|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Менструација по породувањето
11.11.2011 14:03:40   
blond
Јас прв пат добив пред 4 дена и еве уште крварам обилно. Добив 4 и пол месеци по пораѓај, а малиот уште си цица. Го забележав само кога ми дојде првите два дена не сакаше многу да цица, па сега дали е случајност или не не знам.
Една акушерка пријателка ми кажа дека првите 2-3 менструации може да бидат пообилни дури и нередовни, но потоа дека се ќе се врати во нормала. Истово ми го кажа и kikicka. user posted image
A пред да останам бремена имав болни циклуси, обавезно пиев кафетин менструал, а сега не ни осеќам дека имам добиено.

(Одговор на членот pavcule)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Менструација по породувањето
11.11.2011 14:06:14   
JovanaJ
I moite prvi 3-4 menstruacii bea bez bolki ama posle pak si vratija po staro. A taman mislev deka ke prestane da me boli. Naprotiv sega ni Ketonalot veke ne mi deluva user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Менструација по породувањето
20.12.2011 13:52:09   
vezilka RR
Аууу, циклусот после породување ми е катастрофа. После породувањето крварев околу 50тина денови. Прв циклус имав 6 месеци после породувањето, и тоа нешто видоизменето, без никакви болки и само неколку дена. И од тогаш не можам да пофаќам никаков ред, ту еднаш ми доаѓа на 20 дена, ту еднаш на месец ипол, еднаш трае 3 дена, еднаш цела недела..никаков ред. Тоа и не ме загрижува толку многу оти докторот ми рече ќе ми треба време да ми се стабилизираат хормоните. Повеќе ме загрижува ПМСот. Луѓе ова не се издржува..неклку дена пред циклис и за време на циклус притисокот ми е катастрофа, ми шета ко луд, еден ден 90 со 60, друг ден 170 со 80 и така цела недела..Тие денови сум неспособан за живот, страшно е. Не знам што да правамuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Менструација по породувањето
20.12.2011 15:46:08   
arh_diz
Vezilka me utesi malku user posted image i jas nemozam da ispofakam red user posted image seuste ne sum bila na ginekolog .Momentalno user posted image e lepenka i nemozam da otidam.Kaj mene prviot den bolkite se ogromni ( porano nebese taka) custvuvam kako goram od vnatresna temperatura

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Менструација по породувањето
20.12.2011 17:18:36   
Bethany
Веќе е 3 месеци од мојот пороѓај а се уште немам добиено, а веќе месец и пол дена не дојам. Кога бев на доктор тој ми викаше дека матката е спремна како за добивање ама еве се уште ништо. Има ли потреба за загрижување?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Менструација по породувањето
20.12.2011 18:05:57   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Веќе е 3 месеци од мојот пороѓај а се уште немам добиено, а веќе месец и пол дена не дојам. Кога бев на доктор тој ми викаше дека матката е спремна како за добивање ама еве се уште ништо. Има ли потреба за загрижување?

bethany ne se sekiraj nema potreba za grizi i jas se grizev no tocno na 3polni meseci dobiv t.e na 5 septemvri rodiv na 1dekemvri dobiv i prvite denovi kako reka potoa ne a samo 4 dena imav

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Менструација по породувањето
20.12.2011 21:12:57   
Andriance
Jas dobiv na tocno 2 meseca..si vikav breeeeeeeeeee s ne poceka malku,uste malku da pouzivav pa nekoi dobivaat posle 6 pa i 9 meseci ama doktopr mi vika bidi srekjna sto si dobila barem kje se iscistis...ama lugje mnogu golema promena...prethodno ne osekjav deka imam dobieno a mi traese i 4 dena...sega isto mi trae ama se slucuva 5 min da tece kako cesma...bukvalno...

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Менструација по породувањето
30.12.2011 2:20:45   
jagodica
Posle poroduvanjeto krvarev 2 meseci . A user posted image e sega 5 mes. Pred 1 mesec mi dojde i mi traese isto kako porano 5 dena ni bolki ni nisto ,na 27 noemvri .Eve sega sme veke 30 - 31 a uste nemam dobieno .Neznam dali ima potreba za griza ili ne ...user posted image A inaku user posted image go dojam samo noke i toa mn malku oti nemam mleko .Dva tri dena nanazad imam nekoi simptoma deka treba da mi dojdi a ne mi idi . Lele da ne trebam da zemam test ?user posted image Ili pak mozebi e normalno vaka ? Sama si se tesam deka se uste ne mi e stabiliziran organizmot user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Менструација по породувањето
30.12.2011 9:56:26   
anedespo
Pa zenska, ako maz ti ne go vadi na vremeuser posted image , togas zemaj test.

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Менструација по породувањето
30.12.2011 10:42:13   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Pa zenska, ako maz ti ne go vadi na vremeuser posted image , togas zemaj test.



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  yes of course

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Менструација по породувањето
30.12.2011 12:31:53   
jagodica

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Pa zenska, ako maz ti ne go vadi na vremeuser posted image , togas zemaj test.



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  yes of course



user posted image user posted image user posted image toj veli deka nema shansi da ne se zamaram badijalasamo deka si pravam filmoj a do dusa i navisitna sum panicarka user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Менструација по породувањето
30.12.2011 15:51:06   
jagodica

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Pa zenska, ako maz ti ne go vadi na vremeuser posted image , togas zemaj test.



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  yes of course


jas samo sakav da prasam za problemot dali nekoja od majkite imala vakvo iskustvouser posted image a za toa kako i sto vo vrska so sexot ima dr. temi


(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Менструација по породувањето
30.12.2011 18:22:20   
anedespo
Pa ova bese tokmu za tuka. Znaci prasuvas dali moze da bides bremena, a jas ti odgovoriv deka moze ako maz ti svrsil u tebe. Prosto i ednostavno. 

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Менструација по породувањето
30.12.2011 18:34:05   
Natuska85
user posted image ми е скоро 8,5 месеци и уште немам добиено.Ми се случило неколку пати да имам грчеви во стомакот и се викам еве ја user posted image ама ја нема уште.user posted image .Уштедивме на улошки ако не другоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Менструација по породувањето
31.12.2011 0:09:09   
Natasa981
moe user posted image ima 2ipol meseci, ja dojam celo vreme i seuste nemam dobieno.. pred godina  dena molev Boga da ne dobivam vekeuser posted image (sakav da bidam user posted image ) a ete sega malku se zagrizuvam za user posted image vesterkatauser posted image       ..kakvi sme ti nie zeniteuser posted image

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Менструација по породувањето
1.1.2012 3:08:24   
jagodica

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Pa ova bese tokmu za tuka. Znaci prasuvas dali moze da bides bremena, a jas ti odgovoriv deka moze ako maz ti svrsil u tebe. Prosto i ednostavno. 


anedespo Srekna nova godina i vervaj deka site mi bea krivi pred mene ama bas so site se karav i sabajle user posted image bas mi olesna koga vidov izvini ako izleze ONA kako sto netreba nema veze Hormoni se vo prasanje

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Менструација по породувањето
2.1.2012 17:21:49   
Mihaela
Здраво мамички.Се породив со царски рез на 10 Април 2010,прв пат добив кога керка ми имаше 9 месеци и од тогаш ми почнаа маките.Крварам обилно по 2-3 недели,а 1 недела не и се така до ден денес.Ја доев до пред 7 дена,а сега има 20 месеци.Минатото крварење ми излезе ткиво дебело 1 см,а долго околу 20см и многу ме уплаши.Ме интересира дали некој има слично искуство,дали е поради доењето или можно е да е останата плацента па да прави проблем. На гинеколог не сум била зашто немам пари,а немам ни плави картони.Поздрав

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Менструација по породувањето
8.1.2012 17:29:44   
Ikana
Cisto sumnjam deka toa ti e ostatok od bremenosta, ustvari se e mozno, ama mnooogu e mala verojatnosta, toa e mn opasno ako ti ostane nesto vnatre i veruvaj nemase da izdrzis 20 meseci.
Sigurno e endometriumot, parce od nego, sto se cisti.
Inaku jas mislam deka vekje dobiv. Zavcera pravevme 4 nedeli od poragjajot, a jas den prethodno pocnav da krvaram....prethodno imav samo belo zolta tecnost, i polekaa, prvo bledo rozevo, pa potemno i eve vekje 4 den jas imam krvarenje. Zboruvav so doktorkata moja i mi vika ne se sekiraj moze i da si dobila vekje, ima takvi slucai. Sigurno e povrzano so toa sto kombinirame doenje i hranenje so shishe. Ako ne e menstruacijata, mozno li e uste da krvaram od poragjajot???

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Менструација по породувањето
16.1.2012 8:01:04   
SkCura77
Се породив пред 5,5 месеци со царски рез. Крварев нормална количина, ни премалку ни обилно околу 1 месец. Менструалниот циклус уште не ми е воспоставен и малку се секирам дали е нормално.
Кога бев на гинеколог, ме прегледаа и матката и јајниците и резот од операцијата и ми кажаа дека се е во ред, ама ме штрекна реченицата дека немам фоликули, дека јајниците ми се празни. Многу лошо ми звучеше,
се осетив како неспособна да имам второ дете. user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Менструација по породувањето
16.1.2012 9:09:44   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Cisto sumnjam deka toa ti e ostatok od bremenosta, ustvari se e mozno, ama mnooogu e mala verojatnosta, toa e mn opasno ako ti ostane nesto vnatre i veruvaj nemase da izdrzis 20 meseci.
Sigurno e endometriumot, parce od nego, sto se cisti.
Inaku jas mislam deka vekje dobiv. Zavcera pravevme 4 nedeli od poragjajot, a jas den prethodno pocnav da krvaram....prethodno imav samo belo zolta tecnost, i polekaa, prvo bledo rozevo, pa potemno i eve vekje 4 den jas imam krvarenje. Zboruvav so doktorkata moja i mi vika ne se sekiraj moze i da si dobila vekje, ima takvi slucai. Sigurno e povrzano so toa sto kombinirame doenje i hranenje so shishe. Ako ne e menstruacijata, mozno li e uste da krvaram od poragjajot???



Ikana, najverojatno ti e mesntruacija, ma ne najverojatno, tuku 100%. I jas dobiv koga pomina tocno mesec od poroduvanjeto. Od samoto poroduvanje krvarev pretezno vo bolnica, a doma mnogu malku. Pred da dobijam imav samo bledozolt iscedok, i tocno na 14 april pocnav pak da krvaram. Go prasav ginekologot, mi rece ako trae okolu 5-7 dena, togas sigurno e menstruacija. E mene mi izleze problem, nikako ne sakase da prestane, pa morav da pijam ergotil kapki. Se nadevam deka kaj tebe nema da dojde do toa.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Менструација по породувањето
16.1.2012 12:43:28   
Natuska85
Еве и јас да се пријавам тука,не за друго ако заборавам после некое време да има кај да си прочитам кога сум добила по породувањетоuser posted image user posted image . Завчера конечно добив,значи неколку дена пред user posted image да наполни 9 месеци. Убави беа овие 9 месеци без user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Менструација по породувањето
16.1.2012 15:43:37   
Ikana
Draga Calypso,
Otidov i na kontrolata na mesec dena po carsiot rez i istoto mi go rekoa, sigurno menstruacija...E sega, jas seuste imam bledozolt iscedok i posle taa menstruacija, sto traese tocno 5 dena....A ja dojam malata, kombinirano so izmolzuvanje i vestacko mleko....bas mi e cudno, ke vidime dali 4 nedeli otkoga navodno dobiv ke mi dojde pak, taka sigurno ke znam.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Cisto sumnjam deka toa ti e ostatok od bremenosta, ustvari se e mozno, ama mnooogu e mala verojatnosta, toa e mn opasno ako ti ostane nesto vnatre i veruvaj nemase da izdrzis 20 meseci.
Sigurno e endometriumot, parce od nego, sto se cisti.
Inaku jas mislam deka vekje dobiv. Zavcera pravevme 4 nedeli od poragjajot, a jas den prethodno pocnav da krvaram....prethodno imav samo belo zolta tecnost, i polekaa, prvo bledo rozevo, pa potemno i eve vekje 4 den jas imam krvarenje. Zboruvav so doktorkata moja i mi vika ne se sekiraj moze i da si dobila vekje, ima takvi slucai. Sigurno e povrzano so toa sto kombinirame doenje i hranenje so shishe. Ako ne e menstruacijata, mozno li e uste da krvaram od poragjajot???



Ikana, najverojatno ti e mesntruacija, ma ne najverojatno, tuku 100%. I jas dobiv koga pomina tocno mesec od poroduvanjeto. Od samoto poroduvanje krvarev pretezno vo bolnica, a doma mnogu malku. Pred da dobijam imav samo bledozolt iscedok, i tocno na 14 april pocnav pak da krvaram. Go prasav ginekologot, mi rece ako trae okolu 5-7 dena, togas sigurno e menstruacija. E mene mi izleze problem, nikako ne sakase da prestane, pa morav da pijam ergotil kapki. Se nadevam deka kaj tebe nema da dojde do toa.


(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Менструација по породувањето
16.1.2012 19:31:41   
mamicka77
ikana nema veze dali does ili ne jas ne ja doev pa tocno posle tri meseci dobiv  toa bilo do organizam se zaviselo do toa nemalo pravilo koj koga da dobie deka mora togas taka mi kaza doktorkata

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Менструација по породувањето
22.1.2012 12:03:26   
libra.n
Se porodiv pred 6 meseci, mi dojde 3 meseci posle poragaj, i redovno mi idese tri pati e sega eve mi kasni 10 dena. Napraviv test vcera, negativen e. Da odam na lekar ili normalno e?A inaku imav redovna mens. pred bremenost i od koga se porodiv tie tri pati tocna mi bese?

< Поракaта ја уредил libra.n -- 22.1.2012 12:04:48 >

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Менструација по породувањето
2.3.2012 16:06:18   
Ljubovce
Ova dobivanjeto nesto ne mi e kako sto treba,od pred dve nedeli sekoj den vikam e denes dobiv,i nikako da dobijam...nekoj iscedok kafeav na dva tri dena po ednas mi se pojavuva i tolku uste nema nisto...porodena sum skoro 4 i pol meseci. dali e normalno ova ne mi e jasno???

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?