|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Лажен брак!
12.10.2012 17:24:50   
Ikana
Ме интересира дали би влегле во лажен брак заради некоја причина, било која и дали ги оправдувате тие што го прават тоа?

Чекам да ги прочитам вашите ценети мислења!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 17:32:07   
Ikana
Извор: Дневник

Преку лажен брак до нова среќа во Европа

Повеќето од фирмите земаат однапред пари, без разлика што многу од кандидатите не ги исполнуваат условите, а и да ги исполнуваат, шансите за влез во некоја од земјите на ЕУ им се 50 спрема 50



Милена има 27 години и е една од од илјадниците девојки што со малку среќа и многу итроштини успеаја да емигрираат од Македонија. Како студенти, бејбиситери, фотомодели, готвачки ... Кога авионот за Лондон ја прелетувал границата на Македонија, патувала само со една мисла - дека оди во подобар живот.

- Немав дилема, заминав со цел засекогаш да останам во Велика Британија - вели таа.

Во Лондон, „главниот“ град на Европа, таа неколку месеци легално работела како бејбиситерка. Потоа на црно за 300 фунти купува осигурителен број со лажно име и продолжила да работи се' и сешто. Во пабови, бутици, ресторани... По две години се мажи со Италијанец, за да добие постојана виза за престој, бидејќи младоженецот е од членка на Европската Унија. Бракот го „купува“ за 2.000 фунти. По регистрацијата, се запишува на колеџ, и од лани има диплома по менаџмент.

- Во Англија навистина се заработуваат многу пари. Пет фунти од час земаат обични работници на фарма кои берат овошје или го сортираат во гајби. Со нормална живеачка, месечно остануваат околу 1.000 фунти на страна - објаснува Милена.

Денес таа се' уште живее и работи во Лондон. Нејзиниот лажен брак заврши лани, бидејќи во меѓувреме ја пронашла својата вистинска љубов, сегашниот сопруг Вилијам.

Претставници од македонски фирми што посредуваат при испраќање студенти или бејбиситери во европските земји велат дека имиграциските бироа до детали знаат за итроштините со кои се служат странците, дури дотолку што сето тоа го имаат ставено и на своите интернет-страници. Знаат за лажните бракови, фалсификуваните дозволи, дипломи, изводи.

- Кој има среќа, нема да го фатат, а повеќето имаат - вели Милена.

Но, нејзината другарка Марија немала среќа. Стапила во лажен брак со Британец, но тој исчезнал набргу откако му ги дала парите. Кога дошло време да добие виза за постојан престој, имиграционото биро утврдило дека не живеат заедно и и' наредило да ја напушти земјата. Но, таа не се откажала. Пред две години поднела барање за бугарско државјанство и сега чека пасош од новата членка на Европската Унија.

Од нашите агенции објаснуваат дека последниве 10 години има голема побарувачка од девојки и момчиња за иселување од Македонија по секоја цена. Најмногу за Англија, Германија, Австрија и за Холандија.

Условите за заминување се да се знае јазикот на земјата, да се има од 18 до 27 години, но и она најважното - да знаат да работат макотрпно. На европските семејства им е десетпати поевтино да плаќаат бејбиситер, отколку детето да го пратат во градинка.

- Повеќето не знаат што значи да се работи како бејбиситер, и не може да се навикнат на тој живот. Им објаснувам дека пред да одат, треба да знаат зошто и каде одат, но многумина се враќаат брзо, бидејќи дисциплината им е слаба страна - вели Александра Б., претставник за посредување со бејбиситери и студенти во Европа.

Скопските фирми и индивидуалните посредници имаат различна тарифа за испраќање на овој профил на работна сила. За подготовка на сите потребни документи цените се движат од 100 до 300 евра по човек, плус визата која чини 80 евра. Повеќето од фирмите земаат пари однапред, без разлика што многу од кандидатите не ги исполнуваат условите, а и да ги исполнуваат шансите за влез им се 50 спрема 50.

- Апликацијата за бејбиситер или студент е најевтин начин да се излезе од Македонија. Европа тоа го знае и затоа постои строга селекција. На 100 кандидати заминуваат само пет. Јас тоа им го кажувам на сите и затоа не им земам пари додека не им ја завршам работата за разлика од многу други агенции - објаснува Александра Б.

На идните емигранти работата многу им ја олеснува една скопска фирма која со години фалсификува се' и сешто, потврди за редовни студенти, индекси, матични и венчални изводи, потврди за неосудувани лица.

- Последниве години потешко поминуваат лажните изводи или потврди, но и покрај тоа, на оваа фирма бизнисот се' уште и' цвета - велат наши извори што платиле за ваква услуга.

Цената за еден ваков документ се движи од 200 до 300 евра и без разлика што тоа е просечна македонска плата, сите плаќаат. Поради надежта за подобар живот.

Јорданка Ивановска

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 17:37:45   
niki
user posted image ama si inspiriranauser posted image da ne te maci nesto?user posted image

se lazno mi e gnasno, ne ne sakam takov brak, nema pricina poradi koja bi napravila takvo nesto



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 17:44:33   
Ikana
Види, факт е дека мноооогу од нашиве го прават тоа.
Секоја втора што отишла на запад мислам дека со канџи се држи за сламка да остане таму.
Мене ме интересира како им паѓа на памет да се подложуваат себе си на тоа.
Има наши девојчиња отидени во странство ама поштено, студии па мастер па работа ако се доволно снаодливи и квалитетни...ама ова со купување на младожења ми е такво клише ко оној филмон со Жерар Депардје.
Дефинитивно за осуда од моја страна.
Мислам тука доаѓаат на ред и други работи ко имиграција, контроли и слично, со еден збор нелегално. И после поради вакви случаи, тие вистинските бракови страдаат. Дефинитивно за осуда!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 17:46:17   
Sandric
Mislam deka bi stapila vo lazen brak dokolku imam vistinska pricina za toa,ama nikogas ne bi izvadila bigarski pasosuser posted image
Inaku malku mi e paradoksalna taa situacija da se bide spremen da se raboti se i sesto tamu nekade nadvor, da se zivee pod miserni uslovi i toa so godini , ama vo Makedonija ne bi prifatile da rabotat bilo stouser posted image
Ne znam ne sakam da gi sudam, sekoj so svojata sreka.... ama jas sega ne bi go napravila toa

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 17:49:23   
Ikana
ФАКТ!!!!
Како бе ви текна дека во Германија сакате да менувате пелени и да бришете повраќаници а во МК не???
Плата поголема да, ама сте виделе колкави кирии имаат? Колку е скап животот? Исто се фаќа!

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 18:02:54   
niki
bidejki sum vo stranstvo i bidejki gledam sesto i nisto od ova pogore vo statijata ne mi e novo, duri toa sto pisuva vo taa statija voopsto ne e strasno ima uste postrasni raboti koi se slucuvaat neznam sto da kazam
generalniot moj vpecatok e deka lugeto od ocaj i neznaenje pravat razni raboti mislejki deka poloso od nivnata zemja nema vo svetot, a potoa koga ke se soocat so realnosta se primorani na sesto
obicno koga zivees vo edna siromasna zemja ti se cini deka sekade e podobro i ne sakas da se pomiris so toa deka ako si rabotnik sekade ke bides rabotnik
duri i obrazovanie ako imas ne znaci deka ke te cekaat so rasireni race i deka se podmackano odi, bar ne na pocetok
no toa mora da se dozivee ne se preraskazuva, zatoa lugeto ne svakaat i zatoa i pravat vakvi raboti


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 18:58:04   
Ikana
Апсолутно се сложувам со Ники.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 20:11:47   
mama26
lazni brakovi ne se ,tuku se dogovoreni odnosno obostrano za dokumenti..a ne od demek od laga ke se mazi hahah ne mislam deka nekoj e spremen da glumi do tolku so nekoj sto edvaj go gleda a uste pomalku da legne so negouser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 20:22:01   
Ikana
Парафразиравме, семантички истото го мислимеuser posted image
Лажен=Спогодбен = Договорен.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 20:38:12   
niki
fakt e deka vo EU zakonski najlesno mozes da vlezes ako sklucis brak so drzavjanin na EU
i ne samo tamu tuku vo sekoja drzava
samo bugarite mi se cini stancaat pasosi na sekogo
iselenicki vizi se dobivaat za mal broj zemji a kriteriumite se mosne strogi, a treba i da se ima pari
taka da dogovoreni ili lazni ili plateni brakovi ima, i uste mnogu raboti
zosto go pravat toa lugeto, zatoa sto ne gledaat podobar izbor

za cuvanjeto deca
vo Mk ne mozes da najdes rabota ko bebisiterka, ima gradinki kade zgrizuvanjeto pocnuva od jasli i e prakticno besplatno, samo hranata se plaka, od druga strana mladite bracni parovi najcesto ziveat vo zaednica ili blizu roditelite i decata gi cuvaat babi i dedovci a neretka e i pojavata da zenite ne po svoj izbor se primorani da bidat domakinki bidejki ne mozat da najdat rabota
vo takvi uslovi komu da mu bides bebisiterka, koj da te plaka?


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 20:47:07   
Ikana
Има има, странци што живеат тука, фамилии кои бараат жени за чување, се наоѓа и е доста барана струка моментално.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 20:51:16   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Има има, странци што живеат тука, фамилии кои бараат жени за чување, се наоѓа и е доста барана струка моментално.


brojot na stranci sto ziveat vo mk ne e pogolem od brojot na nevraboteni

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 20:54:33   
Ikana
Па да во право си но мислев има и наши луѓе кои бараат жени за чување, офтопик сме ама оди во темата бебиситерки и ќе видиш дека се бара. Па сега на кој му одговара.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 21:22:16   
niki
da Ikana se bara no sto se nudi
ne veruvam deka na bebisiterka i plakaat pridonesi penzisko i zdravstveno osiguruvanje, sigurno ne i plakaat prevoz, a platata e kolku?
vo stranstvo kako i vo mk bebisiterka e otskocna daska, toa nikoj ne saka da go raboti, bas zaradi gorenavedenive stavki a ne poradi pelenite
sekoj legalen graganin koj ima dozvola za prestoj ili e drzavjanin moze da najde rabota nadvor od doma da bide platen i zakonski da mu bidat plateni site predvideni doprinosi

jas imam cuvano deca, no koga se nafakam na takvo nesto striktno baram da e toa vo mojot dom za da nemam trosoci od tipot prevoz i da mozam dodeka e tuka deteto da si pozavrsam moi obvrski od tipot da si go cuvam i svoeto dete, da zgotvam i da si spastram po doma. onie koi sakaat da im odam doma za istite pari i uste da im peglam cistam i gotvam gi otkacuvam ladno ama mene mi se moze bidejki znam sekogas deka mozam da najdam dete za cuvanje bidejki nema gradinki, babi, dedovci, i ako sakas da rabotis izborot ti e toj moras da najdes nekoj komu mu odgovara da cuva dete ne e toa pozelna profesija i nikoj ne se tepa da ja raboti, parite se mali a obvrskite i odgovornostite golemi

ova samo da ti pojasnam ne ja pravime temata za bebisiterki



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 21:29:17   
kapina
da ve prasam nesto seto toa lazno vi izgleda gadno vo red no neli e gadno toa sto jas denes zemav 6000 iljadi den plata za cel mesec toa ne li e zalno i gadno tamu barem rabotnicite se poveke plateni za razlika od tuka toa e znak oti vo ovaa drzava nema ziovot nema egzistencija za maladite neznam kade da go prijavam toa sto zemav 6000 iljadi nema da molcam zatoa zosto ako molcima samo poloso si pravime

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 21:41:56   
niki
zalno e kapina sto zemas 6000 plata
no sigurno nema sega da se razvedes i da baras mladozenec vo Germanija samo za da dobies dokumenti i zamines od MK ili razmisluvas vo taa nasoka?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 21:50:39   
kapina
neznam najiskreno sto bi napravila nitu e toa zivot nitu pak toa zalno e rabotime duri i prekuvremeno po 10 casa vo konfekcija a nisto ne ni e plateno kade se tie vlasti da prezemat nesto vo vrska so toa najiskreno nrazmisluvame so mm da zamineme za stranstvo so bugarski pasos sestra mi veke go ima

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 22:00:07   
niki
a kade bi zaminale kapina i sto bi rabotele? imate ideja?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 22:12:18   
kapina
neznam da ti kazam pravo posto sega cekam da mi odobrat ili ne od fondot za ivf preku fondot gi podnesov vo ponedelnikot ako mi odobrat dobro ako ne ke videme sto ke pravime

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Лажен брак!
12.10.2012 23:41:06   
kapina
moite rodnini blizni site se vo stranstvo i se koj vo grcija koj vo slovenija koj vo svajcarija italija i imam izbor no ajde sega nie sme mladi mozeme da najdeme rabota kolku tolku no sto e so po vozrasnite luge sto moraat da rabotat za 6 iljadi den oti nikoj drug ne gi prima na rabota

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Лажен брак!
13.10.2012 9:44:42   
niki
za Grcija ke ti napisam da znaes kapina
imam kontakt so stranci i sekako kako i na sekoe drugo mesto nekoi ziveat podobro nekoi poloso
kvalitetot na zivot zavisi od kvalitetot na covekot ne od drzavata
bidejki rabotis vo konfekcija, neznam, no pretpostavuvam deka nemas od obrazovanie nisto poveke od sredno
za da najdes ovde rabota treba malku od malku da im go znaes jazikot
i pak so kvalifikaciite ke rabotis kako cistacka, sobarka vo nekoj hotel, peracka na tanjiri vo nekoj restoran, ako ti se posreki moze da rabotis vo nekoja kafeterija ili vo nekoja prodavnica
prekuvremeni casovi zagarantirano ke imas
ako se najdes vo turisticko mesto ke rabotis i saboti i nedeli i praznici so meseci
bidejki nema rabota za cela godina ke moras da rabotis i dopolnitelna rabota
platite za gorenavedenite rabotni mesta se dvizat od 600-800 evra
pritoa kiriite za stan se ogin i plamen
vo kukata kade jas ziveam gazdaricata godinava izdavase sobi 20 m2 na stranci koi rabotat, cena 250 evra a sobata opremena so WC, dva kreveti i skafce da ispraznis 1 kufer, nema klima, nema frizider, nema kujna, nema televizor, nema masina za perenje, site sobi gi izdade i uste mi se zalese deka mnogu struja i trosele sigurno imale staveno po nekoj ventilator
ako toj kade rabotis ima nekoj podrum pretvoren vo soba so gorenavedenive uslovi moze da ti ja dade na koristenje pa ke spasis plakanje kirija ama vo toj slucaj ke te zaposluva i von rabotno vreme da mu srabotis razno razni gluposti
sopstvenicite na hoteli sobarkite gi nosat i doma da im cistat
bidejki sakate prinova gradinki ima otkako deteto ke napolni 3 godini
bebisiterka ke te cini okolu 300 400 evra pritoa tesko ke najdes i ke bides primorana da go nosis deteto po tugi kuki kaj stranci kade neretko za tie pari istata zena cuva uste deca, pa taka decata se generalno prepusteni sami na sebe,
cel den pred TV i taka


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Лажен брак!
13.10.2012 10:33:54   
Sandric
Hmm, ne ilo tolku sjajno i vo stranstvo izgldea....
Eden moj prijatel vcera bese vo zavod za vrabotuvanje megu drugoto i da se rasprasa za nekoj povolnosti sto gi nudi zavodot za nevraboteni i za samovrabotuvanje i dojde do zaklucok deka sme nie mrzliv narod ( barm od komentarite sto gi slusnal vo hodnik od lugeto sto cekale) i deka site cekaat na gotovo i se totalno bezidejni i site cekaat na gotovo, nekoj da im najde... nekoj da im dade...
Zalno e da zimas 6000 den za cel mesec rabota, jas bi razgledala drugi moznosti za rabota i zarabotuvanje....

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Лажен брак!
13.10.2012 12:49:40   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

neznam najiskreno sto bi napravila nitu e toa zivot nitu pak toa zalno e rabotime duri i prekuvremeno po 10 casa vo konfekcija a nisto ne ni e plateno kade se tie vlasti da prezemat nesto vo vrska so toa najiskreno nrazmisluvame so mm da zamineme za stranstvo so bugarski pasos sestra mi veke go ima


леле капина,срам да им е 6000 денuser posted image
јас сега барам жена за причувување на деца 0д 15-17х..таква немозам да најдам,па барам од 12-17-30 да дојде да ми зготви ручек ,да подраскрене и во 15 да ги земе децата од школо и градинка..е битно ми е да го чува малиот од 7-17х кога ќе биде болен..сите бараат од 10 000 па нагоре....
извинете малце оф топик сум ама се нервирамuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Лажен брак!
13.10.2012 17:09:16   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

neznam najiskreno sto bi napravila nitu e toa zivot nitu pak toa zalno e rabotime duri i prekuvremeno po 10 casa vo konfekcija a nisto ne ni e plateno kade se tie vlasti da prezemat nesto vo vrska so toa najiskreno nrazmisluvame so mm da zamineme za stranstvo so bugarski pasos sestra mi veke go ima


леле капина,срам да им е 6000 денuser posted image
јас сега барам жена за причувување на деца 0д 15-17х..таква немозам да најдам,па барам од 12-17-30 да дојде да ми зготви ручек ,да подраскрене и во 15 да ги земе децата од школо и градинка..е битно ми е да го чува малиот од 7-17х кога ќе биде болен..сите бараат од 10 000 па нагоре....
извинете малце оф топик сум ама се нервирамuser posted image


ova e bolna tocka sekade na zapad
prosto ne ti se isplati da platis bebisiterka na polno rabotno vreme, pa pravis so soprugot razni rokadi, baras zena za nekolku casa i najcesto tie nekolku casa se levi vo denot i nikoj ne ti se nafaka bidejki ne moze da gi vklopi vo nikakov raspored i dodatno da zaraboti a parite koi bi gi dobil od cuvanje dete ne se dovolni za zivot, znam kako ti e sekoja godina kuburime so ovoj problem




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?