|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  43 44 [45] 46 47   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
5.2.2013 15:09:01   
Фиданче
Zdravo :) Eve ne nas se vrativme od prv pregled , cucka e popravena 1,220 kg i se e super, pu pu puuser posted image i vakcina primivme, i ne slusnaa site vo ambulanta, ne od vakcinata od presoblekuvanjeto. Ko za prv pat super bevme user posted image Pozdrav

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 1101
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
8.2.2013 20:04:15   
JanaMarija
Luge daj kazete mislenje: Bevme denes na pedijatar i cucka bese 5.830 grama(tocno 4 meseci e) sto znaci na dve nedeli nakacuva po 300 grama +/- nekoj gram i pedijatarot od pocetok vikase za prihrana i probavme so aptamil ne go prifakase i jas sum protiv toa dodavanje vestacka hrana zosto i e slatka i posle podoj ke ispie uste 30-40 ml a posle se borime so bljuvanici i tesko i e na meseto i kaka mnogu.

I rabotava bese deka e vo zlatna sredina, deka stom se drugoe vo red tezinata manje vise e vazna. I denes vika deka pak e malku zdebelena ( a nakacuva po 150grama nedelno) i da i davam hipp comfort za da ja zdebelime. Kazete mi dali e tolku bitno da se zdebeli???? malku ne mi e jasno. I da napomenam deka jade na 3 saati(sum probala na 2,5 nesaka ne mi cica i noke vo 12 saati 1 do 2 pati se budi za jadenje-znaci i drzi sitost)

Znam deka e vo red i da se prihranuva, barem vo 21 vek :) ama pri majcino mleko dohrana- ne mi ide...zosto ne ja prima dohranata a i se razviva najnormalno.
P.S I ne prasa dali i pravele TSH vo bolnica? Ste pravele vie? Zosto se pravi? I dali mora?

Ova sum go postirala pred nekoj den i sega se cuv so pedijatarot i me praka na detska klinika na endokrinologija be luge.... Mu vikam dobro malku e toa sto nakacuva po 600 grama mesecno...vika ne e malku ama predostroznost zosto tolku bavno napreduva....rece da gi baram Prof. Gucev ili Kocova da ja zirnele da ispitaat TSH. Za posle ako imalo nesto da znaeme na vreme. So detevo se e vo red bukvalno se i sto tezi 6 kg na 4 meseci e bavno za nego...I taka me napna i mi ja upropasti vecerta neznaete.
Dajte nekoj ako ima iskustvo so TSH na detska ili ovie profesori...leleeeee od zdravo pravo derte ke se vleceme po bolnici....e mnogu se napnav...dajte uteha. ufuser posted image user posted image user posted image
P.S i za strekanjeto vo son vikase da odime na nevrolog i ne pojdovme i se navredi i sega 2 pati go odbivam za ova i se luti bre.


_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 1102
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
9.2.2013 13:09:04   
kufte

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

Luge daj kazete mislenje: Bevme denes na pedijatar i cucka bese 5.830 grama(tocno 4 meseci e) sto znaci na dve nedeli nakacuva po 300 grama +/- nekoj gram i pedijatarot od pocetok vikase za prihrana i probavme so aptamil ne go prifakase i jas sum protiv toa dodavanje vestacka hrana zosto i e slatka i posle podoj ke ispie uste 30-40 ml a posle se borime so bljuvanici i tesko i e na meseto i kaka mnogu.

I rabotava bese deka e vo zlatna sredina, deka stom se drugoe vo red tezinata manje vise e vazna. I denes vika deka pak e malku zdebelena ( a nakacuva po 150grama nedelno) i da i davam hipp comfort za da ja zdebelime. Kazete mi dali e tolku bitno da se zdebeli???? malku ne mi e jasno. I da napomenam deka jade na 3 saati(sum probala na 2,5 nesaka ne mi cica i noke vo 12 saati 1 do 2 pati se budi za jadenje-znaci i drzi sitost)

Znam deka e vo red i da se prihranuva, barem vo 21 vek :) ama pri majcino mleko dohrana- ne mi ide...zosto ne ja prima dohranata a i se razviva najnormalno.
P.S I ne prasa dali i pravele TSH vo bolnica? Ste pravele vie? Zosto se pravi? I dali mora?

Ova sum go postirala pred nekoj den i sega se cuv so pedijatarot i me praka na detska klinika na endokrinologija be luge.... Mu vikam dobro malku e toa sto nakacuva po 600 grama mesecno...vika ne e malku ama predostroznost zosto tolku bavno napreduva....rece da gi baram Prof. Gucev ili Kocova da ja zirnele da ispitaat TSH. Za posle ako imalo nesto da znaeme na vreme. So detevo se e vo red bukvalno se i sto tezi 6 kg na 4 meseci e bavno za nego...I taka me napna i mi ja upropasti vecerta neznaete.
Dajte nekoj ako ima iskustvo so TSH na detska ili ovie profesori...leleeeee od zdravo pravo derte ke se vleceme po bolnici....e mnogu se napnav...dajte uteha. ufuser posted image user posted image user posted image
P.S i za strekanjeto vo son vikase da odime na nevrolog i ne pojdovme i se navredi i sega 2 pati go odbivam za ova i se luti bre.



a so kolkava tezina se rodi tvoeto bebce?
na 6 meseci treba da si ja duplira rodilnata tezina a na 1 god triplira kaj ja nosis na pedijata?

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 1103
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
9.2.2013 13:29:02   
Ring
JanaMarija а да си го смениш педијатарот или да побараш друго мислење ?
За TSH скрининг им прават на сите бебиња кога се раѓаат уште во болница , би требало на картончето од болница да ти пишува кога е правен...ако го најдеш, однеси го на педијатарот да види , џабе да не се маткате по болници
За килажата е нормално после 3 месец помалце да качуваат ...па и 600 грама не е лошо...секое бебе е различно, важно е да напредува и физички да се развива , да се врти од грбче на меше, да фаќа играчки
Ако и физички убаво се развива и моториката е во ред , расте во должина нема зошто да се секираш...не може сите бебиња да се буцки, а и не е убаво да се многу дебелки...
Според мене нема зошто да се секираш...и размисли да смените педијатар user posted image



_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот kufte)
Непосредна врска до пораките: 1104
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
9.2.2013 21:02:06   
sharlot
potpolno se soglasuvam so Ring ,na site decinja im pravat TSH skrining i toa mora da ti go pisuva vo kartonot,dokolku togas nesto ne bilo vo red sigurno bi ti kazale.vo slucajov misla deka e najdobro da se konsultiras so drug pedijatar pa i so tret ako treba ,da ne go maltretiras deteto po bolnici sega vo sezona na grip. eve mojot primer da ti go kazam.koga sinceto moe pocna da se poprava prviot mesec po 400grama nedelno pedijatarot vikase deka toa e mnogu,potoa pocna da namaluva ,a taa zadovolna....na kraj ja samata si zakluciv deka dodeka deteto jade normalni,so si smee,si guga.se e vo red ,pa sega kaj sekogo razlicno,nekoja ke bide maekenka nekoj bucko:))

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 1105
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
10.2.2013 10:27:57   
Junona
ЈанаМарија битно е детето да напредува,макар 100,100 грама...дане губи на тежина,а твоето бебе читам солидно придава по 600 гр за 4 ти месец,кога има скок во развој,е доста солидно.Не знам кој е тој доктро,ич не сакам да знам,зашо поголема глупост немам слушнато.Моето во 4 ти месец качи само 400 гр. па никој не крена паника.Она и денес е ситно дете,но многу жилаво,динамично и пред се` најбитно задоволно.Неможе сите бебиња да се исти,исто да лапкаат ,како што и сите ние сме различни,нели?!Немој да се паничиш(ако само заради тежината те прака на деттска),во ова време на грипови уште по болници да се маткате,седете си дома ,се `додека бебето придава и е среќно и задоволно,си спие убаво,кака жолтеникава боја,значи дека нема никаков проблем.
п.с и да,смени го докторот..која глупост ејјјјј

< Поракaта ја уредил Junona -- 10.2.2013 10:29:22 >


_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 1106
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
10.2.2013 10:57:46   
Ikana
ЈанаМарија, мое мислење е дека штом докторот 2 пати ти рекол нешто да направиш дополнително испитување, а ти не си го направила, е малку чудно. Извини ако те вреѓа ова, меѓутоа никој од нас не сме доктори и други членови немаат право да ти кажуваат дали да одиш на испитувања или не. Штом твојот доктор ти кажал да одиш на невролог, појди ништо не им прават таму ги гледаат само, од лично искуство ти зборувам. Крај краева, појди на друг доктор и побарај второ мислење. Второ ако ти рекле да одиш на Ендокринологија на Детска, тогаш појди, Гучев и Кочова се шефови на оддел и се огромни струњаци, макар и само да го видат бебето ќе ти кажат што да правиш. Бесплатно е, и најважно од се - мирна глава.
Не мора сега во сезона на грип да го носиш бебето, но сепак појди и обавезно на редовни контроли. Ендокринологија е наука за лачење на внатрешни жлезди, хормони, дијабет и така натаму, а никој од нас не е стручен да ти одговори на тоа поле колку и да изнесуваш бројки и грамажа како напредува бебето. Понатаму се зема предвид фамилијарна анамнеза, болести, генетика итн...


< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 12.2.2013 10:00:44 >

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 1107
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
10.2.2013 11:18:27   
Hunny
Сакав да го кажам истото што го напишала Икана. Сите ние овде можеме да нагаѓаме дали д-рот е во право, ама никој од нас не е доктор. Штом тој ви рекол да направите испитувања значи се посомневал во нешто. Искрено јас не би била мирна додека не би испитала се што ми е речено. Се работи за user posted image . Можеби не е ништо, може само д-рот е претпазлив, но треба да го послушате. Што корист би имал тој да ве праќа по болници? Послушајте го и бидете си мирни. Верувам дека е се во ред. Поздрав.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 1108
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
10.2.2013 11:33:50   
Ikana
Проблемот е во тоа што станува збор за специфични испитувања, од таму и констатацијата дека за такви испитувања, ни тој што поминал низ тоа, не е стручен да ти каже што да правиш освен доктор кој е запознаен со вашата ситуација и со самото бебе.

Секој организам, секое бебе и секоја фамилија се различни. Тука играат улога многу фактори кои ние не ги знаеме, а најмалку членови на форум, кои кај што не се стручни, си земаат за право да даваат совети.
Сепак не станува збор за обична настинка или стомачен вирус, туку за специфично испитување, за кое, како што кажа Хани, има основа за сомневање кај тој доктор.
И јас верувам дека се е во ред, меѓутоа сепак треба да се послуша докторот, а ако не, барем да се побараат повеќе мислења.

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 10.2.2013 11:34:53 >

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 1109
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
10.2.2013 20:09:05   
JanaMarija
Jas obavezno ke go nosam deteto na pregled iako znam deka nema nisto...koja majka bi si go ostavila taka deteto ako doktor i rece da go nosi na pregled...muabetot bese dali nekoj ima iskustvo so TSH pregled ponatamu vo razvojot na bebeto....zosto napraven e TSH ednas koga ne otpustaa od bolnica i se e vo red....no zboruvam za sega (ima 4 meseci) dali ima nekoj iskustvo....a se napnav bidejki istiot doktor gi praka site ( veke 4 familii sto gi znam) na nevrolog radi toa strekanje vo son i kaj site bilo dzabe odenjeto i ismevanje od strana na nevrolozite za pricinata sto se prateni,bidejki site strucni lica znaat deka do 1 godina nervniot sistem se razviva vo 1 faza(barem taka mi e kazano od strucno lice)...kako mojot pedijatar moze site da gi praka, a bi trebalo toa da go znae...

I drugo...ne gi karajte r-rajkite...tie samo kazuvaat mislenje za nekoja iznervirana mamicka kako mene :))) zosto deteto e napredno,zdravo,nasmeano i zadovolno i nema potreba od bolnici...jas zamoliv samo nekoj ako ima iskustvo so toa i mislenje za tezinata...dali tiroidnata zlezda i hormonot koj go laci ima uloga vo "apetitot" na deteto

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 1110
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
10.2.2013 23:20:15   
Ring
Јас стварно не знам што лошо беше кажано горе , па да има потреба да се бришат постови....никој ниту ја навреди JanaMarija, ниту па ја спречи да оди на невролог или не знам што
Стварно се зачудив на реакцијата на Икана....сите си кажаа свое мислење и сите рекоа барај второ мислење....стварно не знам кој даде стручен совет тука , или ја не можам да го препознаам...сите збореа според искуство
А што и да и кажеме ние на ЈанаМарија , таа ќе го направи она што мисли дека треба !
Малку сум оффтопик, ама се збунив ...како кој знае што да сме напишале



< Поракaта ја уредил Felly RR -- 20.2.2013 21:57:20 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 1111
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
10.2.2013 23:46:31   
Ikana
Коментари нема да се бришат, освен ако се офтопик, што е во согласност со правилата на форумот.
И следново стои во ПРАВИЛАТА НА ФОРУМОТ:

Содржината на порталот Рингераја.мк е наменета само за информирање, а не како замена за личен стручен совет, на пример од доктор. Според тоа, корисникот се потпира на содржината и информациите на порталот Рингераја.мк на сопствен ризик.
Корисниците во целосност одговараат за сите информации објавени на порталот и за сите активности кои ги вршат под своето корисничко име и личната лозинка. Содржините кои корисниците ги објавуваат на порталот Рингераја.мк не ги отсликуваат ставовите на редакцијата на порталот Рингераја.мк.
Корисникот се обврзува дека сите информации кои ги објавил на порталот Рингераја.мк се точни и одговорен е за нивната автентичност.


Чисто да си знаете за во иднинаuser posted image

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 11.2.2013 0:01:04 >

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 1112
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
14.2.2013 19:41:39   
natus
Na 9 meseci i 10 dena zenskava moja e 8.200 teska ili lesna , ne znam, user posted image , i 74 visoka....arno e? user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 1113
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
15.2.2013 10:31:13   
Malecka23
:user posted image user posted image user posted image пак да се пожалам.Вцера бевме на педијатар не мереше матичната и сме 6700 а пред 3недели 6740 порасната е 1цм.ЈАс стварно не знам веќе што да правам.И појачав и исхрана и витамини џабе.Да она е премногу активна ама троши повеќе отколку што внесува.А вака сие весела жива ептен големо зверче.Мтичната ни препорача сеа пак појачана исхрана имаме повеќе избор па ќе видиме за 10 дена дали ќе има подобрување.Јас веќе навистина не знам што да направам за да мрднеме од мртва точка

(Одговор на членот natus)
Непосредна врска до пораките: 1114
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
15.2.2013 11:12:39   
crvenkapa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

:user posted image user posted image user posted image пак да се пожалам.Вцера бевме на педијатар не мереше матичната и сме 6700 а пред 3недели 6740 порасната е 1цм.ЈАс стварно не знам веќе што да правам.И појачав и исхрана и витамини џабе.Да она е премногу активна ама троши повеќе отколку што внесува.А вака сие весела жива ептен големо зверче.Мтичната ни препорача сеа пак појачана исхрана имаме повеќе избор па ќе видиме за 10 дена дали ќе има подобрување.Јас веќе навистина не знам што да направам за да мрднеме од мртва точка
[/quote
Imavme i nie takov period,znaci moeto since dva meseca nemase pokaceno nitu gram,toa bese koga imavme 5 -6 meseci,mu vodev dnevnik kolku, sto jade, za da vide pedijatarot i se bese normalno,no na kilaza nisto ne pokazuvase,pravevme i nekolku analizi na krv i se bese super.Toj vo prvite meseci mnogu napreduvase pa zatoa jas mislam deka dojde do peridod da malku stagnirame.Sega sme vo red so kilazata napreduvame normalno.Zatoa nemoj da se nerviras,najverovatno e period i ke pomine,se dodeda dobro jade vo red e.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1115
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
15.2.2013 15:55:32   
Malecka23
da samo za zal kaj nas ne e periot od 3meseci trae.edna nedela ke se podobri i pak isto

(Одговор на членот crvenkapa)
Непосредна врска до пораките: 1116
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
15.2.2013 18:01:26   
JanaMarija
I nie denes bevme na pedijatar i sme 4,5 meseci so 6 kg i 61 cm i pak negovata konecna odluka bese deka napreduva ama bavno :( sto e tuka bavno neznam ali nema vrska i go prasav za prihrana za da pocne poveke da nakacuva i mi vika ne :( i jas mu vikam zosto da i davam adaptirano mleko za da nakaci kilaza koga moze na prirodna baza, kasicki ova ona-ne mi vika....leleeeee

Pa sega zdravje boze drugava nedela da pojdeme za stitnata zlezda da ispitame pa ke vidime.

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1117
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
15.2.2013 21:39:20   
kufte

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

:user posted image user posted image user posted image пак да се пожалам.Вцера бевме на педијатар не мереше матичната и сме 6700 а пред 3недели 6740 порасната е 1цм.ЈАс стварно не знам веќе што да правам.И појачав и исхрана и витамини џабе.Да она е премногу активна ама троши повеќе отколку што внесува.А вака сие весела жива ептен големо зверче.Мтичната ни препорача сеа пак појачана исхрана имаме повеќе избор па ќе видиме за 10 дена дали ќе има подобрување.Јас веќе навистина не знам што да направам за да мрднеме од мртва точка


malecka a kolku meseci imate?

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1118
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
15.2.2013 23:13:54   
Marijan2012
Zdravo na site,
Naseto since ima okolu 10,5 meseci (10 dena do 11 mesec). Imame tezina od 12.4 kg i visina nekade okolu 80 cm, pa nekoj da mi kaze kako e vaseto iskustvo so ovaa vozrast. Pozdrav na site

(Одговор на членот kufte)
Непосредна врска до пораките: 1119
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
15.2.2013 23:23:22   
zzaa
mojata uste 15 dena ke polni godinka i bas denes ja merev i e 9,3 kg,a za visoka neznam koga ke ideme na pedijatar ke ja izmerat

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Marijan2012)
Непосредна врска до пораките: 1120
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
15.2.2013 23:56:11   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: kufte


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

:user posted image user posted image user posted image пак да се пожалам.Вцера бевме на педијатар не мереше матичната и сме 6700 а пред 3недели 6740 порасната е 1цм.ЈАс стварно не знам веќе што да правам.И појачав и исхрана и витамини џабе.Да она е премногу активна ама троши повеќе отколку што внесува.А вака сие весела жива ептен големо зверче.Мтичната ни препорача сеа пак појачана исхрана имаме повеќе избор па ќе видиме за 10 дена дали ќе има подобрување.Јас веќе навистина не знам што да направам за да мрднеме од мртва точка


malecka a kolku meseci imate?


imame 6meseci

(Одговор на членот kufte)
Непосредна врска до пораките: 1121
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
16.2.2013 14:48:19   
natus
Jas mislam deka vie voopsto nemate problem...po site parametri, pa i tabelite na prvite strani vie ste sosema o.k...a toa sto namalil malku e rezultat na nekoja promena, period, mozebi zapce ke vadi, i osven toa spored mene nemate problem, pa skoro 7 kg na 6 meseci, kolku treba da ima? normalno deka ima pokrupni deca, koi se potromavi ne tolku temperamentni, ama ova e vo granica na normala, i vikas trae veke 3 meseci, sto toa? kako moze da trae 3 meseci koga vie si imate 6.700?jas mislam da ne se optertuvas mnogu, da se olabavis, normalno kontrola na mesec, a i ne e loso da go smenis pedijatarot, zatoa sto samo pritisok ocigledno ti pravi, jas stvarno ne znam kolku on saka da imate na 6 meseci, duplirana vi e rodilnta? ako da, teraj si , ne mu butkaj so sila na deteto, neka e zdravo i temperamentno, srekno, drugoto si doaga samo, bebinja se, sekoj den menuvaat....

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1122
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
17.2.2013 20:43:52   
Malecka23
periodot na naseto nejadenje e veke od 3tiot mesec.Maka macime sme sstigale i do 100ml mleko za 24h i ne e bas za neopteretuvanje.Ne moze deteto da za 3nedeli ne kaci ni eden gram nego da izgubi.a 6700 voopsto ne e isto so 7 kg i 10g znacat mnogu.Zatoa sum i prezagrizena.edna nedela malku ke se podoprai pa ke kaci posle pak ista pesna so strajkuvanje.Maticnata nasa voopsto ne ne opteretuva so jadenjeto nz od kade si me svatila taka,nego rabotata e sto deteto vo visina si odi ok ama vo tezina ne.Ja nemame ni duplirano rodilnata tezina.Zatoa sme i non stop kaj nea bareme nacin resenie za nasiot problem.Da sega e na pojacana ishrana posto ne saka da pomirisa mleko pa i maskiram vo kasickite.nedelava pak ideme na merenje pa ke vidime dali ima napredok

(Одговор на членот natus)
Непосредна врска до пораките: 1123
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
17.2.2013 21:02:40   
natus
Ti najdobro si znaes, ona sto jas go znam e deka i mojata bese tolku, plus 100-200 grama na taa vozrast, pa ni pedijatarot reagirase, nit koga ne merea za vakcina, krvna slika super, temperamentno dete, i toa im bese dovolno. sepak toa e moeto iskustvo, sepak za tvoeto ti si znaes, samo ne znam zosto ne trknes i do drug pedijatar, eve do Smokovska cisto na eden pregled da vidis sto ke ti recat, sepak ni tie ispituvanja i matkanja po bolnici ne se naivni, ama ako i posle vtoro mislenje istoto, sto se mora ne e tesko. so sreka

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1124
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
17.2.2013 21:32:30   
Malecka23
Smokovska mi e vtor pedijatar.Zagrizenosta e vzaemna.ubavo kaza sekoe dete e razlicno.U sekojs lucaj thx

(Одговор на членот natus)
Непосредна врска до пораките: 1125
Страница:   <<   < Претходна страница  43 44 [45] 46 47   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  43 44 [45] 46 47   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?