|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
26.12.2012 15:19:02   
Regina
Мојата малечка за 18 дена има качено 370гр, плус ја има вратено родилната тежина, односно изгубените 250 гр по породувањето. Педијатарот рече дека добро напредуваме, инаку не сака да цица, но ја хранам со мајчино млеко, постојано се одмузувам, за сега и стигнува па не сум почнала со дохрана.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 1076
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
9.1.2013 0:33:39   
mmbucko
Malecka 23 do ka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

user posted image user posted image user posted image user posted image masala porasnalo samo taka.eve sea sveki ke zapali patikite i trk vo apteka pa ke kazam so sum napravilauser posted image user posted image user posted image
de ste? Funkcionira li Bebivit-ot?

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1077
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
9.1.2013 19:23:41   
JanaMarija
Moja cucka izgubi samo 70 grama na izlez od bolnica, ama potoa duri mi se sredi mlekoto stagnirase edni dobri 2 nedeli i ostana na 3.500 e posle pocna da nakacuva, ama sekoga razlicno, nekogas 70 grama nedelno a nekogas 150-200...go prasuvam doktorot od sto zavisi taa razlika, nekogas malku nekogas mnogu, vika neznam...a jas stalno isto se hranam, pijam tecnosti, odmorena sum, prenaspana sum za sreka :)))
Sega ima 3 meseci i posledno koga ja merevme pred 2 nedeli bese 5.120....jas se optovaruvav so tezinata a toa e ponebitno od drugi raboti.
Koga ja vidov krvnata slika-besprekorna, pedijatarot ne pofali i ni rece moze ke e manekenka,saka pomalku da jade :))) i prestanav da razmisluvam za dohrani i drugi gluposti.Sega sme pak na kontrola pa da vidime kolku se zdebelila manekenkata nasa...na tato :)))


_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 1078
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
22.1.2013 12:01:13   
miana
Мамички
Ајде ве молам кажете како со тежината на вашите дечиња.
Моево има 13 месеци и денес ја мереа на вакцина и покажа 9.900гр.
Се роди 3,200гр.
Како одеше ова? До година треба да ја утростручи или како ?
Детево мое не ми се чини како слабичко а вака тежинава ми се чини малце user posted image
Икана.Мила,Мила28,Фиао ајде пишувајте колкави се вашите?

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 1079
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
22.1.2013 12:20:51   
Mihaela 2010
miana na godinka ja triplira...super ste

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1080
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
22.1.2013 12:30:43   
AnnaMolly RR
Не знам зошто се замарате со тежината на бебето, доколку е здраво и право и стабилно напредува. А и плус ништо не ти значи ако ти каже некој дека неговото дете напреднало повеќе или помалку. Ако ти е здрава ќерка ти, супер значи си напреднала.
Јас ако ти кажам дека Филип на 12 месеци имаше 12.800 грама, ќе мислиш дека твојата не напреднала како што треба. Затоа, не може да се споредуваат децата по ова прашање.
А мислам дека супер си е ќерка ти со килажа, како што ја видов на слика одлично изгледа, тамам за возраста.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1081
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
22.1.2013 12:44:44   
deluxe
na 4 mes.i 2 nedeli ja dupliravme rodilnata tezinauser posted image sega tezime 7.800 user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1082
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
22.1.2013 20:48:49   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

Malecka 23 do ka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

user posted image user posted image user posted image user posted image masala porasnalo samo taka.eve sea sveki ke zapali patikite i trk vo apteka pa ke kazam so sum napravilauser posted image user posted image user posted image
de ste? Funkcionira li Bebivit-ot?


Pa nz dali funkcionira zs od nova godina M mn se razbole pa pocna i mnogu da gubi na tezina-za malku vo bolnica od nejadenje ke zavrsevme a i davam bebevit sekoj den od togas koga mi kaza.Ama od vikendov e podobra pa pocna da rucka poise i mlekce da pie taka da tek sega ke vidam dali funkcionira pa ke ti kazam..pozz

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 1083
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
23.1.2013 10:57:54   
princessa
miana ne se zamaraj super ste, nie na 12 meseci imavme 9050g i pedijaterkata ni rece deka sme super i da ne se raduvame mnogu na deca so pogolema tezina zasto najbitno od se e da e zdravo. I sto da kazam mojata na 21 mesec dali ima 11kg sto se vika ama super izgleda. Zenskite se sekogas positni od maskite. A kerka mi se rodi 3060 inaku.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1084
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
24.1.2013 21:12:13   
Malecka23
yeeee moram da se pofalaamm M konecno kaci kilaza kako sto treba bevme padnati na 5850 a sega za 6 dena 6740user posted image user posted image user posted image leleee mnogu sum sreknaa,,site se cudevme kako e mozno ama ete i toa se sluci i mnogu mi olesna

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 1085
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
24.1.2013 21:21:42   
zzaa
Eva bese bolnicka i oslabe 1kg,i sega pak si e 9 kg znaci poslednive dva meseci ne mrdna od 9 kg,ama neka mi e ziva i zdrava ja ama ic ne se zamaram so kilazata,samo me nervirat komentarite od tipot ,,lele kolku e oslabena mu davas li na deteto da jade,, ili ,,lele ama se e popravilo namali malku so jadenjeto ne cini tolku za malo dete,, a toa se komentari od isti luge koi nema da ja vidat 1-2 nedeli i odma da kazat nesto(bez da razmislat dali ide vo red ili ne)

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1086
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
24.1.2013 22:58:23   
sharlot
na 7 meseci tocno 10 kilogrami

(Одговор на членот Regina)
Непосредна врска до пораките: 1087
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
24.1.2013 23:44:37   
mmbucko
Bavoooooooo!!!!!!!!!! Taka treba! Bravooooooo!!!!!!!
ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

yeeee moram da se pofalaamm M konecno kaci kilaza kako sto treba bevme padnati na 5850 a sega za 6 dena 6740user posted image user posted image user posted image leleee mnogu sum sreknaa,,site se cudevme kako e mozno ama ete i toa se sluci i mnogu mi olesna

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1088
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
25.1.2013 15:02:30   
meU87
На 3месеци и 19дена Лина тежи 5700гр. За точно 20 дена качила 500гр user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 1089
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
25.1.2013 19:42:57   
Ring
На 10 месеци сме 10.380 гр. и 72 см.user posted image user posted image ...што е одлично со оглед на тоа дека не јадеше 3 недели кога вадеше забче.

< Поракaта ја уредил Ring -- 25.1.2013 19:44:23 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 1090
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
27.1.2013 0:11:26   
MamaOhrid
На 2 месеци и 3 недели 6520, а се родивме 2900.user posted image

_____________________________

23.09.2009
23.10.2012

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 1091
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
29.1.2013 20:35:26   
vesna 18
Nie na eden mesec sme 5100, a se rodi 3300.Inaku sme samo na cicanje bez dohrana i si cicame regularno na sekoj tri saati.
Vo razgovor so neonatologot dobiv sovet deka nemoze bebeto da bide gojazno od cicanje t.e od majcinoto mleko i da si prodolzime so istiot intenzitet.



(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 1092
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
30.1.2013 15:58:04   
JanaMarija
E cucka moja e manekenka na tato :)))) a vo obravcinjata bucka na mama...koga ke i gi vidis mislis bebevo 100 kila ima a ona na 3,5 meseci 5.520grama :))) no krvnata slika i e staklo, taka da ne se zamaram, a i mislam deka ima uloga sto pocna da preskoknuva mnogu rano obrocivo tekot na nokta...ali kako i da e ona si e zdrava prava-toa e najbitno

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот vesna 18)
Непосредна врска до пораките: 1093
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
1.2.2013 17:36:07   
JanaMarija
Luge daj kazete mislenje: Bevme denes na pedijatar i cucka bese 5.830 grama(tocno 4 meseci e) sto znaci na dve nedeli nakacuva po 300 grama +/- nekoj gram i pedijatarot od pocetok vikase za prihrana i probavme so aptamil ne go prifakase i jas sum protiv toa dodavanje vestacka hrana zosto i e slatka i posle podoj ke ispie uste 30-40 ml a posle se borime so bljuvanici i tesko i e na meseto i kaka mnogu.

I rabotava bese deka e vo zlatna sredina, deka stom se drugoe vo red tezinata manje vise e vazna. I denes vika deka pak e malku zdebelena ( a nakacuva po 150grama nedelno) i da i davam hipp comfort za da ja zdebelime. Kazete mi dali e tolku bitno da se zdebeli????user posted image user posted image malku ne mi e jasno. I da napomenam deka jade na 3 saati(sum probala na 2,5 nesaka ne mi cica i noke vo 12 saati 1 do 2 pati se budi za jadenje-znaci i drzi sitost)

Znam deka e vo red i da se prihranuva, barem vo 21 vek :) ama pri majcino mleko dohrana- ne mi ide...zosto ne ja prima dohranata a i se razviva najnormalno.
P.S I ne prasa dali i pravele TSH vo bolnica? Ste pravele vie? Zosto se pravi? I dali mora?

Of lele kolku prasanja i dilemi....pomognete ako mozete

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 1094
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
1.2.2013 23:13:27   
amateuress
se soglasuvam so tebe, jas 100% ne bi dohranuvala. iako ima mnogu prakticni aspekti na dohranata, osobeno koga kje prkne malce, jas sepak bi ja ostavila samo na cice.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 1095
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
2.2.2013 10:26:46   
eli07
Jas mislam deka 150 gr ili otprilika 600 gr mesecno nedelno e sosema vo red.Nie od 4 mes navaka kacuvame po 500 gr a bese samo na cice...taka da ne se zamaraj ako se drugo e vo red uzivajte :)

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 1096
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
2.2.2013 14:06:25   
AnnaMolly RR
Filip ima 2 godini i 7 meseci i ima tocno 15 kila. so ovaa kilaza sme 6 meseci ni gram se nema popraveno, a jade asalno, duri poveke od sto treba :) ama tamam si e.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1097
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
2.2.2013 16:07:25   
Cvekelencule
Leona ima 19 meseci ima 13 i 500 kg i 88 sm e visoka kazete mamcki da ne e malku a rodena 4350 kg ama aktivna so da vi kazam Sovet ps ili se hormonive i mozokov ne mi se vo red user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1098
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
3.2.2013 13:16:43   
vesna 18
Znaci bebinjata pa i decinjata vo eden period intenzivno kacuvaat vo kilazata a veke vo naredniot period moze da stagniraat.Jas voopsto ne bi dohranuvala bebe dokolku cica. Za prvoto pocnav so dohrana posle 6 mesec zatoa sto nemav poveke mleko a sega sme samo na cicanje.
Normalno e da ima i poslabicki i podebelki decinja taka da ako se drugo si e vo red, nemate prostor za griza.

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 1099
   RE: Колкава е тежината на Вашето бебе?
4.2.2013 16:45:28   
Фиданче
Nie utre odime na prva kontrola i vakcina pa ke vidime kako sme naprednale. Pozdrav pa ke vi pisam :)

(Одговор на членот vesna 18)
Непосредна врска до пораките: 1100
Страница:   <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?