Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Свадби, крштевки, годишници ...



Порака


vezilka RR -> Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (1.8.2013 17:32:30)

Што прославувате годишница од свадба, или на датата кога сте се запознале со сопругот.

Ние некако повеќе ја прославуваме датата кога сме се запознале. Тоа ми е некако позначајно, оти тоа да не се случело, ќе немало ни брак, ха, ха. Годишница од брак, само првата ја прославивме, онака со сите салтанати, а годинава ќе ни биде четврта. А ниту еден 15 декември не сме испуштиле во изминативе 10 години.




Melanija RR -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (1.8.2013 18:03:09)

Хм интересно ние се броиме [sm=smiley36.gif]
Во врска сме од дата 01.01 па секој први ни е месец плус.Ја обележуваме годишнината од брак симболично веќе 3 години,ама во неврзани муабети си кажуваме и колку сме заедно.
Така што нам значење ни имаат и двете дати,иако засега временски се исто.[sm=smiley1.gif]

Има логика дека еважно од кога е почната врската која довела до брак ама нели е важен потписот ,,Ова е балкан,,[sm=smiley36.gif] така што сепак годишнина од брак[sm=smiley27.gif]




Felly RR -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (1.8.2013 18:55:05)

Порано многу повеќе памтев дати - запознавање, прв состанок... А сега некако не. [sm=smiley9.gif]
Годишница од запознавање не славиме, зошто па и првото запознавање не резултираше веднаш со врска. Тоа следеш по некој месец. Славиме само годишница од свадба, првата година и од веридба, а сега веќе не. Туку јас имам едно друго прашање - кога на различен датум имате склучено брак во матично и различен во црква, кој датум го славите?




mommy_angels RR -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (1.8.2013 19:44:31)

леле јас подобро да не пишувам на темава,оти со годишниците сум како мажите.Ги знам датите ама ќе се сетам една недела-две пред и после годишницата,никако бе на денот мајка му [sm=zmeden.gif],а маж ми полош и од мене [sm=smiley36.gif].За пофалба е дека годинава и двајцата се сетивме,ама ете тој не беше дома.Како и да е бидејќи нешто во првите десет не ни иде,од првата декада па натаму да славиме [sm=bravo.gif]
а инаку си ги сакам и двете( од врска и од брак)




Bethany -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (1.8.2013 19:56:41)

Ние си прославуваме годишница од брак. Следна ни е во фебруари, полни 7. Некогаш порано имам слушнато дека седма година од бракот била кризна па ќе видиме [sm=jezicek.gif] Се шалам, не верувам во тоа, ама се шалиме со мм.

Не знам воопшто ни кога почнавме со врска, кога се запознавме не започнавме врска веднаш, ама се запознавме прв пат на 1.октомври 2006. [sm=smiley1.gif]

Порано, додека немавме дете, обавезно одевме некаде на романтична вечера, ама со дете се уште немавме можност за тоа, па дома обележувавме, со некое ручече или вечера, ама битно ја обележуваме датата.




Melanija RR -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (1.8.2013 21:45:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

кога на различен датум имате склучено брак во матично и различен во црква, кој датум го славите?


Одлично прашање и мене ова би ми била двојба




Martins mom -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (1.8.2013 23:16:04)

Ние го “славиме“ граѓанскиот брак..тогаш нели официјално,т.е. црно на бело стануваш мажена жена.Го обележувавме датумот некоја година,сега малце забораваме.Побитно ми е секојдневието отколку некоој си датум таму кога почнало се...[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Goddess* -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (2.8.2013 2:46:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

кога на различен датум имате склучено брак во матично и различен во црква, кој датум го славите?


Одлично прашање и мене ова би ми била двојба




Graganskiot brak,togash oficijalno partnerite stapuvaat vo brak[sm=smiley1.gif]




bucko mal -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (2.8.2013 14:35:25)

Jas neznam koja godishnica da ja slavam,kaj nas se e izmeshano.Ova vreme se zapoznavme pred dve godini ama pojma nemam sto den beshe.Pa ziveevme zaedno pa se rodi bebusho pa posle se potpishavme vo maticno.
Prvata godina nishto ne proslavivme,jas zaboraviv a mm pojma nema so toa I ne se ni zamara.
Za mene vazen data e koga pristigname tuka na 27.12.2011 isto taka I 25.12.2011 e den sto ne go zaboravam,toj den zaminavme od MK I bash mi e milo sto bash toj e nivni Bozik tuka I sekogas ke se potsetuvam.
A dobro bi bilo I da pocnam da slavam nekoja godishica,i poklon da mu baram na mm[sm=smiley36.gif]




mosa -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (2.8.2013 15:58:23)

kaj nas obicno jas sum taa sto gi pameti site dati,ama bukvalno site,a mm e toj sto voopsto i ne obrnuva vnimanie na nisto.Obicno veli si go zaboraval i svojot rodenden,a kamoli nesto drugo da pameti.
Inaku nie ovaa godina ob4lezuvame 10 godini odkako sme se zapoznale i sme zapocnale nasata vrska,bidejki razlikata pomegu ovie dati e samo 5 dena.E sega bidejki se 10 godini sakam na mm da mu kupam nesto,a sakam i edna ubava torta,so koja ke proslavime ubavo ovie 10 godini.Se toa ke se slucuva vo oktomvri-zdravje boze. Koga bevcme vo vrska si kupuvavme po nekoja sitnica,a sega koga ni e godisnica od brak,obicno dobivame samo cestitki od nasite najbliski.




masa -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (3.8.2013 16:21:05)

Околу годишницата од врска неможеме и ден денес да се усогласиме.Јас велам дека е кога прв пат испаднавме,а тој вели дека е кога прв пат ме бакна,што е наредниот ден.А мислам дека е така зошто на првата годишнина имаше некој фудбалски натпревар баш на првиот ден кога испаднавме,па за да не го пропушти да го гледа си другарите и да не се ипоразлутам ептен ја иврти овака.Јас се налутив малку и ден денес велам дека е по мое,ама ајде кога е фудбал во прашање пола му се простува [sm=smiley36.gif].А за годишница од брак си обележуваме и сеуште даваме поклони,а и добиваме од родителите,а и одбележуваме.




Snow Queen -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (2.9.2013 15:10:00)

Годишница според мене е денот кога сме почнале да бидеме заедно.
А денот од стапување во брак треба само симболично да се одбележи.




Mihaela 2010 -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (29.11.2013 17:34:21)

He he jas se pamtam i den na zapoznavanje veridba svadba. mm ne e po taa rabota ama godisnica od brak si odbelezuvame,




sandriana RR -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (30.11.2013 11:33:20)

Нас запознавањето и стапувањето во брак ни е во ист месец, 2 недели разлика - така да нема поента да славиме 2 пати, па се задржуваме на денот на свадбата (тогаш беше и матично и венчавка).




zzaa -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (30.11.2013 22:36:48)

Годишнината од бракот си ја славиме, и ова година убаво си ја прославивме со викенд во Охрид, за годишнина од веридба си купуваме по едно скромно поклонче колку да го обележиме денот, а годешнината од врска не се секавам кога беше ке го прашам мм ама тешко и тој да се сети.




Snowhite RR -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (1.12.2013 23:57:03)

Оваа година ништо не прославивме, дури и си ја заборавивме годишнината, другарка ми ми се јави вечерта да ми честита и тогаш се сетив дека ни е годишнина, инаку ја славиме таа кога се венчавме и свадбата ни беше тогаш, а од врска не ја славиме откако се зедовме, така ако ни текне може ќе си спомниме само




Defne90 RR -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (15.1.2014 1:33:22)

Jas sum sigurna deka sega maz mi da go prasam koga se zapoznavme toj nema da znae da mi kaze ni koj mesec bese a kamoli koja data.Slavime godisnica od brak i toa togas koga se vencavme vo crkva zatoa sto ne bevme i vo maticno istiot den ama nekako taa data koga se vencavme vo crkva mi e poznacajna i moram da potenciram polesno se pamti.Doduse i jas imam zaboraveno koja data bese koga se vencavme vo maticno znam deka bese avgust.A taka 05.09.2009 epten lesna data za pomnenje i iako e lesna sekoja godina go potsetuvam maz mi.Toj e skaran celosno so godisnicite i datite.




LoveableMe RR -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (15.1.2014 11:14:28)

Не славиме нешто посебно, но позначајна ни е таа кога ме побара на Св. Никола, бидејќи ни е слава во двете семејства и за мене е најважен ден од сите прослави и годишнини.




Mila mamicka -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (20.5.2014 15:45:15)

Јас сите дати ги паметам, годишниците од бракот си ги прославуваме, ама повеќе си ја сакаме датата кога ја започнавме нашата врска, 4ти јануари, и секој 4ти во месецот се потсетуваме дека е 4ти и дека ни е месечнина (така ние си ја викаме).




caciana -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (2.12.2014 0:22:09)

Godisnina Od zapoznavanje 18.06 .2008.




scared RR -> RE: Годишница од свадба vs. годишница од запознавање (2.12.2014 0:25:02)

Годишница од запознавање 28.09.2009. Прв состанок 28.08.2010. Од почнување врска 17.09.2010. За свадба не кажувам ќе ме откријат [sm=smiley17.gif][sm=smiley36.gif]




Страница: [1]