|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Годишница од свадба vs. годишница од запознавање
1.8.2013 17:32:30   
vezilka RR
Што прославувате годишница од свадба, или на датата кога сте се запознале со сопругот.

Ние некако повеќе ја прославуваме датата кога сме се запознале. Тоа ми е некако позначајно, оти тоа да не се случело, ќе немало ни брак, ха, ха. Годишница од брак, само првата ја прославивме, онака со сите салтанати, а годинава ќе ни биде четврта. А ниту еден 15 декември не сме испуштиле во изминативе 10 години.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 1.8.2013 17:34:26 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
1.8.2013 18:03:09   
Melanija RR
Хм интересно ние се броиме user posted image
Во врска сме од дата 01.01 па секој први ни е месец плус.Ја обележуваме годишнината од брак симболично веќе 3 години,ама во неврзани муабети си кажуваме и колку сме заедно.
Така што нам значење ни имаат и двете дати,иако засега временски се исто.user posted image

Има логика дека еважно од кога е почната врската која довела до брак ама нели е важен потписот ,,Ова е балкан,,user posted image така што сепак годишнина од бракuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
1.8.2013 18:55:05   
Felly RR
Порано многу повеќе памтев дати - запознавање, прв состанок... А сега некако не. user posted image
Годишница од запознавање не славиме, зошто па и првото запознавање не резултираше веднаш со врска. Тоа следеш по некој месец. Славиме само годишница од свадба, првата година и од веридба, а сега веќе не. Туку јас имам едно друго прашање - кога на различен датум имате склучено брак во матично и различен во црква, кој датум го славите?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
1.8.2013 19:44:31   
mommy_angels RR
леле јас подобро да не пишувам на темава,оти со годишниците сум како мажите.Ги знам датите ама ќе се сетам една недела-две пред и после годишницата,никако бе на денот мајка му user posted image ,а маж ми полош и од мене user posted image .За пофалба е дека годинава и двајцата се сетивме,ама ете тој не беше дома.Како и да е бидејќи нешто во првите десет не ни иде,од првата декада па натаму да славиме user posted image
а инаку си ги сакам и двете( од врска и од брак)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
1.8.2013 19:56:41   
Bethany
Ние си прославуваме годишница од брак. Следна ни е во фебруари, полни 7. Некогаш порано имам слушнато дека седма година од бракот била кризна па ќе видиме user posted image Се шалам, не верувам во тоа, ама се шалиме со мм.

Не знам воопшто ни кога почнавме со врска, кога се запознавме не започнавме врска веднаш, ама се запознавме прв пат на 1.октомври 2006. user posted image

Порано, додека немавме дете, обавезно одевме некаде на романтична вечера, ама со дете се уште немавме можност за тоа, па дома обележувавме, со некое ручече или вечера, ама битно ја обележуваме датата.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
1.8.2013 21:45:27   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

кога на различен датум имате склучено брак во матично и различен во црква, кој датум го славите?


Одлично прашање и мене ова би ми била двојба

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
1.8.2013 23:16:04   
Martins mom
Ние го “славиме“ граѓанскиот брак..тогаш нели официјално,т.е. црно на бело стануваш мажена жена.Го обележувавме датумот некоја година,сега малце забораваме.Побитно ми е секојдневието отколку некоој си датум таму кога почнало се...user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
2.8.2013 2:46:14   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

кога на различен датум имате склучено брак во матично и различен во црква, кој датум го славите?


Одлично прашање и мене ова би ми била двојба




Graganskiot brak,togash oficijalno partnerite stapuvaat vo brakuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
2.8.2013 14:35:25   
bucko mal
Jas neznam koja godishnica da ja slavam,kaj nas se e izmeshano.Ova vreme se zapoznavme pred dve godini ama pojma nemam sto den beshe.Pa ziveevme zaedno pa se rodi bebusho pa posle se potpishavme vo maticno.
Prvata godina nishto ne proslavivme,jas zaboraviv a mm pojma nema so toa I ne se ni zamara.
Za mene vazen data e koga pristigname tuka na 27.12.2011 isto taka I 25.12.2011 e den sto ne go zaboravam,toj den zaminavme od MK I bash mi e milo sto bash toj e nivni Bozik tuka I sekogas ke se potsetuvam.
A dobro bi bilo I da pocnam da slavam nekoja godishica,i poklon da mu baram na mmuser posted image

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
2.8.2013 15:58:23   
mosa
kaj nas obicno jas sum taa sto gi pameti site dati,ama bukvalno site,a mm e toj sto voopsto i ne obrnuva vnimanie na nisto.Obicno veli si go zaboraval i svojot rodenden,a kamoli nesto drugo da pameti.
Inaku nie ovaa godina ob4lezuvame 10 godini odkako sme se zapoznale i sme zapocnale nasata vrska,bidejki razlikata pomegu ovie dati e samo 5 dena.E sega bidejki se 10 godini sakam na mm da mu kupam nesto,a sakam i edna ubava torta,so koja ke proslavime ubavo ovie 10 godini.Se toa ke se slucuva vo oktomvri-zdravje boze. Koga bevcme vo vrska si kupuvavme po nekoja sitnica,a sega koga ni e godisnica od brak,obicno dobivame samo cestitki od nasite najbliski.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
3.8.2013 16:21:05   
masa
Околу годишницата од врска неможеме и ден денес да се усогласиме.Јас велам дека е кога прв пат испаднавме,а тој вели дека е кога прв пат ме бакна,што е наредниот ден.А мислам дека е така зошто на првата годишнина имаше некој фудбалски натпревар баш на првиот ден кога испаднавме,па за да не го пропушти да го гледа си другарите и да не се ипоразлутам ептен ја иврти овака.Јас се налутив малку и ден денес велам дека е по мое,ама ајде кога е фудбал во прашање пола му се простува user posted image .А за годишница од брак си обележуваме и сеуште даваме поклони,а и добиваме од родителите,а и одбележуваме.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
2.9.2013 15:10:00   
Snow Queen
Годишница според мене е денот кога сме почнале да бидеме заедно.
А денот од стапување во брак треба само симболично да се одбележи.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
29.11.2013 17:34:21   
Mihaela 2010
He he jas se pamtam i den na zapoznavanje veridba svadba. mm ne e po taa rabota ama godisnica od brak si odbelezuvame,

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
30.11.2013 11:33:20   
sandriana RR
Нас запознавањето и стапувањето во брак ни е во ист месец, 2 недели разлика - така да нема поента да славиме 2 пати, па се задржуваме на денот на свадбата (тогаш беше и матично и венчавка).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
30.11.2013 22:36:48   
zzaa
Годишнината од бракот си ја славиме, и ова година убаво си ја прославивме со викенд во Охрид, за годишнина од веридба си купуваме по едно скромно поклонче колку да го обележиме денот, а годешнината од врска не се секавам кога беше ке го прашам мм ама тешко и тој да се сети.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
1.12.2013 23:57:03   
Snowhite RR
Оваа година ништо не прославивме, дури и си ја заборавивме годишнината, другарка ми ми се јави вечерта да ми честита и тогаш се сетив дека ни е годишнина, инаку ја славиме таа кога се венчавме и свадбата ни беше тогаш, а од врска не ја славиме откако се зедовме, така ако ни текне може ќе си спомниме само

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
15.1.2014 1:33:22   
Defne90 RR
Jas sum sigurna deka sega maz mi da go prasam koga se zapoznavme toj nema da znae da mi kaze ni koj mesec bese a kamoli koja data.Slavime godisnica od brak i toa togas koga se vencavme vo crkva zatoa sto ne bevme i vo maticno istiot den ama nekako taa data koga se vencavme vo crkva mi e poznacajna i moram da potenciram polesno se pamti.Doduse i jas imam zaboraveno koja data bese koga se vencavme vo maticno znam deka bese avgust.A taka 05.09.2009 epten lesna data za pomnenje i iako e lesna sekoja godina go potsetuvam maz mi.Toj e skaran celosno so godisnicite i datite.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
15.1.2014 11:14:28   
LoveableMe RR
Не славиме нешто посебно, но позначајна ни е таа кога ме побара на Св. Никола, бидејќи ни е слава во двете семејства и за мене е најважен ден од сите прослави и годишнини.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
20.5.2014 15:45:15   
Mila mamicka
Јас сите дати ги паметам, годишниците од бракот си ги прославуваме, ама повеќе си ја сакаме датата кога ја започнавме нашата врска, 4ти јануари, и секој 4ти во месецот се потсетуваме дека е 4ти и дека ни е месечнина (така ние си ја викаме).

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
2.12.2014 0:22:09   
caciana
Godisnina Od zapoznavanje 18.06 .2008.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Годишница од свадба vs. годишница од запо...
2.12.2014 0:25:02   
scared RR
Годишница од запознавање 28.09.2009. Прв состанок 28.08.2010. Од почнување врска 17.09.2010. За свадба не кажувам ќе ме откријат user posted image user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?