|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
25.10.2011 22:57:05   
suzeto
Perceed i Pre-Seed e edno isto ili ? nemozam da najdam nisto na google za Perceed

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 9:46:17   
Zoja
Preseed se vikaat
eve i komentari na koj kako im pomognal



se nadevam na nekoj kje mu e od pomosh..jas se mislam ushte dali da probuvam , se mi udira na psiha nekako odshto se nadevam, a sepak na kraj koga kje kaze dedo boze kje bide, pa i na glava da se prevrtime user posted image

Admin: надворешни линкови не се дозволени



< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 26.10.2011 10:37:33 >

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 9:50:17   
miana
leleee zenicki..Ic ne se zamarajte - toa e najdobar recept dokolku ne postoi druga pricina.... Samo pocesto seksualni odnosi bez gledanje na datumi i na saati i bez odbrojuvanje na denovi....Ajde Vo posakuvam na site user posted image user posted image I moj sovet -samo uzivajte ...Vaka i sebe se zamarate i vlijaete i na pertnerot...Ednostavno prepustete mu se  na zadovolstvoto i ne mislete na toa...Kkao e zapisano - taka ke bide...

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 9:50:41   
Zoja
I dechki ve molam so soveti od tipot: "Ne pravete dete, vodete ljubov" i "Olabavete se - togash kje vi se desi" olabavete vie user posted image ... ste ja nemale ili makata ili nemate ushte plan da imate prinova.. Jas go davav toj sovet koga bev ushte devojka na drugarki shto se trudea togash , ama ne bilo bash taka koa si vo ischekuvanje godina , dve , tri.. Mi se temni od takvi soveti.. Pozdrav do site 

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 9:52:57   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoja

I dechki ve molam so soveti od tipot: "Ne pravete dete, vodete ljubov" i "Olabavete se - togash kje vi se desi" olabavete vie user posted image ... ste ja nemale ili makata ili nemate ushte plan da imate prinova.. Jas go davav toj sovet koga bev ushte devojka na drugarki shto se trudea togash , ama ne bilo bash taka koa si vo ischekuvanje godina , dve , tri.. Mi se temni od takvi soveti.. Pozdrav do site 

epa odi po bajacki - sto da ti kazam user posted image
Kako znam -taka ti kazuvam od iskustvo..Bratucedkami smeni tri mazi - duri od tretiot ( koga veke se pomiri deka nema da ima deca ) ostana bremena i sega si ima zlatno detence...

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 10:00:52   
Zoja
Kako prvo "bajachi" se gjavolska rabota - i ne mi pagja na um da gi posetam
A verojatno "olabavuvanjeto" treba da si dojde prirodno posle se koga kje se proba (a chovechki e da probuvash - koga neshto silno sakash), zoshto veruvam niedna od RRajkite shto se vo ischekuvanje go nemaat dugmeto shto kje go stisnat i da se olabavat .. I nemam namera da smenam soprug za da imam dete mozebi so drugiot user posted image -od ljubov se zemav, ne za da mi sluzi za priplod user posted image
Pozdrav Over & Out

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 10:11:51   
miana
Pa taa ne gi menjavase za da ima deca ...ja ostavaa od taa pricina...Si najde eden pomiren so sudbinata a i ona pomirena veke go imase deteto..Ako baras sovet treba da gi islusas site a ne da kazuvas sto da ti kazuvaat..Pa ako si znaes zosto baras sovet????A bajackite gi kazav na sala helooooo


(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 11:23:33   
anedespo
Auuuu Miana, da ne pretera malku so komentarov. Mozebi stvarno na nekogo mu e preku glava ako nonstop slusa isti komentari. I treba da go pocituvame toa , a ne da gi prakame po bajacki. Tuka sme iskustva da spodeluvame, a temata e recept za zgolemuvanje ba moznost za zabremenuvanje i spodeluvanje na idei. Ti si go kaza svoeto mislenje, ti bese odgovoreno deka istoto go slusnale milion pati i tocka. Nema potreba od vreganje.
Ako ti toa znaes da go sovetuvas, mozebi nekoj so licno iskustvo, a ne so iskustvo od treti lica moze mnogu poveke da pomogne i da kaze nesto.
Greota e na celata maka, uste so loso da udrime.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 11:26:51   
miana
Pozdrav Over & Out


A ova gore tebe na kako ti lici?????
I se izvinuvam na ZOJA ako sum pogresno svatena ,sakav samo da pomognam....
I poskauvam user posted image sto poskoro

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 11:35:08   
Zoja
Miana Over & Out znaesh li shto e? user posted image
Ne barame sigrno soveti "opushtete se" tie shto si ja imame makata , i najmalku JAS sum barala sovet.. Na forumive gledam samo kako oddishka na dushata, kako uteha deka ima i drugi zeni so istata maka i poddrshka i iskustvo koe go spodeluvame
i ushte ednash kje povtoram : tie koj gi davaat gorenavedenite soveti ne videle maka shto e (najchesto)
a bratuchetka ti sigurno dur ne se iznamachila - NE se "opushtila" - sledejki tvoj ili tugj sovet da se opushti ...toa mi beshe muabetot
a jas ne se karam btw
Pozdrav user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 13:12:28   
miana
I se izvinuvam na ZOJA ako sum pogresno svatena ,sakav samo da pomognam....
I poskauvam user posted image sto poskoro
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana



(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 13:47:00   
Bogdancanka
тука сме за да си помагаме и да споделуваме искуства,секој си има своја приказна и своја мака,секој совет и искуство е добредојден...коментарите од типот опуштете се и уживајте додека водите лубов се добронамерни од било кој да се напишени...јасно е дека ни е тешко посебно кога се пишува на вакви чувствителни теми но уште еднаш ќе повторам таквите коментари се добронамерни....еве и јас 8 години сум во брак имаме проблем но кога барам утеха убаво ми е да слушнам некој добар совет или коментар од типот "не се секирај опуштете се,никогаш не се знае"


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 13:52:34   
liljak
zdravo rr...dosta se karate , sekoj si ima svoja maka, tuka sme da ja spodelime makata i da ja namalime i izlecime, ....ako podolgo vreme se odibuvas da zabremenis ( toa e slucaj i so mene ) ne mozat da me utesat zborovite opustise i vodi lubov a ne pravi dete...kako da vodam lubov koga odam na pregled i mi gi kazuva plodnite denovi i znam deka ako bidni rabotata da se fati ke bidni sega , ovie denovi...nie sekoj mesec nesto pravime za da zabremenime i nikoj od nas nemozi da ocekuva da se otpustime....pozzzz do site rr i ovde da sme da si pomognime a ne da se karame

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 14:15:40   
mila28
Нема потреба од карање и ширење негативна енергија, никој на овој форум не се сити или радува на тие што имаат потешкотии да забременат, секој навраќа на оваа тема со цел да даде добронамерен совет , а не да изиритира или навреди некого. Советот од типот опушти се и води љубов може да го слушнеш од секојаuser posted image , затоа што тоа е навистина така(доколку нема други медицински причини) Многу user posted image   останале бремени тогаш кога најмалку се надевале или очекувале user posted image ( и јас)    Најголема контрацепција за бременост  е психата.

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 15:15:22   
temjana
факт е дека нема никакви панси да се опуштиме и да не мислиме на тоа. Еве од утре ми почнуваат плодните денови и јас последните неколку вечери уште поинтензивно сонувам за бебеuser posted image Не велам дека неуживам во сексот и дека го користа мм само за таа цел, напротив додека и јас не свршам не го оставам user posted image но сепак поголемиот дел од времето си окупиран со таа мисла се додека не ти дојдат наредните плодни денови и се така веќе година и нешто активноuser posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
26.10.2011 15:25:31   
Zoja
Ljiljak, Temjana - My point exactly user posted image
pozz i da si vidime user posted image site poskoro user posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
27.10.2011 10:45:29   
eli07
Najgolema podrska za Zoja,Temjana ,Ljiljak....Sovetot "opustete se" sigurno e so najdobra namera megjutoa eve jas so mm se obuiduvame veke 6 meseci i tesko mi pagja sekoj pat koga ke ja vidamuser posted image . a mozam da zamislam kako im e na tie sto so godini se obiduvaat. Ostanuva da so najgolema vojla prodolzime ponataka vo obidite i podrskata za site bez razlika koj kakva maka ima........... i sekako sekoj sovet e dobredojden :)

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
27.10.2011 10:51:25   
eli07
A znaete sto e uste poloso....Koga site vasi prijatelki,poznanicki, drugarki ,sestri, braticetki ko za belja se site trudni i na sekoja sredba ili druzenje se zboraubva za bebinja, peleni,bolnici,iskustva a vie kako Gile 13-ka user posted image user posted image si velite vo sebe A KOGA JAS KE MOZAM DA SE POFALAM SO MOJA BEBUSKA??????  Zatoa vakvite dobronamerni soveti ne ni vrsat veke mnogu rabota. Dajte nesto drugo user posted image user posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
27.10.2011 11:12:32   
miana
Eli duso,ne gubi nadez..Pa 6 meseci ne e merodavno vreme za tolku da se razocaras...Ti posakuvam mnogu brzo da gi vidis user posted image crtki pa da vidis deka bezpotreba se nerviras. Poleka - ke bide Na site Vi poslakuvam sto poskoro..I Ve uveruvam - koga najmalku ocekuvate - togas ke bide

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
27.10.2011 11:47:13   
Mary
Ajde bes nervozi samo opusteno i jas go iam ovoj problem veke 3 godini i kazete nekoj recept za zabremenuvanje,nesto za pienje nekoj caj ili nesto drugo.Pozdrav do siteuser posted image

_____________________________

Don''t Worry Be Happy!!!





(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
27.10.2011 12:15:53   
anedespo
Околи 40% од случаите неплодна е жената, во 40 % мажот, а
преостанатите 20 % и двајцата партнери. Околу 15 до 20 % од паровите се
неплодни (не можат да зачнат и по една година незаштитени односи,
додека само 1 до 2 % се стерилни. Од оние кои бараат помош, половина
зачнуваат природно или со медицинска помош.


За полесно зачнување, можете да се обидете и со алтернативните методи
акупунктура, акупресура и хомеопатија. Техниките за опуштање можат да
го намалат стресот кој понекогаш придонесува за неплодност. Масажа,
јога и медитација, исто така можат да помогнат.

Микронутриенти

Цинкот e важен за плодност кај двата партнера (додаток
од 15 мг на ден). Со него земајте и бакар. Недостаток на цинк влијае на
лош квалитет на спермата. Цинкот го има во спанаќ, мешункасти
растенија, џигерот, млекото, говедско месо, сирење, сардина, морков и
сувите сливи.
Витамин Ц се покажал добар кај машките, бидејќи ја зголемува количината на спермата.

Витамин Б6 се покажал како добар борец против неплодност. Најмногу го има во спанаќ, мешункасти плодови, бананите, тиквата, кељ и брокула.

Фолна киселина се препорачува на жените кои сакаат
да останат бремени во првото тромесечје од бременоста. Ја има во посно
месо, риба, мешункаст зеленчук, овошјето и интегралните житарки.
Аргинин им помага на мажите со мал број на сперматозоиди. Најдобар извор е сончогледот. Останати извори се кикирики, бадеми, леќа.

Лековити растенија

Мацина трева (очајница) е лековито растение со кое
жените традиционално се лекуваат од неплодност. Од оваа трева се
подготвува чај, три пати дневно по една чаша во време кога сака да
забремени. Не смее да се пие за време на менструација.


Шведска горчливка – се прави чај и се пие редовно повеќе од месец дена.

Честославица – една мала чајна лажичка од честославица се потопува со врела вода и се остава 5 минути. За жени.

Имела (сок) – наутро на празен желудник се зема 25
до 30 капки сок од имела. Исто толку капки се земаат и навечер пред
спиење. Сокот може да се купи во аптека, но поделотворен е свеж. За
жени.

Ѓумбир - значајно го зголемува бројот на
сперматозоидите и винотот движење. Може да се зема во облик на чај или
како додаток, зачин во храната.
Малина – чајот од листовите на малината се препорачуваат за поголема плодност, а и на трудниците за смирување од иритација на матката.

Причина за секој втор спонтан абортус е неможноста плодот да се развие.
Најважен знак по абортусот (до 3 месеци) е крварењето. Знаци на абортус
кој настанува подоцна (од 3 до 7 месец) се слични како породување.

Вркута – на жените кои им се заканува абортус или веќе го имале треба да пијат дневно 4 до 6 чаши чај од вркута.

Мајчина душица – дневно да се пијат 2 чаши голтка по голтка.


Америчка удиковина – 20 капки на ден. Доколку се појави благо крварење се зема на секое два часа, додека крварењето не престане.
Чајна мешавина – добро промешајте подееднакво делови
од столисник (ајдучка трева) и вркута. Дневно пијте по 2 до 3 чаши од
овој чај, голтка по голтка.


Чајна мешавина – 1 лажица маточина и иван – цвет,
и пола лажица малина и коприва да проврие во половина литар вода.Да се
пие во текот на денот, не повеќе од три чаши.user posted image  user posted image user posted image

(Одговор на членот Mary)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
27.10.2011 12:21:04   
anedespo
Вашата кујна е, исто така, важна, колку и вашата спална соба, кога се работи за забременување.

Совети за жени

* Храна богата со омега-3 масти.
Овде спаѓаат малите полномасни риби како скуша, харинга, сардина и органски или див лосос, кој исто така е богат извор на витамин Д. Се препорачува да се јадат 2-3 порции неделно. Исто така, јадете здрава храна, која содржи масти како на пример: авокадо, ореви, семе од тиква и ленено семе. Мастите омега-3 ги прават мембраните на клетките попропустливи, а тука спаѓаат и јајниците.
* Варен зеленчук.
Според традиционалната кинеска медицина, загреаната храна е подобра за плодност, а големи количини на сурова храна се тешки за варење, особено во вечерните часови. Приготвувајте го зеленчукот на пареа за да ги задржите неговите хранливи состојки.
* Млечни производи.
Истражувањето спроведено во САД, покажа дека доколку не можете да останете бремени, чаша или две полномасно млеко (или храна која содржи полномасно млеко) ќе ве заштитат од овулаторна неплодност.Се препорачува полномасен јогурт и младо бело сирење, бидејќи на вашето тело му треба малку маснотија за да ги апсорбира важните состојки за плодност.

Совети за мажите

* Агруми.
Најважно за машката плодност е спречувањето на аглутинацијата, кога спермата се соединува и невозможно е еден сперматозоид да се оддели и да влезе во јајниците. Јадете многу киви, капини, црвени пипер и брокули.
* Бразилски ореви.
Овие ореви содржат витамин Е - главниот антиоксидант во мембраните на спермата - и се богати со селен, кој е од суштинско значење за здраво создавање на сперма.
* Семе од тиква.
Одличен извор на цинк. Недостатокот на цинк ја намалува количината и на тестостерон и на сперма. Го има во големи количини во семената течност и во семената плазма и е цврсто позврзан со густината на спермата и нејзиното опстојување. Други извори на цинк се: месо и пилешко но овие исто така, имаат големи количини на киселини па затоа треба да се ограничат на мали количини.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
27.10.2011 12:21:57   
anedespo
Многупати слушната реченица ,,Опуштисе и ќе забремениш,,.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Жените кои со години имаат проблем со забременувањето, често пријателите и роднините ги советуваат да се опуштат, предлог кој најчесто предизвикува спротивен ефект и кој сите гинеколози и акушери не го прифатиле како важен.

Сепак, истражувањето на клиниката за плодност од Бостон и на истражувачите од факултетот по медицина при Харвард покажува дека сепак „има нешто во ваквите совети“. Студијата покажа дека жените кои учествувале во програмата за ублажување на стресот за време на процедурата за забременување имале 160 отсто поголеми изгледи да забременат, отколку оние кои сами се носеле со стресот.
- Експертите за репродуктивна медицина долго време го проучуваат негативниот ефект на стресот врз можноста за забременување. Студијата покажала дека програмата за ублажувањето на стресот може да ја подобри стапката за зачнување и успешноста на ин витро постапката.


(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
27.10.2011 12:22:27   
anedespo
Храна која ја потикнува овулацијата

Одберете моносатурирани масти (маслиново масло), заситени масти (брза храна, колачиња), протеини од соја, црвено месо и храна која содржи фибри и нико гликемичен индекс. Умерени количини на високо-калорична храна (сладолед, полно-масно мелко, сирења) можат да го зголемат фертилитетот кај жената.

Како мажите можат да ја зголемат фертилноста

Правилното справување со стресните ситуации, одбегнувањето на алкохол и цигари, одржување на нормална телесна тежина и правилна исхрана со доста селен и витамин Е,одбегнување на соја и млеко од соја (која содржи фитоестрогени), може да ја зголеми фертилноста.
Исто така е важно одбегнување на топли бањи и сауни, кои може да го намалат бројот на сперматозоидите.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
27.10.2011 12:23:12   
anedespo
Секс-пози за успешно забременување

Во некои случаи на природата ѝ треба помош за да се постигне бременост. Многу често се случуваат тешкотии при забременувањето и покрај доброто физичко здравје на двата партнери. Кога се зборува за најдобри позиции за време на сексот што помагаат при забременување, основно правило е дека семето треба да биде поблиску до грлото на матката. И покрај тоа што овие позиции сè уште не се научно потврдени, корисно е да се знаат и да се пробаат. Пожелно е одвреме-навреме да се внесува по нешто ново во сексот, бидејќи рутината ја убива страста.

Колковите на жената треба да бидат во позиција што најдолго ја задржува спермата, па затоа позиција што најмногу се препорачува е класичната мисионерска поза. Ако жената постави перница под колковите се овозможува уште подлабока пенетрација, со што спермата доаѓа поблизу до грлото на матката. Сексот одназад, исто така, се препорачува поради длабоката пенетрација, како и положбата настрана. Сите позиции при водење љубов, при кои жената е исправена треба да се одбегнуваат.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?