija dali vie licno ili slicno. piset_e pozdrav


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 21.6.2014 23:22:15 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Деца од мешан брак
21.6.2014 23:43:15   
mommy_angels RR
Мец21 јас околу тоа што да му кажеш на синчето навистина не се чувствувам способна да ти кажам.Само мислам дека најдобро за него можеби би било да му ја објасниш ситуацијата и да си знае дека во тоа нема ништо лошо.Живеејќи овде каде што сме и соочувајќи се со нашиот менталитет најверојатно ова нема да му биде ваква последна ситуација,за жал.
Е сега околу твоето двоумење дали да разговараш со родителите на девојчето,јас имам едно прашање за тебе-
Што мислиш ти ,чии се зборовите дека таткото на твоето дете е циган и како мислиш дека тоа мало девојче ваквата ситуација ја сватила во негативна конотација?
Децата се толку мали и невини,целиот отров во нивните зборови и постапки доаѓа од нас ,возрасните.

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Деца од мешан брак
22.6.2014 0:30:27   
niki
I da ne ste od mesan brak ke imate mnogu priliki da se pocuvstvuvate neubavo zaradi necie nevospitanie i nekultura
I vo takvi situacii djabe bi si go trosele vremeto vo razgovori so takvi
Podobro so sopstvenoto dete da si razgovarate i da go naucite da ne gomzasega mnogu sto sekon nekoj ima da rece
Koga kerka mi mi doaga so prituzba deka nekoj ja povredil zezajki ja za bilo sto obicno ke ja isslusam ke i potvrdam deka toa sto i napravile ili kazale ne e ubavo, deka se takvizosto nikoj ne gi naucil da se odnesuvaat podobro i ja sovetuvam da ne gi druzi i da ne im obrnuva vnimanie i tolku
Ne se potresuvam i ne se cudam mnogu na glupostite na svetot okolu nas, si gi furam vrednostite sto se bitni za naseto semejstvo i deteto go ucam isto taka da ne im dava mnogu na znacaj na drugite

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Деца од мешан брак
22.6.2014 0:42:33   
Felly RR
Во градиката од М има и ромчиња, и еднаш таа ми рече: Мамо, Х (другарче од градника-РОмче) е црна. Зошто? Па, сите луѓе се различни, и реков јас. Ти на пр. имаш кафени очи, некој има сини. Ти имаш светла коса, некој има темна. Е па и другарчето е потемно, со потемен тен, не може сите да бидеме исти. Сите во нешто се разликуваме. Ама никаде во муабетот не и спомнав, ни ромче, ни циганче. Ја учам дека и покрај различностите кои ги имаат сите тие во градинка се исти. Сите се деца. ВО случајов јас сум се нашла во обратна ситуација од вашата но пробај со такви зборови да му објасниш на твоето детенце. А со родителите на другото дете, воопшто не би разговарала.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Деца од мешан брак
22.6.2014 0:44:20   
Felly RR
Мец21, можеш да ни пишеш и во темата Мешан брак ТУКА.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Деца од мешан брак
8.9.2014 15:37:40   
Dilina
Од каде што сум јас, стар ерген си отишол за Косово и си земал (читај купил) жена, пошто таму по селата уште се практикуваа таа сурова традиција. Жената била бремена 5ти месец, веројатно избркана од кај претходната фамилија, и еве сега си го родила бебето, па дури му ставиле и име на бабата (која не му е крвна рода)...
Ете еден прост пример на деца од мешам брак, но како што јас знам се сложуваат и немаат проблеми.. богзнае како и е на таа жена што доживеака такво нешто ама ете има и тоа...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?